The 2019 all-state boys soccer teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These team were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a vote of coaches.

Class 5A

Broomfield Regis Jesuit boys soccer

(Tim Bourke)

Player of the year: Gustavo Gutierrez, Broomfield

Coach of the year: Jim Davidson, Broomfield

First Team
Name School Pos. Year
Mawolo Easton Broomfield FORW Senior
Gustavo Gutierrez Broomfield MF Senior
Blake Hansen Legacy FORW Senior
Ivan Luna Grandview - Senior
Jake Maurek Legacy MF Senior
Casey McCloskey Regis Jesuit FORW Senior
Braden Murphy Regis Jesuit D Senior
Sam Phillips Boulder MF Senior
Evan Stearns Broomfield D Senior
Arroll Taekla Boulder FORW Junior
Eli Young Pine Creek GK Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Nick Dermer Regis Jesuit MF Senior
Bishal Ellison Boulder D/FORW Senior
Jackson Isaacs Pine Creek MF/D Junior
Jake Ketchner Fairview D Senior
Oboyo Kuot Rampart FORW Senior
Hayden Miller Ralston Valley FORW/MF Senior
Oliver Ramirez Fort Collins MF/FORW Sophomore
Nolan Roberts Cherry Creek D/MF Senior
Rashid Seidu-Aroza Rangeview FORW Senior
Hadrood Webster Rocky Mountain - Senior
Beneyam Yifru Overland FORW Senior

Honorable mention: Jesus Ascencio, Senior, Gateway; Ben Beckman, Sophomore, Grandview; Jose Bucio, Junior, Aurora Central; Oscar Cambra, Junior, Vista PEAK Prep; Cray Carlton, Senior, Fossil Ridge; John Colvin, Senior, Mountain Range; Shaun Cox, Senior, Fountain-Fort Carson; Kylan Crafts-Thimmig, Senior, Liberty; Connor Crookham, Senior, Arapahoe; Mark Day, Senior, Brighton; Kevin De Anda Rodriguez, Senior, Westminster; Noah Drummond, Senior, Doherty; Will Durbin, Senior, Rock Canyon; Ian Elliott, Senior, Cherry Creek; Carter Esterle, Senior, Pine Creek; David Evans, Senior, Lakewood; Enzo Ewari, Senior, Legend; Cole Frederick, Senior, Cherry Creek; Andy Galvan, Junior, Adams City; Javier Garcia, Senior, Aurora Central; Arnold Gutierrez, Senior, Eaglecrest; Dani Haddad, Senior, Rock Canyon; AJ Heber, Senior, Eaglecrest; Enrique Hernandez, Senior, Grand Junction; Adan Herrera, Freshman, Greeley West; Will Johnson, Senior, Valor Christian; Judah Johnston, Senior, Arvada West; Eyobel Kahsay, Senior, Denver South; Jeff Koch, Junior, Liberty; John Krupanszky, Senior, Regis Jesuit; Brady Kuzinski, Senior, Castle View; Parker Landry, Senior, Castle View; Jason Leavitt, Senior, Bear Creek; Luis Marquez, Senior, Gateway; Gabriel Marti, Senior, Pomona; Sebastien Mazur, Junior, Fairview; Ryan McCloskey, Senior, Fruita Monument; Rudy Medina, Junior, Hinkley; Zach Miller, Senior, Arapahoe; Liam Milton, Senior, Rampart; Mark Nicolosi, Senior, Mountain Vista; Braidon Nourse, Senior, Rangeview; Alex Ortiz, Senior, Far Northeast Warriors; Cerim Palislamovic, Senior, Columbine; Emerson Robles, Senior, Westminster; Carlos Rodriguez, Senior, Prairie View; Dante Russo-Delee, Junior, Poudre; Nolan Schroeder, Junior, Highlands Ranch; Pablo Sisneros, Senior, Smoky Hill; Kyler Tate, Junior, Arvada West; Jackson Thelen, Senior, Chatfield; Nathan Thomas, Senior, Valor Christian; Maddox Tinjum, Junior, Douglas County; Justice Tyler, Senior, Cherokee Trail.

