A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 8 of the 2018 season.

Class 5A
1 Cherry Creek 8-0
Friday: W 14-13 at (4) Eaglecrest
2 Valor Christian 8-0
Friday: W 48-7 vs. Mountain Vista
3 Columbine 8-0
Thursday: W 29-14 at (7) Ralston Valley
4 Eaglecrest 7-1
Friday: L 13-14 vs. (1) Cherry Creek
5 Pomona 6-2
Friday: W 48-20 at Mullen
6 Grandview 7-1
Thursday: W 42-14 at Arapahoe
7 Ralston Valley 6-2
Thursday: L 14-29 vs. (3) Columbine
8 Fairview 7-1
Friday: W 48-21 vs. Fossil Ridge
9 ThunderRidge 7-1
Friday: W 52-7 vs. Rock Canyon
10 Cherokee Trail 7-1
Friday: W 36-24 at Overland
Class 4A
1 Loveland 7-0
Friday: W 49-7 vs. Fort Collins
2 Pine Creek 6-1
Friday: W 49-7 at Mesa Ridge
3 Montrose 7-0
Friday: W 44-14 vs. Denver South
4 Broomfield 6-1
Friday: W 53-14 vs. Mountain View
5 Greeley West 6-1
Friday: W 48-16 at Brighton
6 Ponderosa 5-2
Thursday: W 57-19 vs. Gateway
7 Fruita Monument 5-2
Friday: W 49-0 vs. Thornton
8 Pueblo West 5-2
Thursday: W 49-14 at Coronado
9 Heritage 6-1
Friday: W 41-0 at Aurora Central
10 Grand Junction Central 5-2
Friday: W 42-0 at Palmer
Class 3A
1 Erie 7-0
Thursday: W 45-3 vs. Niwot
2 Discovery Canyon 7-0
Friday: W 39-22 at (5) Thomas Jefferson
3 Palisade 6-1
Thursday: W 42-14 vs. Glenwood Springs
4 Palmer Ridge 5-2
Friday: W 42-7 at Littleton
5 Thomas Jefferson 6-1
Friday: L 22-39 vs. (2) Discovery Canyon
6 Harrison 7-0
Friday: W 58-14 vs. Canon City
7 Holy Family 5-2
Friday: L 23-41 vs. Frederick
8 Pueblo East 5-2
Friday: W 34-6 at Pueblo Centennial
9 Durango 5-2
Saturday: W 24-6 at Pueblo Central
10 Fort Morgan 6-1
Friday: W 47-0 vs. Northridge
Class 2A
1 La Junta 7-0
Friday: W 34-21 vs. Lamar
2 Platte Valley 7-0
Friday: W 31-28 at Sterling
3 Rifle 6-1
Friday: L 19-20 vs. Aspen
4 Bayfield 5-1
Friday: W 39-3 vs. Montezuma-Cortez
5 Resurrection Christian 7-0
Friday: W 26-7 at (8) Eaton
6 Basalt 7-0
Friday: W 13-0 vs. (10) Delta
7 Salida 7-0
Friday: W 28-6 vs. Alamosa
8 Eaton 5-2
Friday: L 7-26 vs. (5) Resurrection Christian
9 Kent Denver 6-1
Saturday: W 48-12 vs. Riverdale Ridge
10 Delta 4-3
Friday: L 0-13 at (6) Basalt
Class 1A
1 Limon 7-0
Friday: W 48-0 at (5) Burlington
2 Strasburg 6-1
Friday: W 2-0 vs. The Pinnacle
3 Peyton 7-0
Friday: W 36-6 at Rocky Ford
4 Centauri 6-1
Friday: W 2-0 vs. Dolores
5 Burlington 5-2
Friday: L 0-48 vs. (1) Limon
6 Colorado Springs Christian 6-1
Friday: W 40-0 at Rye
7 Meeker 4-2
Friday: W 32-0 vs. Paonia
8 Wray 4-3
Friday: L 14-30 at (10) Holyoke
9 Crowley County 6-1
Friday: W 40-0 at John Mall
10 Holyoke 6-1
Friday: W 30-14 vs. (8) Wray
8-man
1 Sedgwick County 6-0
Off this week.
2 West Grand 7-0
Friday: W 64-12 vs. Hayden
3 Hoehne 6-1
Friday: W 70-6 vs. Sangre de Cristo
4 Caliche 6-1
Friday: W 6-0 at (8) Akron
5 Mancos 7-0
Friday: W 34-12 at Norwood
6 Rangely 6-1
Friday: W 48-6 at Soroco
7 Sanford 6-1
Friday: W 58-8 vs. Del Norte
8 Akron 4-3
Friday: L 0-6 vs. (4) Caliche
9 Holly 5-2
Saturday: W 52-12 vs. Wiley
10 Sargent 5-2
Thursday: W 74-20 vs. Dove Creek
6-man
1 Stratton/Liberty 7-0
Friday: W 60-20 at (6) Arickaree/Woodlin
2 Kit Carson 7-0
Friday: W 60-24 vs. (9) Granada
3 Otis 5-2
Friday: W 68-56 at (7) Idalia
4 Peetz 5-2
Thursday: W 61-48 vs. (5) Prairie
5 Prairie 4-3
Thursday: L 48-61 at (4) Peetz
6 Arickaree/Woodlin 4-2
Friday: L 20-60 vs. (1) Stratton/Liberty
7 Idalia 3-4
Friday: L 56-68 vs. (3) Otis
8 Mountain Valley 6-0
Saturday: W 68-7 at Cripple Creek-Victor
9 Granada 3-4
Friday: L 24-60 at (2) Kit Carson
10 Briggsdale 3-4
Friday: L 21-52 vs. Fleming