Rotation schedule and individual qualifiers for the state gymnastics meet

The state gymnastics meet is Nov. 1-3 at Thornton High School.

A full rotation schedule is below.

Class 4A

Friday (Preliminaries)

  • 1:30-2 p.m. — Registration/Check-in
  • 2 p.m. — Coaches Meeting
  • 2:15-2:55 p.m. — Open Gym
  • 2:55-3:43 p.m. — Time Warm-ups
  • 3 p.m. — Judges Meeting
  • 3:30 p.m. — Score Keepers/Score Flashers Meeting
  • 3:50 p.m. — Opening Ceremonies. Introduction of teams, presentation of colors.
  • 4 p.m. — Competition Begins
Rotation Vault Beam Bars Floor Warmup
I 1. Loveland 2. Group B 3. Group C 4. Group A 2:55-3:03
5. Standley Lake 6. Evergreen 7. Pueblo Central 8. Bear Creek 3:03-3:11
9. Elizabeth 10. Rampart 11. Green Mountain 12. Niwot 3:11-3:19
II 4. Group A 1. Loveland 2. Group B 3. Group C 3:19-3:27
8. Bear Creek 5. Standley Lake 6. Evergreen 7. Pueblo Central 3:27-3:35
12. Niwot 9. Elizabeth 10. Rampart 11. Green Mountain 3:35-3:43
III 3. Group C 4. Group A 1. Loveland 2. Group B 8 min. per event
7. Pueblo Central 8. Bear Creek 5. Standley Lake 6. Evergreen 8 min. per event
11. Green Mountain 12. Niwot 9. Elizabeth 10. Rampart 8 min. per event
IV 2. Group B 3. Group C 4. Group A 1. Loveland 8 min. per event
6. Evergreen 7. Pueblo Central 8. Bear Creek 5. Standley Lake 8 min. per event
10. Rampart 11. Green Mountain 12. Niwot 9. Elizabeth 8 min. per event
Group C Group B Group A
Denver South Canon City Alamosa
Thomas Jefferson Fort Morgan Lone Star

Saturday

  • 12-12:20 p.m. — Open warmup
  • 12:20-12:50 p.m. — First two events warmup
  • 12:50-1:20 p.m. — Last two events warmup
  • 1:30 p.m. — March in and competition begins
  • Awards at completion of event

Class 5A

Thursday (Preliminaries)

  • 1:30-2 p.m. — Registration/Check-in
  • 2 p.m. — Coaches Meeting
  • 2:15-2:55 p.m. — Open Gym
  • 2:55-3:43 p.m. — Time Warm-ups
  • 3 p.m. — Judges Meeting
  • 3:30 p.m. — Score Keepers/Score Flashers Meeting
  • 3:50 p.m. — Opening Ceremonies. Introduction of teams, presenation of colors.
  • 4 p.m. — Competition Begins
Rotation Vault Beam Bars Floor Warmup
I 1. Group A 2. Group B 3. Mountain Range 4. Ponderosa 2:55-3:03
5. Rocky Mountain 6. Chatfield 7. Broomfield 8. Lakewood 3:03-3:11
9. Arvada West 10. Overland 11. Thornton 12. Pomona 3:11-3:19
II 4. Ponderosa 1. Group A 2. Group B 3. Mountain Range 3:19-3:27
8. Lakewood 5. Rocky Mountain 6. Chatfield 7. Broomfield 3:27-3:35
12. Pomona 9. Arvada West 10. Overland 11. Thornton 3:35-3:43
III 3. Mountain Range 4. Ponderosa 1. Group A 2. Group B 8 min. per event
7. Broomfield 8. Lakewood 5. Rocky Mountain 6. Chatfield 8 min. per event
11. Thornton 12. Pomona 9. Arvada West 10. Overland 8 min. per event
IV 2. Group B 3. Mountain Range 4. Ponderosa 1. Group A 8 min. per event
6. Chatfield 7. Broomfield 8. Lakewood 5. Rocky Mountain 8 min. per event
10. Overland 11. Thornton 12. Pomona 9. Arvada West 8 min. per event
Group A Group B
Columbine Cherry Creek
Heritage Denver East
  Palmer Ridge
  Rock Canyon

Saturday (Finals)

