Top-10 football schedule and scoreboard for 2018's Week 3 games

A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 3 of the 2018 season.

Class 5A
1 Cherry Creek 3-0
Friday: W 35-8 vs. (10) Mullen
2 Valor Christian 3-0
Friday: W 14-6 vs. (3) Pomona
3 Pomona 2-1
Friday: L 6-14 at (2) Valor Christian
4 Columbine 3-0
Friday: W 49-6 at Fountain-Fort Carson
5 Grandview 3-0
Friday: W 35-7 at Mountain Vista
6 Fairview 2-1
Thursday: L 24-28 at ThunderRidge
7 Eaglecrest 3-0
Friday: W 46-0 vs. Rocky Mountain
8 Ralston Valley 3-0
Friday: W 35-10 at Poudre
9 Arvada West 3-0
Thursday: W 42-23 at Fossil Ridge
10 Mullen 2-1
Friday: L 8-35 at (1) Cherry Creek
Class 4A
1 Pine Creek 3-0
Friday: W 44-13 at Doherty
2 Loveland 2-0
Friday: W 55-0 at Thompson Valley
3 Windsor 1-1
Friday: L 13-17 at Ponderosa
4 Chatfield 3-0
Friday: W 39-30 at Brighton
5 Skyline 2-0
Off this week.
6 Broomfield 2-1
Friday: W 41-7 vs. Standley Lake
7 Rampart 2-1
Friday: W 28-7 at (10) Monarch
8 Montrose 3-0
Friday: W 41-36 at (3A 8) Durango
9 Fruita Monument 1-1
Off this week.
10 Monarch 1-1
Friday: L 7-28 vs. (7) Rampart
Class 3A
1 Erie 3-0
Friday: W 43-16 vs. Frederick
2 Palmer Ridge 1-2
Friday: L 21-28 vs. (3) Pueblo East
3 Pueblo East 3-0
Friday: W 28-21 at (2) Palmer Ridge
4 Palisade 2-0
Friday: W 42-26 at Green Mountain
5 Holy Family 2-0
Off this week.
6 Discovery Canyon 3-0
Saturday: W 42-41 at Pueblo South
7 Thomas Jefferson 2-0
Off this week.
8 Durango 1-2
Friday: L 36-41 vs. (4A 8) Montrose
9 Mead 1-2
Friday: L 7-8 at Evergreen
10 Fort Morgan 2-0
Friday: W 37-20 at Lutheran
Class 2A
1 Bayfield 3-0
Saturday: W 20-8 vs. Aspen
2 La Junta 3-0
Friday: W 34-0 at Alamosa
3 Platte Valley 3-0
Friday: W 59-13 vs. Elizabeth
4 Resurrection Christian 2-0
Off this week.
5 Rifle 2-0
Thursday: W 49-0 at Grand Valley
6 Kent Denver 2-0
Friday: W 23-17 at Faith Christian
7 Basalt 2-0
Friday: W 47-6 at Battle Mountain
8 Bennett 1-1
Friday: L 8-32 vs. (1A 1) Strasburg
9 Eaton 2-0
Saturday: W 35-0 at (10) D'Evelyn
10 D'Evelyn 1-1
Saturday: L 0-35 vs. (9) Eaton
Class 1A
1 Strasburg 3-0
Friday: W 32-8 at (2A 8) Bennett
2 Limon 2-0
Saturday: W 40-6 at (7) Crowley County
3 Centauri 1-1
Friday: L 12-31 at Pagosa Springs
4 Burlington 1-1
Friday: W 52-0 at Ellicott
5 Peyton 2-0
Thursday: W 37-19 vs. Colorado Springs Christian
6 Wray 1-1
Saturday: W 48-0 vs. Sheridan
7 Crowley County 2-1
Saturday: L 6-40 vs. (2) Limon
8 Meeker 1-1
Off this week.
9 Holyoke 3-0
Saturday: W 35-6 vs. Bridgeport
10 Cornerstone Christian Academy 1-1
Saturday: L 7-12 at Yuma
8-man
1 Sedgwick County 2-0
Friday: W 62-0 at Gilpin County
2 West Grand 3-0
Friday: W 44-0 vs. South Park
3 Merino 2-1
Saturday: L 6-14 vs. Mancos
4 Akron 2-1
Friday: L 20-28 at Fowler
5 Sargent 2-0
Friday: W 20-6 at Springfield
6 Holly 2-1
Friday: W 36-6 at Balko
7 Caliche 1-1
Off this week.
8 Hoehne 1-1
Friday: W 54-36 vs. Dayspring Christian Academy
9 Rangely 3-0
Saturday: W 52-15 vs. Del Norte
10 Soroco 3-0
Saturday: W 64-16 at Justice
6-man
1 Stratton/Liberty 2-0
Saturday: W 72-6 at Hanover
2 Otis 2-0
Friday: W 69-18 vs. Genoa-Hugo
3 Kit Carson 2-0
Friday: W 50-8 at (5) Arickaree/Woodlin
4 Prairie 1-1
Friday: W 56-40 at (10) Briggsdale
5 Arickaree/Woodlin 1-1
Friday: L 8-50 vs. (3) Kit Carson
6 Peetz 1-1
Friday: W 67-22 vs. (9) Fleming
7 Cheyenne Wells 2-0
Friday: W 26-14 vs. Idalia
8 Flagler/Hi-Plains 2-0
Friday: W 59-6 vs. Edison
9 Fleming 0-2
Friday: L 22-67 at (6) Peetz
10 Briggsdale 1-1
Friday: L 40-56 vs. (4) Prairie