Class 3A regional tennis results & qualifiers

Results from the 2021 Class 3A girls tennis regionals, which includes info on who has qualified for the state championships.

Region 1
Position Place School Name
1 Singles 1st Colorado Academy Anna Jordaan
1 Singles 2nd St. Mary's Academy Blair Franciscus
1 Singles Alt Lutheran Lillie Hendricks
2 Singles 1st Colorado Academy Katherine Pulido
2 Singles 2nd Lutheran Palin Henning
2 Singles Alt St. Mary's Academy Elle Franciscus
3 Singles 1st Colorado Academy Lila Paton
3 Singles 2nd St. Mary's Academy Sara Stander
3 Singles Alt Lutheran Haley Looney
1 Doubles 1st Colorado Academy Sarah Preston & Bella Vogl
1 Doubles 2nd St. Mary's Academy Rishika Kartik & Devon Mills
1 Doubles Alt Lutheran Madelyn Reel & Kate Brouillette
2 Doubles 1st Colorado Academy Paige Gillespie & Bridget Jeffries
2 Doubles 2nd Lutheran Brooke Groetken & Megan Steehle
2 Doubles Alt St. Mary's Academy Izzy Parsons & Paree Sharma
3 doubles 1st Colorado Academy Yenni Cohen & Maude Tetzeli
3 Doubles 2nd St. Mary's Academy Sophia Maestas & Sydney Tatar
3 Doubles Alt Lutheran Ella Becker & Anna Kelly
4 Doubles 1st Colorado Academy Avery Farmer & Amanda Wilson
4 Doubles 2nd St. Mary's Academy Arianna Holdlewsky & Hailey Hussmann
4 Doubles Alt Lutheran Delaney Caustrita & Kendall Savage
Region 2
Position Place School Name
1 Singles 1st Holy Family Lindsey Bartoletta
1 Singles 2nd Northfield Nicole Koch
1 Singles Alt Prospect Ridge Academy Ahn-Thur Le
2 Singles 1st Holy Family Emily Lindhoerfer
2 Singles 2nd Skyview Marsus Merino
2 Singles Alt Northfield Caroline Merer
3 Singles 1st Holy Family Laura Baker
3 Singles 2nd Prospect Ridge Academy Parker Rodriguez
3 Singles Alt Skyview Karissa King
1 Doubles 1st Holy Family Megan Smolky & Kelly Whitehill
1 Doubles 2nd Northfield Sydney Linden & Emma Linden
1 Doubles Alt Prospect Ridge Academy Hope Smith & Rylie Jacobs
2 Doubles 1st Holy Family Sadie Bren & Sarah Stonehocker
2 Doubles 2nd Skyview Carolina Munoz & Mariana Orozco
2 Doubles Alt Prospect Ridge Academy Sydnie Jacobs & Emma Anderson
3 doubles 1st Holy Family Audrey Brower & Clara Meisner
3 Doubles 2nd Northfield Isabella Carabetta & Erin Daidone
3 Doubles Alt Prospect Ridge Academy Kegan Reeves & Lauren Sherrets
4 Doubles 1st Holy Family Ava Silverstein & Avery Alderman
4 Doubles 2nd Northfield Arianna Lee & Isabella Chaparro Will
4 Doubles Alt Prospect Ridge Academy Isabella Pados & Katie Arend
Region 3
Position Place School Name
1 Singles 1st D'Evelyn Grace Li
1 Singles 2nd Conifer Ava Dalton
1 Singles Alt Englewood Maddy Campbell
2 Singles 1st D'Evelyn Evelyn Oltmans
2 Singles 2nd Conifer Riley Elliott
2 Singles Alt Englewood Erin Jones
3 Singles 1st D'Evelyn Sofia Ceslewicz
3 Singles 2nd Conifer Amber Prescott
3 Singles Alt Englewood Julia Moore
1 Doubles 1st D'Evelyn Anna Day & Kyrianna Krzystek
