Football committee proposes alignment for the 2020 and 2021 seasons

Stratton/Liberty Otis football

(Dustin Price/DustinPricePhotography.com)

The football committee representatives met over the past two weeks to look at creating classifications and conference structure.

To do that, they used the following criteria:

  • Enrollment numbers
  • Competitive balance within each conference
  • Geography
  • Risk minimization
  • Success/non-success
  • School participation percentage
  • Regular season/postseason implications

During this process, the committee saw that certain teams had to be placed up to a higher classification other than what they requested. This was done to help balance classifications and leagues. Although geography was one of the considerations, at times, other factors were used to place teams in order to create the competitive balance within each conference.

The committee tried to minimize changes from the previous cycle, but certain changes were necessary due to bullet points above, as well as natural changes in classifications that occur on two-year cycle.

Due to scheduling difficulties with the Western Slope in 4A, those teams will continue to be placed into separate individual conferences. This is per their request.

Any proposals for new football alignment must address each of the above bullet points and use the approved template for submission which has been sent out to schools. Any proposals that do not address each bullet point, or which are not in the required template, will not be considered.

Proposed football alignment

Class 5A
North
Fairview
Horizon
Legacy
Fossil Ridge
Poudre
Rocky Mountain
Jeffco
Arvada West
Columbine
Lakewood
Pomona
Ralston Valley
Chatfield
South
Arapahoe
Chaparral
Douglas County
Legend
Regis Jesuit
Doherty
Douglas County
Valor Christian
Highlands Ranch
Mountain Vista
ThunderRidge
Rock Canyon
Castle View
Centennial
Cherokee Trail
Cherry Creek
Eaglecrest
Grandview
Smoky Hill
Mullen
Metro 1
Westminster
Boulder
Mountain Range
Adams City
Northglenn
Fort Collins
Metro 2
Denver East
Far Northeast
Overland
Rangeview
Hinkley
Prairie View

Notes:

  • The leage champions from the Metro 1 and Metro 2 are the only teams that can qualify from those leagues. They can only qualify for the 5A bracket. They may only schedule one non-conference game against the other conference.
  • All league champions automatically qualify for the postseason.

Potential proposals:

  • 6A football bracket, taking the top 8 teams (league proposal)
Class 4A
Northern 1
Windsor
Broomfield
Greeley West
Longmont
Erie
Brighton
Northern 2
Monarch
Loveland
Silver Creek
Skyline
Mountain View
Greeley Central
Metro 1
Wheat Ridge
Golden
Dakota Ridge
Vista PEAK
Standley Lake
Montrose
Metro 2
Centaurus
Gateway
Denver South
Bear Creek
Aurora Central
Grand Junction
Southern 1
Pine Creek
Vista Ridge
Air Academy
Ponderosa
Heritage
Grand Junction Central
Southern 2
Pueblo West
Mesa Ridge
Fountain-Fort Carson
Coronado
Rampart
Fruita Monument
I-25
Palmer
Thornton
Liberty
Falcon
Widefield
Cheyenne Mountain

Notes:

  • The league champion from the I-25 League is the only team that can qualify for the postseason from that league.
  • All league champions automatically qualify for the postseason.

Potential proposals:

  • 24-team playoff (league proposal)
Class 3A
North Central 1
Skyview
Evergreen
Conifer
Kennedy
Abraham Lincoln
Green Mountain
North Central 2
Mead
Holy Family
Frederick
Denver North
Northfield
North Central 3
Roosevelt
Northridge
Fort Morgan
Thompson Valley
Niwot
Central West
Palisade
Summit
Battle Mountain
Glenwood Springs
Eagle Valley
Steamboat Springs
Southern
Palmer Ridge
Lewis-Palmer
Thomas Jefferson
Littleton
Lutheran
George Washington
Southern 2
Harrison
Discovery Canyon
Sand Creek
Sierra
Mitchell
Durango
Southern 3
Pueblo South
Pueblo East
Canon City
Pueblo Central
Pueblo County
Pueblo Centennial

Notes:

  • All league champions automatically qualify for the postseason.
Class 2A
North 1
Weld Central
Fort Lupton
Valley
Sterling
Brush
Platte Valley
North 2
The Academy
Eaton
Severance
Resurrection Christian
University
Berthoud
Metro 1
Arvada
Riverdale Ridge
D'Evelyn
Faith Christian
Englewood
Middle Park
Metro 2
Alameda
Bishop Machebeuf
Kent Denver
Denver West
The Pinnacle
Elizabeth
South
The Classical Academy
Manitou Springs
Lamar
La Junta
Woodland Park
West
Delta
Rifle
Moffat County
Aspen
Basalt
Coal Ridge
Southwest
Montezuma-Cortez
Alamosa
Pagosa Springs
Bayfield
Salida
 

Notes:

  • All league champions automatically qualify for the postseason.
Class 1A
North Central
Holyoke
Wray
Yuma
Burlington
Wiggins
Limon
Foothills
Jefferson
Sheridan
Clear Creek
Manual
Ridge View Academy
Sante Fe
Banning Lewis
Rocky Ford
Peyton
Ellicott
Trinidad
Western Slope
Olathe
Paonia
Hotchkiss
Cedaredge
Gunnison
Meeker
Grand Valley
Roaring Fork
Southern Peaks
Dolores
Ignacio
Center
Monte Vista
Centauri
Del Norte
Tri-Peaks
Florence
Buena Vista
Colorado Springs Christian
St. Mary's
Rye
Platte Canyon
Northern
Strasburg
Highland
Cornerstone Christian
Prospect Ridge Academy
Estes Park
Bennett

Notes:

  • All league champions automatically qualify for the postseason.
  • The Western Slope's top two finishers automatically qualify for the postseason.
8-man
Arkansas Valley
Fowler
Holly
Crowley County
McClave
Springfield
Hoehne
Wiley
Las Animas
Plains
Akron
Denver Christian
Caliche
Dayspring Christian
Haxtun
Merino
Sedgwick County
Mountain
Dove Creek
Mancos
Norwood
Sanford
Sangre de Cristo
Sargent
Lake County
Southern
Calhan
Custer County
Pikes Peak Christian
Byers
Simla
Swink
John Mall
Dolores Huerta
Northwest
Gilpin County
Hayden
Plateau Valley
Rangely
Soroco
West Grand
Vail Christian
Central
Lyons
Elbert
Front Range Christian
Justice
Longmont Christian
Rocky Mountain Lutheran
South Park

Notes:

  • All league champions automatically qualify for the postseason.
6-man
North
Briggsdale
Fleming
North Park
Peetz
Prairie
Pawnee
East Central
Arickaree/Woodlin
Flagler/Hi-Plains
Idalia
Otis
Stratton/Liberty
Weldon Valley
Central
Colorado D&B
Deer Trail
Edison
Genoa-Hugo
Kiowa
Belleview Christian
South East
Cheraw
Cheyenne Wells
Eads
Granada
Kit Carson
Walsh
South Central
Aguilar
Branson/Kim
Hanover
Manzanola
Primero
Miami-Yoder
South West
Antonito
Cotopaxi
Cripple Creek-Victor
Mountain Valley
Sierra Grande
La Veta

Notes:

  • All league champions automatically qualify for the postseason.