Boys basketball rankings: Lots of newcomers, in all classes

(Dennis Pleuss/Jeffco Athletics)

Each classification added new teams in this week's basketball rankings.

The rankings, voted upon by coaches and select media members, are the official polls of the Association. During the regular season, they are released each Monday.

Complete rankings are below.

CHSAANow.com Boys Basketball Polls

Voted upon by coaches and media members around the state. These rankings have no bearing on postseason seeding.

First-place votes are in parentheses.

Coaches and media members looking to vote should email rcasey@chsaa.org.

Class 5A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Chaparral (13) 6-0 136 1 2-0
2 Mountain Vista (1) 6-0 102 7 2-0
3 Smoky Hill 6-1 96 3 2-0
4 Rangeview 5-1 72 4 1-1
5 Grandview 4-1 70 5 2-0
6 ThunderRidge 6-2 61 2 2-1
7 Rock Canyon 6-1 45 8 2-0
8 Overland 3-3 44 6 1-1
9 Columbine 5-1 32 - 4-0
10 Eaglecrest 4-3 20 9 1-1
Others receiving votes:
Mullen 15, Fairview 12, Castle View 11, Greeley West 11, Poudre 11, Cherry Creek 8, Regis Jesuit 6, Arvada West 5, Brighton 4, Denver East 4, Aurora Central 3, Bear Creek 1, Chatfield 1.
Dropped out
Regis Jesuit (10).
Class 4A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Lewis-Palmer (18) 5-0 198 1 1-0
2 Longmont (2) 8-0 177 2 3-0
3 Holy Family 5-1 138 3 2-0
4 Cheyenne Mountain 7-1 119 5 4-0
5 Lincoln 3-3 96 4 0-1
6 Pueblo West 4-2 62 6 0-1
7 Greeley Central 7-1 57 - 3-0
8 Centaurus 4-3 46 8 0-1
9 Steamboat Springs 6-2 34 7 1-1
10 Mead 4-3 32 - 3-0
Others receiving votes:
Evergreen 30, Wheat Ridge 25, Rifle 18, Northfield 16, Harrison 10, Alameda 7, Coronado 6, Pueblo East 6, Air Academy 4, Green Mountain 4, Silver Creek 4, Discovery Canyon 3, Pueblo South 3, Pueblo Centennial 2, Golden 1, Ponderosa 1, Thomas Jefferson 1.
Dropped out
Discovery Canyon (9), Pueblo East (10).
Class 3A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Sterling (11) 7-0 149 1 3-0
2 The Vanguard 3-0 133 2 0-0
3 Coal Ridge (1) 9-0 122 3 3-0
4 Kent Denver (3) 5-0 99 6 2-0
5 Manual (1) 3-2 81 5 1-1
6 Lutheran 5-2 68 8 3-0
7 Colorado Springs Christian 5-0 53 10 3-0
8 Colorado Academy 6-2 34 - 3-0
9 Faith Christian 4-3 29 9 1-1
10 Montezuma-Cortez 5-0 21 - 0-0
Others receiving votes:
Centauri 19, Resurrection Christian 17, Jefferson Academy 14, Platte Valley 14, Alamosa 13, Delta 4, Eaton 4, La Junta 3, DSST: Stapleton 2, Lamar 1.
Dropped out
Resurrection Christian (4), Platte Valley (7).
Class 2A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Yuma (10) 6-0 126 1 6-0
2 Holly (2) 6-0 104 4 3-0
3 Highland 5-1 102 3 1-0
4 Limon (1) 4-1 81 2 1-1
5 Sanford 3-2 62 5 0-1
6 Heritage Christian 6-1 52 8 2-0
7 Simla 4-2 51 6 1-1
8 Fowler 3-2 33 - 1-1
9 Byers 4-2 25 7 2-0
10 Peyton 4-1 19 - 1-0
Others receiving votes:
Telluride 11, Sedgwick County 9, Campion Academy 8, Paonia 7, South Park 6, Ignacio 5, Mancos 5, Holyoke 3, Calhan 2, Clear Creek 1, Del Norte 1, Dolores Huerta 1, Plateau Valley 1.
Dropped out
Paonia (9), Holyoke (10).
Class 1A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Cornerstone Christian (5) 7-0 93 4 2-0
2 Sangre de Cristo (3) 5-0 90 2 1-0
3 De Beque (3) 6-0 86 1 2-0
4 Front Range Baptist 4-1 49 6 1-0
5 Pikes Peak Christian 3-1 37 - 1-1
6 Ouray 4-0 33 - 1-0
7 Springfield 4-2 32 5 2-1
8 Cheraw 5-1 30 8 1-0
9 Briggsdale 6-1 25 - 2-0
10 Walsh 4-2 23 - 2-1
Others receiving votes:
Peetz 22, Arickaree/Woodlin 21, Lone Star 16, Evangelical Christian 15, Mile High Academy 8, Kim/Branson 5, Haxtun 4, Kit Carson 4, Belleview Christian 3, Creede 2, Longmont Christian 2, Prairie 2, Cotopaxi 1, Merino 1, Otis 1.
Dropped out
Peetz (3), Arickaree/Woodlin (7), Kit Carson (9), Otis (10).