Final results from the 2021 state skiing championships

Complete results from the 2021 state skiing championships are below.

Girls

Team Scores
Rank Team CL SK GS SL Total
1 Aspen 161 172 168 169 670
2 Summit 152 149 168 175 644
3 Middle Park 141 145 140 151 577
4 Vail Mountain 118 143 153 132 546
5 Lake County 151 145 122 113 531
6 Steamboat Springs 129 125 139 137 530
7 Battle Mountain 132 117 145 133 527
8 Evergreen 104 99 127 132 462
9 Nederland 85 102 107 126 420
10 Eagle Valley 113 101 89 59 362
11 Clear Creek 70 69 90 91 320
12 Colorado Rocky Mountain 130 129 0 0 259
13 Poudre 113 104 0 0 217
14 Platte Canyon 0 0 51 29 80
15 Durango 0 0 32 32 64
Nordic: Skate
Place Name School Time Points
1 Elsie Weiss Aspen 0:08:29 60
2 Rose Horning Lake County 0:08:38 59
3 Eva Mcdonough Aspen 0:08:55 58
4 Zoe Bennett-Manke Steamboat Springs 0:08:57 57
5 Elliot Pribramsky Vail Mountain 0:09:02 56
6 Tai-Lee Smith Summit 0:09:02 55
7 Kylie Kenny Aspen 0:09:02 54
8 Izzy Glackin Vail Mountain 0:09:07 53
9 Lola Villafranco Colorado Rocky Mountain 0:09:19 52
10 Maggie Barker Middle Park 0:09:19 51
11 Aubree Confer Summit 0:09:21 50
12 Sylvia Brower Middle Park 0:09:25 49
13 Sloan Phillips Evergreen 0:09:30 48
14 Bella Lynch Nederland 0:09:31 47
15 Adele Horning Lake County 0:09:42 46
16 Elizabeth Hammond Middle Park 0:09:43 45
17 Lili Zygulski Summit 0:09:49 44
18 Michaela Kenny Aspen 0:09:49
19 Cassidy Meyer Colorado Rocky Mountain 0:09:50 43
20 Ellen Osborne Middle Park 0:09:50
21 Samantha Blair Eagle Valley 0:09:50 42
22 Molly Reeder Battle Mountain 0:09:52 41
23 Elona Greene Lake County 0:09:54 40
24 Gabrielle Pellini Middle Park 0:09:54
25 Frances Farrell Battle Mountain 0:09:58 39
26 Brynna Lenhard Lake County 0:10:02
27 Claire Potter Poudre 0:10:05 38
28 Lindsey Kiehl Battle Mountain 0:10:07 37
29 Caroline Baur Steamboat Springs 0:10:11 36
30 Sarah Oberlander Poudre 0:10:11 35
31 Presley Smith Battle Mountain 0:10:13
32 Ellie Urfrig Colorado Rocky Mountain 0:10:14 34
33 Cami Johnson Vail Mountain 0:10:14 34
34 Haley Mckenzie Battle Mountain 0:10:14
35 Lucy Silcox Aspen 0:10:14
36 Kendall Clark Aspen 0:10:14
37 Addison Beuche Battle Mountain 0:10:15
38 Anne Hager Steamboat Springs 0:10:18 32
39 Edie Sherlock Aspen 0:10:18
40 Annika Beighey Poudre 0:10:19 31
41 Claire Bohmer Steamboat Springs 0:10:20
42 Lindsey Whitton Battle Mountain 0:10:21
43 Morgan Karrow Colorado Rocky Mountain 0:10:24
44 Caitlyn Weathers Eagle Valley 0:10:24 30
45 Emily Doerfler Poudre 0:10:29
46 Jade Henderson Steamboat Springs 0:10:33
47 Emma Stewart Steamboat Springs 0:10:35
48 Maclean Donovan Summit 0:10:39
49 Brynn Moody Eagle Valley 0:10:40 29
50 Violet Hill Lake County 0:10:46
51 Ava Bergsten Eagle Valley 0:10:49
52 Ella Chapman Steamboat Springs 0:10:50
53 Ally Pfuetze Poudre 0:10:51
54 Eirwen Mcclish Nederland 0:10:55 28
55 Ella Whitman Poudre 0:10:56
56 Quinn Kelley Vail Mountain 0:11:02
57 Annie Kuhns Middle Park 0:11:03
58 Justine St John Eagle Valley 0:11:04
59 Kendra Sollars Steamboat Springs 0:11:06
60 Annabel Ivey Nederland 0:11:12 27
61 Lily Whelan Battle Mountain 0:11:21
62 Kendall Morrison Evergreen 0:11:27 26
63 Emma Bergsten Eagle Valley 0:11:28
64 Mackenzie Weber Nederland 0:11:30
65 Emma Borchers Aspen 0:11:31
