All-state baseball teams for Season D

The Season D all-state baseball teams honor the best players in the sport as judged by the leagues and coaches. They are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a vote of head coaches.

Player and coach of the year was also selected by a vote of the coaches.

Class 5A

(Paul Shepardson)

Player of the year: Radek Birkholz, Valor Christian

Coach of the year: Ron Quintana, Mountain Vista

First Team
Name School Pos. Year
Radek Birkholz Valor Christian P/SS Senior
Greysen Carter Fairview - Senior
Alex Champagne Heritage SS Senior
Sam Krysa Mountain Vista 3B Senior
Quinton Low Chatfield P/1B Senior
Trevor Moore Mullen SS/RHP Junior
Caden Potter Valor Christian 3B Senior
Alec Willis Regis Jesuit - Senior
Blake Young Mountain Vista C/DH Junior
Second Team
Name School Pos. Year
Beau Baldensperger Cherokee Trail C/P Senior
Cale Claridge Legacy - Senior
Joe Clinton Cherokee Trail 3B/P Senior
Christian Foutch Chatfield P Junior
Connor Hasse Denver South - Junior
Aaron Kidd Legend INF/OF Junior
Cade Kunz Heritage LHP/1B/OF Sophomore
Evan Magill Mountain Vista RHP Senior
JC Rodriguez Far Northeast Warriors OF/C Senior
Cody Trebelhorn Cherry Creek RHP/1B/OF Junior

Honorable mention:

  • Tucker Buniger, UTIL, Fruita Monument, Senior
  • Gerardo Caldera, C/P, Adams City, Senior
  • Caleb Cancino, C, Castle View, Junior
  • Benji Carrington, Rampart, Junior
  • Reese Chapman, OF/RHP, Grandview, Junior
  • Ty Chapman, SS, Grandview, Senior
  • Cade Collins, 2B/SS, Dakota Ridge, Freshman
  • Cory Cooper, Denver South, Sophomore
  • Carter Dorighi, INF, Cherry Creek, Senior
  • Braden Doumer, C/OF/1B, Legend, Junior
  • Garrett Dykstra, LHP/1B, Arapahoe, Senior
  • Jacob Frazzini, P/1B, Cherokee Trail, Senior
  • Matt Glover, Denver South, Senior
  • Nathan Gutierrez, LHP/OF, Douglas County, Senior
  • Jacob Hill, P/2B, Ralston Valley, Senior
  • Liam Hohenstein, OF/RHP, Rock Canyon, Junior
  • Chase Jaworsky, SS/2B, Rock Canyon, Sophomore
  • Brant Kragel, 1B/P, Valor Christian, Junior
  • Cale Lansville, RHP/1B, ThunderRidge, Senior
  • Dallas Macias, Regis Jesuit, Junior
  • Cort McDaniel, C, Fruita Monument, Senior
  • Miguel Medina, CF/P/SS, Hinkley, Senior
  • Adam Moser, Fairview, Senior
  • Matthew Oberlander, OF/P, Fort Collins, Senior
  • Brooks Rodarte, Castle View, Sophomore
  • Camden Ross, Broomfield, Junior
  • Jeremiah Sanchez, OF/LHP, Pueblo West, Junior
  • Jace Schlegel, LHP/1B/OF, Pueblo West, Senior
  • Landen Sehr, Legacy, Junior
  • Luke Silverman, Fairview, Senior
  • Danny Spence, INF/RHP, Pueblo West, Junior
  • Tyler Stonebraker, OF/UTIL, Douglas County, Junior
  • Tommy Valdez, Broomfield, Senior
  • Will Vasseur, INF/RHP, Rocky Mountain, Junior
  • Isaac Wachsmann, Regis Jesuit, Junior
  • Chris Wallace, Poudre, Senior
  • Jacob Weaver, P/SS, Fruita Monument, Senior
  • Kody Woods, P/C/3B, Palmer, Senior

Class 4A

(Paul Shepardson)

