The 2019-20 all-state boys basketball teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a vote of coaches.

A specific player of the year vote was held in each class, as was a vote for coach of the year.

Class 5A

Columbine Dakota Ridge boys basketball

(Lance Wendt/LanceWendt.com)

Player of the year: Luke O'Brien, Columbine

Coach of the year: Shawn Palmer, Rangeview

First Team
Name School Year Pos.
Obi Agbim Rangeview Senior SG
Julian Hammond III Cherry Creek Junior SG
Caleb McGill Grandview Senior PF/C
Luke O'Brien Columbine Senior SG
Kobe Sanders Chaparral Senior PG/SG
Second Team
Name School Year Pos.
Jalen Page Fairview Senior F
Lian Ramiro Grandview Senior C
Quinten Rock Smoky Hill Senior PG
Zion Ruckard Eaglecrest Senior PG/SG
Christopher Speller Rangeview Senior PG

Honorable mention: Trevor Baskin, Pomona, Senior; Rocky Beers, Valor Christian, Senior; Ben Bowen, Mountain Vista, Junior; Greysen Carter, Fairview, Junior; Ryan Collins, Broomfield, Senior; Daric Conkright, Horizon, Senior; Fred Edmonds, George Washington, Junior; Messiah Ford, Aurora Central, Senior; Caden Gigstad, Ralston Valley, Senior; Ben Hageman, Windsor, Junior; Tristan Hurdle, Highlands Ranch, Senior; Taeshaud Jackson Jr., Dakota Ridge, Junior; Kendale Johnson, George Washington, Junior; Reece Kelly, Mountain Vista, Senior; Aidan Kuhl, Rocky Mountain, Sophomore; AJ Lacabe, Vista PEAK Prep, Senior; Keyshawn Maltbia, Fountain-Fort Carson, Senior; Nolan Marold, ThunderRidge, Junior; Jordan McKay, Liberty, Sophomore; Amondo Miller, Valor Christian, Junior; Lucas Moerman, Doherty, Senior; Cade Palmer, Rangeview, Junior; Myles Purchase, Cherry Creek, Junior; Langston Reynolds, Denver East, Sophomore; Caleb Rillos, Ralston Valley, Senior; Christian Speller, Rangeview, Senior; Boston Stanton lll, Denver East, Junior; Bryson Stephens, Arapahoe, Senior; Tyler Turner, Boulder, Senior; Jeremiah Warren, Hinkley, Junior; Peyton Westfall, Pine Creek, Senior.

Class 4A

Cheyenne Mountain Vista Ridge boys basketball

(Arlee Aragon/Fountain-Fort Carson High School)

Player of the year: Javonte Johnson, Cheyenne Mountain

Coach of the year: Darin Reese, Mead

First Team
Name School Year Pos.
Tijani Bamba Lincoln Senior G/PG
Nahsyah Bolar Northfield Senior SF/PF
Javonte Johnson Cheyenne Mountain Senior SG/SF
Micah Lamberth The Classical Academy Senior PG
Will Maher Mead Senior  
Second Team
Name School Year Pos.
Donta Dawson Harrison Junior SG/SF
Dallas Dye Longmont Senior PF
Ty Foster Lincoln Senior PG
Taylor Harris Pueblo West Senior PG
Owen Koonce Centaurus Senior F

Honorable mention: Bryce Andrews, Weld Central, Sophomore; Tarrance Austin, Pueblo South, Sophomore; Mason Black, Falcon, Sophomore; Mitchell Burt, Glenwood Springs, Senior; Joe Cartelli, Frederick, Senior; Randall Days, Widefield, Senior; Andrew Duquette, Silver Creek, Senior; Watts Erb, Palisade, Senior; Ezekiel Estrada, Kennedy, Senior; Keegan Garvey, Eagle Valley, Senior; Garrett Green, Holy Family, Senior; Ethan Hall, Discovery Canyon, Senior; Ladorian Havard, Erie, Senior; Darius Hornbuckle, Thomas Jefferson, Senior; Luke Hutto, Montrose, Sophomore; John Iuele, Glenwood Springs, Senior; Nick Jacobs, Mead, Senior; Darnell Kindred, Pueblo East, Senior; Griffin Lauritano, Evergreen, Junior; Dawson Lindquist, Steamboat Springs, Senior; Trey Lujan, Rifle, Senior; Tim Marshall, Air Academy, Senior; Brandon Martin, Pueblo Central, Senior; Liam McKenny, Battle Mountain, Senior; Tim Mewborn, Widefield, Senior; Alex Morales, Wheat Ridge, Senior; Jaromy Morgan, Thompson Valley, Junior; Kevin Mulligan, Golden, Senior; Seth Newton, Canon City, Junior; Nazarie Poliuk, Summit, Junior; Austin Robison, Skyline, Senior; Tayvis Sagrillo-Smiley, Littleton, Senior; Cooper Sheldon, Niwot, Senior; Trey Towndrow, Green Mountain, Senior; Landon Wallace, Conifer, Senior; Trey Ward, Mead, Senior; Colin Westfall, Lewis-Palmer, Junior.