  • 12-12:20 p.m. — Open warmup
  • 12:20-12:50 p.m. — First two events warmup
  • 12:50-1:20 p.m. — Last two events warmup
  • 1:30 p.m. — March in and competition begins
  • Awards at completion of event
Individual qualifiers
Name School Event Class
Andi Golsan Alamosa Bars 4A
Bailee Del Tondo Alamosa Bars 4A
Devyn Mithcell Alamosa Bars 4A
Mia Montoya Alamosa Bars 4A
Shallyn Smith Alamosa Bars 4A
Andi Golsan Alamosa Beam 4A
Bailee Del Tondo Alamosa Beam 4A
Lei Lani Lickteig Alamosa Beam 4A
Mary Streeter Alamosa Beam 4A
Andi Golsan Alamosa Floor 4A
Bailee Del Tondo Alamosa Floor 4A
Mia Montoya Alamosa Floor 4A
Andi Golsan Alamosa Vault 4A
Bailee Del Tondo Alamosa Vault 4A
Jasmine Martniz-Lopez Alamosa Vault 4A
Mary Streeter Alamosa Vault 4A
Mia Montoya Alamosa Vault 4A
Amelia Dewey Canon City Bars 4A
Jayden Bell Canon City Beam 4A
Makaela Clifton Canon City Beam 4A
Alyssa Goff Canon City Floor 4A
Amelia Dewey Canon City Floor 4A
Makaela Clifton Canon City Floor 4A
Alyssa Goff Canon City Vault 4A
Hollie Miller-Minto Canon City Vault 4A
Layla Kimmick Canon City Vault 4A
Makaela Clifton Canon City Vault 4A
Alma Gomez-Martinez Denver South Bars 4A
Danielle Gordan Denver South Bars 4A
Kayla Kelley Denver South Bars 4A
Sarah Withers Denver South Bars 4A
Sonoma Carlos Denver South Bars 4A
Katharine Chadd Denver South Beam 4A
Taylor Johnson Denver South Beam 4A
Teayonna Johnson  Denver South Beam 4A
Alma Gomez-Martinez Denver South Floor 4A
Katharine Chadd Denver South Floor 4A
Sarah Withers Denver South Floor 4A
Teayonna Johnson Denver South Floor 4A
Alma Gomez-Martniez Denver South Vault 4A
Kayla Kelley Denver South Vault 4A
Breonna Koch Fort Morgan Bars 4A
Destiny Pelton Fort Morgan Bars 4A
Emilee Heier Fort Morgan Bars 4A
Joey Shurtleff Fort Morgan Bars 4A
Allison Thomas Fort Morgan Beam 4A
Breonna Koch Fort Morgan Beam 4A
Destiny Pelton Fort Morgan Beam 4A
Joey Shurtleff Fort Morgan Beam 4A
Breonna Koch Fort Morgan Floor 4A
Destiny Pelton Fort Morgan Floor 4A
Emilee Heier Fort Morgan Floor 4A
Joey Shurtleff Fort Morgan Floor 4A
Destiny Pelton Fort Morgan Vault 4A
Joey Shurtleff Fort Morgan Vault 4A
Alivia Weathers Lone Star Bars 4A
Alivia Weathers  Lone Star Beam 4A
Alivia Weathers Lone Star Floor 4A
Alivia Weathers Lone Star Vault 4A
Hanna Channell Thomas Jefferson Bars 4A
Holly Fewell Thomas Jefferson Bars 4A
Denise Hanselman Thomas Jefferson Beam 4A
Hanna Channell Thomas Jefferson Beam 4A
Holly Fewell Thomas Jefferson Beam 4A
Tara Conroy Thomas Jefferson Beam 4A
Erin Pointet Thomas Jefferson Floor 4A
Hanna Channell Thomas Jefferson Floor 4A
Holly Fewell Thomas Jefferson Floor 4A
Denise Hanselman Thomas Jefferson Vault 4A
Hanna Channell Thomas Jefferson Vault 4A
Harper Kane Thomas Jefferson Vault 4A
Holly Fewell Thomas Jefferson Vault 4A
Aliyah Malik Cherry Creek Bars 5A
Brooke Bennett Cherry Creek Bars 5A
Isabelle D’Ambrosia Cherry Creek Bars 5A
Aliyah Malik Cherry Creek Beam 5A
Elizabeth Doud Cherry Creek Beam 5A
Kelly Malm Cherry Creek Beam 5A
Abigail Peters Cherry Creek Floor 5A
Gabrielle Gold Cherry Creek Floor 5A
Isabelle D’Ambrosia Cherry Creek Floor 5A
Isabelle D’Ambrosia Cherry Creek Vault 5A
Kelly Malm Cherry Creek Vault 5A
Danielle Killeen Columbine Bars 5A
Nicole Killeen Columbine Bars 5A
Sayler Walls Columbine Bars 5A
Grace Maxwell Columbine Beam 5A
Katelind Wickes Columbine Beam 5A
Nicole Killeen Columbine Beam 5A
Sayler Walls Columbine Beam 5A
Danielle Killeen Columbine Floor 5A
Nicole Killeen Columbine Floor 5A
Sayler Walls Columbine Floor 5A
Grace Maxwell Columbine Vault 5A
Jackie Mudd Columbine Vault 5A
Kylie Hagerty Denver East Bars 5A
Quinn Bianucci Denver East Floor 5A
Victorai Tilden Denver East Floor 5A
Kylie Hagerty Denver East Vault 5A
Victoria Tilden Denver East Vault 5A
Grace Downing Heritage Bars 5A
Hope Jones Heritage Bars 5A
Grace Downing Heritage Beam 5A
McKenzie Buzkiewic Heritage Beam 5A
Anna Penny Heritage Floor 5A
Carly Backer Heritage Floor 5A
Grace Downing Heritage Floor 5A
Alena Miller Heritage Vault 5A
Aspen Fredericks Heritage Vault 5A
Carly Backer Heritage Vault 5A
Kelsi Sandoval Palmer Ridge Bars 5A
Kelsi Sandoval Palmer Ridge Beam 5A
Megan Dumond Palmer Ridge Beam 5A
Kelsi Sandoval Palmer Ridge Floor 5A
Kelsi Sandoval Palmer Ridge Vault 5A
Megan Dumond Palmer Ridge Vault 5A
Ketelyn Weems Rock Canyon Bars 5A
Macey Fry Rock Canyon Bars 5A
Ketelyn Weems Rock Canyon Beam 5A
Ketelyn Weems Rock Canyon Vault 5A