All-state girls swimming and diving teams for the 2019-20 season

The 2020 all-state girls swimming teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. The swimmers and divers of the year were also selected based upon the state meet.

The coaches of the year voted on by coaches at the state meets.

Class 5A

Girls state swimming Lucy Bell Fossil Ridge

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

Swimmer of the year: Lucy Bell, Fossil Ridge

Diver of the year: Isabel Gregersen, Ralston Valley

Swim coach of the year: Tom Byorick, Heritage

Dive coach of the year: Jacob Dunbar, Denver East

First Team
Name Year School Event(s)
Lucy Bell Sophomore Fossil Ridge 200 Medley Relay, 200 IM, 100 Free, 400 Free Relay
Sophia Bradac Senior Regis Jesuit 100 Breast
Ally Brown Senior Horizon 1 mtr Diving
Mahala Erlandson Junior Fossil Ridge 200 Medley Relay, 400 Free Relay
Renee Gillilan Sophomore Fossil Ridge 200 Medley Relay, 100 Fly, 100 Back, 400 Free Relay
Isabel Gregersen Junior Ralston Valley 1 mtr Diving
Meghan Mulvihill Junior Chatfield 200 Free Relay
Mia Norrid Senior Chatfield 200 Free Relay
Emily Rinker Junior Fossil Ridge 400 Free Relay
Catherine Rodocker   Eaglecrest 1 mtr Diving
Kathryn Shanley Junior Chatfield 200 Free, 500 Free, 200 Free Relay
Anna Shaw Junior Heritage 50 Free
Emma Stahl Senior Fossil Ridge 200 Medley Relay
Avery Turney Junior Chatfield 200 Free Relay
Second Team
Name Year School Event(s)
Dahlia Allen Sophomore Lewis-Palmer 1 mtr Diving
Aislyn Barnett Sophomore Heritage 100 Breast
Megan Bergstrom   Arapahoe 500 Free
Elizabeth Brock Sophomore Cherry Creek 400 Free Relay
Isalina Colsman Senior Regis Jesuit 200 Free Relay
Grace Dale Sophomore Regis Jesuit 200 Free Relay
Grace Downing Senior Heritage 1 mtr Diving
Megan DuMond Senior Lewis-Palmer 1 mtr Diving
Josie Graves Junior Legend 1 mtr Diving
Julianne Jones Sophomore Fairview 200 Medley Relay, 200 IM
Margaret Kroening Sophomore Douglas County 200 Free
Morgan Lukinac Sophomore Fairview 200 Medley Relay
Ariana Mitsuoka Senior Regis Jesuit 200 Free Relay
Jenna Reznicek Junior Fairview 200 Medley Relay, 100 Back
Madison Saldanha Sophomore Cherry Creek 400 Free Relay
Edith Simecek Freshman Fairview 200 Medley Relay, 100 Fly
Jenna Smith Junior Cherry Creek 400 Free Relay
Meredith Smithbaker Junior Rocky Mountain 50 Free
Maya Stefanski Senior Cherry Creek 1 mtr Diving
Teagan Steinmetz Freshman Cherry Creek 400 Free Relay
Jada Surrell-Norwood Senior Regis Jesuit 200 Free Relay

