Schedule for the 2018 state track and field meet

State track generic

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

A complete schedule for the 2018 state track and field meet held at Jefferson County Stadium in Lakewood.

The meet runs May 17-19 this season.

To purchase tickets, visit GoFan. Tickets are also available at the event.

Note: The field events schedule has been modified for Friday, and for Saturday. Saturday’s pole vault and high jump are delayed until further notice. Scroll down to see the changes.

May 17

Thursday morning session

Time Class Gender Event Race
8:20 AM National Anthem
8:30 AM 5A Girls 800M Medley Relay Prelim
8:45 AM 4A Girls 800M Medley Relay Prelim
9:00 AM 5A Girls 100M Dash Prelim
9:05 AM 5A Boys 100M Dash Prelim
9:10 AM 4A Girls 100M Dash Prelim
9:15 AM 4A Boys 100M Dash Prelim
9:20 AM 5A Girls 3200 Run Final
9:35 AM 5A Boys 3200 Run Final
9:50 AM 5A Girls 4 x 200 Relay Prelim
10:00 AM 5A Boys 4 x 200 Relay Prelim
10:10 AM 4A Girls 4 x 200 Relay Prelim
10:20 AM 4A Boys 4 x 200 Relay Prelim
10:30 AM 5A Girls 100M Hurdles Prelim
10:35 AM 4A Girls 100M Hurdles Prelim
10:40 AM 5A Boys 110M Hurdles Prelim
10:45 AM 4A Boys 110M Hurdles Prelim
11:00 AM 5A Girls 400M Dash Prelim
11:08 AM 5A Boys 400M Dash Prelim
11:15 AM 4A Girls 400M Dash Prelim
11:23 AM 4A Boys 400M Dash Prelim
11:35 AM 5A Girls 4 x 800 Relay Final
11:50 AM 5A Boys 4 x 800 Relay Final
12:05 PM 4A Girls 4 x 800 Relay Final
12:20 PM 4A Boys 4 x 800 Relay Final
12:35 PM 100M Paralympics Race
12:50 PM 5A Girls 200M Dash Prelim
12:55 PM 5A Boys 200M Dash Prelim
1:00 PM 4A Girls 200M Dash Prelim
1:05 PM 4A Boys 200M Dash Prelim

Thursday afternoon session

Time Class Gender Event Race
2:00 PM 3A Girls 800M Medley Relay Prelim
2:10 PM 2A Girls 800M Medley Relay Prelim
2:25 PM 3A Girls 100M Dash Prelim
2:30 PM 3A Boys 100M Dash Prelim
2:35 PM 2A Girls 100M Dash Prelim
2:40 PM 2A Boys 100M Dash Prelim
2:45 PM 100M Wheelchair Race
3:05 PM 3A Girls 4 x 200 Relay Prelim
3:15 PM 3A Boys 4 x 200 Relay Prelim
3:25 PM 2A Girls 4 x 200 Relay Prelim
3:35 PM 2A Boys 4 x 200 Relay Prelim
3:45 PM 3A Girls 100M Hurdles Prelim
3:50 PM 2A Girls 100M Hurdles Prelim
3:55 PM 3A Boys 110M Hurdles Prelim
4:00 PM 2A Boys 110M Hurdles Prelim
4:15 PM 3A Girls 4 x 800 Relay Final
4:30 PM 3A Boys 4 x 800 Relay Final
4:45 PM 2A Girls 4 x 800 Relay Final
5:00 PM 2A Boys 4 x 800 Relay Final
5:15 PM 1A Girls 3200M Run Final
5:35 PM 1A Boys 3200M Run Final
5:50 PM 3A Girls 200M Dash Prelim
5:55 PM 3A Boys 200M Dash Prelim
6:00 PM 2A Girls 200M Dash Prelim
6:05 PM 2A Boys 200M Dash Prelim
6:15 PM 3A Girls 3200M Run Final
6:30 PM 3A Boys 3200M Run Final
6:50 PM 3A Girls 400M Dash Prelim
6:58 PM 3A Boys 400M Dash Prelim
7:05 PM 2A Girls 400M Dash Prelim
7:13 PM 2A Boys 400M Dash Prelim

