A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 9 of the 2018 season.

Class 5A
1 Cherry Creek 9-0
Friday: W 35-14 vs. (10) Cherokee Trail
2 Valor Christian 9-0
Thursday: W 38-17 at (8) ThunderRidge
3 Columbine 9-0
Friday: W 35-13 vs. (4) Pomona
4 Pomona 6-3
Friday: L 13-35 at (3) Columbine
5 Eaglecrest 8-1
Thursday: W 35-7 vs. Arapahoe
6 Grandview 8-1
Friday: W 51-21 vs. Overland
7 Fairview 8-1
Thursday: W 56-14 at Poudre
8 ThunderRidge 7-2
Thursday: L 17-38 vs. (2) Valor Christian
9 Ralston Valley 7-2
Saturday: W 51-19 at Lakewood
10 Cherokee Trail 7-2
Friday: L 14-35 at (1) Cherry Creek
Class 4A
1 Loveland 7-0
Friday: W 40-0 at Silver Creek
2 Pine Creek 7-1
Thursday: W 44-0 at Palmer
3 Montrose 8-0
Friday: W 42-0 vs. Gateway
4 Broomfield 6-2
Thursday: L 14-17 at (5) Greeley West
5 Greeley West 7-1
Thursday: W 17-14 vs. (4) Broomfield
6 Ponderosa 6-2
Thursday: W 43-8 at Aurora Central
7 Fruita Monument 6-2
Saturday: W 49-25 at Hinkley
8 Pueblo West 6-2
Friday: W 42-0 at Air Academy
9 Grand Junction Central 6-2
Friday: W 53-0 vs. Cheyenne Mountain
10 Heritage 7-1
Friday: W 21-18 vs. Denver South
Class 3A
1 Erie 8-0
Friday: W 49-0 vs. Roosevelt
2 Discovery Canyon 7-1
Saturday: L 27-30 vs. Lewis-Palmer
3 Palisade 7-1
Friday: W 49-0 at Eagle Valley
4 Palmer Ridge 6-2
Friday: W 35-8 vs. (8) Thomas Jefferson
5 Harrison 8-0
Friday: W 56-0 at Sierra
6 Pueblo East 6-2
Thursday: W 59-20 vs. Pueblo County
7 Durango 5-3
Friday: L 10-21 vs. Pueblo South
8 Thomas Jefferson 6-2
Friday: L 8-35 at (4) Palmer Ridge
9 Holy Family 5-3
Friday: L 7-56 vs. Mead
10 Frederick 7-1
Saturday: W 49-0 vs. Denver North
Class 2A
1 La Junta 8-0
Friday: W 49-14 at The Classical Academy
2 Platte Valley 8-0
Friday: W 2-0 vs. Valley
3 Resurrection Christian 8-0
Friday: W 58-24 vs. The Academy
4 Basalt 7-1
Friday: L 14-35 at (7) Rifle
5 Bayfield 6-1
Friday: W 14-13 at Pagosa Springs
6 Salida 8-0
Thursday: W 35-0 at Montezuma-Cortez
7 Rifle 7-1
Friday: W 35-14 vs. (4) Basalt
8 Kent Denver 7-1
Thursday: W 48-22 at Alameda
9 Eaton 6-2
Saturday: W 42-0 at Prospect Ridge Academy
10 Aspen 6-2
Friday: W 37-13 vs. Coal Ridge
Class 1A
1 Limon 8-0
Friday: W 42-6 vs. Wray
2 Peyton 8-0
Saturday: W 30-14 vs. (9) Crowley County
3 Strasburg 7-1
Friday: W 49-13 at Estes Park
4 Centauri 6-2
Friday: L 7-12 at (10) Florence
5 Meeker 5-2
Friday: W 14-7 at Olathe
6 Colorado Springs Christian 7-1
Saturday: W 55-6 vs. St. Mary's
7 Burlington 6-2
Saturday: W 48-14 vs. Yuma
8 Holyoke 7-1
Friday: W 52-6 vs. Wiggins
9 Crowley County 5-2
Saturday: L 14-30 at (2) Peyton
10 Florence 7-1
Friday: W 12-7 vs. (4) Centauri
8-man
1 Sedgwick County 7-0
Friday: W 36-0 vs. (4) Caliche
2 West Grand 8-0
Friday: W 40-0 vs. Soroco
3 Hoehne 7-1
Friday: W 54-8 at Wiley
4 Caliche 6-2
Friday: L 0-36 at (1) Sedgwick County
5 Mancos 8-0
Saturday: W 52-6 vs. Dolores Huerta Prep
6 Rangely 7-1
Friday: W 61-8 vs. Gilpin County
7 Sanford 6-2
Friday: L 33-52 at Dove Creek
8 Sargent 6-2
Thursday: W 65-18 vs. Del Norte
9 Akron 5-3
Friday: W 32-17 at Haxtun
10 Holly 6-2
Friday: W 38-14 at McClave
6-man
1 Stratton/Liberty 8-0
Friday: W 74-19 vs. Flagler/Hi-Plains
2 Kit Carson 7-0
Off this week.
3 Peetz 6-2
Friday: W 46-12 at Weldon Valley
4 Otis 5-3
Friday: L 50-66 at (6) Arickaree/Woodlin
5 Prairie 5-3
Friday: W 60-30 at Cotopaxi
6 Arickaree/Woodlin 5-2
Friday: W 66-50 vs. (4) Otis
7 Mountain Valley 7-0
Saturday: W 66-16 at Branson/Kim
8 Cheyenne Wells 5-2
Off this week.
9 Granada 4-4
Friday: W 51-43 vs. Walsh
10 Idalia 4-4
Friday: W 78-33 at Genoa-Hugo