Football rankings: Akron, Sargent, Delta, Greeley West join the polls

Limon Wiggins football

(Dustin Price/dustinpricephotography.com)

Four teams have joined this week's football rankings: Akron and Sargent (8-man), Delta (2A) and Greeley West (4A).

The rankings, voted upon by coaches and select media members, are the official polls of the Association. Polls are released each Monday.

Complete rankings for all classes are below.

CHSAANow.com Football Polls

Voted upon by coaches and media members around the state. New voters can sign up by emailing rcasey@chsaa.org. These rankings have no bearing on postseason seeding.

Class 5A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Cherry Creek (8) 6-0 123 1 W
2 Valor Christian (4) 6-0 116 2 W
3 Columbine (1) 6-0 109 3 W
4 Eaglecrest 6-0 88 5 W
5 Pomona 4-2 72 6 W
6 Grandview 5-1 64 4 L
7 Cherokee Trail 6-0 45 8 W
8 Ralston Valley 5-1 35 7 W
9 Fairview 5-1 24 9 W
10 ThunderRidge 5-1 21 10 W
Others receiving votes:
Smoky Hill 10, Castle View 3, Denver East 2, Doherty 1, Highlands Ranch 1, Regis Jesuit 1.
Dropped out
None.
Class 4A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Loveland (14) 5-0 176 1 W
2 Pine Creek (2) 4-1 161 2 Bye
3 Montrose (1) 5-0 131 3 W
4 Broomfield 4-1 118 4 W
5 Heritage (1) 5-0 75 7 W
6 Longmont 4-1 63 8 W
7 Ponderosa 3-2 60 10 W
8 Greeley West 4-1 58 - W
9 Fruita Monument 3-2 47 5 L
10 Pueblo West 3-2 40 9 Bye
Others receiving votes:
Air Academy 11, Skyline 11, Grand Junction Central 10, Rampart 6, Vista Peak 6, Chatfield 3, Golden 3, Standley Lake 3, Brighton 2, Windsor 2, Hinkley 1, Wheat Ridge 1.
Dropped out
Skyline (6).
Class 3A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Erie (9) 5-0 131 1 W
2 Discovery Canyon (2) 5-0 119 2 Bye
3 Palmer Ridge (1) 3-2 86 6 Bye
4 Palisade (1) 4-1 81 3 W
5 Harrison 5-0 76 5 W
6 Thomas Jefferson (1) 5-0 75 4 W
7 Holy Family 4-1 58 8 W
8 Pueblo East 3-2 50 7 Bye
9 Durango 3-2 44 9 Bye
10 Fort Morgan 4-1 17 10 W
Others receiving votes:
Lewis-Palmer 8, George Washington 7, Mead 6, Green Mountain 5, Evergreen 3, Frederick 3, Pueblo Central 1.
Dropped out
None.
Class 2A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 La Junta (6) 5-0 101 1 W
2 Platte Valley (2) 5-0 92 2 W
3 Rifle (2) 5-0 79 4 W
4 Bayfield 4-1 78 3 W
5 Resurrection Christian 5-0 62 5 W
6 Basalt (1) 5-0 60 6 W
7 Salida 5-0 48 7 Bye
8 Eaton 4-1 28 8 W
9 Kent Denver 4-1 22 9 W
10 Delta 4-1 16 - W
Others receiving votes:
Pagosa Springs 6, Berthoud 4, D'Evelyn 4, Alamosa 2, Faith Christian 2, Aspen 1.
Dropped out
Berthoud (10).
Class 1A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Limon (10) 5-0 109 1 W
2 Strasburg 4-1 90 2 W
3 Centauri 4-1 88 4 W
4 Peyton (1) 5-0 81 3 W
5 Burlington 4-1 64 6 W
6 Crowley County 4-1 37 9 W
7 Meeker 2-2 33 8 W
8 Wray 3-2 31 5 L
9 Holyoke 5-0 28 7 W
10 Colorado Springs Christian 4-1 19 10 W
Others receiving votes:
Paonia 12, Olathe 7, Buena Vista 4, Florence 1, Platte Canyon 1.
Dropped out
None.
8-man
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Sedgwick County (10) 5-0 109 1 W
2 West Grand (1) 6-0 99 2 W
3 Hoehne 4-1 72 5 W
4 Caliche 4-1 67 4 W
5 Mancos 5-0 60 3 W
6 Sanford 5-0 51 8 W
7 Rangely 4-1 45 7 L
8 Holly 4-1 37 6 Bye
9 Akron 3-2 24 - W
10 Sargent 3-2 15 - W
Others receiving votes:
Pikes Peak Christian 12, Soroco 6, Fowler 4, Merino 3, Norwood 1.
Dropped out
Fowler (9), Simla (10).
6-man
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Stratton/Liberty (8) 5-0 80 1 W
2 Kit Carson 5-0 70 2 W
3 Otis 4-1 65 3 W
4 Prairie 3-2 44 4 L
5 Peetz 3-2 43 6 W
6 Arickaree/Woodlin 3-1 42 8 W
7 Idalia 3-2 34 5 L
8 Cheyenne Wells 3-2 19 7 L
9 Granada 3-2 15 9 W
10 Mountain Valley 4-0 13 10 W
Others receiving votes:
Flagler/Hi-Plains 7, Briggsdale 4, Fleming 3, Cotopaxi 1.
Dropped out
None.