The 2020 all-state girls cross country teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet.

The athletes who won championships at their classification were named runner of the year.

Class 2A

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Runner of the year: Ella Johnson, The Vanguard School

Coach of the year: Julia Fuller, Buena Vista

First Team
Name Year School
Sophia Bull Junior Denver Christian
Eowyn Dalbec Junior Peyton
Quin Gregg Junior Lyons
Adele Horning Sophomore Lake County
Rose Horning Freshman Lake County
Ella Johnson Junior The Vanguard School
Ruby Pendy Sophomore Crested Butte
Mallory Salazar Junior Buena Vista
Zaila Smith Sophomore Buena Vista
Hannah Thomas Senior Lyons
Second Team
Name Year School
Eliana Caucutt Junior Golden View Classical Academy
Olivia Jabari Senior Shining Mountain Waldorf
Keira King Freshman Lake County
Grace Manning Senior Mancos
Molly Mcmurry Junior Buena Vista
Alex Mendoza Senior Grand Valley
Sophia Schuemann Senior Heritage Christian Academy
Mary Scoggins Junior Rangely
Ainsley Stanton Freshman Heritage Christian Academy
Elle Stevens Junior Colorado Springs Christian

Honorable mention:

  • Maci Barnes, Freshman, Ignacio
  • Brooke Bomgardner, Sophomore, Custer County
  • Isabel Case, Junior, Colorado Springs Christian
  • Cecilia Davies, Senior, Clear Creek
  • Layla Haji, Senior, Lotus School for Excellence
  • Megan Jenkins, Junior, Hotchkiss
  • Kadance Kelso, Sophomore, Buena Vista
  • Allura Luna, Junior, West Grand
  • Sofia Mcgrath, Sophomore, Colorado Springs Christian
  • Cecilia Richardson, Junior, Peyton
  • Reaghan Rinow, Senior, Strasburg
  • Alexis Santopietro, Senior, Buena Vista
  • Madison Sutter, Senior, Merino
  • Lizzie Valentine, Senior, Centauri
  • Samantha Westfahl, Senior, West Grand

Class 3A

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Runner of the year: Katelyn Maley, Basalt

Coach of the year: Alan Versaw, The Classical Academy

First Team
Name Year School
Allison Beasley Senior Peak to Peak
Sierra Bower Senior Basalt
Leah Hill Junior DSST: Montview
Katelyn Maley Sophomore Basalt
Cassidy Mcdonald Freshman The Classical Academy
Kennedy Mcdonald Junior The Classical Academy
Audrey Orstead Senior Faith Christian Academy
Andie Rasmussen Freshman Eaton
Kylie Simshauser Senior Florence
Sophia Valentine Junior The Classical Academy
Second Team
Name Year School
Isabel Allori Freshman Liberty Common
Sarah Delacerda Freshman Alamosa
Katherine Heekin Junior Faith Christian Academy
Kylie Kenny Senior Aspen
Olivia Krueger Junior Berthoud
Ava Lane Sophomore Basalt
Maya Ross Freshman Jefferson Academy
Kyra Shaner Sophomore The Classical Academy
Quinn Smith Sophomore Salida
Jaycee Williams Freshman Berthoud

Honorable mention:

  • Evelyn Boyd, Junior, Holy Family
  • Madison Brosig, Sophomore, Frontier Academy
  • Kendall Clark, Senior, Aspen
  • Ella Hedman, Sophomore, Elizabeth
  • Hana Husmann, Sophomore, St. Mary's Academy
  • Bryanna Kauffman, Junior, Liberty Common
  • Payton Kauffman, Freshman, Liberty Common
  • Michaela Kenny, Sophomore, Aspen
  • Kylie Kravig, Senior, University
  • Emma Murphy, Senior, Frontier Academy
  • Summer Norwell, Sophomore, Holy Family
  • Ellie Sundheim, Senior, Berthoud
  • Madeline Tapp, Senior, Holy Family
  • Elsie Weiss, Sophomore, Aspen
  • Alyssa Wells, Senior, Holy Family

