The 2020 all-state boys golf teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state championships.

The athletes who won championships at their classification were named golfers of the year.

Class 5A

(Dennis Pleuss/Jeffco Athletics)

Player of the year: Lucas Schulte, Valor Christian

Coach of the year: Justen Byler, Valor Christian

First Team
Name Year School
Graham Dzengelewski Senior Arapahoe
Wesley Erling Sophomore Pine Creek
Charlie Flaxbeard Sophomore Cherry Creek
Trey Kirschner Senior Ralston Valley
Ryan Liao Senior Lakewood
Gage Messingham Junior Ralston Valley
Jeff Nelson Senior Prairie View
Ryan Occhionero Senior Regis Jesuit
Lucas Schulte Senior Valor Christian
Hayden Woelk Junior Liberty
Second Team
Name Year School
Jack Armstrong Junior Valor Christian
Owen Cornmesser Senior Fossil Ridge
Nick Fallin Senior Rock Canyon
Teddy Hummel Senior Regis Jesuit
Will Kates Junior Arapahoe
Nathan Kim Freshman Rock Canyon
Caleb Michaels Sophomore Monarch
Alex Rogers Junior Fossil Ridge
Charlie Tucker Freshman Rock Canyon
Tyler Tyson Senior Arvada West
Colin Young Sophomore Valor Christian

Honorable mention:

  • Langdon Bradley, Valor Christian
  • Luke Cushman, Castle View
  • Drex Duffy, Columbine
  • Kade Hayward, Fruita Monument
  • Thomas Hicks, Cherry Creek
  • Casey Jacobsen, Castle View
  • Grant Juergens, Arapahoe
  • Aiden Krusoe, Highlands Ranch
  • Max Lange, Lakewood
  • Jack Larson, Ralston Valley
  • Ty Nelson, Rocky Mountain
  • Ryan Parker, Legend
  • Josh Stouder, Fruita Monument
  • Kenny VanWormer, Grandview
  • Matthew Wilkinson, Arapahoe
  • Liam Wood, Regis Jesuit
  • Andrew Wright, Castle View

Class 4A

(Paul Soriano)

Player of the year: Jordan Jennings, Montrose

Coach of the year: John Carricato, Cheyenne Mountain

First Team
Name Year School
Traejan Andrews Junior Northridge
Jake Chesler Junior Frederick
Mario Dino Senior Mullen
Jordan Jennings Senior Montrose
Rhett Johnson Senior Mullen
Jack Mitchell Senior Evergreen
Connor Moberly Senior Cheyenne Mountain
Toby Salinas Senior Pueblo West
Carter Surofchek Sophomore Cheyenne Mountain
Hunter Swanson Junior Northfield
Second Team
Name Year School
Jake Crawford Junior Eagle Valley
Dakota Dolph Senior Conifer
Oliver Gibbons Senior Green Mountain
Campbell Grage Junior Cheyenne Mountain
Ben Harding Sophomore Silver Creek
Thomas Herholtz Sophomore Cheyenne Mountain
Noah Keller Junior Coronado
Reese Knox Sophomore Falcon
Brentyn Paiz Junior Windsor
Ryan Vaver Senior Centaurus
Noah Wagner Sophomore Pueblo West
Johnny Williams Senior Ponderosa

Honorable mention:

  • Landon Ball, Windsor
  • Will Balliet, Riverdale Ridge
  • Ryley Cibula, Summit
  • Adam Gannon, Longmont
  • Brock Golden, Ponderosa
  • Justin Hudson, Lewis-Palmer
  • Jake Legg, Montrose
  • Gregory Lewis, Lewis-Palmer
  • Tyler Nakos, Summit
  • Jack Policaro, Green Mountain
  • Noah Richmond, Montrose
  • Travis Seitz, Steamboat Springs
  • Levi Tichi, Durango

Class 3A

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Player of the year: Nic Pevny, Aspen

Coach of the year: Beth Folsom, Colorado Academy

First Team
Name Year School
Stewie Bruce Freshman Vail Mountain
Luke Calvin Senior St. Marys
Connor Downey Junior Vail Christian
Garrett Exelbert Freshman Basalt
Trey Kuntz Senior Sterling
Lance Peters Senior Primero
Nic Pevny Junior Aspen
Thayer Plewe Sophomore Montezuma Cortez
Tayleb Schaefer Junior Sterling
J.T. Timmers Sophomore Colorado Academy
Jeffrey Zhou Senior Kent Denver
Second Team
Name Year School
Ross Anderson Sophomore Vail Christian
Jacob Dietrich Junior Kent Denver
Jacob Gilbert Junior Strasburg
Jackson Lowe Sophomore Lutheran
Max Noffsinger Senior Frontier Academy
Jack Pashel Junior Colorado Academy
Peter Stinar Senior St. Marys
Bo Turnage Junior Colorado Academy
Braden Wedel Junior Stratton

Honorable mention:

  • dave andujo, Moffat County
  • Jason Arbuckle, Prospect Ridge
  • Brendan Archer, Kent Denver
  • Justin Brunner, Montezuma Cortez
  • Jacob Buckendorf, Resurrection Christian
  • Jimmy Clark, Lamar
  • RJ Davis, St. Marys
  • Chance Donlon, Rye
  • Jackson Grace, Holy Family
  • Austin Guerette, Severance
  • Tiki Jaffe, Vail Mountain
  • AJ Papajohn, Lutheran
  • Hunter Salani, Vail Mountain
  • Tyler Sims, Basalt
  • Skylor Wild, Gunnison