All-state girls swimming and diving teams for the 2018-19 season

The 2019 all-state girls swimming teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet.

All individual honors were voted upon by coaches and selected at the state meets.

Class 5A

Swimmer of the year: Coleen Gillian, Fossil Ridge

Diver of the year: Franny Cable, Arapahoe

Swim coach of the year: Nick Frasersmith, Regis Jesuit

Dive coach of the year: Debi Kortbawi, Rock Canyon/Highlands Ranch

First Team
Name Year School Event(s)
Kirsten Belitz Senior Arapahoe Diving
Lucy Bell Freshman Fossil Ridge 200 IM, 400 free relay
Franny Cable Senior Arapahoe Diving
Mahala Erlandson Sophomore Fossil Ridge 400 free relay
Coleen Gillilan Senior Fossil Ridge 200 free, 500 free, 200 medley relay
Renee Gillilan Freshman Fossil Ridge 100 butterfly, 200 medley relay
Izzy Gregersen Sophomore Ralston Valley Diving
Morgan Lukinac Freshman Fairview 200 medley relay, 200 free relay
Meredith Rees Senior Lewis-Palmer 50 free, 100 backstroke
Jenna Reznicek Sophomore Fairview 200 medley relay
Kaia Reznicek Senior Fairview 200 free relay
Mikayla Seigal Senior Fairview 200 free relay
Jada Surrell-Norwood Junior Regis Jesuit 100 free
Riley Tapley Senior Fairview 200 medley relay
Emma Weber Freshman Fairview 200 medley relay, 200 free relay, 100 breaststroke
Second Team
Name Year School Event(s)
Caraline Baker Senior Fossil Ridge 200 medley relay
Sophia Bradac Junior Regis Jesuit 100 breaststroke
Ally Brown   Horizon Diving
Maya Drost-Parra Senior Fairview 400 free relay
Ashlyn Foster Senior Lewis-Palmer Diving
Morgan Hampton Freshman Arapahoe Diving
Anna Kemper Senior Lewis-Palmer Diving
Kathryn Shanley Sophomore Chatfield 200 free, 500 free
Jenna Smith Sophomore Cherry Creek 200 IM
Meredith Smithbaker Sophomore Rocky Mountain 50 free
Lindsay Strenstrom Senior Valor Christian 100 free
Ashley Tellinger Sophomore Arapahoe 200 free relay
Gabreece Van Anne Senior Arapahoe 200 free relay
Lyndsey Wehr Sophomore Arapahoe 200 free relay
Gretchen Wensuc Senior ThunderRidge Diving
Anna Wetzel Junior Arapahoe 200 free relay

Class 4A

Swimmer of the year: Edenna Chen, Rampart

Diver of the year: Makenna Sanger, Windsor

Swim coach of the year: Sarah Stamp, Niwot

Dive coach of the year: Courtney Hawker, Windsor

First Team
Name Year School Event(s)
Laelle Brovold Junior Rampart 200 medley relay
Maggie Buckley Sophomore Rampart Diving
Claire Chahbandour Sophomore Mullen 200 free relay
Edenna Chen Senior Rampart 200 medley relay, 100 breaststroke, 400 free relay
Mary Codevilla Freshman Niwot 200 IM
Lindsey Hammar   Denver South Diving
Lindsey Immel Sophomore Rampart 200 medley relay, 100 free, 400 free relay
Erin Lang Senior Loveland 200 free, 500 free
Harper Lehman Junior Cheyenne Mountain 100 butterfly
Katey Lewicki Junior Monarch 100 back
Johanna Miller Sophomore Rampart 400 free relay
Geneva Pauly Freshman Arvada West Diving
Lindsey Sowitch Sophomore Mullen 200 free relay
Claire Timson Freshman Rampart 200 medley relay, 400 free relay
Gabrielle Zinis Sophomore Mullen 200 free relay
Sofia Zinis Senior Mullen 50 free, 200 free relay
Second Team
Name Year School Event(s)
Kyriana Chambo Senior Highlands Ranch Diving
Micaela Clode Senior Mullen 200 medley relay
Lauren Gryboski Junior Coronado Diving
Hanna Luo Senior Niwot 200 free relay, 400 free relay
Ashley Peet Senior Loveland 100 breaststoke
Gabrielle Peltier Senior Rampart Diving
Makenna Sanger   Windsor Diving
Mia Shaeffer Senior Coronado 100 butterfly
Abigail Shaw Junior Niwot 200 free, 400 free relay
Grace Shaw Freshman Niwot 200 free relay
Kristi Vu Senior Niwot 200 free relay
Emiley Yie Sophomore Niwot 200 free relay, 400 free relay
Julianna Zinis Senior Mullen Diving

Class 3A

Swimmer of the year: Davy Brown, Aspen

Diver of the year: Kylie Behn, Durango

Swim coach of the year: Dan Radiff, Pueblo County

Dive coach of the year: Mark Fleming, Durango

First Team
Name Year School Event(s)
Rachel Alexander Junior Discovery Canyon Diving
Hope Atkins Junior Evergreen 400 free relay
Amanda Blickensderfer Senior Pueblo County 200 medley relay
Davy Brown Senior Aspen 200 IM, 200 free relay, 100 backstroke
Christina Crane Senior Evergreen 400 free relay
Jackie Fritsche Senior Evergreen Diving
Remi Gucker Junior Evergreen 200 free, 500 free, 400 free relay
Payten Irwin Junior Erie 50 free, 100 butterfly
Laila Khan-Farooqi Freshman Aspen 200 free relay
Emily Kinney Sophomore Aspen 200 free relay
Kandi Liberato Sophomore Pueblo County 200 medley relay
Anna Maurello Junior Pueblo County 200 medley relay
Maggie McDonald Senior Evergreen 400 free relay
Elise Mishmash Junior Salida 100 free
Emily Moreland Senior La Junta 100 breaststoke
Alexa Musso Senior Pueblo County 200 medley relay
Campbell Patteson Junior Kent Denver Diving
Kayla Tehrani Freshman Aspen 200 free relay
Second Team
Name Year School Event(s)
Kenzie Abbott Junior Colorado Academy Diving
Alexis Behn Freshman Durango Diving
Kylie Behn Senior Durango Diving
Amber Brooks Junior Kent Denver 400 free relay
Caitlin Cairns Junior St. Mary's 50 free, 100 butterfly
Jamie Dellwardt Sophomore Berthoud 100 backstroke
Natalia Evans Freshman Kent Denver 400 free relay
Ava Giesbrecht Senior Discovery Canyon 500 free
Jolie Kim Sophomore Kent Denver 400 free relay
Margaret McDonald Senior Evergreen 200 medley relay
Ainsley Nalen Freshman Kent Denver 400 free relay
Abbie Scruton Sophomore Glenwood Springs Diving
Sarah Steele Senior Pueblo County Diving