A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 4 of the 2019 season.

Class 5A
1 Columbine 4-0
Thursday: W 44-7 vs. Highlands Ranch
2 Cherry Creek 4-0
Friday: W 31-17 vs. (8) Pomona
3 Valor Christian 3-1
Thursday: W 24-14 at (4A 1) Pine Creek
4 Grandview 4-0
Friday: W 56-24 at Fountain-Fort Carson
5 Regis Jesuit 4-0
Friday: W 30-21 vs. Mullen
6 Ralston Valley 4-0
Thursday: W 42-6 vs. (4A 8) Loveland
7 Eaglecrest 4-0
Friday: W 27-24 vs. Legacy
8 Pomona 1-3
Friday: L 17-31 at (2) Cherry Creek
9 Cherokee Trail 3-1
Friday: L 21-28 at Poudre
10 Fairview 3-1
Friday: W 54-21 at Doherty
Class 4A
1 Pine Creek 2-1
Thursday: L 14-24 vs. (5A 3) Valor Christian
2 Broomfield 3-0
Off this week.
3 Montrose 3-0
Off this week.
4 Pueblo West 4-0
Friday: W 35-10 at Pueblo East
5 Dakota Ridge 3-0
Friday: W 41-21 vs. Vista Ridge
6 Chatfield 3-1
Thursday: W 22-21 at Fruita Monument
7 Ponderosa 1-2
Off this week.
8 Loveland 1-2
Thursday: L 6-42 at (5A 6) Ralston Valley
9 Windsor 1-2
Friday: L 14-17 vs. Silver Creek
10 Heritage 2-1
Friday: W 49-0 vs. Thornton
Class 3A
1 Palmer Ridge 3-0
Friday: W 59-8 vs. Sand Creek
2 Mead 4-0
Friday: W 34-21 at (8) Roosevelt
3 Green Mountain 2-1
Friday: L 15-19 at Lutheran
4 Pueblo South 3-0
Off this week.
5 Palisade 2-1
Friday: W 34-7 at Grand Junction Central
6 Discovery Canyon 3-1
Friday: W 35-21 vs. Holy Family
7 Frederick 3-0
Friday: W 66-12 vs. Weld Central
8 Roosevelt 1-2
Friday: L 21-34 vs. (2) Mead
9 Erie 1-2
Off this week.
10 Durango 2-2
Friday: W 53-13 at Farmington
Class 2A
1 Rifle 3-0
Friday: W 48-22 vs. Pueblo County
2 Sterling 3-1
Friday: L 13-36 at Scottsbluff
3 Delta 3-0
Friday: W 58-0 at Montezuma-Cortez
4 Platte Valley 3-1
Saturday: W 14-10 vs. Eaton
5 Faith Christian 2-1
Friday: W 56-0 at Manitou Springs
6 Resurrection Christian 2-1
Friday: W 21-3 at The Classical Academy
7 La Junta 2-1
Friday: W 21-7 at Kent Denver
8 Alamosa 3-0
Friday: W 56-2 vs. Mitchell
9 Basalt 3-0
Friday: W 39-19 at Pagosa Springs
10 Bayfield 1-2
Friday: L 14-16 at Aztec
Class 1A
1 Limon 3-0
Saturday: W 42-28 at (4) Meeker
2 Strasburg 3-0
Off this week.
3 Holyoke 3-0
Off this week.
4 Meeker 3-1
Saturday: L 28-42 vs. (1) Limon
5 Florence 3-0
Friday: W 48-19 at Monte Vista
6 Colorado Springs Christian 2-1
Saturday: W 41-0 at Platte Canyon
7 Centauri 3-1
Off this week.
8 Burlington 1-2
Friday: L 27-43 at Lamar
9 Buena Vista 3-0
Saturday: W 37-6 vs. Salida
10 Rye 4-0
Friday: W 13-12 vs. Rocky Ford
8-man
1 Sedgwick County 4-0
Friday: W 54-0 at Akron
2 Fowler 3-0
Off this week.
3 Caliche 3-0
Friday: W 50-7 at Byers
4 Mancos 3-0
Friday: W 58-31 at Sargent
5 Dayspring Christian Academy 3-0
Saturday: W 48-8 vs. Haxtun
6 Merino 2-1
Off this week.
7 Rangely 3-1
Friday: L 22-34 at Vail Christian
8 Sanford 3-0
Saturday: W 2-0 at Sangre de Cristo
9 West Grand 3-1
Saturday: W 42-6 at Plateau Valley
10 Hoehne 1-2
Friday: W 42-14 vs. Springfield
6-man
1 Kit Carson 4-0
Friday: W 70-6 vs. Eads
2 Fleming 4-0
Friday: W 50-12 at Weldon Valley
3 Stratton/Liberty 3-1
Saturday: W 68-20 at (9) Peetz
4 Cheyenne Wells 4-0
Friday: W 37-18 at Walsh
5 Flagler/Hi-Plains 4-0
Friday: W 81-22 at Otis
6 Prairie 3-1
Saturday: W 54-32 at (7) North Park
7 North Park 3-1
Saturday: L 32-54 vs. (6) Prairie
8 Granada 4-0
Friday: W 36-30 at Arickaree/Woodlin
9 Peetz 2-2
Saturday: L 20-68 vs. (3) Stratton/Liberty
10 Branson/Kim 4-0
Friday: W 61-19 vs. Manzanola