The 2019-20 all-state girls basketball teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a vote of coaches.

A specific player of the year vote was held in each class, as was a vote for coach of the year.

Class 5A

Highlands Ranch Cherry Creek girls basketball

(PaulDiSalvoPhotography.com)

Player of the year: Jana Van Gytenbeek, Cherry Creek

Coach of the year: Jessika Caldwell, Valor Christian

First Team
Name School Year Pos.
Raegan Beers Valor Christian Sophomore PF/C
Lauren Betts Grandview Sophomore C
Cali Clark Cherry Creek Senior PF/SF
Payton Muma Highlands Ranch Junior PG/SG
Jana Van Gytenbeek Cherry Creek Senior PG
Second Team
Name School Year Pos.
Tosjanae Bonds Far Northeast Warriors Senior  
Jada Moore Regis Jesuit Senior PG/SG
Addison O'Grady Grandview    
Avery Vansickle Regis Jesuit Junior PG/SG
Kindyll Wetta Valor Christian Junior PG/SG

Honorable mention: Callie Allen, Fruita Monument, Senior; Nikki Antonopoulos, Brighton, Junior; Avery Bang, Chaparral, Sophomore; Torie Bass, Fountain-Fort Carson, Junior; Sydney Bevington, Ralston Valley, Junior; Jessica Bollwahn, Columbine, Sophomore; Danae Christensen, Fountain-Fort Carson, Senior; Jordynn Conner, Denver East, Junior; Lila Dere, Fruita Monument, Senior; Mackenzie Gamble, Mountain Vista, Senior; Timiya Guevara, Denver South, Junior; Sophia Hadad, Fossil Ridge, Senior; Makayla Hemingway, Cherokee Trail, Senior; Shamahra Henderson, Thornton, Senior; Seairra Hughes, Vista Peak Prep, Senior; Jay Jones, Adams City, Senior; Taryn Lindsey, Doherty, Junior; Halle Mackiewicz, Legacy, Senior; Kali March, Arapahoe, Senior; Lydia Marshall, Liberty, Senior; Izzy Munson, Fairview, Senior; Taylor Ray, Highlands Ranch, Sophomore; Leah Redding, Grand Junction Central, Junior; Jadyn Ross, Eaglecrest, Senior; Saya Sabus, Ralston Valley, Sophomore; Jenna Siebert, Valor Christian, Junior; Megan Stackhouse, Loveland, Senior; Grace Talbot, Chatfield, Sophomore; Nadia Trevizo-Medina, Lakewood, Senior; Olivia Waufle, Horizon, Senior; Nyera West, Rangeview, Sophomore; Courtney Wristen, Broomfield, Junior; Lauren Zwetzig, Fossil Ridge, Senior.

Class 4A

Rampart Pueblo West girls basketball

(Ismael Gomez)

Player of the year: Hannah Simental, Pueblo West

Coach of the year: Alan Gibson, Berthoud

First Team
Name School Year Pos.
Kylee Blacksten Air Academy Senior G
Emily Cavey Berthoud Senior SG/PF/SF
Megan Pohs Mullen Junior PG
Hannah Simental Pueblo West Senior PG
Alyssa Wells Holy Family Junior SG
Second Team
Name School Year Pos.
Nikki Derrell Sand Creek Junior PG/SG
Breanna Fowler Berthoud Junior PG/SG
Courtney Hank Green Mountain Junior  
Jerika Moore Canon City Senior SG/SF
D'Nae Wilson Sierra Senior PG