Class 4A

4A girls swimming state Lindsey Immel Rampart

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

Swimmer of the year: Lindsey Immel, Rampart

Diver of the year: Maggie Buckley, Rampart

Swim coach of the year: Susan Stone, Mullen

Dive coach of the year: Chris Madsen, Standley Lake/Arvada West

First Team
Name Year School Event(s)
Caroline Bricker   Cheyenne Mountain 200 IM, 100 Breast
Laelle Brovold Senior Rampart 200 Medley Relay, 100 Fly
Maggie Buckley Junior Rampart 1 mtr Diving
Claire Chahbandour Junior Mullen 200 Free Relay
Mary Codevilla Sophomore Niwot 200 Free, 500 Free
Chase Davison Sophomore Mullen 200 Free Relay
Lauren Gryboski Senior Coronado 1 mtr Diving
Sophia Hemingway   Dakota Ridge 400 Free Relay
Kira Hobbs   Dakota Ridge 400 Free Relay
Elsa Huebsch   Dakota Ridge 400 Free Relay
Lindsey Immel Junior Rampart 200 Medley Relay, 50 Free, 100 Free
Melinda Johnson   Dakota Ridge 400 Free Relay
Katey Lewicki Senior Monarch 100 Back
Johanna Miller Junior Rampart 200 Medley Relay
Geneva Pauly Sophomore Arvada West 1 mtr Diving
Lindsey Sowitch Junior Mullen 200 Free Relay
Claire Timson Sophomore Rampart 200 Medley Relay
Gabrielle Zinis Junior Mullen 200 Free Relay
Second Team
Name Year School Event(s)
Madison Black Senior Silver Creek 50 Free
Sarah Cook   Grand Junction 400 Free Relay
Nina English   Grand Junction 400 Free Relay
Erin Esty Senior Air Academy 1 mtr Diving
Anelise Hedges Junior Arvada West 200 IM
Kaelyn Hinesley Junior Cheyenne Mountain 1 mtr Diving
Emily Kahn Senior George Washington 100 Free
Delaney Kidd   Grand Junction 400 Free Relay
Mary Macaulay Freshman Mullen 200 Medley Relay
Riley Pope   Grand Junction 400 Free Relay
Clare Sanderson   Cheyenne Mountain 500 Free
Angeline Settle Junior Monarch 1 mtr Diving
Ashley Van Freshman Liberty 1 mtr Diving
Kylie Walters Sophomore Rampart 200 Free Relay
Celia Webster Sophomore Monarch 100 Fly
Ryley Williams Senior Thompson Valley 1 mtr Diving

Class 3A

Swimmer of the year: Elise Mishmash, Salida

Diver of the year: Rachel Alexander, Discovery Canyon

Swim coach of the year: Wendy Gorie, Salida

Dive coach of the year: Josh Kinney, Discovery Canyon

First Team
Name Year School Event(s)
Rachel Alexander Senior Discovery Canyon 1 mtr Diving
Hope Atkins Senior Evergreen 200 Medley Relay, 400 Free Relay
Caitlin Cairns Senior St. Mary's 50 Free, 100 Fly
Jillian Carlson Sophomore Delta 100 Breast
Alyssa Cook Freshman Evergreen 200 Medley Relay
Emma Diesslin Freshman Salida 200 Free Relay
Remi Gucker Senior Evergreen 200 Medley Relay, 400 Free Relay
Taylor Jacobson Sophomore Evergreen 200 Medley Relay, 400 Free Relay
Jolie Kim Junior Kent Denver 200 IM, 500 Free
Lily Lengerich Junior Salida 200 Free Relay
Lucy Meinert Sophomore Green Mountain 100 Fly
Elise Mishmash Senior Salida 100 Free, 200 Free Relay
Hannah Rhude Junior Salida 200 Free Relay
Victoria Sanders Sophomore Discovery Canyon 1 mtr Diving
Abbie Scruton Junior Glenwood Springs 1 mtr Diving
Sydney Silver   St. Mary's Academy 200 Free, 100 Back
Caitlin Smith Junior Evergreen 400 Free Relay
Second Team
Name Year School Event(s)
Mackenzie Abbott   Colorado Academy 1 mtr Diving
Caitlin Beery Junior Thomas Jefferson 500 Free, 200 Free Relay
Alexis Behn Sophomore Durango 1 mtr Diving
Phoebe Briney Senior Thomas Jefferson 200 Free Relay
Amber Brooks Senior Kent Denver 400 Free Relay
Libby Claassen Junior Glenwood Springs 1 mtr Diving
Jamie Dellwardt Freshman Berthoud 200 IM, 100 Back
Natalia Evans Junior Kent Denver 100 Free, 400 Free Relay
Morgan George Senior Thomas Jefferson 200 Free Relay
Courtney Giordano Freshman Erie 100 Fly
Lilly Huggard Freshman Aspen 200 Medley Relay
Payten Irwin Senior Erie 50 Free, 100 Fly
Emily Jauch Junior Liberty Common 100 Breast
Laila Khan-Farooqi Sophomore Aspen 200 Medley Relay
Emily Kinney Junior Aspen 200 Medley Relay
Kate Little Freshman Thomas Jefferson 200 Free Relay
Juliet McGill Senior Glenwood Springs 1 mtr Diving
Campbell Patteson Senior Kent Denver 1 mtr Diving
Maylin Pollack Junior Kent Denver 400 Free Relay
Kayla Tehrani Sophomore Aspen 200 Medley Relay