66 Ava Schneider Poudre 0:12:00
67 Maya Beauvineau Nederland 0:12:03
68 Mandy Lei Colorado Rocky Mountain 0:12:18
69 Megan Hess Nederland 0:12:48
70 Serena Weingardt Evergreen 0:13:37 25
71 Skylah Inman Clear Creek 0:14:36 24
72 Isabel Inman Clear Creek 0:15:37 23
73 Megyn Fonda Evergreen 0:16:36
74 Shea Ryan Clear Creek 0:18:45 22
75 Reese Dunbar Clear Creek 0:19:06
Nordic: Classic
Place Name School Time Points
1 Rose Horning Lake County 16:41.2 60
2 Lola Villafranco Colorado Rocky Mountain 17:05.5 59
3 Izzy Glackin Vail Mountain 17:25.8 58
4 Tai-Lee Smith Summit 17:32.9 57
5 Elsie Weiss Aspen 17:34.2 56
6 Zoe Bennett-Manke Steamboat Springs 17:47.1 55
7 Sloan Phillips Evergreen 17:56.7 54
8 Eva Mcdonough Aspen 17:58.6 53
9 Kylie Kenny Aspen 17:59.2 52
10 Aubree Confer Summit 18:00.9 51
11 Maggie Barker Middle Park 18:13.4 50
12 Adele Horning Lake County 18:25.4 49
13 Sylvia Brower Middle Park 18:38.8 48
14 Samantha Blair Eagle Valley 18:56.9 47
15 Molly Reeder Battle Mountain 19:04.8 46
16 Frances Farrell Battle Mountain 19:16.4 45
17 Lili Zygulski Summit 19:16.6 44
18 Gabrielle Pellini Middle Park 19:26.2 43
19 Michaela Kenny Aspen 19:34.3
20 Elizabeth Hammond Middle Park 19:37.7
21 Elona Greene Lake County 19:38.2 42
22 Presley Smith Battle Mountain 19:38.7 41
23 Lindsey Whitton Battle Mountain 19:54.8
24 Lindsey Kiehl Battle Mountain 20:09.2
25 Emily Doerfler Poudre 20:09.6 40
26 Jade Henderson Steamboat Springs 20:26.4 39
27 Cassidy Meyer Colorado Rocky Mountain 20:30.1 38
28 Annika Beighey Poudre 20:32.6 37
29 Kendall Clark Aspen 20:38.0
30 Edie Sherlock Aspen 20:40.6
31 Addison Beuche Battle Mountain 20:50.7
32 Brynna Lenhard Lake County 21:10.3
33 Annie Kuhns Middle Park 21:15.3
34 Sarah Oberlander Poudre 21:18.5 36
35 Claire Bohmer Steamboat Springs 21:19.5 35
36 Ellen Osborne Middle Park 21:29.0
37 Haley Mckenzie Battle Mountain 21:32.0
38 Violet Hill Lake County 21:33.1
39 Ella Whitman Poudre 21:36.5
40 Maclean Donovan Summit 21:49.0
41 Lily Whelan Battle Mountain 21:49.1
42 Caroline Baur Steamboat Springs 22:06.5
43 Caitlyn Weathers Eagle Valley 22:15.1 34
44 Ellie Urfrig Colorado Rocky Mountain 22:15.3 33
45 Lucy Silcox Aspen 22:18.3
46 Ava Bergsten Eagle Valley 22:25.0 32
47 Brynn Moody Eagle Valley 22:31.1
48 Morgan Karrow Colorado Rocky Mountain 22:49.8
49 Kendra Sollars Steamboat Springs 22:58.0
50 Claire Potter Poudre 23:10.8
51 Anne Hager Steamboat Springs 23:14.1
52 Emma Bergsten Eagle Valley 23:26.7
53 Quinn Kelley Vail Mountain 23:28.2 31
54 Justine St John Eagle Valley 23:29.1
55 Ella Chapman Steamboat Springs 23:43.0
56 Emma Stewart Steamboat Springs 23:45.7
57 Mackenzie Weber Nederland 23:56.7 30
58 Cami Johnson Vail Mountain 24:01.7 29
59 Emma Borchers Aspen 24:13.9
60 Ava Schneider Poudre 24:19.2
61 Ally Pfuetze Poudre 24:28.3
62 Eirwen Mcclish Nederland 24:48.3 28
63 Maya Beauvineau Nederland 25:02.8 27
64 Annabel Ivey Nederland 25:20.6
65 Megan Hess Nederland 25:22.4
66 Kendall Morrison Evergreen 26:17.7 26
67 Mandy Lei Colorado Rocky Mountain 26:36.3
68 Skylah Inman Clear Creek 28:54.7 25
69 Serena Weingardt Evergreen 29:20.1 24
70 Megyn Fonda Evergreen 31:02.9
71 Shea Ryan Clear Creek 31:08.8 23
72 Reese Dunbar Clear Creek 32:47.7 22
73 Isabel Inman Clear Creek 33:04.0

