The 2019 all-state volleyball teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These team were created following a lengthy process which included nominations from leagues and then a vote of coaches.

Class 5A

Chaparral Fossil Ridge football

(Kevin Keyser/KeyserImages.com)

Player of the year: Julianna Dalton, Chaparral

Coach of the year: Amanda West, Chaparral

First Team
Name School Pos. Year
Emma Ammerman Chaparral OH Senior
Sydney Cole Cherokee Trail S Senior
Julianna Dalton Chaparral OH Senior
Anna Davis Valor Christian MB Senior
Cassie Davis Highlands Ranch OH Senior
Rylie Kadel Legend MH Junior
Hannah Serbousek Fort Collins OH Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Audrey Black Eaglecrest OH/RS Senior
Peyton Dunn Legend S Junior
Hope Hanak-Harper Broomfield RS Senior
Leanne Lowry Castle View L Senior
Amaya Messier Cherokee Trail OPP Junior
Caroline Reinkensmeyer Valor Christian S Senior
Anjelina Starck Rampart OH/S Junior

Honorable mention: Joy Aburto, Freshman, Vista PEAK Prep; Jessie Bilello, Senior, Heritage; Bri Binder, Senior, Dakota Ridge; Talia Borenstein, Senior, Cherry Creek; Shelle Brozek, Senior, Gateway; Rachel Coffey, Senior, Fruita Monument; Trinity Corney, Senior, Fort Collins; Jolie Cranford, Sophomore, Highlands Ranch; Katie Dalton, Sophomore, Chaparral; Amelia Davis, Junior, Arapahoe; Queen Emenyonu, Senior, Hinkley; Kira Ervin, Senior, Overland; Vicki Fankell, Senior, Broomfield; Brianna Fay, Junior, Ralston Valley; Cindy Garcia, Senior, Bear Creek; Libby Goodman, Senior, Rock Canyon; Shelby Hernandez, Senior, Brighton; Faith Horton, Senior, Pine Creek; Sierra Hunt, Senior, Rangeview; Laurel Kelly, Senior, Ralston Valley; Gabrielle Kuzma, Senior, Valor Christian; Elsa Lamphere, Senior, Grandview; Chloe Nordstrom, Senior, Grand Junction Central; Abi Nua, Junior, Columbine; Breklyn Pulling, Sophomore, Mountain Vista; Caroline Pung, Senior, Chatfield; Riley Simpson, Junior, Rampart; Lauren Strain, Senior, Horizon; Ella Tschuor, Junior, Chatfield; Sabrina VanDeList, Senior, Fort Collins; Kea Veenendaal, Senior, Fairview; Gabby Vogt, Senior, Eaglecrest; Faith Zehnder, Senior, Lakewood.

Class 4A

(Derek Regensburger/MaxPreps)

Player of the year: Gianna Bartalo, Lewis-Palmer

Coach of the year: Wade Baxter, Lewis-Palmer

First Team
Name School Pos. Year
Riley Anderson Palmer Ridge OH/OPP Junior
Gianna Bartalo Lewis-Palmer L Senior
Reagan Emery Pueblo West OH Senior
Kinley Gomez Pueblo County OH Junior
Danielle Norman Lewis-Palmer OH Senior
Karlee Pinell Cheyenne Mountain OH Sophomore
Caitlin Volkmann Silver Creek MB/OH/OPP Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Jessica Amend Erie S/RS Senior
Amara Austin Coronado MB Senior
Peyton Frank Holy Family L/DS Senior
Kyra Kisting Palmer Ridge S Freshman
Leah Lester Discovery Canyon OH/RS Senior
Sammy Meehan Pueblo County OH Senior
Izabella Williams Thomas Jefferson OH/DS Senior

