The 2019 all-state softball teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These team were created following a process where the coaches voted upon a list of nominees. Players who were named first-team all-league are eligible for the all-state ballot.

Coaches also voted specifically for player and coach of the year.

Class 5A

(Dennis Pleuss/Jeffco Athletics)

Player of the year: Korbe Otis, Columbine
Coach of the year: Jim Santaniello, Columbine

First Team
Name School Pos. Year
Katie Dack Rock Canyon   Junior
Isabelle DiNapoli Chatfield RHP/1B Junior
Ally Distler Columbine    
Laurin Krings Loveland P/OF/1B Senior
Jayden Mercado Fossil Ridge 3B Senior
Korbe Otis Columbine    
Hadlee Reichert Broomfield SS/P Junior
Ashley West Ralston Valley P/1B Sophomore
Yasmine Ybarra Smoky Hill 3B/C/1B Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Chloe Doyle Brighton C/3B Senior
Hannah Farley Legacy P Senior
Lauren Griggs Legend   Senior
Tori Haug Brighton P/RF Senior
Erin Keen Rock Canyon   Senior
Kayleigh Krueger Arapahoe P/1B/SS Senior
Nikki McGaffin Fossil Ridge P Sophomore
Nevaeh Ramirez Prairie View OF/RHP Senior
Jayda Randle Rampart CF/1B Junior

Honorable mention: Kendall Aragon, Sophomore, Legacy; Hannah Bailey, Sophomore, Rocky Mountain; Brooke Ballard, Senior, ThunderRidge; Amrajie Bass, Sophomore, Smoky Hill; Torie Bass, Junior, Fountain-Fort Carson; Courtney Bidwell, Junior, Chatfield; Savannah Clausen, Junior, Arvada West; Katie Cummings, Junior, Denver East; Shaylyn Cutshall, Senior, Fruita Monument; Juliana Dickson, Junior, Denver South; McKenna Fitzgerald, Junior, Ralston Valley; Elana Gerhard, Senior, Loveland; Hunter Gilbreath, Senior, Cherokee Trail; Mia Glover, Senior, Arapahoe; Kami Grammerstorf, Senior, Mountain Vista; Kyra Grauberger, Senior, Greeley West; Taylor Griffin, Senior, Douglas County; Karlee Hagan, Senior, Mountain Range; Kylie Harpman, Junior, Rocky Mountain; Hannah Hollander, Senior, Valor Christian; Haley Hoy, Senior, Castle View; Brynn Jackson, Sophomore, Pine Creek; Brianna Jennings, Junior, Rampart; Jordyn Johnson, Junior, Bear Creek; Rachel Jones, Senior, Fort Collins; Bryna Kapelke, Junior, Broomfield; Katey Kelly, Senior, Vista Ridge; Sara Larson, Senior, Chaparral; Faith Lawson, Senior, Dakota Ridge; Trish Leins, Junior, Monarch; Jacquelin Ley, Senior, Grandview; Mariana Lopez, Senior, Far Northeast Warriors; Katie Maney, Junior, Arapahoe; Destiny Martinez, Sophomore, Lakewood; Lauryn McCollam, Senior, Thornton; Reagan Medina, Sophomore, Lakewood; Alexis Mohr, Sophomore, Horizon; Elena Montoya, Junior, Pomona; Mya Murdock, Junior, Grand Junction Central; Anna Reimers, Junior, Rock Canyon; Kori Rhoads, Senior, Westminster; Shelby Robb, Senior, Arvada West; Olivia Schramm, Freshman, Windsor; Kaylee Sheets, Sophomore, Rampart; Tiana Spangler, Senior, Windsor; Halie Stoneking, Senior, Prairie View; Mikayla Sturns, Senior, Grand Junction Central; Chloe Valdez, Junior, Regis Jesuit; Denise Villalba, Senior, Liberty; Vic Wharton, Junior, Legend; Katiana Williams, Senior, Rangeview; Sidney Wilson, Senior, Northglenn; Maddy Yeingst, Senior, Cherry Creek.

Class 4A

Kat Sackett Erie softball

(Paul Soriano)

Player of the year: Kat Sackett, Erie
Coach of the year: Vanessa Smith, Erie

First Team
Name School Pos. Year
Maddie Kuehl Silver Creek P/1B/OF Junior
Megan Loveland Erie   Senior
Anna Martinez Holy Family CF Senior
Makayla Middleton Golden   Senior
Makenzie Middleton Golden   Senior
Katrina Robertson Mesa Ridge C/1B Senior
Madie Rosenthal Roosevelt   Senior
Kat Sackett Erie   Senior
Madysun Vaughan Erie   Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Bella Archuletta Pueblo South SS/3B Senior
Peyton Balbin D'Evelyn   Senior
Ashlynn Balliet Berthoud   Senior
Bailey Blanchard Elizabeth   Senior
Cassidy Chvatal Holy Family RHP Junior
Aiyana Cordero Northfield P Freshman
Jocelyn Garcia Widefield   Senior
Izzie Quezada Wheat Ridge 1B Senior
Lee Quezada Wheat Ridge SS Junior
Jenna Ruggaber Coronado P/1B/OF Senior

