The 2018-19 all-state boys basketball teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a week-long vote of coaches.

A specific player of the year vote was held in each class, as was a vote for coach of the year.

Class 5A

Smoky Hill Mountain Vista boys basketball

(Kevin Keyser/KeyserImages.com)

Player of the year: Kenny Foster, Smoky Hill

Coach of the year: Shawn Palmer, Rangeview

First Team
Name School Year Pos.
Kenny Foster Smoky Hill Senior G
Quincey Jewett Rangeview Senior P
Luke O'Brien Columbine Junior SG
Dayne Prim Grandview Senior C/F
Kobe Sanders Chaparral Junior PG/SG
Second Team
Name School Year Pos.
Daniel Carr Regis Jesuit Senior C
Jodaun Dotson Rangeview Senior PG/SG
Austin Holt ThunderRidge Senior PG
Graham Ike Overland Junior C/PF
Christopher Speller Rangeview Junior SG

Honorable mention: Tyce Baldwin, Fossil Ridge, Sophomore; Ian Barnes, Fruita Monument, Junior; Rashon Barron, Fountain-Fort Carson, Senior; Aaron Bokol, Eaglecrest, Senior; Mark Dolan, Fairview, Senior; Jaylen Eikenberg, Rock Canyon, Senior; Ben Grusing, Mountain Vista, Senior; Julian Hammond III, Cherry Creek, Sophomore; Chase Hettinger, Castle View, Senior; Kendale Johnson, George Washington, Sophomore; Grant Karger, Bear Creek, Senior; Keyshawn Maltbia, Fountain-Fort Carson, Junior; Kwane Marble, Denver East, Senior; Bryce Matthews, Chaparral, Senior; Simon May, Mountain Vista, Senior; Caleb McGill, Grandview, Junior; Darien Meyers, Palmer, Senior; Isaac Ondekane, Mullen, Junior; Josh Rogers, Arvada West, Senior; Roger Rosengarten, Valor Christian, Junior; Brayden Schlitt, Brighton, Senior; Andre Sepeda, Greeley West, Senior; Hezekiah Swanson, Overland, Junior; Brendan Temple, Douglas County, Senior.

Class 4A

Longmont Lewis-Palmer boys basketball

(Marlee Smith/CHSAANow.com)

Player of the year: Joel Scott, Lewis-Palmer

Coach of the year: Bill Benton, Lewis-Palmer

First Team
Name School Year Pos.
Javonte Johnson Cheyenne Mountain Junior SG/SF
Matthew Ragsdale Lewis-Palmer Senior SG/PG
Brady Renck Longmont Senior PG
Mac Riniker Steamboat Springs Senior G/PF/PG
Joel Scott Lewis-Palmer Senior F/G
Second Team
Name School Year Pos.
Noah Baca Lewis-Palmer Senior PG/SG
Tanner Baird Holy Family Senior SG/PG
Donta Dawson Harrison Sophomore SF/PF
Kain Medrano Pueblo East Senior G
Beck Page Longmont Senior SG/SF

Honorable mention: Kevin Ayon, Glenwood Springs, Senior; Ilja Bubukin, Golden, Senior; Wyatt Buller, Summit, Senior; Sebastian Campbell, Palisade, Senior; Skye Ciccarelli, Woodland Park, Senior; Spencer Conway, Greeley Central, Senior; James Felton, Lincoln, Senior; Ty Foster, Lincoln, Junior; Angel Garcia, Glenwood Springs, Senior; Logan Garcia, Pueblo West, Senior; Taylor Harris, Pueblo West, Junior; Jackson Hayslip, Greeley Central, Senior; Kyle Helbig, Holy Family, Senior; Connor Imus, Montrose, Junior; Adam Jolly, Holy Family, Senior; Owen Koonce, Centaurus, Junior; Griffin Lauritano, Evergreen, Sophomore; Joe Lombardelli, Northridge, Senior; Kevin Loy, Erie, Sophomore; Nico Martin, Pueblo Central, Senior; Blair McVicker, Wheat Ridge, Senior; Gabe Rall, Canon City, Senior; Calvin Seamons, Longmont, Senior; Noah Sena, Weld Central, Junior; Lane Sherwood, Pueblo County, Senior; Kade Walker, The Classical Academy, Junior; Landon Wallace, Conifer, Junior; Jax Wilke, Mead, Senior.

Class 3A

MAnual Vanguard boys basketball

(David Harvey/ImageProPhotography.com)

Player of the year: Jaedon Bowles, Manual

Coach of the year: Omar Henry, Manual

First Team
Name School Year Pos.
Jaedon Bowles Manual Senior SF/SG
Dominique Clifford The Vanguard School Junior -
Seth Fuqua The Vanguard School Senior -
Jaden Stoffell Manual Junior PG/SG
Andray Thomas Jr. DSST: Stapleton Senior SG/PG
Second Team
Name School Year Pos.
Andrew Baier Delta Senior -
Amerie Collins Bruce Randolph Senior -
James Doyle Kent Denver Senior -
Carter Keil Sterling Senior SG/PG
Matt Thompson Lutheran Senior -