Honorable mention: Bella Adams, Sophomore, Pueblo West; Grace Baxter, Senior, Canon City; Mari Benitez, Senior, Pueblo County; Quincey Coyle, Sophomore, Mead; Emma Delich, Junior, Cheyenne Mountain; Hayley Dillon, Senior, Evergreen; Emma Freimuth, Junior, D'Evelyn; Sarah Garner, Senior, Woodland Park; Zoe Gibbs, Sophomore, Niwot; Sophia Hoffman, Senior, D'Evelyn; Tatum Huffman, Senior, Battle Mountain; Kaitlyn Johnson, Senior, Glenwood Springs; Natalia Lambos, Junior, Air Academy; Alicia Lest, Junior, Pueblo Central; Sky Lieurance, Senior, Eagle Valley; Kinley Lindhardt, Sophomore, Frederick; Christal Lucero, Sophomore, Lincoln; Kendyl MacAskill, Junior, Palisade; Elle Maggio, Senior, Thomas Jefferson; Hailee Martinez, Junior, Mead; Abbie McCrimmon, Junior, Thompson Valley; Diamond Moore Heath, Senior, Harrison; Bahati Nabindu, Junior, Skyview; Millie O'Ketter, Senior, Durango; Izzy Oss, Senior, George Washington; Erin Paik, Senior, Standley Lake; Brenna Reagan, Junior, Fort Morgan; Abigail Rupp, Senior, Canon City; Madison Satterly, Senior, Montrose; Kate Sebesta, Senior, Erie; Abigail Stoops, Senior, Skyline; Carlie Sweckard, Junior, Pueblo South; Allison Waller, Sophomore, Berthoud; Emilie Warehime, Senior, Weld Central; Linsey Whipple, Senior, Pueblo East.

Class 3A

(Derek Regensburger/MaxPreps)

Player of the year: Payton Brgoch, Lutheran

Coach of the year: Lisa Schumacher, Sterling

First Team
Name School Pos. Year
Andie Anderson Eaton S Senior
Payton Brgoch Lutheran MH Senior
Jade Feather Sterling L/DS Senior
Kennedey Johnson Lutheran S/OH Senior
Jordan Mobbley Alamosa S Senior
Allure Padilla Faith Christian S/RS Senior
Charlie Tidwell Colorado Springs Christian OH/MH/RS Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Angela Ariunbat DSST: Montview - Senior
Delaney Eckhardt Valley S/MB Senior
Sydney Henry Sterling OH/RS/S Sophomore
Kaylee Johnson Sterling MH/OH/RS Sophomore
Allie Schumacher Sterling S/RS Junior
Claire Smith Platte Valley OH Senior
Maddy Williams Lamar MH/OH Senior

Honorable mention: Jacky Alvarez Gordillo, Senior, Eagle Ridge Academy; Samanta Andrade, Senior, Basalt; Fabiola Armendariz, Junior, The Pinnacle; Reese Barber, Junior, Bennett; Taylor Boeyink, Senior, Stargate School; Emma Cable, Senior, Eagle Ridge Academy; Kathy Cesta, Senior, DSST: College View; Emily DePriest, Senior, Alamosa; Jubilee Diamond, Senior, Colorado Springs Christian; Sydney Dunning, Freshman, Lamar; Mavis Edwards, Senior, Bayfield; Makenna Hachen, Senior, Faith Christian; Jeorgia Jones, Sophomore, Resurrection Christian; Eliana Katzer, Senior, SkyView Academy; Makayla Kehmeier, Senior, Cedaredge; Emma Koch, Senior, The Academy; Jada Lawson, Junior, DSST: Montview; Sydney Leffler, Junior, Eaton; Sierra Leopold, Junior, Prospect Ridge Academy; Haley Maeurer, Senior, St. Mary's Academy; Logan Mahnke, Senior, Jefferson Academy; Hayden Mayo, Senior, La Junta; Abby Miller, Junior, Colorado Springs Christian; Harper Minton, Senior, Liberty Common; Teagan Nevada, Senior, Manitou Springs; Lindsey Pratt, Senior, Buena Vista; Kaitlyn Quinlan, Senior, Centauri; Merrill Rollhaus, Senior, Colorado Academy; Loghan Teter, Senior, Grand Valley; Taylor Wiescamp, Junior, Coal Ridge; Kylie Williams, Junior, University; Jenna Wise, Senior, Gunnison; Avery Wright, Sophomore, Montezuma-Cortez.