Honorable mention: Jasmine Arreola, Denver West, Sophomore;
Hannah Burg, Falcon, Junior; Serin Dunne, Mesa Ridge, Senior; Jada Dupree, Pueblo South, Senior; Sydnee Durtsche, Thompson Valley, Senior; Josie Eccher, Montrose, Senior; Gracie Gallegos, Mullen, Sophomore; Elli Garnett, Golden, Senior; Thalia Guardiola, Skyview, Junior; Genevieve Gudino, Erie, Junior; Krystina Hagood, Sand Creek, Senior; Jordynn Lee, Longmont, Senior; Liberty Line, Ponderosa, Junior; Gabby Louther, Pueblo West, Sophomore; Erin Mauro, Pueblo County, Senior; Giavonna Meeks, Northfield, Sophomore; Julia Mischke, Centaurus, Junior; Amyah Moore, Harrison, Junior; Diamond Moore, Harrison, Senior; Jameson Mott, Evergreen, Freshman; Grace Moyers, Erie, Sophomore; Brooke Murrell, Thomas Jefferson, Freshman; Avery Oaster, Green Mountain, Sophomore; Imani Perez, Mullen, Sophomore; Ashayla Powers, Skyline, Senior; Susie Puchino, Littleton, Senior; Mason Rowland, Durango, Freshman; Kaydee Sims, Weld Central, Junior; Natalya Taylor, Glenwood Springs, Senior; Maddie Topping, D'Evelyn, Sophomore; Selena Vargas, Cheyenne Mountain, Senior; Maya Whiteside, George Washington, Junior; Tyler Whitlock, Holy Family, Junior.

Class 3A

St. Mary's girls basketball Josephine Howery

(Derek Regensburger/MaxPreps)

Player of the year: Josephine Howery, St. Mary's

Coach of the year: Wes Lewis, Pagosa Springs

First Team
Name School Year Pos.
Hailey Griego Pagosa Springs Senior  
Seneca Hackley St. Mary's Senior W/SG
Josephine Howery St. Mary's Senior PG/SG/W
Kylie Kravig University Junior  
Addie Randel Eaton Senior PG
Second Team
Name School Year Pos.
Catherine Cummings St. Mary's Senior C
Mia Garcia Centauri Senior  
Lilly Lavier Alamosa Senior G
Taylor Lewis Pagosa Springs Senior SG
Stephanie Schultz Lutheran Junior PG/SG

Honorable mention: Jacky Alvarez-Gordillo, Eagle Ridge Academy, Senior; Corrie Anderson, Colorado Springs Christian, Senior; Cortney Arrasmith, The Vanguard School, Senior; Madison Bogue, Strive Prep - Smart Academy, Junior; Brooke Bunting, Platte Valley, Sophomore; Jasmine Cardona, Sterling, Senior; Mikylah Espinosa, The Academy, Sophomore; Ashley Finch, Faith Christian, Senior; Ella Freimuth, Colorado Academy, Junior; Alexis Garcia, The Vanguard School, Junior; Sara Geddes, Delta, Senior; Kammie Henderson, Cedaredge, Junior; Julia Holden, Trinidad, Senior; Kenzie Kraich, Brush, Junior; Taryn Kravig, University, Freshman; Nakaiya Kuskie, Eaton, Junior; Emily Lavier, Alamosa, Junior; Jade Leibel, Florence, Senior; Amanda Licht, Kent Denver, Sophomore; Maya Lindgren, Roaring Fork, Junior; Hayden Mayo, La Junta, Senior; Brenna McDaniel, Centauri, Junior; Mady McFee, Buena Vista, Senior; Jaecynda Nienhuser, Ellicott, Junior; Aniah Olson, Manitou Springs, Senior; Kate Osborne, DSST: Byers, Junior; Rachel Pelino, Salida, Junior; Aryanna Perez, The Academy, Sophomore; Jordyn Pittman, Grand Valley, Senior; Keely Porter, Delta, Junior; Daisy Rodriguez, Aurora West College Prep Academy, Junior; Cora Schissler, Platte Valley, Sophomore; Macee Shultz, Bayfield, Junior; Natalie Smink, DSST: Montview, Senior; Izzy Swanson, Liberty Common, Junior; Dalayna Tadolini, Brush, Senior; Lily Thimsen, Jefferson Academy, Senior; Isabelle Trujillo, Arrupe Jesuit, Senior; Carly Villegas, Riverdale Ridge, Junior; Taylor Wiescamp, Coal Ridge, Junior; Paige Yarbrough, Montezuma-Cortez, Junior.