1 Doubles 2nd Conifer Megan Coffey & Tatum Coffey
1 Doubles Alt Alameda Rosalyn Chavez & Thanh Thanh Mai
2 Doubles 1st D'Evelyn Maisy Schoeman & Maria Christoffersen
2 Doubles 2nd Conifer Abby Mae Wheaton & Elise Clark
2 Doubles Alt Alameda Niobe Luvregui & Abelina Trujillo
3 doubles 1st D'Evelyn Cheranne Wang & Karina Li
3 Doubles 2nd Conifer Heidi Wagner & Morgan Teff
3 Doubles Alt - -
4 Doubles 1st D'Evelyn Sarah Cook & Mariah Dean
4 Doubles 2nd Conifer Gabi Book & Bella Hess
4 Doubles Alt - -
Region 4
Position Place School Name
1 Singles 1st University Elle RIchardson
1 Singles 2nd Severance Ava Zink
1 Singles Alt Eaton Aubrey Ledall
2 Singles 1st Fort Morgan Olivia Wolff
2 Singles 2nd Northridge Andrea Flores
2 Singles Alt Eaton Kyleigh Kieler
3 Singles 1st Northridge Yadria Soto-Robiero
3 Singles 2nd University Abby Marion
3 Singles Alt Eaton Jayden Kuskie
1 Doubles 1st Eaton Zoie Florence & Mariah Noonan
1 Doubles 2nd Severance Paige Janke & Jolie Ingle
1 Doubles Alt Fort Morgan Ashley Anderson & Kaitlyn Bell
2 Doubles 1st Eaton Kallie Salberg & Taylor Bradshaw
2 Doubles 2nd University Katheryn Halverson & Halle Getting
2 Doubles Alt Fort Morgan Ali Guerrero & Allie Lauck
3 doubles 1st Severance Alexa Terrazas & Maliyah Bravehart
3 Doubles 2nd Eaton Emily Brisendine & Abby Copeland
3 Doubles Alt Fort Morgan Raelynn Carlock & Rebecca Bratrsovky
4 Doubles 1st Eaton Shelby Shuman & Tayla Wiedman
4 Doubles 2nd University Monica Hernandez-Jackson & Natalya Barton
4 Doubles Alt Severance Vanessa Lui & Franchesca Lucero
Region 5
Position Place School Name
1 Singles 1st Dawson Lila Travis
1 Singles 2nd Berthoud Gretchen Marty
1 Singles Alt Peak to Peak Tiffany Tran
2 Singles 1st Berthoud Holly Jaros
2 Singles 2nd Dawson Alexis Gilio
2 Singles Alt Peak to Peak Isabella Brackhage
3 Singles 1st Dawson Eloise Shehan
3 Singles 2nd Berthoud Nicolette Marty
3 Singles Alt Peak to Peak Madison Lin
1 Doubles 1st Peak to Peak Kendy Fanger & Quinn Burns
1 Doubles 2nd Berthoud Sydney Hocker & Kendra Maitland
1 Doubles Alt Fort Lupton Isabell Hernandez & Emiko Ahkawa
2 Doubles 1st Dawson Anna Wittenberg & Paige Howenstein
2 Doubles 2nd Berthoud Alana Hymel & Lyndsey Pancost
2 Doubles Alt Peak to Peak Millie Keogh & Maya Natarajan
3 doubles 1st Peak to Peak Paris Kiehl & Sophie Keihl
3 Doubles 2nd Dawson Lindsay Abramson & Angelina Sala
3 Doubles Alt Berthoud Kelsi Thoren & Haley Hanks
4 Doubles 1st Berthoud Megan Malherbe & Danae Alverson
4 Doubles 2nd Peak to Peak Amanda Skinner & Megan Skinner
4 Doubles Alt Dawson Emma Mayer & Kathleen Donohue
Region 6
Position Place School Name
1 Singles 1st St. Mary's Ellie Hartman
1 Singles 2nd Vanguard Jordyn Van Manen
1 Singles Alt CSCS Reagan Morin
2 Singles 1st Vanguard Jaden Fuqua
2 Singles 2nd St. Mary's Kyla Barnett
2 Singles Alt CSCS Ruby Boswell