Class 2A

Denver Christian Wiggins volleyball

(Dustin Price/dustinpricephotography.com)

Player of the year: Jacki Bogner, Denver Christian

Coach of the year: Russ Haman, Denver Christian

First Team
Name School Pos. Year
Jacki Bogner Denver Christian MH/OH Junior
Emma DeSanti West Grand S/MH/OH Senior
Julia Dinwiddie Meeker MH Senior
Mayson Fago Union Colony Prep OH/OPP Senior
Sidney Hines Limon MH/OH Senior
Anna Kaemingk Denver Christian OH/S Senior
Kaitlyn Rector Simla - Junior
Second Team
Name School Pos. Year
Jordan Elder Dolores MH Senior
Paige Finegan Wiggins MB/MH Senior
Makayla Howell Ignacio MB/OPP/OH Senior
Kaley Pieper Fowler MB Junior
Desirae Pisano Union Colony Prep S Senior
Jenna White Wiggins S Junior
Alyssa Winter Highland L Senior

Honorable mention: Erin Brown, Sophomore, Dolores; Alex Camilletti, Senior, Hayden; Payton Connolly, Senior, Vail Mountain; Emily Flanscha, Sophomore, Fowler; Annaliese Fricke, Sophomore, Fountain Valley; Morgan Geiger, Senior, Soroco; Bre Gilliland, Junior, Wiggins; Lyla Hayutin-Baril, Senior, Paonia; Bailey Hobson-Kroll, Senior, Gilpin County; Addie Joy, Senior, Meeker; Lexi Linafelter, Senior, Vail Mountain; Sarina Mansour, Senior, Colorado Springs School; Trista Marx, Sophomore, Limon; Chloe Mason, Senior, Fountain Valley; Chloe McComas, Junior, Del Norte; Averie Navarette, Senior, Hoehne; Reagan Nolin, Senior, Yuma; Danika Petit, Senior, Telluride; Hannah Piland, Senior, Plateau Valley; Ashlyn Romine, Senior, Rye; Elle Roth, Sophomore, Yuma; Nicole Scribner, Junior, Dawson School; Mercedes Smith, Junior, Simla; Riley Stearns, Junior, Peyton; Emily Sullivan, Sophomore, Denver Christian; Kristin Vieselmeyer, Sophomore, Holyoke; Makena Weber, Junior, Clear Creek; Amy Weisensee, Senior, Limon; Brooke Younger, Senior, Limon.

Class 1A

Merino La Veta volleyball

(Dustin Price/dustinpricephotography.com)

Player of the year: Nya Sciacca, La Veta

Coach of the year: Doug Kamery, Fleming

First Team
Name School Pos. Year
Reyna Isenbart Kit Carson - Senior
Kendyl Kirkwood Fleming S/MH/MB Junior
Kimberlyn Krise Briggsdale - Senior
Brooke Mertens Merino MB/MH/S Senior
Desi Ortivez La Veta OH/MB Senior
Nya Sciacca La Veta OH/DS/MB Senior
Ryely Smartt Genoa-Hugo/Karval OH/MH Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Whitney Chintala Fleming OH Sophomore
Koylynn Gulliford Cotopaxi MH/MB Junior
Kally Kirkwood Fleming MB Freshman
Olivia Lay Elbert - Junior
Rachel Patterson Otis - Senior
Madison Sutter Merino S Junior
Alison Wilson South Baca [Campo/Vilas/Pritchett] MB Senior

Honorable mention: Amy Antes, Senior, Evangelical Christian; Jenna Baugh, Junior, Norwood; Becca Bleak, Junior, Otis; Shealee Coleman, Junior, Cotopaxi; Lexi Crane, Senior, Springfield; Talia Donoho, Senior, Briggsdale; Lauren Fritzler, Senior, Merino; Cassie Gatlin, Senior, Dove Creek; Mary Goins, Junior, La Veta; Alissa Hebberd, Junior, South Baca [Campo/Vilas/Pritchett]; Mary Jefferson, Senior, Arickaree/Woodlin; Katelyn Klann, Junior, Flagler/Hi-Plains; Kylie Krise, Sophomore, Briggsdale; Lexis Metz, Senior, Sangre de Cristo; Avery Palmgren, Junior, Sangre de Cristo; Emily Raymond, Senior, Mile High Academy; Savannah Rothbauer, Senior, Stratton/Liberty; Macy Rowan, Junior, Wiley; Ciera Schelling, Senior, Haxtun; Tessa Smith, Junior, Genoa-Hugo/Karval; Emma Stump, Senior, Prairie; Sara Torres, Senior, Belleview Christian; Zoey Vandenbark, Sophomore, Fleming.