Class 4A

Air Academy Pine Creek boys soccer

(Chris Fehrm/Chris Fehrm Photography)

Player of the year: Thaddaeus Dewing, Air Academy

Coach of the year: Justin Thomas, Skyview

First Team
Name School Pos. Year
Danny Barajas Battle Mountain FORW Senior
Thaddaeus Dewing Air Academy FORW Senior
Brian Fierro Skyview GK Senior
Bryan Fuentes Denver North FORW Senior
Roger Ibarra Skyview MF Senior
Aidan McGonagle Lewis-Palmer GK Senior
Christian Nunez Centaurus STRK Senior
Tyler Prichard Lewis-Palmer D Junior
Jared Ramos Skyview FORW Senior
luis Reyes Skyview FORW Junior
Adin Schwenke Air Academy D/MF Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Kevin Barone Discovery Canyon MF Senior
Mitchell Burt Glenwood Springs D/FB Senior
Francisco Chavez Pueblo Centennial FORW Senior
Josh Colin Golden - Senior
Chris Cornn Ponderosa FORW Senior
Jonathan Gonzalez Denver North MF/D/FB Senior
Kelton Hooker Air Academy MF Senior
Sam Markovich Golden - Senior
Dylan McIntosh Holy Family MF/FORW/STRK Junior
Quinn Patrick Mitchell Battle Mountain D Senior
Jacob Van Ens Silver Creek D Senior

Honorable mention: Benito Acoltzi, Junior, Regis Groff; Jadon Baros, Senior, Cheyenne Mountain; Jack Carpenter, Senior, The Classical Academy; Louis Castillo, Junior, Battle Mountain; Jesse Chavez, Senior, Pueblo Centennial; Pedro Cruz, Senior, George Washington; Bryan Delgado, Senior, Montrose; Caleb DesBouillons, Senior, Mesa Ridge; Caden Farmer, Senior, Elizabeth; Isaac Fentress, Senior, Denver North; Aron Flores, Sophomore, Widefield; AJ Gamueda, Junior, Mullen; Preston Gasperetti, Senior, Pueblo West; Cole Greany, Senior, Holy Family; Carlos Guardado, Senior, Glenwood Springs; Leland Heinicke, Senior, Durango; Jackson Hoosier, Senior, The Classical Academy; Evan Hutson, Sophomore, Erie; Junio Lang, Senior, Thompson Valley; Alexis Lopez jimenez, Senior, Rifle; Cole Manuel, Junior, Erie; Jose Martinez, Junior, Alameda; Caleb McGrath, Senior, Durango; Josh Meyers, Senior, Palisade; Luis Molina, Junior, Rifle; David Perez-Rubio, Senior, Pueblo East; Zach Pribyl, Senior, Palmer Ridge; Ebert Rascon, Junior, Northfield; John Roberts, Senior, Loveland; Issahia Rodriguez, Junior, Weld Central; Harrison Rubis, Senior, Battle Mountain; Fernando Ruiz, Senior, Centaurus; Ervin Salazar, Senior, Denver West; Wyatt Schroth, Junior, Frederick; Kyle Smith, Junior, Canon City; Gabriel Sosa, Senior, Skyline; Manuel Soto, Senior, Niwot; Keegan Stobbe, Junior, Niwot; Connor Taylor, Junior, Longmont; Trevino Twiss, Senior, Battle Mountain; Nathan Van Keulen, Junior, Discovery Canyon; Titus Von, Senior, Standley Lake; Dylan Weiss, Senior, Silver Creek.

Class 3A

Salida Atlas Prep boys soccer

(Ismael Gomez)

Player of the year: Lamario Nisbeth, Atlas Prep

Coach of the year: Nicholas Forbes, Roaring Fork

First Team
Name School Pos. Year
Quinn Bosanko Salida MF Senior
Martin Corral Delta STRK/MF Senior
Roberto Garcia Arrupe Jesuit FORW/MF Senior
Liam Hall Colorado Academy - Senior
Max Hewitt Kent Denver HB Senior
Lamario Nisbeth Atlas Preparatory School F Senior
Briallan Santiago Aurora West College Prep Academy FORW/MF/HB Senior
Luis Vega Atlas Preparatory School - Sophomore
Joey Waldbaum Kent Denver GK Senior
Dylan Webster Roaring Fork - Senior
Rawson Welch Kent Denver HB Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Micah Allan Faith Christian MF Senior
Luis Alvarado Salazar James Irwin - Senior
Angelito Caballero Atlas Preparatory School - Senior
Ethan Campagna Colorado Springs Christian - Senior
Davis Evans Kent Denver HB Junior
Cristian Gameros Lamar STRK Senior
Daniel Garciacano DSST: College View - Senior
Frankie Harrington Roaring Fork - Senior
Jesus Rojas Bruce Randolph STRK/MF Senior
James Spitz Jefferson Academy - Junior
Yan Zambrano Lutheran - Senior