Class 4A

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Runner of the year: Bethany Michalak, Air Academy

Coach of the year: Kelly Christensen, Niwot

First Team
Name Year School
Samantha Blair Junior Eagle Valley
Sophia Connerton-Nevin Sophomore Glenwood Springs
Ella Johnson Junior Glenwood Springs
Bethany Michalak Freshman Air Academy
Elliot Pribramsky Senior Battle Mountain
Mia Prok Freshman Niwot
Kiera Shorten Freshman Mountain View
Madison Shults Sophomore Niwot
Hope Stark Junior Cheyenne Mountain
Aubrey Surage Senior Lewis-Palmer
Second Team
Name Year School
Sophia Abernethy Senior Standley Lake
Jade Allen Freshman Lewis-Palmer
Ella Chura Junior Air Academy
Aspen Fulbright Junior Pueblo West
Lucca Fulkerson Senior Niwot
Taylor James Senior Niwot
Willow Lott Sophomore Durango
Maggie Mccleskey Junior Centaurus
Tristian Spence Junior Central Grand Junction
Sara Wexler Junior Denver South

Honorable mention:

  • Milaina Almonte, Sophomore, Battle Mountain
  • Hayley Brewster, Senior, Battle Mountain
  • Lex Bullen, Sophomore, Niwot
  • Maren Busath, Senior, Palmer Ridge
  • Cruzie Dudley, Junior, Silver Creek
  • Brooklyn Ewert, Sophomore, Mountain View
  • Abby Fehr, Junior, Durango
  • Adele Havlick, Sophomore, Palmer
  • Loren Linnenburger, Senior, Discovery Canyon
  • Angela Mcmanus, Junior, Durango
  • Brooke Moss, Senior, Air Academy
  • Sarah Perkins, Freshman, Niwot
  • Anne Reilly, Freshman, George Washington
  • Lily Whelan, Sophomore, Battle Mountain
  • Lindsey Whitton, Freshman, Battle Mountain

Class 5A

Riley Stewart Cherry Creek girls cross country

(Steve Abeyta/steveabeytaphotography.com)

Runner of the year: Riley Stewart, Cherry Creek

Coach of the year: Ethan Dusto, Cherry Creek

First Team
Name Year School
Shelby Balding Junior Cherry Creek
Ella Johns Sophomore Fort Collins
Emily Lamontagne Sophomore Arapahoe
Cameron Mcconnell Junior Cherokee Trail
Ava Mitchell Sophomore Arapahoe
Addison Price Sophomore Cherry Creek
Riley Stewart Junior Cherry Creek
Emma Stutzman Sophomore Pomona
Taylor Whitfield Senior Valor Christian
Brooke Wilson Sophomore Valor Christian
Second Team
Name Year School
Leah Christians Senior Mountain Vista
Ava Escorcia Sophomore Arapahoe
Jadyn Heil Junior Fruita Monument
Maelynn Higgins Sophomore Broomfield
Addison Laughlin Junior Cherry Creek
Claire Semerod Junior Cherry Creek
Elena Torres Freshman Loveland
Reese Tucker Freshman Chatfield
Aidyn Woodall Junior Douglas County
Shayda Zarrin Junior Mountain Vista

Honorable mention:

  • Lauren Boutelle, Sophomore, Pine Creek
  • Natalie Buchanan, Junior, Pine Creek
  • Amelie Colsman, Junior, Regis Jesuit
  • Imani Fernandez-Gorbea, Senior, Fairview
  • Shantell Hafner, Senior, Mountain Vista
  • Abigail Maclean, Junior, Cherry Creek
  • Mckenna Mazeski, Sophomore, Cherokee Trail
  • Mia Mraz, Junior, Legacy
  • Alexis Pagel, Sophomore, Cherokee Trail
  • Sierra Parks, Junior, Broomfield
  • Isabella Prosceno, Senior, Valor Christian
  • Mollie Roden, Senior, Rampart
  • Taylor Rorick, Sophomore, Valor Christian
  • Nina St John, Senior, Mountain Vista
  • Jordan Stead, Freshman, Arapahoe