A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 10 of the 2018 season.

Class 5A
1 Columbine 10-0
Thursday: W 53-27 vs. Arvada West
2 Cherry Creek 9-1
Friday: L 21-28 at (5) Grandview
3 Valor Christian 10-0
Friday: W 25-15 vs. Highlands Ranch
4 Eaglecrest 9-1
Thursday: W 28-14 at Cherokee Trail
5 Grandview 9-1
Friday: W 28-21 vs. (2) Cherry Creek
6 Pomona 6-4
Friday: L 26-38 vs. (8) Ralston Valley
7 Fairview 9-1
Friday: W 57-7 vs. Rocky Mountain
8 Ralston Valley 8-2
Friday: W 38-26 at (6) Pomona
9 ThunderRidge 8-2
Friday: W 24-14 at Castle View
10 Smoky Hill 10-0
Friday: W 35-28 vs. Westminster
Class 4A
1 Loveland 9-0
Friday: W 55-0 at Greeley Central
2 Pine Creek 8-1
Saturday: W 47-14 vs. Grand Junction Central
3 Montrose 8-1
Saturday: L 9-21 at (6) Ponderosa
4 Greeley West 8-1
Thursday: W 28-7 vs. Windsor
5 Broomfield 7-2
Friday: W 49-14 at Brighton
6 Ponderosa 7-2
Saturday: W 21-9 vs. (3) Montrose
7 Fruita Monument 7-2
Friday: W 49-12 vs. Standley Lake
8 Pueblo West 7-2
Friday: W 48-7 vs. Widefield
9 Heritage 8-1
Friday: W 30-6 at Gateway
10 Longmont 7-2
Thursday: W 49-31 at Mountain View
Class 3A
1 Erie 9-0
Friday: W 56-13 at Thompson Valley
2 Palisade 8-1
Friday: W 52-0 vs. Battle Mountain
3 Harrison 9-0
Thursday: W 46-0 at Sand Creek
4 Palmer Ridge 7-2
Friday: W 42-0 at Lewis-Palmer
5 Pueblo East 7-2
Thursday: W 48-16 vs. Pueblo Central
6 Discovery Canyon 8-1
Friday: W 34-21 at Lutheran
7 Frederick 8-1
Thursday: W 48-7 vs. Skyview
8 Fort Morgan 8-1
Thursday: W 42-0 at Niwot
9 Durango 6-3
Friday: W 54-7 vs. Pueblo County
10 Green Mountain 7-2
Friday: W 36-27 at Kennedy
Class 2A
1 La Junta 9-0
Friday: W 33-6 vs. Manitou Springs
2 Platte Valley 9-0
Friday: W 54-27 vs. Brush
3 Resurrection Christian 9-0
Friday: W 35-0 vs. Prospect Ridge Academy
4 Bayfield 7-1
Friday: W 22-14 at (5) Salida
5 Salida 8-1
Friday: L 14-22 vs. (4) Bayfield
6 Rifle 8-1
Friday: W 52-26 at Moffat County
7 Basalt 8-1
Friday: W 27-6 vs. (10) Aspen
8 Kent Denver 8-1
Friday: W 49-0 vs. Bishop Machebeuf
9 Eaton 6-3
Friday: L 19-34 vs. Berthoud
10 Aspen 6-3
Friday: L 6-27 at (7) Basalt
Class 1A
1 Limon 9-0
Friday: W 19-13 vs. (9) Holyoke
2 Peyton 9-0
Friday: W 47-0 at Trinidad
3 Strasburg 8-1
Saturday: W 28-0 at Cornerstone Christian Academy
4 Meeker 6-2
Friday: W 40-7 at Hotchkiss
5 Florence 7-2
Friday: L 0-31 at (6) Colorado Springs Christian
6 Colorado Springs Christian 8-1
Friday: W 31-0 vs. (5) Florence
7 Burlington 7-2
Friday: W 51-8 at Wiggins
8 Centauri 7-2
Friday: W 2-0 at Ignacio
9 Holyoke 7-2
Friday: L 13-19 at (1) Limon
10 Crowley County 7-2
Friday: W 55-0 vs. Ellicott
8-man
1 Sedgwick County 7-1
Friday: L 24-27 at Merino
2 West Grand 9-0
Friday: W 48-14 at Gilpin County
3 Hoehne 8-1
Friday: W 2-0 vs. McClave
4 Caliche 7-2
Friday: W 52-22 vs. Haxtun
5 Rangely 8-1
Saturday: W 52-6 at Plateau Valley
6 Mancos 9-0
Friday: W 50-16 vs. Dove Creek
7 Sargent 7-2
Friday: W 61-26 vs. (10) Sanford
8 Akron 5-4
Friday: L 22-54 vs. Dayspring Christian Academy
9 Holly 7-2
Friday: W 43-26 vs. Springfield
10 Sanford 6-3
Friday: L 26-61 at (7) Sargent
6-man
1 Stratton/Liberty 8-1
Friday: L 22-28 at (2) Kit Carson
2 Kit Carson 8-0
Friday: W 28-22 vs. (1) Stratton/Liberty
3 Peetz 6-2
Off this week.
4 Arickaree/Woodlin 6-2
Saturday: W 84-48 at North Park
5 Prairie 6-3
Saturday: W 64-6 vs. Hanover
6 Otis 6-3
Saturday: W 52-42 vs. (8) Cheyenne Wells
7 Mountain Valley 8-0
Friday: W 39-18 at Cheraw
8 Cheyenne Wells 5-3
Saturday: L 42-52 at (6) Otis
9 Granada 5-4
Friday: W 49-18 vs. Manzanola
10 Idalia 4-5
Friday: L 14-22 vs. Fleming