3 Singles 1st Vanguard Sophia Guevara
3 Singles 2nd St. Mary's Jill Kellick
3 Singles Alt CSCS Mary Scoggins
1 Doubles 1st Vanguard Isis Rivera & Sophia Bredder
1 Doubles 2nd St. Mary's Elizabeth Brodeur & Roni Hennessey
1 Doubles Alt CSCS Taylor Boals & Maddie Greene
2 Doubles 1st Vanguard Aidan Glaser & Ainsley Skur
2 Doubles 2nd St. Mary's Elizabeth Rysavy & Lily Delgado
2 Doubles Alt
3 doubles 1st Vanguard Raina Fagans & Katey Kyle
3 Doubles 2nd St. Mary's Gretchen Czelatdko & Sabrina Damien
3 Doubles Alt CSCS Shannon Tyler & Sophie Topper
4 Doubles 1st CSCS Annsley Oelrich & Megan Johnson
4 Doubles 2nd Vanguard Hailey Blanchard & Jillian Harrison
4 Doubles Alt St. Mary's Sydney Taylor & Kate Sauley
Region 7
Position Place School Name
1 Singles 1st Pueblo South Carlie Sweckard
1 Singles 2nd Salida Maddie Anderson
1 Singles Alt Pueblo County Avery Soto
2 Singles 1st Pueblo Central Dayna DeYoung
2 Singles 2nd Pueblo County Delaney Stout
2 Singles Alt Salida Grace Johnston
3 Singles 1st Pueblo County Isabella Bhagat
3 Singles 2nd Pueblo Central Danielle DeYoung
3 Singles Alt Salida Daisha Thompson
1 Doubles 1st Pueblo County Faith Sopko & India Russell
1 Doubles 2nd Pueblo Central Trinity Saenz & Marin Muniz
1 Doubles Alt La Junta Azalea Gamez & Teagan Mendoza-Werner
2 Doubles 1st Salida Allyna Bright & Lydia Tonneson
2 Doubles 2nd Pueblo County Sage Russell & Khaeli Salazar
2 Doubles Alt Pueblo Central Kaitlyn Jesik & Andreanna Kruptka
3 doubles 1st Salida Brooke Bright & Vivian Volkmann
3 Doubles 2nd La Junta Emily Noll & Kaylee Peabody
3 Doubles Alt Pueblo Central Kia Arriaga & Dillon Eaton
4 Doubles 1st La Junta Dajiana Herman & Torrin Mendoza-Werner
4 Doubles 2nd Salida Megan Rhude & Annie Hill
4 Doubles Alt Pueblo Central Marissa Gonzlaes & Hannah Arellano
Region 8
Position Place School Name
1 Singles 1st Aspen Macy Hopkinson
1 Singles 2nd Steamboat Springs Evan Quin
1 Singles Alt Vail Mountain Catherine Dawsey
2 Singles 1st Vail Mountain Ava Cavataio
2 Singles 2nd Aspen Stef Wojcik
2 Singles Alt Steamboat Springs Kelsey Norland
3 Singles 1st Vail Mountain Annika Iverson
3 Singles 2nd Aspen Avery Leonard
3 Singles Alt Steamboat Springs Grace Brice
1 Doubles 1st Glenwood Springs Ella Henderson & Emily DeMoraes
1 Doubles 2nd Vail Mountain Alli Bennett & Bayli McSpadden
1 Doubles Alt Aspen Sadie Bayko & Sonya Tralins
2 Doubles 1st Vail Mountain Grace Allen & Sofia Brunner
2 Doubles 2nd Aspen Gemma Hill & Emma Bern
2 Doubles Alt Glenwood Springs Siri Henderson & Mattea Enewold
3 doubles 1st Vail Mountain Aria Webster & Celia Barrie
3 Doubles 2nd Cedaredge Kammie Henderson & Kayla Davis
3 Doubles Alt Delta Shayla Curtis & Lauren Angelo
4 Doubles 1st Vail Mountain Addie Sullivan & Linnea Iverson
4 Doubles 2nd Aspen Amelia Hecht & Lily Citron
4 Doubles Alt Glenwood Springs Amanda Dehm & Sophie Mohl