Honorable mention: Jose Alva, Senior, Arrupe Jesuit; Tristen Bannasch, Sophomore, Ellicott; Wyatt Barton, Senior, St. Mary's; Gaby Bonilla, Senior, Basalt; Peter Carpenter, Junior, Colorado Academy; Cullen Cote, Senior, Manitou Springs; Michael Cullis, Senior, Liberty Common; Aidan Dodson, Junior, Englewood; Jovani Esparza, Senior, Arrupe Jesuit; Patrick Grady, Junior, Peak to Peak; Jarett Hernandez, Senior, Delta; Josh Kurtz, Sophomore, Mead; Martin Maung, Senior, Bishop Machebeuf; Alex Medina, Senior, Sheridan; Benjamin Medina, Junior, DSST: College View; Jorge Meraz, Senior, Jefferson; Brandon Mercado, Senior, Eagle Ridge Academy; Decker Milroy, Senior, The Vanguard School; Pablo Navarro, Senior, Fort Lupton; Jesus Ochoa, Sophomore, Sterling; Edgar Perez, Senior, Valley; Jack Price, Junior, Coal Ridge; Say Reh, Junior, Aurora West College Prep Academy; Samuel Reyez-Lopez, Sophomore, Lamar; Jaime Rios, Senior, Middle Park; Bowman Russell, Senior, Salida; Sebastain Sanchez, Senior, Atlas Preparatory School; Lucas Schramer, Senior, Roaring Fork; Zach Shelest, Junior, Bennett; Seth Shepperd, Junior, Frontier Academy; Julio Sixtos, Junior, Fort Lupton; Noah Solomon, Senior, DSST: Byers; Zach Stockton, Senior, Vail Mountain; Johnny Vezzani, Senior, DSST: Byers; Arturo Villarreal, Senior, Strive Prep - Smart Academy; Nico Wilson, Senior, Salida.

Class 2A

Ridgway Dawson boys soccer

(Tim Bourke/TimBourke.com)

Player of the year: Robert Beserra, Ridgway

Coach of the year: Jon Kornbluh, Ridgway

First Team
Name School Pos. Year
Ryan Beattie Denver Christian MF Senior
Robert Beserra Ridgway - Senior
Carlos Franco Crested Butte - Senior
Mahad Haji Lotus School For Excellence - Senior
Jesse Isenhart Dawson School - Senior
Collin Kendall Ridgway - Senior
Jonas Ricke Dawson School - Junior
Caleb Riggs Denver Christian SWEP Junior
Rio Sueyoshi Dawson School - Senior
Will Taylor Fountain Valley MF/FORW Sophomore
Tommy Wells Telluride GK Senior

Honorable mention: Brayden Becker, Senior, Denver Christian; Owen Berv, Senior, Crested Butte; Michael Brophy, Sophomore, Thomas MacLaren School; Jonathan Chavez, Senior, Lake County; Enrique Flores, Junior, Dolores Huerta Prep; Bryant Garcia, Junior, Dolores Huerta Prep; Spencer Hamilton, Senior, Evangelical Christian; Nick Heinz, Junior, Fountain Valley; Dylan Hughes, Senior, Heritage Christian; Daniel Indjger, Junior, Rye; Jonah Jodlowski, Senior, Telluride; Kristoff Kerr, Senior, Denver Academy; Chance Maccagnan, Junior, Fountain Valley; Richard Mata, Freshman, Union Colony Prep; Kye Matlock, Senior, Crested Butte; William Shade, Sophomore, Rocky Mountain Lutheran; James Singleton, Senior, Evangelical Christian; Jake Vilhauer, Senior, Rocky Mountain Lutheran.