Class 3A

Dominique Clifford Vangaurd boys basketball

(Derek Regensburger/MaxPreps)

Player of the year: Dominique Clifford, The Vanguard School

Coach of the year: Bruce Dick, Resurrection Christian

First Team
Name School Year Pos.
Dominique Clifford The Vanguard School Senior PG/SG
Reece Johnson Resurrection Christian Senior G
Caleb Ruter Faith Christian Senior SF/PF
Jaden Stoffell Manual Senior PG/SG
Kyrie Thomas DSST: Byers Senior G
Second Team
Name School Year Pos.
Brenden Crowther Alamosa Senior SG
Baye Fall Lutheran Freshman PF/C
Axel Henry Sterling Senior PG
Isaac Jessup Resurrection Christian Senior G
Hunter Wood Gunnison Senior SG/PG

Honorable mention: Joey Allen, Manitou Springs, Senior; Joah Armour, Manitou Springs, Junior; Buddy Askenazi, DSST: Montview, Senior; Mikey Babi, Bennett, Junior; Isaac Bearss, Buena Vista, Junior; Pace Billings, Kent Denver, Senior; Qahhar Burns, DSST: Montview, Senior; William Cervantes, Trinidad, Senior; Tayt Chacon, University, Sophomore; Mason Claunch, Centauri, Sophomore; Elliott Cravitz, Colorado Academy, Sophomore; Austin Gerber, Coal Ridge, Senior; Myles Godina, Salida, Junior; Scott Grable, Eaton, Junior; Nate Gravagno, Englewood, Junior; Alec Holman, Centauri, Senior; Sam Howery, St. Mary's, Sophomore; Hunter Hughes, Delta; Timothy Huston, DSST: Green Valley Ranch, Senior; Ian Jackson, Alamosa; Chris Jones, Ellicott, Senior; Alec Laraby, Middle Park, Senior; Isaiah LaTour, Lamar, Senior; Jacob Marcus, The Academy, Senior; Cayden Mazurek, Riverdale Ridge, Junior; D Moore, Ridge View Academy, Senior; Elijah Mullet, Fort Lupton, Senior; Chance Oquist, La Junta, Senior; Joseph Padilla, The Vanguard School, Senior; Darius Richards, Bishop Machebeuf, Senior; Bryan Rivera, Atlas Preparatory School, Junior; Jackson Romero, Resurrection Christian, Senior; Brock Shalla, Sterling, Senior; Mason Snarr, Pagosa Springs, Senior; Elian Soto, Jefferson Academy, Senior; Mamadou Sow, Lutheran, Junior; Caleb Stockton, Colorado Springs Christian, Junior; Elijah Thatch, DSST: Byers, Senior; Ryan Ure, Eaton, Junior; Teagan Whiteskunk, Montezuma-Cortez, Senior; Dylan Windorski, Lake County, Junior.