May 18

Friday morning session

Time Class Gender Event Race
8:10 AM National Anthem
8:20 AM 4A Girls 3200M Run Finals
8:40 AM 4A Boys 3200M Run Finals
9:00 AM 4A Girls 4 x 100 Relay Prelim
9:08 AM 4A Boys 4 x 100 Relay Prelim
9:15 AM 2A Girls 4 x 100 Relay Prelim
9:23 AM 2A Boys 4 x 100 Relay Prelim
9:35 AM 5A Girls 4 x 100 Relay Prelim
9:43 AM 5A Boys 4 x 100 Relay Prelim
9:50 AM 3A Girls 4 x 100 Relay Prelim
9:58 AM 3A Boys 4 x 100 Relay Prelim
10:10 AM 2A Girls 3200M Run Finals
10:30 AM 2A Boys 3200M Run Finals
10:50 AM 4A Girls 300M Hurdles Prelim
10:55 AM 2A Girls 300M Hurdles Prelim
11:00 AM 5A Girls 300M Hurdles Prelim
11:05 AM 3A Girls 300M Hurdles Prelim
11:15 AM 4A Boys 300M Hurdles Prelim
11:20 AM 2A Boys 300M Hurdles Prelim
11:25 AM 5A Boys 300M Hurdles Prelim
11:30 AM 3A Boys 300M Hurdles Prelim
11:40 AM 200M Paralympic Race
11:55 AM 4A Girls 800M Medley Relay Finals
12:00 AM 2A Girls 800M Medley Relay Finals
12:05 PM 1A Girls 800M Medley Relay Finals
12:10 PM 5A Girls 800M Medley Relay Finals
12:15 PM 3A Girls 800M Medley Relay Finals

Friday afternoon session

Time Class Gender Event Race
12:25 PM 1A Girls 800M Run Finals
12:30 PM 1A Boys 800M Run Finals
12:35 PM 5A Girls 800M Run Finals
12:40 PM 5A Boys 800M Run Finals
12:45 PM 3A Girls 800M Run Finals
12:50 PM 3A Boys 800M Run Finals
12:55 PM 4A Girls 800M Run Finals
1:00 PM 4A Boys 800M Run Finals
1:05 PM 2A Girls 800M Run Finals
1:10 PM 2A Boys 800M Run Finals
1:25 PM 1A Girls 4 x 200 Relay Finals
1:30 PM 1A Boys 4 x 200 Relay Finals
1:35 PM 4A Girls 4 x 200 Relay Finals
1:40 PM 4A Boys 4 x 200 Relay Finals
1:45 PM 2A Girls 4 x 200 Relay Finals
1:50 PM 2A Boys 4 x 200 Relay Finals
1:55 PM 5A Girls 4 x 200 Relay Finals
2:00 PM 5A Boys 4 x 200 Relay Finals
2:05 PM 3A Girls 4 x 200 Relay Finals
2:10 PM 3A Boys 4 x 200 Relay Finals
2:15 PM Break
2:35 PM 1A Girls 4 x 800 Relay Finals
2:55 PM 1A Boys 4 x 800 Relay Finals
3:15 PM 4A Girls 4 x 400 Relay Prelims
3:28 PM 4A Boys 4 x 400 Relay Prelims
3:40 PM 2A Girls 4 x 400 Relay Prelims
3:53 PM 2A Boys 4 x 400 Relay Prelims
4:05 PM 5A Girls 4 x 400 Relay Prelims
4:18 PM 5A Boys 4 x 400 Relay Prelims
4:30 PM 3A Girls 4 x 400 Relay Prelims
4:43 PM 3A Boys 4 x 400 Relay Prelims

May 19

Saturday morning session

Time Class Gender Event Race
9:15 AM National Anthem
9:30 AM 4A Girls 100M Hurdles Finals
9:33 AM 2A Girls 100M Hurdles Finals
9:37 AM 1A Girls 100M Hurdles Finals
9:40 AM 5A Girls 100M Hurdles Finals
9:44 AM 3A Girls 100M Hurdles Finals
9:50 AM 4A Boys 110M Hurdles Finals
9:53 AM 2A Boys 110M Hurdles Finals
9:57 AM 1A Boys 110M Hurdles Finals
10:00 AM 5A Boys 110M Hurdles Finals
10:04 AM 3A Boys 110M Hurdles Finals
10:15 AM Geoffrey Zaragoza Special Olympics 100M Dash
10:30 AM 4A Girls 100M Dash Finals
10:33 AM 4A Boys 100M Dash Finals
10:37 AM 2A Girls 100M Dash Finals
10:40 AM 2A Boys 100M Dash Finals
10:43 AM 1A Girls 100M Dash Finals
10:47 AM 1A Boys 100M Dash Finals
10:50 AM 5A Girls 100M Dash Finals
10:53 AM 5A Boys 100M Dash Finals
10:57 AM 3A Girls 100M Dash Finals
11:00 AM 3A Boys 100M Dash Finals
11:10 AM 4A Girls 1600M Run Finals
11:20 AM 4A Boys 1600M Run Finals
11:30 AM 4A Girls 400M Dash Finals
11:33 AM 4A Boys 400M Dash Finals
11:37 AM 2A Girls 400M Dash Finals
11:40 AM 2A Boys 400M Dash Finals
11:43 AM 1A Girls 400M Dash Finals
11:47 AM 1A Boys 400M Dash Finals
11:50 AM 5A Girls 400M Dash Finals
11:53 AM 5A Boys 400M Dash Finals
11:57 AM 3A Girls 400M Dash Finals
12:00 AM 3A Boys 400M Dash Finals
12:10 PM 1A Girls 1600M Run Finals
12:20 PM 1A Boys 1600M Run Finals

