Schedule for softball's 2018 Erie Tournament of Champions

Columbine Douglas County Softball

(Renee Partridge/CHSAANow.com)

Each year, the Erie Tournament of Champions draws some of the top softball teams from the state.

This season's schedule is below. Games will be held at The Ballpark at Erie, unless noted.

Thursday
Time North Field
4 p.m. Dakota Ridge vs. Grandview
6 p.m. Fruita Monument vs. Evergreen
8 p.m. Dakota Ridge vs. Broomfield
Time South Field
4 p.m. Kellyville vs. Frederick
6 p.m. Chatfield vs. Mountain Range
8 p.m. Kellyville vs. Berthoud
Time East Field
4 p.m. Legend vs. Union
6 p.m. Legacy vs. Sequoyah
8 p.m. Mullen vs. Sequoyah
Time West Field
4 p.m. Pomona vs. Chouteau
6 p.m. Pomona vs. Frederick
8 p.m. Erie vs. Mustang
Time Erie HS East Field
4 p.m. Erie JV vs. Fruita Monument JV
Time Erie HS West Field
4 p.m. Erie vs. Mustang
Friday
Time North Field
8 a.m. Union vs. Eaglecrest
10 a.m. Broomfield vs. Legend
Noon Union vs. Ralston Valley
2 p.m. Union vs. Douglas Co.
Time South Field
8 a.m. Broken Arrow vs. Arvada West
10 a.m. Broken Arrow vs. Loveland
Noon Horizon vs. Chatfield
2 p.m. Broken Arrow vs. Grandview
Time East Field
8 a.m. Dakota Ridge vs. Silver Creek
10 a.m. Brighton vs. Sequoyah
Noon Kellyville vs. Discovery Canyon
2 p.m. Erie vs. Sequoyah
Time West Field
8 a.m. Highlands Ranch vs. Windsor
10 a.m. Rock Canyon vs. Grandview
Noon Mullen vs. Silver Creek
2 p.m. Mustang vs. Legend
Time Erie HS East Field
9 a.m. Legacy vs. Ralston Valley
11 a.m. Frederick vs. Evergreen
1 p.m. Loveland vs. Arvada West
3 p.m. Kellyville vs. Windsor
5 p.m. Mustang vs. Wheat Ridge
Time Erie HS West Field
9 a.m. Berthoud vs. Discovery Canyon
11 a.m. Dakota Ridge vs. Eaglecrest
1 p.m. Fruita Monument vs. Highlands Ranch
3 p.m. Wheat Ridge vs. Chouteau
5 p.m. Fruita Monument vs. Chouteau
Saturday
Time North Field
8 a.m. Broken Arrow vs. Rock Canyon
10 a.m. Broken Arrow vs. Legend
Noon Brighton vs. Legend
2 p.m. Brighton vs. Broken Arrow
4 p.m. Loveland vs. Eaglecrest
6 p.m. Chatfield vs. Rock Canyon
8 p.m. Chatfield vs. Legacy
Time South Field
8 a.m. Union vs. Horizon
10 a.m. Union vs. Broomfield
Noon Eaglecrest vs. Broomfield
2 p.m. Mullen vs. Ralston Valley
4 p.m. Mullen vs. Mustang
6 p.m. Highlands Ranch vs. Pueblo South
8 p.m. Highlands Ranch vs. Pine Creek
Time East Field
8 a.m. Discovery Canyon vs. Pomona
10 a.m. Horizon vs. Silver Creek
Noon Chouteau vs. Discovery Canyon
2 p.m. Fruita Monument vs. Pomona
4 p.m. Pine Creek vs. Pomona
6 p.m. Discovery Canyon vs. Evergreen
8 p.m. Mustang vs. Grandview
Time West Field
8 a.m. Sequoyah vs. Silver Creek
10 a.m. Sequoyah vs. Mtn. View
Noon Mtn. Range vs. Mtn. View
2 p.m. Kellyville vs. Evergreen
4 p.m. Ralston Valley vs. Grandview
6 p.m. Loveland vs. Douglas Co.
8 p.m. Ralston Valley vs. Douglas Co.
Time Erie HS East Field
8 a.m. Windsor vs. Chouteau
10 a.m. Pueblo South vs. Kellyville
Noon Chatfield vs. Windsor
2 p.m. Pueblo South vs. Berthoud
4 p.m.  
Time Erie HS West Field
9 a.m. Erie vs. Mullen
11 a.m. Fruita Monument vs. Pine Creek
1 p.m. Erie JV vs. Fruita Monument JV
3 p.m. Rock Canyon vs. Mtn. Range
5 p.m.