The 2018 all-state boys soccer teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These team were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a vote of coaches.

Class 5A

Fairview Arapahoe boys soccer

(Jeff Tucker/jefferywtucker.zenfolio.com)

Player of the year: Cameron Gail, Arapahoe

Coach of the year: Mark Hampshire, Arapahoe

First Team
Name School Pos. Year
Jesse Bacardi Boulder FORW Senior
Omar Castruita Boulder FORW Senior
Spencer Cobb Arapahoe GK Senior
Alec Fronapfel Fort Collins FORW Senior
Cameron Gail Arapahoe FORW Senior
Peter Goldy Grandview D Senior
Andres Ocampo Broomfield   Senior
Noe Ortiz Pena Grandview FORW/MF Senior
Anthony Priest Fort Collins FORW Senior
Sajji Singh Fairview MF Senior
Noah Stover Legacy MF/STRK Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Marko Babiak Denver East MF Senior
Colton Barry Regis Jesuit MF Senior
Ben Garcia Cherokee Trail   Senior
Zander Hahn Arapahoe D Senior
Cooper Harmon Fairview FORW Senior
Raymond Jackson Grandview D/FORW Senior
Carter Melton Fairview GK Junior
Neon Sapkota Rock Canyon MF Senior
Ben Tuka Legacy D Senior
Zion Wagoner Denver East FORW Junior
Zach Westerman Arapahoe MF Senior

Honorable mention: Brian Aguirre, Senior, Westminster; Slayter Andolsek, Senior, Mountain Range; Antonio Banda-Ramirez, Senior, Greeley West; Miguel Camorlinga Juarez, Senior, Prairie View; Matias Campoy, Senior, Grand Junction; Connor Doolan, Senior, Denver East; Alexis Flores, Senior, Rangeview; Jose Galvan, Senior, Adams City; Corban Gamble, Senior, Mountain Vista; Alex Garcia, Junior, Grand Junction Central; AJ Garza, Senior, Eaglecrest; Dalton Georgopulos, Senior, Valor Christian; Dagm Getu, Senior, Overland; Wesley Gowdy, Sophomore, Horizon; Ransom Hall, Senior, Grandview; Jaden Henry, Senior, Castle View; Thomas Hoy, Senior, Douglas County; Judah Johnston, Junior, Arvada West; Jeffrey Koch, Sophomore, Liberty; Brady Kuzinski, Junior, Castle View; John Langenderfer, Senior, Regis Jesuit; Grey Lapiano, Senior, Chaparral; Sean Marek, Senior, Legend; Sergio Martinez, Senior, Hinkley; Mike Menzies, Senior, Cherokee Trail; Mason Miller, Senior, Ralston Valley; Dillon O'Neal, Senior, Rampart; Alex Ortiz, Junior, Far Northeast Warriors; Kevin Peterson, Senior, Chatfield; Saugat Rai, Senior, Aurora Central; Dante Russo-Delee, Sophomore, Poudre; Christian Seaquist, Senior, Pine Creek; Rashid Seidu-Aroza, Junior, Rangeview; Harry Yoxall, Senior, Rocky Mountain.

Class 4A

Air Academy Denver North boys soccer

(Lance Wendt/LanceWendt.com)

