All-state skiing teams for the 2018-19 season

The 2018-19 all-state skiing teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. Skiers of the year were selected based upon the number of team points they produced during the meet. Coaches of the year are voted upon by their peers prior at the state meet.

Skimeister is a season-long event conducted by the Colorado High School Ski League which honors the top skier in both disciplines.

Boys

Alpine skiier of the year: Shane Cole, Vail Mountain

Nordic skiier of the year: Cameron Wolfe, Vail Mountain, Everett Olson, Aspen

Skimeister: Max Timm, Battle Mountain

Alpine coach of the year: Leah Lesage, Durango

Nordic coach of the year: Kyle Steitz, Poudre

First team
Name School Event
Will Bettenhausen Battle Mountain Giant Slalom, Slalom
Shane Cole Vail Mountain Giant Slalom, Slalom
Robert Harnick Vail Mountain Giant Slalom
Talus Lantz Nederland Slalom
Logan Moore Durango Nordic Classic, Nordic Skate
Everett Olson Aspen Nordic Classic, Nordic Skate
Mackay Pattison Battle Mountain Slalom
Tyler Scholl Middle Park Nordic Classic, Nordic Skate
Trey Thorpe Aspen Giant Slalom, Slalom
Max Timm Battle Mountain Skimeister, Giant Slalom
Colt Whitley Aspen Nordic Classic, Nordic Skate
Cameron Wolfe Vail Mountain Nordic Classic, Nordic Skate
Second team
Name School Event
Henry Barth Aspen Nordic Skate
Reed Beidleman Aspen Slalom
Noah Bodewes Durango Nordic Classic, Nordic Skate
Sebastian Brower Middle Park Nordic Classic
Davis Colon Aspen Slalom
Ethan deMoraes Aspen Giant Slalom
Noah Forman Aspen Giant Slalom
Peter Haynes Summit Nordic Classic
Alex Kim Evergreen Slalom
Dominik Lettovsky Battle Mountain Giant Slalom
Max Lynch Nederland Slalom
Carson McCue Nederland Giant Slalom
Taiga Moore Aspen Nordic Classic, Nordic Skate
Charlie Olsen Aspen Giant Slalom
Anders Weiss Aspen Nordic Skate
Noah Wheeless Aspen Nordic Classic, Nordic Skate

Girls

Alpine skiier of the year: Gretchen Pavelich, Battle Mountain

Nordic skiier of the year: Emma Blakslee, Vail Mountain

Skimeister: Edie Sherlock, Aspen

Alpine coach of the year: Leah Lesage, Durango

Nordic coach of the year: Kyle Steitz, Poudre

First team
Name School Event
Emma Barsness Aspen Nordic Skate
Emma Blakslee Vail Mountain Nordic Classic, Nordic Skate
Winter Boese Steamboat Springs Nordic Classic
Berit Frischholz Battle Mountain Giant Slalom, Slalom
Liz Harding Battle Mountain Nordic Classic, Nordic Skate
Naomi Harding Battle Mountain Nordic Skate
Grace Johnson Battle Mountain Nordic Classic, Nordic Skate
Gretchen Pavelich Battle Mountain Giant Slalom, Slalom
Ella Pietras Steamboat Springs Slalom
Riza Pykkonen Evergreen Giant Slalom
Edie Sherlock Aspen Skimeister
Tai-Lee Smith Summit Nordic Classic
Olyvia Snyder Summit Slalom
Estelle Sweeney Aspen Giant Slalom
Levyn Thomas Aspen Giant Slalom
Ella Wiser Middle Park Slalom
Second team
Name School Event
Zoe Bennett-Manke Steamboat Springs Nordic Skate
Kiana Brausch Battle Mountain Giant Slalom
India Cardamone Aspen Slalom
Aubree Confer Summit Nordic Skate
Emily Creek Nederland Giant Slalom
Bethanne Droll Middle Park Slalom
Eva McDonough Aspen Nordic Classic, Nordic Skate
Summer McSwain Aspen Giant Slalom
Halle Moore Durango Nordic Classic
Kylee Ornstein Evergreen Slalom
Paige Peterson Summit Slalom
Noelle Resignolo Summit Nordic Classic, Nordic Skate
Jenna Sheldon Summit Giant Slalom