Player of the year: Dom Lopez, Ponderosa

Coach of the year: Bob Maloney, Ponderosa

First Team
Name School Pos. Year
Dylan Carey Ponderosa SS/P/3B Junior
Denton Damgaard Cheyenne Mountain C Junior
Carson Fagan Severance SS/RHP Junior
Brad Helton Cheyenne Mountain 3B/OF/RHP Senior
Dom Lopez Ponderosa 1B/P/OF Senior
Cole Martino Pueblo County P/1B/3B Senior
Nolan McCracken Windsor RHP Senior
Thomas Schreffler Evergreen INF/P Senior
Izaak Siefken Holy Family P/2B/SS Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Michael Casillas Pueblo East RHP/SS/2B Sophomore
Jared Delgado Holy Family SS/C/2B Junior
Luke Guarienti Pueblo South OF/C Senior
Blake Hammond Holy Family P/2B Senior
Chase Hartman Pueblo County CF/C Senior
Justin Hudson Lewis-Palmer RHP/INF Senior
Kolton Miller Ponderosa 2B Senior
Kyle Miller Pueblo East SS/RHP Senior
Devin Nowells Longmont 3B/RHP Senior

Honorable mention:

  • Tony Benko, D'Evelyn, Junior
  • Bradley Blakemore, CF/LF/RHP, D'Evelyn, Junior
  • Nate Bollinger, 3B, Palisade, Senior
  • Nolan Boone, INF/P, Montrose, Senior
  • Sammy Cabral, Thornton, Senior
  • Jimmy Chastain, 1B, Windsor, Senior
  • Connor Cooney, CF, Holy Family, Senior
  • Derrick Domenico, 3B/SS, Pueblo County, Junior
  • Nick Espinola, INF/RHP/OF, Thomas Jefferson, Senior
  • Sage Ferguson, P/INF, Elizabeth, Senior
  • Connor Frickey, 1B/RHP, Cheyenne Mountain, Junior
  • Logan Gross, P/3B/SS, Rifle, Freshman
  • Mason Hamlin, 2B/SS, Falcon, Junior
  • Nolan Hertzke, RHP/3B, Severance, Sophomore
  • George Hogan, SS/P, Evergreen, Senior
  • Nolan Hydock, 1B/RHP, Greeley West, Senior
  • Carson King, INF/P, Evergreen, Junior
  • Cael Langford, Fort Morgan, Senior
  • Derek Lukes, C/P/1B, Ponderosa, Junior
  • Gage Mestas, Durango, Senior
  • Westin Miller, SS, Wheat Ridge, Senior
  • Nate Moorehead, INF/P/OF, Falcon, Senior
  • Elijah Morales, OF/IF/P, Battle Mountain, Junior
  • Isaiah Padilla, INF/P, Denver North, Sophomore
  • Anders Page-Roth, SS, Golden, Sophomore
  • Holden Pantier, SS/3B, Erie, Sophomore
  • Melesio Perez, INF, Palisade, Junior
  • Chase Prestwich, Frederick, Senior
  • Dakota Pruitt, SS/P, Riverdale Ridge, Senior
  • Caleb Ralph, RHP/INF, Lewis-Palmer, Senior
  • Coletin Renn, INF/P, Canon City, Junior
  • Rocco Salvatore, 1B, Roosevelt, Senior
  • Clayton Sanger, 1B/LHP, Falcon, Senior
  • Brock Saya, SS/RHP, Roosevelt, Junior
  • Dylan Sayler, LF/SS/CF, Mesa Ridge, Senior
  • Gavin Shary, INF/OF, Denver North, Junior
  • Cole Simms, C/P, Canon City, Senior
  • Nick Spidel, P/OF, Elizabeth, Senior
  • Andrew Syverson, C/2B, Holy Family, Junior
  • Nick Vilims, P/OF, Evergreen, Senior
  • Cal Walsh, Durango, Senior
  • Nick Weiderholt, OF/1B/LHP, George Washington, Junior
  • Briggs Wheatley, Fort Morgan, Junior
  • Noah Wicks, C/RHP, Golden, Sophomore
  • Cruz Zamudio, C, Frederick, Sophomore

Class 3A

(Nick Jurney)