Player of the year: Thaddaeus Dewing, Air Academy

Coach of the year: Clayton Porter, Denver North

First Team
Name School Pos. Year
Danny Barajas Battle Mountain FORW Junior
Thomas Beatty Air Academy GK Senior
Thaddaeus Dewing Air Academy FORW Junior
Andrew Hess Air Academy D/MF Senior
Leo Mireles Glenwood Springs MF Senior
Christian Nunez Centaurus STRK Junior
Aaron Peck The Classical Academy MF Senior
Fernando Ruiz Centaurus FORW Junior
Bryan Torres Denver North GK/D/GK Senior
Brian Uribe Skyview MF Senior
Miles Zerwas Denver North D/FB Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Jayden Austin Sand Creek MF Senior
Murphy Bohlmann Steamboat Springs GK/FORW Senior
Logan Brian Thompson Valley   Senior
Mitchell Burt Glenwood Springs D/FB Junior
Jose Jimenez Fort Morgan D/MF/FORW Senior
Daniel Lopez-Rojas Regis Groff MF/FORW Junior
Riley Moore Steamboat Springs   Senior
Mario Munoz Niwot GK Senior
Jared Ramos Skyview FORW Junior
Aymaro Vargas Kennedy   Senior
Dylan Weiss Silver Creek MF Junior

Honorable mention: Sean Alex, Junior, Montrose; German Alvarado, Junior, Glenwood Springs; Lincoln Andrews, Senior, Canon City; Gabe Arreola, Senior, Northfield; Dylan Baeck, Senior, Cheyenne Mountain; Jack Barkocy, Senior, Lewis-Palmer; Jack Carpenter, Junior, The Classical Academy; Francisco Chavez, Junior, Pueblo Centennial; Jesse Denk, Junior, Golden; Conrad Ellis, Senior, Berthoud; Logan Fullington, Senior, Durango; Jesus Gonzales, Senior, Niwot; Matt Harrold, Junior, The Classical Academy; Leland Heinicke, Junior, Durango; Steven Holling, Sophomore, Mountain View; Junio Lang, Junior, Thompson Valley; Aidan Lantaff, Senior, Silver Creek; Grant McCafferty, Senior, Pueblo Centennial; Dylan McIntosh, Sophomore, Holy Family; Tate Minch, Senior, Standley Lake; Hidalgo Ortega, Senior, Battle Mountain; Ryan Primeau, Senior, Skyline; Hector Rubi, Senior, Skyline; Cesar Saenz, Senior, George Washington; Blake Schell, Junior, Green Mountain; Omar Serano, Senior, Littleton; Liam Shaw, Senior, Mullen; Abraham Soto, Senior, Frederick; Connor Stephan, Senior, Centaurus; Jack Thibodeau, Senior, Thomas Jefferson; Will Thompson, Senior, Cheyenne Mountain; Eduardo Trujillo, Senior, Mitchell; Cabel Vanderwarf, Senior, Loveland; Bryan Vazquez, Senior, Skyview; Julian Vega, Senior, Woodland Park; Thomas Waggener, Sophomore, Pueblo East; Nathan Wanninger, Senior, Skyline; Evan Wolfson, Senior, Summit.

Class 3A

CSCS Atlas Prep boys soccer

(Ismael Gomez)

Player of the year: Lookens Smith, Colorado Springs Christian

Coach of the year: Arty Smith, Kent Denver

First Team
Name School Pos. Year
Matias Alberola Kent Denver HB Junior
Demetrio Araiza Atlas Preparatory School   Senior
Noah Banderas Colorado Springs Christian D/MF Senior
Gabe Calhoun St. Mary's GK Senior
Martin Corral Delta FORW Junior
Max Hewitt Kent Denver HB Junior
Charlie Parham Colorado Academy   Senior
Jon Randall Faith Christian FORW Sophomore
Aidan Sloan Roaring Fork   Senior
Lookens Smith Colorado Springs Christian FORW/MF Senior
Michael Yeh Liberty Common MF Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Gustavo Archila Coal Ridge   Senior
Paddy Binns Jefferson Academy   Senior
Quinn Bosanko Salida MF Junior
Max Candela Roaring Fork   Senior
Ronald Clemente Roaring Fork   Senior
Roberto Garcia Arrupe Jesuit FORW/MF Junior
Karl Gjerapic SkyView Academy   Senior
Zach Harker Liberty Common MF Senior
Raul Loya The Pinnacle   Senior
Nathan Rouaud Vail Mountain   Senior
Abe Villegas Atlas Preparatory School   Senior