Alpine results

girls-alpine-results

Boys

Team Scores
Rank Team CL SK GS SL Total
1 Aspen 164 174 170 175 683
2 Battle Mountain 147 132 155.5 147 581.5
3 Middle Park 146 145 141 138 570
4 Vail Mountain 135 156 158.5 104 553.5
5 Steamboat Springs 140 124 141 144 549
6 Evergreen 136 145 127 126 534
7 Summit 115 113 117 116 461
8 Nederland 87 85 118 147 437
9 Lake County 127 123 31 70 351
10 Clear Creek 78 75 95 99 347
11 Eagle Valley 154 147 28 0 329
12 Durango 0 0 131 94 225
13 Poudre 101 101 0 0 202
14 Platte Canyon 0 0 92 92 184
15 Colorado Rocky Mountain 0 34 0 0 34
Nordic: Skate
Place Name School Time Points
1 Taiga Moore Aspen 0:07:21 60
2 Ferguson St John Eagle Valley 0:07:38 59
3 Noah Wheeless Aspen 0:07:39 58
4 Zach Footer Evergreen 0:07:42 57
5 Corbin Carpenter Aspen 0:07:47 56
6 Cole Flashner Vail Mountain 0:07:53 55
7 Graydon Walker Middle Park 0:07:59 54
8 Christian Kelly Aspen 0:08:00
9 Grahm Tuohy-Gaydos Evergreen 0:08:04 53
10 Eske Roennau Aspen 0:08:04
11 Jace Peters Lake County 0:08:09 52
12 Will Brunner Vail Mountain 0:08:10 51
13 Mason Cruz-Abrams Vail Mountain 0:08:11 50
14 Cole Weathers Eagle Valley 0:08:15 49
15 Ewan Gallagher Middle Park 0:08:17 48
16 Sumner Cotton Steamboat Springs 0:08:19 47
17 Edwin Ryerson Aspen 0:08:19
18 Sullivan Middaugh Battle Mountain 0:08:19 46
19 Ari Dennis Battle Mountain 0:08:20 45
20 Kai Oppito Summit 0:08:20 44
21 Gray Barker Middle Park 0:08:21 43
22 Jp Viola Aspen 0:08:22
23 Ethan Callarman Middle Park 0:08:22
24 Matt Cairns Lake County 0:08:24 42
25 Garret Moehring Battle Mountain 0:08:26 41
26 Alex Colby Steamboat Springs 0:08:26 40
27 Lukas Bergsten Eagle Valley 0:08:29 39
28 Campbell Forkner Poudre 0:08:32 38
29 Cyrus Creasy Vail Mountain 0:08:34
30 Aidan Duffy Eagle Valley 0:08:35
31 Dane Jensen Middle Park 0:08:39
32 Guy Granger Middle Park 0:08:40
33 Jaydon Fryer Steamboat Springs 0:08:42 37
34 Evan Callahan Summit 0:08:42 36
35 Sean Kraemer Evergreen 0:08:43 35
36 Kaden Williams Battle Mountain 0:08:45
37 Finn Leahy Colorado Rocky Mountain 0:08:46 34
38 Miles Mckenzie Battle Mountain 0:08:46
39 Xander Dalke Steamboat Springs 0:08:47
40 Nathan Moody Eagle Valley 0:08:47
41 Christian Skowron Summit 0:08:49 33
42 Andy Henderson Steamboat Springs 0:08:50
43 Jeremiah Kelley Steamboat Springs 0:08:50
44 Kyle Vogelbacher Middle Park 0:08:52
45 Conner Larson Battle Mountain 0:08:53
46 Evan Morrison Evergreen 0:08:54
47 Seamus Farrell Battle Mountain 0:08:54
48 Shane Griffith Poudre 0:08:56 32
49 Bryce Pfuetze Poudre 0:09:03 31
50 Liam Goettelman Summit 0:09:03
51 Alden Wade Steamboat Springs 0:09:06
52 Loic Masters Nederland 0:09:07 30
53 Bowden Tumminello Steamboat Springs 0:09:09
54 Colin Norman Poudre 0:09:10
55 Connor Cooley Vail Mountain 0:09:11
56 Jake Drever Eagle Valley 0:09:12
57 Andy Troccoli Middle Park 0:09:13
58 Jackson Menand Poudre 0:09:16
59 Josiah Horning Lake County 0:09:21 29
60 Paul Masters Nederland 0:09:22 28
61 Clay Humphries Eagle Valley 0:09:28
62 Oliver Barwell Evergreen 0:09:34
63 Calvin Ciccarelli Middle Park 0:09:35
64 Jaxson Fryer Steamboat Springs 0:09:51
