A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 8 of the 2019 season.

Class 5A
1 Columbine 7-1
Friday: L 23-24 vs. (4) Ralston Valley
2 Cherry Creek 8-0
Friday: W 41-3 vs. (8) Eaglecrest
3 Valor Christian 7-1
Thursday: W 41-6 at Mountain Vista
4 Ralston Valley 8-0
Friday: W 24-23 at (1) Columbine
5 Regis Jesuit 8-0
Friday: W 35-23 vs. Doherty
6 Grandview 7-1
Friday: W 14-6 vs. Arapahoe
7 Pomona 5-3
Friday: W 42-7 vs. Mullen
8 Eaglecrest 6-2
Friday: L 3-41 at (2) Cherry Creek
9 Fairview 7-1
Thursday: W 40-8 at Fossil Ridge
10 Cherokee Trail 6-2
Thursday: W 30-20 vs. Overland
Class 4A
1 Pine Creek 6-1
Thursday: W 49-14 vs. Mesa Ridge
2 Broomfield 7-0
Friday: W 47-7 at Mountain View
3 Montrose 7-0
Saturday: W 76-41 at Denver South
4 Chatfield 6-1
Friday: W 21-3 vs. Golden
5 Pueblo West 6-1
Friday: W 54-3 vs. Coronado
6 Vista Peak Prep 7-0
Saturday: W 59-7 at Centaurus
7 Dakota Ridge 6-1
Thursday: W 13-12 at Grand Junction
8 Loveland 5-2
Friday: W 36-25 at Fort Collins
9 Heritage 5-2
Thursday: W 56-6 vs. Aurora Central
10 Brighton 6-1
Friday: W 7-0 at Greeley West
Class 3A
1 Palmer Ridge 6-1
Friday: W 54-0 vs. Littleton
2 Mead 7-0
Thursday: W 55-0 vs. Northfield
3 Pueblo South 6-1
Friday: W 38-14 at Pueblo County
4 Discovery Canyon 6-1
Saturday: W 37-7 vs. Thomas Jefferson
5 Conifer 7-0
Friday: W 35-6 vs. Kennedy
6 Frederick 7-0
Thursday: W 52-21 vs. Holy Family
7 Durango 5-2
Friday: W 49-19 vs. Pueblo Central
8 Lutheran 5-2
Friday: W 25-22 vs. Lewis-Palmer
9 Green Mountain 5-2
Saturday: W 49-0 at George Washington
10 Harrison 6-1
Friday: W 26-7 at Canon City
Class 2A
1 Rifle 7-0
Friday: W 49-0 at Aspen
2 Sterling 4-2
Friday: W 24-6 at (3) Platte Valley
3 Platte Valley 3-4
Friday: L 6-24 vs. (2) Sterling
4 Resurrection Christian 3-4
Saturday: W 27-20 vs. (9) Eaton
5 Delta 3-4
Friday: W 35-6 vs. (7) Basalt
6 Faith Christian 6-1
Friday: W 32-12 vs. Bennett
7 Basalt 3-4
Friday: L 6-35 at (5) Delta
8 Elizabeth 4-3
Friday: L 9-10 at (10) The Classical Academy
9 Eaton 5-2
Saturday: L 20-27 at (4) Resurrection Christian
10 The Classical Academy 5-1
Friday: W 10-9 vs. (8) Elizabeth
Class 1A
1 Strasburg 7-0
Saturday: W 55-13 at The Pinnacle
2 Limon 5-1
Friday: W 38-21 vs. Burlington
3 Holyoke 7-0
Friday: W 34-14 at (8) Wray
4 Florence 7-0
Friday: W 46-7 at Buena Vista
5 Colorado Springs Christian 6-1
Saturday: W 50-6 vs. Rye
6 Meeker 6-1
Friday: W 34-0 at Paonia
7 Centauri 6-1
Friday: W 43-8 at Dolores
8 Wray 5-2
Friday: L 14-34 vs. (3) Holyoke
9 Hotchkiss 6-1
Friday: W 19-6 vs. Olathe
10 Highland 4-3
Friday: W 33-20 vs. Flatirons Academy
8-man
1 Sedgwick County 7-0
Off this week.
2 Fowler 7-0
Thursday: W 58-6 at McClave
3 Sanford 7-0
Friday: W 48-0 at Del Norte
4 Merino 5-2
Saturday: L 14-44 vs. (6) Dayspring Christian Academy
5 Mancos 6-1
Thursday: W 50-8 vs. Norwood
6 Dayspring Christian Academy 6-1
Saturday: W 44-14 at (4) Merino
7 Vail Christian 7-0
Thursday: W 46-22 vs. Gilpin County
8 Pikes Peak Christian 6-1
Thursday: W 7-0 at Denver Christian
9 Caliche 5-2
Friday: W 34-6 vs. Akron
10 Dove Creek 5-2
Friday: L 24-26 vs. Sargent
6-man
1 Kit Carson 8-0
Friday: W 56-40 at (10) Granada
2 Fleming 8-0
Friday: W 63-14 vs. (9) Briggsdale
3 Stratton/Liberty 7-1
Friday: W 65-20 vs. Arickaree/Woodlin
4 Cheyenne Wells 7-1
Friday: W 68-22 at Cheraw
5 Flagler/Hi-Plains 8-0
Friday: W 63-26 at Weldon Valley
6 Prairie 5-2
Friday: W 56-45 vs. Peetz
7 North Park 6-2
Saturday: W 51-13 vs. Sierra Grande
8 Branson/Kim 7-0
Off this week.
9 Briggsdale 5-3
Friday: L 14-63 at (2) Fleming
10 Granada 5-3
Friday: L 40-56 vs. (1) Kit Carson