Saturday afternoon session

Time Class Gender Event Race
12:30 PM Past Champions & Officials Awards Recognition
12:50 PM 2A Girls 1600M Run Finals
1:00 PM 2A Boys 1600M Run Finals
1:10 PM 4A Girls 200M Dash Finals
1:14 PM 4A Boys 200M Dash Finals
1:18 PM 2A Girls 200M Dash Finals
1:22 PM 2A Boys 200M Dash Finals
1:26 PM 1A Girls 200M Dash Finals
1:30 PM 1A Boys 200M Dash Finals
1:34 PM 5A Girls 200M Dash Finals
1:38 PM 5A Boys 200M Dash Finals
1:42 PM 3A Girls 200M Dash Finals
1:46 PM 3A Boys 200M Dash Finals
2:00 PM 4A Girls 300M Hurdles Finals
2:03 PM 2A Girls 300M Hurdles Finals
2:07 PM 1A Girls 300M Hurdles Finals
2:10 PM 5A Girls 300M Hurdles Finals
2:14 PM 3A Girls 300M Hurdles Finals
2:20 PM 4A Boys 300M Hurdles Finals
2:23 PM 2A Boys 300M Hurdles Finals
2:27 PM 1A Boys 300M Hurdles Finals
2:30 PM 5A Boys 300M Hurdles Finals
2:34 PM 3A Boys 300M Hurdles Finals
2:45 PM 5A Girls 1600M Run Finals
2:55 PM 5A Boys 1600M Run Finals
3:05 PM 4A Girls 4 x 100 Relay Finals
3:10 PM 4A Boys 4 x 100 Relay Finals
3:15 PM 2A Girls 4 x 100 Relay Finals
3:20 PM 2A Boys 4 x 100 Relay Finals
3:25 PM 1A Girls 4 x 100 Relay Finals
3:30 PM 1A Boys 4 x 100 Relay Finals
3:35 PM 5A Girls 4 x 100 Relay Finals
3:40 PM 5A Boys 4 x 100 Relay Finals
3:45 PM 3A Girls 4 x 100 Relay Finals
3:50 PM 3A Boys 4 x 100 Relay Finals
4:05 PM 3A Girls 1600M Run Finals
4:15 PM 3A Boys 1600M Run Finals
4:25 PM 4A Girls 4 x 400 Relay Finals
4:33 PM 4A Boys 4 x 400 Relay Finals
4:40 PM 2A Girls 4 x 400 Relay Finals
4:48 PM 2A Boys 4 x 400 Relay Finals
4:55 PM 1A Girls 4 x 400 Relay Finals
5:03 PM 1A Boys 4 x 400 Relay Finals
5:10 PM 5A Girls 4 x 400 Relay Finals
5:18 PM 5A Boys 4 x 400 Relay Finals
5:25 PM 3A Girls 4 x 400 Relay Finals
5:33 PM 3A Boys 4 x 400 Relay Finals

Field events

Thursday
Event Class Gender Time
Pole Vault 5A Boys 8:30 AM
5A Girls 11:00 AM
3A Boys 1:30 PM
1A Girls 4:00 PM
Long Jump 5A Girls 8:30 AM
5A Boys 11:30 AM
2A Boys 2:00 PM
1A Boys 4:00 PM
Triple Jump 4A Girls 8:30 AM
4A Boys 11:00 AM
3A Boys 2:30 PM
High Jump 5A Boys 8:30 AM
4A Girls 11:00 AM
3A Girls 1:30 PM
2A Girls 4:00 PM
Shot put 4A Boys 8:30 AM
4A Girls 11:30 AM
2A Boys 2:00 PM
1A Boys 4:00 PM
Discus 5A Boys 8:30 AM
5A Girls 11:00 AM
3A Boys 1:30 PM
1A Girls 4:00 PM
Friday
Event Class Gender Time
Pole Vault 2A Boys 8:30 AM
2A Girls Immediately following
3A Girls Immediately following
Long Jump 4A Boys 8:30 AM
2A Girls Immediately following
4A Girls Immediately following
Triple Jump 1A Boys 8:30 AM
3A Girls Immediately following
1A Girls Immediately following
2A Boys Immediately following 
High Jump 1A Girls 8:30 AM
5A Girls Immediately following
4A Boys Immediately following
Shot put 3A Boys 8:30 AM
1A Girls Immediately following
2A Girls Immediately following
Discus 2A Boys 8:30 AM
3A Girls Immediately following
1A Boys Immediately following
Saturday
Event Class Gender Time
Pole Vault 1A Boys 12:15 p.m.
4A Boys Immediately following
4A Girls Immediately following
Long Jump 1A Girls 9:30 AM
3A Boys Immediately following
3A Girls Immediately following
Triple Jump 5A Boys 9:30 AM
5A Girls Immediately following
2A Girls Immediately following
High Jump 3A Boys 10:30 a.m.
2A Boys Immediately following
1A Boys Immediately following
Shot put 5A Girls 9:30 AM
5A Boys Immediately following
3A Girls Immediately following
Discus 2A Girls 9:30 AM
4A Boys Immediately following
4A Girls Immediately following