Player of the year: Ryan Ure, Eaton

Coach of the year: Todd Hernandez, Eaton

First Team
Name School Pos. Year
Josh Doerr Faith Christian LHP/OF Senior
Ryan Howard The Classical Academy C/INF/RHP Senior
Nolan Johnson University CF Senior
Walker Martin Eaton - Sophomore
Logan Moser Eaton - Senior
Krece Papierski Moffat County - Senior
Dorian Pacheco Lutheran - Senior
Saxton Sorenson Lutheran - Senior
Ryan Ure Eaton - Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Noah Chamblee Bayfield 1B Sophomore
Zach Cook Resurrection Christian - Senior
Tyler Duarte Alamosa SS/P Senior
Bradley Frank Kent Denver CF/INF Senior
River Jackson University SS Junior
Marcus Kane Bennett - Senior
Alex Moore The Classical Academy CF/RHP/2B Senior
Kaden Moriarity Brush - Junior
Carson Wolf Faith Christian RHP/1B/INF Senior

Honorable mention:

  • Daniel Alvarado, 1B/P, Strasburg, Senior
  • Ty Blackmer, 2B/SS/RHP, Montezuma-Cortez, Senior
  • Tyler Bowdridge, CF/RHP, Pagosa Springs, Senior
  • Elliot Bowen, RHP/C/CF, DSST: Montview, Junior
  • Blake Buxton, OF/DH, Lamar, Senior
  • Cade Carlson, 2B/INF, Bayfield, Senior
  • Dylan Diorio, Sterling, Junior
  • Jonah Ellis, Salida, Senior
  • Carter Evans, Resurrection Christian, Sophomore
  • Davis Evans, C/SS/P, Kent Denver, Senior
  • Garrett Everitt, 1B/RHP, Faith Christian, Senior
  • Greg Garza, INF, University, Junior
  • Ben Greenberg, Colorado Academy, Junior
  • Josh Greiving, Lutheran, Senior
  • Ty Griffith, Brush, Sophomore
  • Isaiah Elliot, CF/INF/RHP, The Academy, Sophomore
  • Braden Hallman, C/DH/3B, Montezuma-Cortez, Sophomore
  • Bryson Knapp, Resurrection Christian, Senior
  • Alex Martinez, C, University, Senior
  • Gabi Marmolejo, OF/P, Gunnison, Senior
  • Alex Martinez, C, University, Senior
  • Andrew Meick, Sterling, Junior
  • Jonathan Monroe, LHP/OF/1B, The Academy, Junior
  • Wish Moore, Basalt, Junior
  • Aaron Morgan, Lutheran, Senior
  • Ty Myers, 1B/P, University, Senior
  • Ernie Padilla, CF/RHP/UTIL, Montezuma-Cortez, Senior
  • Zaymien Peteque, INF/P, La Junta, Senior
  • Aaron Rice, Colorado Academy, Senior
  • Luke Ruby, Junior, Resurrection Christian
  • Cole Schumacher, Eaton, Senior
  • Sam Sherry, Basalt, Junior
  • Hunter Smilanich, Moffat County, Senior
  • Evan Sowards, OF/P, Alamosa, Junior
  • Coy Spitz, INF/P/C, Lamar, Junior
  • Ryder True, Eaton, Sophomore
  • Skylor Wild, Gunnison, Junior

Class 2A

(Paul Shepardson)

Player of the year: Kory Tacha, Limon

Coach of the year: Rocky Rockwell, Limon

First Team
Name School Pos. Year
Junior Arambula Wray C/P/UTIL Senior
Brock Benz Rye SS/RHP/C Junior
Payton Brown Sargent P/SS Senior
Gaige Hilferty Limon - Senior
AJ Lashley Peyton P/INF Junior
Brennen Meyers Peyton INF/P Senior
Chance Pebley Highland - Senior
Brady Rockwell Limon - Junior
Kory Tacha Limon - Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Ky Bandy Limon - Junior
Elijah Crosson Trinidad SS/P Junior
Trey Geyer Cedaredge P/SS/OF Senior
Hunter Gotschall Calhan SS/P Sophomore
Michael Gutierrez Burlington - Senior
Brandon Hussey Peyton OF/C/P Senior
JD McCown Estes Park P/SS/1B Senior
Parker Pene North Fork INF/P/C Junior
Connor Wolf Dawson School LHP/UTIL Junior

Honorable mention:

