Boys tennis regional schedule for 5A and 4A in 2019

state tennis generic

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

Below is a list of boys tennis' regional schedules for the 2019 season.

Note: A snowstorm may cause some regionals to adjust their dates. This schedule will be updated to reflect any changes.

Class 5A

Regionals are set by a pre-determined waterfall. Final league standings are determined by the league and league tie-breaking policies.

Region 1

  • Date: Oct. 11-12
  • Site: Fairview HS
  • Site contact: Allen Howlett, Fairview
  • Schools: Fairview, Rangeview, ThunderRidge, Doherty, Broomfield, Ralston Valley, Mountain Range.

Region 2

  • Date: Oct. 11-12
  • Site: Cherry Creek HS
  • Site contact: Art Quinn, Cherry Creek
  • Schools: Cherry Creek, Ponderosa, Lakewood, Northglenn, Poudre, Douglas County, Horzon.

Region 3

  • Date: Oct. 11-12
  • Site: CAC Monaco
  • Site contact: Kelly Doherty, Regis Jesuit
  • Schools: Regis Jesuit, Greeley West, Denver South, Liberty, Dakota Ridge, Legend, Windsor.

Region 4

  • Date: Oct. 11-12
  • Site: North Lake Tennis Court (10/11); Fossil Ridge HS (10/12).
  • Site contact: Brandon Carlucci, Fossil Ridge
  • Schools: Fossil Ridge, Arapahoe, Chaparral, Columbine, Castle View, Loveland.

Region 5

  • Date: Oct. 10-11
  • Site: Lifetime Centennial
  • Site contact: Jim Flanigan, Mountain Vista
  • Schools: Mountain Vista, Chatfield, Monarch, Palmer, Bear Creek, Eaglecrest, Boulder.

Region 6

  • Date: Oct. 9-10
  • Site: Valor Christian HS
  • Site contact: Brian Bonn, Valor Christian
  • Schools: Valor Christian, Rock Canyon, Pine Creek, Cheorkee Trail, Smoky Hill, Legacy.

Region 7

  • Date: Oct. 10-11
  • Site: Colorado Mesa University
  • Site contact: Paul Cain, District 51 Schools
  • Schools: Grand Junction, Fruita Monument, Grand Junction Central, Fort Collins, Arvada West, Highlands Ranch, Overland.

Region 8

  • Date: Oct. 10-11
  • Site: City Park, Denver
  • Site contact: Michelle Topf, Denver East
  • Schools: Denver East, Heritage, Grandview, Rocky Mountain, Rampart, Fountain-Fort Carson.

Class 4A

Region 1

  • Date: Oct. 8, 9, 11
  • Site: Colorado Academy
  • Site contact: Jon Hill, Colorado Academy
  • Schools: Colorado Academy, Arvada, D'Evelyn, Lewis-Palmer, Golden, Wheat Ridge.

Region 2

  • Date: Oct. 10-11
  • Site: Kent Denver/Cherry Hills
  • Site contact: Richard Judd, Kent Denver
  • Schools: Kent Denver, Alameda, Denver North, Discovery Canyon, Green Mountain, Thomas Jefferson, Palmer Ridge.

Region 3

  • Date: Oct. 8 & 11
  • Site: Mullen HS/Pinehurst CC
  • Site contact: Hank Hooper, Mullen
  • Schools: Mullen, Conifer, Evergreen, George Washington, Littleton, Northfield.

Region 4

  • Date: Oct. 10-11
  • Site: Centennial Courts, Greeley
  • Site contact: Sean Scribbick, Greeley Central
  • Schools: Greeley Central, Dawson, Liberty Common, Mountain View, Northridge, Riverdale Ridge, Silver Creek, Thompson Valley, University.

Region 5

  • Date: Oct. 8, 9, 10
  • Site: Niwot HS
  • Site contact: Joe Brown, Niwot
  • Schools: Niwot, Centaurus, Erie, Frederick, Longmont, Peak to Peak, Prospect Ridge, Skyline, Standley Lake.

Region 6

  • Date: Oct. 10-11
  • Site: Cheyenne Mountain HS
  • Site contact: Kris Roberts, Cheyenne Mountain
  • Schools: Cheyenne Mountain, Air Academy, Colorado Springs School, Coronado, Harrison, Sand Creek, Vanguard, Widefield.

Region 7

  • Date: Oct. 11-12
  • Site: Pueblo City Park
  • Site contact: Dennis Downs, Pueblo County
  • Schools: Pueblo County, Canon City, Fountain Valley, Mesa Ridge, Pueblo Centennial, Pueblo Central, Pueblo East, Pueblo West, Pueblo South.

Region 8

  • Date: Oct. 10-11
  • Site: Canyon View Park, Grand Junction
  • Site contact: Christina Curtis, Delta HS
  • Schools: Aspen, Basalt, Durango, Steamboat Springs, Vail Mountain.