Class 2A

Kendra Parra Del Norte girls basketball

(Brent Murphy/MaxPreps)

Player of the year: Kendra Parra, Del Norte

Coach of the year: Bart O'Dwyer, Limon

First Team
Name School Year Pos.
Sidney Hines Limon Senior PF/SF
Toni Lopez Limon Senior  
Kendra Parra Del Norte Senior SG
Abi Snyder Rocky Ford Junior PG
Kristin Vieselmeyer Holyoke Sophomore PF
Second Team
Name School Year Pos.
Julia Dinwiddie Meeker Senior  
Emily Jelden Holyoke Senior PG
Emma Johnson Heritage Christian Senior  
Kayleigh Mannering Peyton Senior G
Mackenzie Peterson Sanford Senior  

Honorable mention: Sophie Adamson, Rye, Sophomore; Sydney Adamson, Rye, Sophomore; Kara Amidon, Denver Christian, Senior; Sidney Brown, Highland, Senior; Kayedence Bruner, Soroco, Sophomore; Asia Caldon, Sanford, Sophomore; Cheyenne Caldon, Sanford, Sophomore; Alex Camilletti, Hayden, Senior; Saedee Davis, Holly, Senior; Kaitlyn Day, Dawson School, Senior; Madison Day, Dawson School, Senior; Mayson Fago, Union Colony Prep, Senior; Morgan Gribble, Swink, Senior; Devon Harris, Byers, Senior; Lauren Herman, Holyoke, Sophomore; Makayla Howell, Ignacio, Senior; Tabby Jones, Wray, Junior; Gabby Jones, Del Norte, Sophomore; Kacie Lapp, Rangely, Junior; Kaeci Madrid, Del Norte, Junior; Amana Malki, Lotus School For Excellence, Sophomore; Sarina Mansour, Colorado Springs School, Senior; Trista Marx, Limon, Sophomore; Leslie Mendoza, Holly, Senior; Shelby Miller, Peyton, Junior; Jaiden Monger, Calhan, Junior; Avaleena Nanaeto, Ignacio, Sophomore; Jolee Ortiz, Rye, Junior; Trinity Perry, Burlington, Junior; Kaitlyn Rector, Simla, Junior; Whitney Richardi, Colorado Springs School, Junior; Ema Richardson, Yuma, Junior; Chloe Richardson, Rye, Junior; Abby Shay, Wray, Senior; Elsie Vazquez, Hotchkiss, Senior; Elissa Velasquez, Dolores Huerta Prep, Senior; Taylor Warnecke, Simla, Senior.

Class 1A

(Courtesy of Springfield HS)

Player of the year: Julia Mondragon, Springfield

Coach of the year: Tom Jacobs, South Baca

First Team
Name School Year Pos.
Whitney Chintala Fleming Sophomore G
Delaney Eskew South Baca Senior  
Kendyl Kirkwood Fleming Junior F
Kylie Krise Briggsdale Sophomore  
Julia Mondragon Springfield Senior P
Second Team
Name School Year Pos.
Kylee Christensen Sangre de Cristo Junior PG
Lola Conaway Shining Mountain Senior PF/SF
Alexis Crane Springfield Senior G
Koylynn Gulliford Cotopaxi Junior  
Reyna Isenbart Kit Carson Senior PG/SG/SF

Honorable mention: Anna Beckett, McClave, Sophomore; Claire Carlson, Cotopaxi, Senior; Bailea Carothers, Kiowa, Senior; Taysa Conger, Merino, Sophomore; Kendall Conway, De Beque, Sophomore; Patience Crane, South Baca, Senior; Anela Dixon, Mile High Academy, Junior; Kenlee Durrill, Flatirons Academy, Freshman; Bryn Durrill, Flatirons Academy, Junior; Audrey Gibbs, Ouray, Junior; Alyssa Hammel, Moffat, Senior; Grace Hatfield, Dove Creek, Junior; Alissa Hebberd, South Baca, Junior; Shelby Hoffman, Briggsdale, Junior; Andrea Hornung, Stratton/Liberty, Senior; Sage Laymon, Cotopaxi, Senior; Jazmin Martinez, North Park, Senior; Lexis Metz, Sangre de Cristo, Senior; Camren Morris, Idalia, Sophomore; Talara Nittler, Kim/Branson, Junior; Kylie Parks, Springfield, Senior; Jensen Renquist, Walsh, Freshman; Macy Rowan, Wiley, Junior; Emme Rushing, Nucla, Junior; Ryely Smartt, Genoa-Hugo/Karval, Senior; Tessa Smith, Genoa-Hugo/Karval, Junior; Ally Spady, Eads, Junior; Taylor Vandenburg, Longmont Christian, Junior; Alivia Weathers, Lone Star, Sophomore; Kalea Zeender, Shining Mountain, Sophomore.