A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 3 of the 2020 season.

Class 5A
1 Cherry Creek 3-0
Thursday: W 37-0 vs. (8) Grandview
2 Valor Christian 3-0
Thursday: W 46-0 at Mountain Vista
3 Columbine 3-0
Friday: W 38-22 at Lakewood
4 Pomona 3-0
Friday: W 17-14 vs. (6) Ralston Valley
5 Eaglecrest 3-0
Friday: W 55-13 vs. Overland
6 Ralston Valley 2-1
Friday: L 14-17 at (4) Pomona
7 Regis Jesuit 2-1
Friday: L 7-31 vs. (10) Legend
8 Grandview 1-2
Thursday: L 0-37 at (1) Cherry Creek
9 Fairview 3-0
Thursday: W 47-0 at Fossil Ridge
10 Legend 3-0
Friday: W 31-7 at (7) Regis Jesuit
Class 4A
1 Dakota Ridge 3-0
Thursday: W 42-0 vs. Standley Lake
2 Palmer Ridge 3-0
Friday: W 55-0 at Grand Junction Central
3 Pine Creek 1-0
Friday: W 17-7 at Chaparral
4 Ponderosa 3-0
Saturday: W 28-21 vs. Fruita Monument
5 Loveland 3-0
Friday: W 58-13 at Greeley West
6 Montrose 3-0
Friday: W 48-6 vs. Grand Junction
7 Broomfield 3-0
Friday: W 38-14 at Silver Creek
8 Pueblo West 3-0
Friday: W 42-20 at Mesa Ridge
9 Fountain-Fort Carson 3-0
Friday: W 46-0 vs. Air Academy
10 Skyline 3-0
Friday: W 51-38 vs. Longmont
Class 3A
1 Roosevelt 3-0
Friday: W 42-0 at Thompson Valley
2 Durango 2-0
Saturday: W 49-21 at Pueblo County
3 Pueblo South 1-0
Saturday: W 41-0 at Pueblo Centennial
4 Lutheran 3-0
Friday: W 54-24 at (7) Palisade
5 Mead 2-1
Friday: W 35-0 vs. (6) Fort Morgan
6 Fort Morgan 2-1
Friday: L 0-35 at (5) Mead
7 Palisade 2-1
Friday: L 24-54 vs. (4) Lutheran
8 Green Mountain 3-0
Saturday: W 35-20 vs. Eagle Valley
9 Holy Family 3-0
Friday: W 29-3 at Discovery Canyon
10 Canon City 2-0
Off this week.
Class 2A
1 Resurrection Christian 3-0
Friday: W 32-0 at Englewood
2 Delta 3-0
Friday: W 27-2 at (8) Woodland Park
3 Sterling 3-0
Friday: W 31-21 at (5) Platte Valley
4 Lamar 3-0
Friday: W 34-14 vs. La Junta
5 Platte Valley 2-1
Friday: L 21-31 vs. (3) Sterling
6 Pagosa Springs 3-0
Friday: W 42-14 at Bayfield
7 Eaton 2-1
Thursday: W 55-0 vs. Fort Lupton
8 Woodland Park 2-1
Friday: L 2-27 vs. (2) Delta
9 University 2-1
Thursday: W 26-14 vs. (10) Severance
10 Severance 2-1
Thursday: L 14-26 at (9) University
Class 1A
1 Limon 3-0
Saturday: W 42-7 at (8) Colorado Springs Christian
2 Strasburg 3-0
Saturday: W 56-0 at Banning Lewis Academy
3 Meeker 2-1
Saturday: L 8-14 at (9) Hotchkiss
4 Florence 3-0
Thursday: W 48-6 at (10) Peyton
5 Centauri 3-0
Friday: W 66-0 at Del Norte
6 Wray 3-0
Saturday: W 52-22 vs. Niwot
7 Holyoke 2-0
Friday: W 34-6 vs. Wiggins
8 Colorado Springs Christian 2-1
Saturday: L 7-42 vs. (1) Limon
9 Hotchkiss 3-0
Saturday: W 14-8 vs. (3) Meeker
10 Peyton 2-1
Thursday: L 6-48 vs. (4) Florence
8-man
1 Sedgwick County 3-0
Friday: W 60-14 at (10) Haxtun
2 Fowler 3-0
Friday: W 43-8 at Springfield
3 Sanford 3-0
Friday: W 50-14 at Norwood
4 Mancos 3-0
Saturday: W 52-6 vs. Sargent
5 Crowley County 2-0
Saturday: at Holly
6 Merino 3-0
Saturday: W 44-30 at Dayspring Christian Academy
7 Pikes Peak Christian 3-0
Saturday: W 12-6 at Simla
8 Dove Creek 3-0
Friday: W 51-8 vs. Sangre de Cristo
9 Rangely 3-0
Saturday: W 14-12 at West Grand
10 Haxtun 1-2
Friday: L 14-60 vs. (1) Sedgwick County
6-man
1 Fleming 3-0
Friday: W 32-8 at (5) Prairie
2 Stratton/Liberty 3-0
Friday: W 62-0 at Miami-Yoder
3 Kit Carson 2-1
Saturday: L 18-74 at (4) Cheyenne Wells
4 Cheyenne Wells 3-0
Saturday: W 74-18 vs. (3) Kit Carson
5 Prairie 2-1
Friday: L 8-32 vs. (1) Fleming
6 Granada 3-0
Saturday: W 52-14 at Branson/Kim
7 Eads 2-1
Friday: W 73-23 at Idalia
8 Cheraw 3-0
Friday: W 54-24 at Walsh
9 Hi-Plains 1-1
Off this week.
10 Briggsdale 2-1
Friday: W 72-39 at Peetz