Honorable mention: German Alvarado, Junior, Aurora West College Prep Academy; Luis Alvarado Salazar, Junior, James Irwin; Wyatt Barton, Junior, St. Mary's; Alexis Bonilla, Senior, Valley; Jesse Burns, Senior, Salida; Alejandro Carrillo, Junior, Arrupe Jesuit; Cullen Cote, Junior, Manitou Springs; Bryson Cuss, Senior, Prospect Ridge Academy; Reid Dimond, Senior, Peak to Peak; Nathan Favreau, Senior, Ellicott; Raymundo Flores, Senior, DSST: Stapleton; Cristian Gameros, Junior, Lamar; Jarett Hernandez, Junior, Delta; Laxmi Humagai, Sophomore, Manual; Dominic Kettle, Junior, DSST: Byers; Troy Kiefer, Senior, Sterling; Juan Loera, Senior, The Academy; Tanner Madden, Sophomore, Frontier Academy; Jose Mateo-Andres, Senior, Alamosa; Henry Morrison, Senior, Aspen; Lamario Nisbeth, Junior, Atlas Preparatory School; Oluwatobi Osifodunrin, Sophomore, The Academy; Antonio Portillo, Senior, Jefferson; Anthony Portillo, Junior, Basalt; Jaime Rios, Junior, Middle Park; Marvin Rios, Senior, DSST: College View; Jesus Rodriguez, Sophomore, Victory Prep Academy; Jesus Rojas, Junior, Bruce Randolph; Zach Shelest, Sophomore, Bennett; Jimmy Shields, Senior, Mead; Christian Terronez, Junior, Arrupe Jesuit; Jorge Trejo, Senior, Eagle Ridge Academy; Arturo Villarreal, Junior, Strive Prep - Smart Academy; Victor Villarreal, Junior, Strive Prep - Smart Academy; Evan Walter, Senior, Liberty Common; Miguel Zapata, Junior, DSST: Green Valley Ranch.

Class 2A

Telluride Fountain Valley boys soccer

(Jeff Tucker/jefferywtucker.zenfolio.com)

Player of the year: Aly Kassam, Fountain Valley

Coach of the year: Than Acuff, Crested Butte

First Team
Name School Pos. Year
Brett Carlson Denver Christian D Senior
Nick Heinz Fountain Valley D Sophomore
Braydan Hekkers Evangelical Christian   Senior
Jonah Jodlowski Telluride D Junior
Aly Kassam Fountain Valley D/FORW Senior
Tommy Linehan Crested Butte   Senior
Zane Reda Crested Butte   Senior
Matheau Richard Telluride MF/FORW Junior
Rio Sueyoshi Dawson School   Junior
Slater Weil Crested Butte   Senior
Nagi Williams Heritage Christian D/FORW/MF Sophomore

Honorable mention: Ryan Beattie, Junior, Denver Christian; Brayden Becker, Junior, Denver Christian; Robert Beserra, Junior, Ridgway; Jonny Blankinship, Junior, Thomas MacLaren School; Michael DuVernet, Senior, Denver Academy; Levi Friedrich, Senior, Heritage Christian; Riki Fujimoto, Sophomore, Fountain Valley; Mahad Haji, Senior, Lotus School For Excellence; Spencer Hamilton, Junior, Evangelical Christian; Crosby Harris, Senior, Denver Academy; Robin Hopkins, Senior, Heritage Christian; Jesse Isenhart, Junior, Dawson School; Zach Johnson, Junior, Denver Christian; Collin Kendall, Junior, Ridgway; German Leanos, Senior, Lake County; Josiah Mendoza, Sophomore, Thomas MacLaren School; Daniel Muriilo-Perez, Senior, Dolores Huerta Prep; Kye Nielsen, Senior, Rye; Jo Ota, Junior, Fountain Valley; Isaac Perez, Sophomore, Union Colony Prep; Ben Squier, Senior, Rye; Collin Stokes, Senior, Thomas MacLaren School.