All-state wrestling teams for the 2018-19 season

The 2018-19 all-state wrestling teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. Coaches and wrestlers of the year were selected by the Colorado High School Coaches Association at the state meet.

Scroll down to see the teams, or use the menu below to navigate to the class of your choosing.

Class 5A

Cohl Schultz Ponderosa wrestling

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Wrestler of the year: Cohlton Schultz, Ponderosa

Coach of the year: Sam Federico, Pomona

First team
Name Year School Weight
Daniel Cardenas Freshman Pomona 120
Vince Cornella Sophomore Monarch 113
Franklin Cruz Sophomore Pomona 182
Alec Hargreaves Junior Rocky Mountain 195
Austin McFadden Senior Prairie View 152
Justin Pacheco Senior Pomona 132
Kenny Sailas Sophomore Brighton 106
Marquez Salazar Senior Adams City 160
Fabian Santillan Senior Grandview 138
Cohlton Schultz Senior Ponderosa 285
Mosha Schwartz Senior Ponderosa 126
Antonio Segura Sophomore Regis Jesuit 145
Jay Skalecki Senior Grand Junction 170
Hunter Tobiasson Senior Grand Junction 220
Second team
Name Year School Weight
Joey Airola Freshman Boulder 106
Keegan Bailey Senior Fruita Monument 195
Tyson Beauperthuy Junior Doherty 152
Kai Blake Senior Cherry Creek 170
Joshua Deaguero Junior Adams City 138
Armando Garcia Sophomore Denver East 113
Sam Hart Sophomore Cherokee Trail 220
Joey Joiner Junior Legacy 145
Austin Kelchen Senior Douglas County 160
Colin Lavell Senior Legend 285
Jaron Mahler Sophomore Ponderosa 120
Randy Myers Sophomore Castle View 132
Jake Welch Senior Valor Christian 182
Wyatt Yapoujian Junior Pomona 126

Class 4A

State wrestling

(Ray Chen/ArrayPhoto.com)

Wrestler of the year: Andrew Alirez, Greeley Central

Coach of the year: Pat Laughlin, Pueblo East

First team
Name Year School Weight
Andrew Alirez Senior Greeley Central 152
Patrick Allis Senior Discovery Canyon 126
Drake Engelking Senior Longmont 170
Christopher Fasano Senior Pueblo County 160
Zion Freeman Senior Pueblo East 195
Andy Garcia Junior Pueblo East 285
Brendon Garcia Senior Pueblo County 113
Jaxon Garoutte Junior Pueblo County 145
Darren Green Junior Broomfield 138
Brady Parker Junior Windsor 106
Dominic Robles Senior Pueblo East 220
Isaiah Salazar Junior Windsor 182
Dominick Serrano Junior Windsor 132
Will Vombaur Senior Windsor 120
Second team
Name Year School Weight
Tyler Carpenter Junior Broomfield 285
Dominick Castro Sophomore Pueblo Centennial 106
Malachi Contreras Junior Mountain View 120
Jayson Davis Senior Pueblo County 182
Cody Eaton Junior Windsor 170
Xavier Espinoza Senior Pueblo East 113
NIco Gagliardi Freshman Cheyenne Mountain 195
Cole Hernandez Senior Pueblo Centennial 145
KJ Kearns Senior Pueblo County 160
Gage Pruitt Senior Canon City 220
Ryan Roth Senior Pueblo East 126
James Ruona Senior Canon City 132
Trevor Singleton Senior Pueblo County 152
Aaden Valdez Junior Pueblo East 138

Class 3A

State wrestling

(Dustin Price/DustinPricePhotography.com)

Wrestler of the year: Joe Chavez, Alamosa

Coach of the year: Gary Ramstetter, Alamosa

First team
Name Year School Weight
Joe Chavez Senior Alamosa 126
Nick Gallegos Junior Jefferson 152
Isaiah Gamez Junior La Junta 120
Ty Garnhart Senior Eaton 170
Brady Hankin Freshman Woodland Park 106
Nathan Johns Senior The Classical Academy 182
Abe Leonard Senior Elizabeth 195
Angelo Lozado Freshman Jefferson 113
Cameron Lucero Sophomore Pagosa Springs 145
Emanuel Munoz-Alcala Junior University 285
Zane Rankin Sophomore Lamar 132
Isaiah Rios Sophomore Valley 138
Eli Smith Senior Salida 220
Jaziah Whaley Junior Valley 160
Second team
Name Year School Weight
Ethan Andrade Senior Lamar 120
Austyn Binkly Senior Berthoud 145
Holt Brashears Senior Salida 195
Davion Chavez Sophomore Alamosa 106
Lucas Comroe Junior Eagle Valley 132
Toby Gavette Senior Eaton 113
Jimmy Gonzales Senior Pueblo Central 126
Oswaldo Nunez Senior Brush 152
Wyatt Pfau Senior Brush 170
Cody Ponce Junior Eagle Valley 220
Logan Thompson Senior University 285
Amos Wilson Junior Glenwood Springs 182
Dylan Yancey Senior Eaton 138
Josh Yancey Junior Platte Valley 160

Class 2A

State wrestling

(Dustin Price/DustinPricePhotography.com)

Wrestler of the year: Seth McFall, Fowler

Coach of the year: Matt Brown, Wray

First team
Name Year School Weight
Louis Aguilar Senior Burlington 152
Anthony Aldretti Sophomore John Mall 132
Michael Atencio Sophomore Rye 113
Bennie Chacon Senior Centauri 285
Will Gabriel Senior Nucla 182
Trey Geyer Sophomore Cedaredge 120
Micah Hertrich Junior Buena Vista 160
Oran Huff Sophomore Lyons 126
Jace Logan Senior Soroco 170
Zach Martin Senior Centauri 145
Seth McFall Senior Fowler 106
Jesse Tapia Junior Rocky Ford 195
Taj Van der Linde Senior Cedaredge 220
Wesley VanMatre Junior John Mall 138
Second team
Name Year School Weight
Jayce Bauer Senior County Line 220
Ethan Burns Junior Holly 152
Sergio Campos Senior Hotchkiss 132
Eyan Chavez Freshman Centauri 126
Tyler Collins Sophomore Wray 138
Anthony Felice Senior Paonia 195
Cade Hillman Senior Wray 160
Dillon Jaramillo Senior Rocky Ford 120
Tannen Kennedy Senior Meeker 145
Cole Miller Freshman Rye 106
Levi Peterson Junior Paonia 285
Hunter Planansky Junior Hayden 182
Cade Rockwell Junior Wray 113
Carlos Tarin Senior Wray 170