The 2019 all-state boys golf teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state championships.

The athletes who won championships at their classification were named golfers of the year.

Class 5A

(Brad Cochi/For CHSAANow.com)

Player of the year Will Kates, Arapahoe

Coach of the year John Zerwin, Fairview

First Team
Player Year School
Grant Alqatami Senior Boulder
William Chadwick Senior Fairview
Owen Cornmesser Junior Fossil Ridge
Gavin Hagstrom Senior Fossil Ridge
Ryder Heuston Senior Fairview
Will Kates Sophomore Arapahoe
Ryan Liao Junior Lakewood
Brett Reamon Senior Fairview
Tarek Salem Senior Highlands Ranch
Matthew Wilkinson Sophomore Arapahoe
Second Team
Player Year School
Beam Boonta Senior Cherokee Trail
Qwenton Caldwell Sophomore Columbine
Charlie Flaxbeard Freshman Cherry Creek
Brendan Fricke Senior Highlands Ranch
Max Heupel Senior Chatfield
Teddy Hummel Junior Regis Jesuit
Carson Kerr Junior Grand Junction
Max Lange Sophomore Lakewood
Alex McCoy Junior Liberty
Jeff Nelson Junior Prairie View
Andrew Platt Senior Boulder
Alex Rogers Sophomore Fossil Ridge
Ryan Sangchompuphen Junior Denver East
Charlie Wang Junior Fossil Ridge
Bo Wardynski Senior Regis Jesuit
Brayden Weiss Senior Monarch
Andrew White Freshman Eaglecrest

Honorable mention:

  • Carson Briggs, Broomfield
  • Logan Byler, Valor Christian
  • Graham Dzengelewski, Arapahoe
  • Nick Fallin, Rock Canyon
  • Gage Messingham, Ralston Valley
  • Caleb Michaels, Monarch
  • Ryan Occhionero, Regis Jesuit
  • Yusuke Ogi, Arvada West
  • Finn Olson, Rock Canyon
  • Ryan Parker, Legend
  • Lucas Schulte, Valor Christian
  • Tyler Tyson, Arvada West
  • Kenny VanWormer, Grandview
  • Max Zadvorny, Arapahoe

Class 4A

Montrose boys golf Micah Stangebye

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Player of the year Micah Stangebye, Montrose

Coach of the year Dave Woodruff, Montrose

First Team
Player Year School
Ethan Aubert Senior Palisade
Jake Chesler Sophomore Frederick
Kaden Ford Junior Discovery Canyon
Gregory Lewis Sophomore Lewis-Palmer
ryan lords Senior Montrose
Gabe Marmon Senior Cheyenne Mountain
Lance Phillips Senior Palmer Ridge
Micah Stangebye Senior Montrose
Hunter Swanson Sophomore Northfield
Noah Wagner Freshman Pueblo West
Second Team
Player Year School
Traejan Andrews Sophomore Northridge
Mario Dino Junior Mullen
Dakota Dolph Junior Conifer
Tommy Henninger Senior Steamboat Springs
Jordan Jennings Junior Montrose
Jack Mitchell Junior Evergreen
Brentyn Paiz Sophomore Windsor
Medhaj Shrestha Senior D'Evelyn
Clay Whitton Senior Evergreen
Johnny Williams Junior Ponderosa

Honorable mention:

  • Braden Caffarelli, Erie
  • Ryley Cibula, Summit
  • Colton Gabbard, Frederick
  • Adam Gannon, Longmont
  • Oliver Gibbons, Green Mountain
  • Ben Harding, Silver Creek
  • Rhett Johnson, Mullen
  • Noah Keller, Coronado
  • Reese Knox, Falcon
  • Rick Lane, Pueblo Centennial
  • Eli Marquez, Mullen
  • Mateo Salcido, Fort Morgan
  • Toby Salinas, Pueblo West
  • Alex Tanner, Windsor
  • Dawson Thulin, Vista Peak
  • Levi Tichi, Durango
  • Ethan Whidden, Durango
  • Adam Whitliff, Pueblo West
  • Garrett Zinn, Ponderosa

Class 3A

(Alan Versaw/CHSAANow.com)

Player of the year Westin Pals, Lutheran

Coach of the year Kevin Volz, Lutheran

First Team
Player Year School
Jacobo Arango Senior Kent Denver
Walker Franklin Senior Prospect Ridge
Jacob Mason Senior Holy Family High School
Max Noffsinger Junior Frontier Academy
Westin Pals Senior Lutheran
Jack Pevny Senior Aspen
Nic Pevny Sophomore Aspen
Tayleb Schaefer Senior Sterling
Peter Stinar Junior St. Mary’s
Jeffrey Zhou Junior Kent Denver
Second Team
Player Year School
Jacob Buckendorf Junior Resurrection Christian
Brenden Crowther Senior Alamosa
Jack Garnsey Senior Colorado Academy
Garrett Green Senior Holy Family High School
Blake Keetch Senior Montezuma Cortez
Trey Kuntz Junior Sterling
Jackson Lowe Freshman Lutheran
Thayer Plewe Freshman Montezuma Cortez
Suchit Sharma Senior Peak to Peak
Nathan Smith Senior Pagosa Springs

Honorable mention:

  • Christian Agelopoulos, Colorado Academy
  • Luke Calvin, St. Mary’s
  • Brandon Cohen, Colorado Academy
  • Owen Deas, Lutheran
  • Ben Devolve, The Classical Academy
  • Connor Downey, Vail Christian
  • Breck Ferrin, Front Range Christian
  • Jacob Gilbert, Strasburg
  • Jackson Grace, Holy Family High School
  • Davis Long, Peak to Peak
  • Liam O'Halloran, The Classical Academy
  • Griffin pederson, Gunnison
  • Lance Peters, Trinidad
  • Grant Rose, Resurrection Christian
  • Walker Scott, Eaton
  • Tyler Sims, Basalt
  • Tommy Skodje, Dawson
  • J.T. Timmers, Colorado Academy
  • Luke Wright, SkyView Academy