Honorable mention: John Ames, Delta, Senior; Cordell Baer, Montezuma-Cortez, Senior; Bryson Becker, Platte Valley, Senior; Jonathan Cosme, KIPP Denver Collegiate, Junior; Brenden Crowther, Alamosa, Junior; Damion Daniels, Ridge View Academy, Senior; Davion Davis, Manual, Senior; DeAnte Dennis, Colorado Academy, Senior; Kevin DiMarco, Coal Ridge, Senior; Hayden Farmer, Bayfield, Senior; Jayson Frank, Sterling, Senior; Isaac Gallegos, The Academy, Senior; Martin Garcia, Centauri, Senior; Myles Godina, Salida, Sophomore; Timothy Huston, DSST: Green Valley Ranch, Junior; Reece Johnson, Resurrection Christian, Junior; Elijah Jones, Sheridan, Junior; David Mascarenas, Monte Vista, Senior; Connor Murphy, Moffat County, Senior; Keon Nieto, The Pinnacle, Senior; Jon Nuschy, La Junta, Senior; Jeet Pathak, Lutheran, Senior; Nathaniel Plaisted, James Irwin, Senior; Keyon Prior, Bayfield, Senior; Ivan Quezada, Fort Lupton, Senior; Kurvonte Rice, Jefferson, Senior; Jackson Romero, Resurrection Christian, Junior; Caleb Ruter, Faith Christian, Junior; Colton Shalla, Sterling, Senior; Mason Snarr, Pagosa Springs, Junior; Elijah Thatch, DSST: Byers, Junior; Kyrie Thomas, DSST: Byers, Junior; Kolby Walker, Colorado Springs Christian, Senior; Hunter Wood, Gunnison, Junior.

Class 2A

2A state basketball Fowler Yuma

(Ray Chen/ArrayPhoto.com)

Player of the year: Jakob Chrisman, Yuma

Coach of the year: Dave Sheffield, Yuma

First Team
Name School Year Pos.
Koby Anderson Highland Senior SF
Tate Bessire Highland Junior PG/SG
Jakob Chrisman Yuma Senior C
Val Leone Fowler Sophomore G/P
Jarett Rushton Holly Senior -
Second Team
Name School Year Pos.
Zane Denton Fowler Senior G/P
Chase McCreath Yuma Junior SF
Clay Robinson Yuma Freshman G
Camden Smithburg Limon Sophomore -
Rhett Tristan Davis Byers Senior PF

Honorable mention: Josiah Bowsher, Heritage Christian, Senior; Matt Chavez, Colorado Springs School, Senior; Kade Glover, Del Norte, Senior; David Lozano, Paonia, Senior; Brad Mazerall, Simla, Senior; Hayden McCuen, Byers, Senior; Zack McKeever, Vail Christian, Senior; Johnathan Mobbley, Fowler, Junior; Alec Moritz, Vail Christian, Junior; Brigden Parker, Holly, Sophomore; TJ Peter, South Park, Senior; Jakob Peterson, Sanford, Senior; Devin Porres, Center, Junior; Stevenson Reynolds, Plateau Valley, Junior; Michael Rushton, Holly, Senior; Angel Salinas, Dolores Huerta Prep, Senior; Brady Shelley, Byers, Senior; Caden Showalter, Mancos, Junior; Christian Still, Dayspring Christian Academy, Sophomore; Tristen Swagerty, Dolores, Senior; Kory Tacha, Limon, Sophomore; Quamon Williams, Crowley County, Junior.

Class 1A

De Beque Sangre de Cristo boys basketball

(Dustin Price/DustinPricePhotography.com)

Player of the year: Wes Ryan, De Beque

Coach of the year: Jake Higuera, De Beque

First Team
Name School Year Pos.
Nathan Batt Merino Senior -
Cole Christensen Sangre de Cristo Junior -
Joey Gerk Haxtun Senior -
Brennan Rigsby De Beque Sophomore -
Wes Ryan De Beque Sophomore -
Second Team
Name School Year Pos.
Braden Anderson Haxtun Senior -
Dillon Bumgardner De Beque Senior SG/SF
Braydan Hekkers Evangelical Christian Senior SF
Jason Holt Evangelical Christian Junior PG
Jayden McCombs-Farmer Kit Carson Junior PG/SG

Honorable mention: Bryce Carlstrom, North Park, Senior; Jade Cass, Prairie, Senior; Antonio Cordova, Primero, Sophomore; Beau Dukes, Springfield, Senior; Blake Essex, Mile High Academy, Sophomore; Casper Freedle, Creede, Senior; Whitt Freeman, Edison, Senior; Cullen Glosson, Otis, Senior; Chance Gulliford, Cotopaxi, Junior; Ty Hunt, Otis, Senior; Devin Littlefield, Prairie, Senior; Bryson Long, Peetz, Senior; Manuel Lopez, Sangre de Cristo, Senior; Ben Miller, Genoa-Hugo/Karval, Senior; Bryar Morgan, Kiowa, Senior; Logan Owen, Belleview Christian, Sophomore; Wyatt Patton, Briggsdale, Junior; Quade Pelton, Cheyenne Wells, Junior; Kevin Ramirez, Arickaree/Woodlin, Senior; Dylan Renquist, Walsh, Junior; Jake Slane, Sangre de Cristo, Senior; Sam Smith, Pikes Peak Christian, Senior; David Snare, Cripple Creek-Victor, Senior; Shadow Varnado, South Baca [Campo/Vilas/Pritchett], Junior; Josiah Vasquez, Cheraw, Senior; Brandt Vos, Cornerstone Christian Academy, Senior; Deric Woods, Front Range Baptist, Senior.