  • Anthony Aldretti, P/OF/C, John Mall, Senior
  • Brenton Battista, OF/P/INF, Peyton, Senior
  • Haden Camp, INF/P, Buena Vista, Sophomore
  • JP Clune, C/RHP, St. Mary's, Junior
  • David Clutter, C/OF, Monte Vista, Junior
  • Ben Compton, 1B/3B/RHP, Rye, Senior
  • Liam Deming, Meeker, Junior
  • Braydon Garcia, Meeker, Senior
  • Michael Garza, CF/P, Dolores Huerta Prep, Senior
  • Logan Glaser, 2B/3B, Calhan, Senior
  • Matthew Gutierrez, Burlington, Sophomore
  • Tyler Higgins, Limon, Senior
  • Sam Hnizdil, INF/P, Highland, Junior
  • Trevin Holland, INF/P, Swink, Junior
  • Evan Larrick, County Line [Wiley/McClave], Freshman
  • Val Leone, INF/P, Fowler, Senior
  • Junior Lopez, 2B/INF, Monte Vista, Senior
  • Garrett Oloman, SS/P, Custer County, Sophomore
  • TJ Ortiz, 3B/P, Las Animas, Freshman
  • Matt Pachl, INF/P, North Fork, Junior
  • Nathan Paolucci, INF/P, Swink, Senior
  • Dimitri Prisbrey, OF/P, Olathe, Senior
  • Cole Reavis, OF, Buena Vista, Junior
  • Rafael Ruiz Jr., SS/RHP, Lyons, Senior
  • Colby Rupp, 1B/OF, Cedaredge, Senior
  • Seattle Schuessler, CF/SS/P, Clear Creek, Senior
  • Byron Shawcroft, P/SS, Centauri, Junior
  • Cameron Stringfellow, SS/P/OF, Dolores Huerta, Freshman
  • Yahir Trejo, SS/2B, Yuma, Junior
  • Sam Uyemura, SS/P, Wray, Senior
  • Michael Valdez, LF/3B/RHP, Rye, Senior
  • Henry VanDenBerg, 1B/P, Denver Christian, Senior
  • Bobby Wallace, INF/P/C, South Park, Senior
  • Michael Wishowski, P/OF/1B, South Park, Senior

Class 1A

Holly baseball

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Player of the year: Jose Magallanes, Holly

Coach of the year: Dayne Eaton, Holly

First Team
Name School Pos. Year
Jacob Dube Flatirons Academy C/RHP Senior
Dakota Eaton Holly LHP/SS/2B Junior
Josh Flatt Dayspring Christian - Senior
Jose Magallanes Holly C/1B/RHP Senior
Evan Moll Flatirons Academy 1B/OF/LHP Junior
Brigden Parker Holly LHP/CF/1B Senior
JT Pollart Caliche - Senior
Trenton Rowan Flatirons Academy UTIL/RHP Junior
Tyler Wytulka Nucla - Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Kole Armstrong Merino INF/P/C Senior
Joey Coates Rocky Mountain Lutheran - Senior
Ty Coleman Cotopaxi SS/P Sophomore
Hayden Gray Dove Creek 3B/RHP Senior
Kaden Piel Merino INF/P/C Freshman
Ty Scheler Cheyenne Wells - Sophomore
Cooper Seamon Stratton - Sophomore
Julian Terrazas Holly 1B/OF/UTIL Sophomore
Deacon Trenkle Merino INF/P/C Sophomore

Honorable mention:

  • Pavel Bernlohr, Evangelical Christian, Senior
  • Jaxon Borchardt, Rocky Mountain Lutheran, Senior
  • Noah Coddington, Evangelical Christian, Junior
  • Dominic Coleman, P/SS, Granada, Junior
  • Micah Dannelly, UTIL/RHP, Flatirons Academy, Sophomore
  • Brayden Glover, Simla, Sophomore
  • Bobby Larsen, Rocky Mountain Lutheran, Senior
  • Maguire Lind, Pikes Peak Christian, Junior
  • Hatch Nelson, Eads, Senior
  • Kevin Purkat, SS/RHP, Dove Creek, Senior
  • Tyler Reynolds, P/SS, Otis, Senior
  • Gavin Rose, C, Elbert, Junior
  • Colton Rowan, INF/RHP, Flatirons Academy, Freshman
  • Logan Weimer, Nucla, Senior