65 Ely Cariveau Steamboat Springs 0:10:07
66 Ben Nichols Nederland 0:10:20 27
67 Townes Bakke Nederland 0:10:25
68 Iain Cormier Evergreen 0:10:44
69 Parker Scott Clear Creek 0:11:28 26
70 Keota Spinner Clear Creek 0:12:30 25
71 Taran Guin Clear Creek 0:13:02 24
72 Camden Fahnline Clear Creek 0:14:53
Nordic: Classic
Place Name School Time Points
1 Taiga Moore Aspen 14:11.0 60
2 Ferguson St John Eagle Valley 14:49.0 59
3 Sumner Cotton Steamboat Springs 14:50.5 58
4 Sullivan Middaugh Battle Mountain 15:06.4 57
5 Jace Peters Lake County 15:10.5 56
6 Grahm Tuohy-Gaydos Evergreen 15:18.9 55
7 Cole Flashner Vail Mountain 15:19.9 54
8 Noah Wheeless Aspen 15:25.7 53
9 Ethan Callarman Middle Park 15:31.9 52
10 Corbin Carpenter Aspen 15:38.7 51
11 Zach Footer Evergreen 15:42.0 50
12 Eske Roennau Aspen 15:44.1
13 Graydon Walker Middle Park 15:47.0 49
14 Lukas Bergsten Eagle Valley 15:50.6 48
15 Aidan Duffy Eagle Valley 15:53.8 47
16 Ari Dennis Battle Mountain 15:54.8 46
17 Gray Barker Middle Park 15:57.2 45
18 Garret Moehring Battle Mountain 16:11.0 44
19 Cyrus Creasy Vail Mountain 16:11.5 43
20 Christian Kelly Aspen 16:19.8
21 Ewan Gallagher Middle Park 16:34.2
22 Andy Henderson Steamboat Springs 16:38.3 42
23 Kyle Vogelbacher Middle Park 16:38.6
24 Kai Oppito Summit 16:40.2 41
25 Jaydon Fryer Steamboat Springs 16:42.9 40
26 Conner Larson Battle Mountain 16:51.9
27 Alex Colby Steamboat Springs 16:54.5
28 Jeremiah Kelley Steamboat Springs 16:55.9
29 Jp Viola Aspen 16:56.0
30 Edwin Ryerson Aspen 16:56.5
31 Evan Callahan Summit 17:00.2 39
32 Alden Wade Steamboat Springs 17:00.6
33 Cole Weathers Eagle Valley 17:02.0
34 Mason Cruz-Abrams Vail Mountain 17:04.6 38
35 Seamus Farrell Battle Mountain 17:08.7
36 Kaden Williams Battle Mountain 17:11.9
37 Dane Jensen Middle Park 17:13.1
38 Matt Cairns Lake County 17:16.4 37
39 Jake Drever Eagle Valley 17:17.5
40 Miles Mckenzie Battle Mountain 17:22.1
41 Clay Humphries Eagle Valley 17:24.3
42 Colin Norman Poudre 17:24.8 36
43 Guy Granger Middle Park 17:32.8
44 Liam Goettelman Summit 17:32.9 35
45 Xander Dalke Steamboat Springs 17:35.0
46 Nathan Moody Eagle Valley 17:37.6
47 Josiah Horning Lake County 17:39.8 34
48 Jaxson Fryer Steamboat Springs 17:43.9
49 Christian Skowron Summit 17:44.9
50 Andy Troccoli Middle Park 17:48.1
51 Jackson Menand Poudre 17:49.1 33
52 Bowden Tumminello Steamboat Springs 17:49.2
53 Campbell Forkner Poudre 17:52.0 32
54 Evan Morrison Evergreen 18:07.1 31
55 Will Brunner Vail Mountain 18:11.1
56 Loic Masters Nederland 18:27.3 30
57 Bryce Pfuetze Poudre 18:51.1
58 Shane Griffith Poudre 18:53.3
59 Ely Cariveau Steamboat Springs 18:56.3
60 Sean Kraemer Evergreen 18:58.5
61 Oliver Barwell Evergreen 19:00.6
62 Connor Cooley Vail Mountain 19:14.7
63 Paul Masters Nederland 19:19.0 29
64 Calvin Ciccarelli Middle Park 19:38.3
65 Iain Cormier Evergreen 21:45.7
66 Ben Nichols Nederland 22:05.6 28
67 Townes Bakke Nederland 22:43.0
68 Camden Fahnline Clear Creek 23:12.2 27
69 Keota Spinner Clear Creek 24:24.3 26
70 Parker Scott Clear Creek 25:06.5 25
71 Taran Guin Clear Creek 26:34.2

Alpine results
boys-alpine-results