Honorable mention: Emily Abraham, Freshman, Pueblo South; Isabel Alire, Senior, George Washington; Savannah Autobee, Sophomore, Pueblo Central; Breanna Baca, Senior, Pueblo Central; Cassie Bittner, Senior, Palisade; Jada Boddy, Senior, Woodland Park; Kylee Bunnell, Senior, Mesa Ridge; Carissa Cassidy, Senior, Eagle Valley; Nya Chacon, Senior, Mountain View; Eve Dalla, Junior, D'Evelyn; Isabelle Davis, Senior, The Classical Academy; Peyton Gale, Junior, Frederick; Avery Garbarek, Sophomore, D'Evelyn; Jasmine Garbiso, Senior, Pueblo West; Makayla Garcia, Senior, Silver Creek; Noelle Gardon, Senior, Holy Family; Marla Goodspeed, Junior, Golden; Emma Graham, Senior, Golden; Leslie Guiterrez, Senior, Skyview; Erin Hanafin, Senior, Mead; Lynia Henry, Senior, Coronado; Brooklyn Horn, Junior, Kennedy; Kaylin Mares, Senior, Pueblo County; Ayva McComas, Sophomore, Niwot; Cara McGeeney, Senior, Canon City; Kennedy Michnewicz, Senior, Northridge; Angeline Mitchell, Senior, Longmont; Hailey Neener, Junior, Discovery Canyon; Josey Nichols, Senior, Conifer; Charlotte Nuccio, Senior, Evergreen; Emma Osbourne, Sophomore, Erie; Kylie Pfannenstiel, Senior, Elizabeth; Jenna Pfenning, Junior, Holy Family; Delaney Phillips, Senior, Rifle; Samantha Powell, Senior, Skyline; Dekota Rojas, Senior, Pueblo West; Aliyah Rothstein, Junior, Wheat Ridge; Jacelynn Trujillo, Senior, Pueblo County; Elizabeth Vermeulen, Senior, Evergreen; Shannon Vivoda, Senior, Pueblo East; McKinzie Wade, Lewis-Palmer.

Class 3A

(Gabriel Christus/Denver Broncos)

Player of the year: Remington Ross, Eaton
Coach of the year: Rocky Byrd, University

First Team
Name School Pos. Year
Ashland Baca Strasburg OF/INF Senior
Allie Christensen Brush   Senior
Darby Hamilton Gunnison C/UTIL Senior
Jenna Jaklich Limon   Senior
Kyra McFarland University   Senior
Rylyn Nelson Sterling SS Senior
Mahalie Owens Limon   Senior
Remington Ross Eaton OF Senior
Delaney Wieneke University   Junior
Second Team
Name School Pos. Year
Kiersten Bohler Sterling P Junior
Emily Crowder Alamosa P/C Senior
Abby McElroy Rocky Ford P/OF Sophomore
Makenna Meyer Riverdale Ridge P/UTIL Junior
Ashlyn Richardson Strasburg 1B/3B Senior
Darian Riggs Strasburg OF Senior
Hannah Schweiger Lyons C/3B Junior
Morgan Trechter St. Mary's P/SS Senior
Zoe Vozick Basalt C/SS Senior

Honorable mention: Alyssa Abitia, Senior, Lamar; Isa Alvarez, Senior, Burlington; Haylee Bowen, Junior, The Academy; Julia Coates, Senior, Peak to Peak; Alexa Deam-Nein, Senior, Wray; Graci Dietrich, Junior, Basalt; Jadin Dimeo, Senior, Platte Canyon; Brooklynn Donatone, Sophomore, Faith Christian; Alexis Dudley, Senior, Florence; Lexi Fernandez, Junior, Rocky Ford; Sierra Finn, Sophomore, James Irwin; Sydnee Fordham, Sophomore, Riverdale Ridge; Alizeh Fraizer, Freshman, La Junta; Grace Georgiou, Brush; Destiny Hackney, Junior, Riverdale Ridge;
Lauren Herman, Sophomore, Holyoke; Jennifer Jarnagin, Junior, Eaton; Kiera Larson, Freshman, Basalt; Katlyn Long, Sophomore, St. Mary's; Trista Marx, Sophomore, Limon; Andi Padilla, Junior, University; Hannah Paton, Senior, Lyons; Keeley Porter, Junior, Delta; Yaritza Puente, Junior, Eaton; Jamie Rader, Junior, Peak to Peak; Savanna Ramirez, Senior, The Academy; Damonyca Segura, Junior, Lamar; Shianne Willmon, Senior, Holyoke; Joy Ziegler, Sophomore, Faith Christian.