Class 2A

Highland Eaton boys basketball

(David Johnson/davidjohnsonphotography.org)

Player of the year: Tate Bessire, Highland

Coach of the year: Pete Freeman, Highland

First Team
Name School Year Pos.
Tate Bessire Highland Senior G
Jase Bessire Highland Junior G
Val Leone Fowler Junior G/P
Clay Robinson Yuma Sophomore G
Camden Smithburg Limon Junior  
Second Team
Name School Year Pos.
Junior Arambula Wray Junior PG
Andrew Burton Burlington Senior  
Chase McCreath Yuma Senior C/F
Johnathan Mobbley Fowler Senior P
Kory Tacha Limon Junior  

Honorable mention: Ben Buhler, Denver Christian, Sophomore;
Alex Carr, Limon, Junior; Tate Dille, Sedgwick County, Junior; Jesus Dominguez, West Grand, Sophomore; Dakota Eaton, Holly, Sophomore; Jared Ehmke, Sedgwick County, Junior; Nick Estes, Soroco, Senior; Bryce Finn, Ignacio, Junior; Coby Grant-Krenz, Dawson School, Senior; Jaden Johnson, Heritage Christian, Senior; Ethan Johnson, Holyoke, Sophomore; AJ Lashley, Peyton, Sophomore; Dylan Lebleu, Rangely, Senior; Jamison Lee, Vail Christian, Senior; Brady McCaw, Ignacio, Junior; Brennen Meyers, Peyton, Junior; Zaine Mikita, Byers, Senior; Omar Moreno, Holly, Junior; Alec Moritz, Vail Christian, Senior; Nic Navarette, Hoehne, Senior; Jacob Palecki, Hotchkiss, Senior; Justin Pecar, Wray, Senior; Cole Rogers, Meeker, Senior; Caden Showalter, Mancos, Senior; Connor Show Showalter, Mancos, Sophomore; Hunter Slowik, Hayden, Junior; Christian Still, Dayspring Christian Academy, Junior; Trey Summers, Union Colony Prep, Junior; Isaiah Trujillo, Dolores Huerta Prep, Senior; Samuel Uyemura, Wray, Junior; Austyn Vig, Plateau Valley, Senior.

Class 1A

(Ty Lin Williams/Kiowa County Independent)

Player of the year: Jayden McCombs-Farmer, Kit Carson

Coach of the year: Damon Dechant, Kit Carson

First Team
Name School Year Pos.
Cole Christensen Sangre de Cristo Senior PG/G
Blake Essex Mile High Academy Junior C
Jayden McCombs-Farmer Kit Carson Senior PG/SG
Wesley Ryan De Beque Junior  
Shadow Varnado South Baca Senior  
Second Team
Name School Year Pos.
Wyatt Patton Briggsdale Senior PG/SG
Jason Holt Evangelical Christian Senior PG
Dylan Renquist Walsh Senior  
Cordell Farmer Kit Carson Senior  
Quade Pelton Cheyenne Wells Senior  

Honorable mention: Jhett Alapia, Elbert, Junior; Elijah Aragon, Kim/Branson, Senior; Damien Barnes, Eads, Junior; Jonah Bertolino, Cotopaxi, Junior; Landon Bunker, Evangelical Christian, Senior; Dominic Coleman, Granada, Sophomore; Kade Comstock, Fleming, Junior; Cade Conger, Merino, Senior; Antonio Cordova, Primero, Junior; Zeke Craig, Bethune, Senior; Assane Diop, Belleview Christian, Freshman; Mitch Dollerschell, Prairie, Senior; Sullivan Farmer, Kit Carson, Junior; Channing Green, Ouray, Senior; Chance Gulliford, Cotopaxi, Senior; Brenden Hodges, Walsh, Senior; Tanner Hutt, Merino, Senior; Jaden Jordan, De Beque, Junior; Jon Kochavi, Denver Jewish Day, Senior; Brady Kuntz, Lone Star, Junior; Jaret Lichty, Stratton/Liberty, Junior; Lawrence Lucero, Wiley, Senior; Alan McCaffrey, Arickaree/Woodlin, Senior; Rylan McCall, Walsh, Senior; Liam Miller, Ouray, Senior; Wyatt Miller, Genoa-Hugo/Karval, Sophomore; Ethan Moore, Pikes Peak Christian, Junior; Sam Mote, Evangelical Christian, Senior; Christian Nation, Otis, Senior; Logan Owen, Belleview Christian, Junior; Trey Pearce, Cheraw, Junior; Aly Sakho, Denver Waldorf, Senior; Darian Schaller, Springfield, Junior; Ryan Shellenberger, Longmont Christian, Senior; Ryan Tempel, Haxtun, Junior; Dax Towns, Idalia, Senior; Dustin Wenz, Kiowa, Junior; Cooper White, Peetz, Senior; Tyler Wytulka, Nucla, Junior; Josh Yoder, Edison, Sophomore.