A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 3 of the 2018 season.

Class 5A
1 Cherry Creek 5-0
Thursday: W 49-7 vs. Chaparral
2 Valor Christian 5-0
Friday: W 27-0 vs. Menlo-Atherton
3 Columbine 5-0
Friday: W 48-12 vs. Olathe North
4 Pomona 3-2
Thursday: W 42-14 vs. Highlands Ranch
5 Grandview 5-0
Friday: W 56-3 at Mullen
6 ThunderRidge 4-1
Friday: L 27-28 at Doherty
7 Eaglecrest 5-0
Friday: W 50-14 vs. (8) Arvada West
8 Arvada West 4-1
Friday: L 14-50 at (7) Eaglecrest
9 Fairview 4-1
Friday: W 49-7 at Rock Canyon
10 Ralston Valley 4-1
Friday: W 49-0 vs. Fossil Ridge
Class 4A
1 Loveland 4-0
Saturday: W 31-0 at (10) Windsor
2 Pine Creek 4-1
Friday: W 21-9 vs. Pueblo West
3 Skyline 3-1
Friday: L 34-42 vs. Longmont
4 Montrose 4-0
Friday: W 21-17 vs. (3A 2) Palisade
5 Broomfield 3-1
Friday: W 40-0 at Monarch
6 Fruita Monument 3-1
Friday: W 34-9 vs. Grand Junction
7 Chatfield 3-2
Thursday: L 21-28 vs. Greeley West
8 Rampart 3-2
Saturday: L 12-24 vs. Vista Ridge
9 Heritage 4-0
Saturday: W 33-0 at Liberty
10 Windsor 2-2
Saturday: L 0-31 vs. (1) Loveland
Class 3A
1 Erie 4-0
Friday: W 55-7 vs. Canon City
2 Palisade 3-1
Friday: L 17-21 at (4A 4) Montrose
3 Discovery Canyon 5-0
Thursday: W 52-24 vs. (4) Pueblo East
4 Pueblo East 3-2
Thursday: L 24-52 at (3) Discovery Canyon
5 Thomas Jefferson 4-0
Friday: W 44-0 vs. Northfield
6 Palmer Ridge 3-2
Friday: W 45-14 vs. Pueblo South
7 Harrison 4-0
Friday: W 20-7 vs. Pueblo Central
8 Holy Family 3-1
Friday: W 43-39 at Roosevelt
9 Durango 3-2
Friday: W 45-0 vs. Farmington
10 Fort Morgan 3-1
Friday: W 34-14 vs. Conifer
Class 2A
1 La Junta 4-0
Off this week.
2 Platte Valley 4-0
Off this week.
3 Bayfield 3-1
Off this week.
4 Rifle 4-0
Friday: W 49-7 vs. Glenwood Springs
5 Basalt 4-0
Friday: W 16-0 at Paonia
6 Resurrection Christian 4-0
Friday: W 41-0 at Weld Central
7 Salida 5-0
Friday: W 42-7 at Cedaredge
8 Berthoud 3-1
Off this week.
9 Eaton 3-1
Friday: W 7-0 at Bishop Machebeuf
10 Kent Denver 3-1
Friday: W 34-28 vs. Pueblo Centennial
Class 1A
1 Strasburg 3-1
Friday: L 6-36 vs. (2) Limon
2 Limon 4-0
Friday: W 36-6 at (1) Strasburg
3 Burlington 3-1
Friday: W 38-0 vs. Manual
4 Peyton 4-0
Saturday: W 42-6 at Platte Canyon
5 Wray 3-1
Friday: W 26-7 at Brush
6 Centauri 3-1
Friday: W 41-7 vs. (10) Buena Vista
7 Crowley County 3-1
Off this week.
8 Holyoke 4-0
Friday: W 41-0 at Highland
9 Meeker 1-2
Off this week.
10 Buena Vista 2-2
Friday: L 7-41 at (6) Centauri
8-man
1 Sedgwick County 4-0
Saturday: W 58-8 vs. Byers
2 West Grand 5-0
Friday: W 48-14 at Vail Christian
3 Mancos 4-0
Friday: W 24-20 at Del Norte
4 Caliche 3-1
Saturday: W 54-14 at Dayspring Christian Academy
5 Hoehne 3-1
Friday: W 44-14 vs. Las Animas
6 Holly 4-1
Friday: W 29-28 at (8) Fowler
7 Rangely 4-0
Off this week.
8 Fowler 3-1
Friday: L 28-29 vs. (6) Holly
9 Sargent 2-2
Friday: W 62-15 vs. Dolores Huerta Prep
10 Sanford 4-0
Saturday: W 26-8 at Norwood
6-man
1 Stratton/Liberty 4-0
Friday: W 77-6 at (2) Otis
2 Otis 3-1
Friday: L 6-77 vs. (1) Stratton/Liberty
3 Kit Carson 4-0
Friday: W 64-0 at Cheraw
4 Flagler/Hi-Plains 2-2
Friday: L 42-78 at (8) Idalia
5 Cheyenne Wells 3-1
Friday: L 64-74 at Granada
6 Prairie 3-1
Friday: W 60-13 vs. Fleming
7 Peetz 2-2
Saturday: W 63-20 at North Park
8 Idalia 3-1
Friday: W 78-42 vs. (4) Flagler/Hi-Plains
9 Arickaree/Woodlin 2-1
Off this week.
10 Mountain Valley 3-0
Friday: W 63-33 at Sierra Grande