Prove your humanity: 9   +   9   =  

The 2016-17 all-state wrestling teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. Coaches and wrestlers of the year were selected by the Colorado High School Coaches Association at the state meet.

Scroll down to see the teams, or use the menu below to navigate to the class of your choosing.

Class 5A

Jacob Greenwood Poudre wrestling four-timer

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

Wrestler of the year: Jacob Greenwood, Poudre

Coach of the year: Cole Allison, Grand Junction

First team
Name Year School Weight
Dawson Collins Sophomore Grand Junction 113
Vince Cornella Freshman Monarch 106
Gabe Dinette Senior Lakewood 160
Jacob Greenwood Senior Poudre 145
Malik Heinselman Senior Castle View 120
Josiah Rider Senior Grand Junction 152
Theorius Robison Junior Pomona 132
Christian Rowell Senior Adams City 170
Tate Samuelson Senior Castle View 182
Fabian Santillan Junior Grandview 126
Cohlton Schultz Junior Ponderosa 285
Mason Watt Senior Broomfield 220
Jayden Woodruff Senior Ponderosa 195
Colton Yapoujian Junior Pomona 138
Second team
Name Year School Weight
Josh Betts Senior Rocky Mountain 160
Gavin Deaguero Senior Adams City 152
Aidan Funk Senior Legacy 170
Nicholas Gonzales Senior Adams City 126
Job Greenwood Junior Poudre 132
Alec Hargreaves Sophomore Rocky Mountain 195
Brody Lamb Senior Poudre 138
Seth Latham Senior Grand Junction 182
Adrian Marquez Junior Castle View 113
Dylan Martinez Senior Grand Junction 145
Weston Mayer Senior Poudre 285
Justin Pacheco Junior Pomona 120
Hunter Tobiasson Junior Grand Junction 220
Wyatt Yapoujian Sophomore Pomona 106

Class 4A

Andrew Alirez Greeley Central wrestlin

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

Wrestler of the year: Andrew Alirez, Greeley Central

Coach of the year: Pat Laughlin, Pueblo East

First team
Name Year School Weight
Andrew Alirez Junior Greeley Central 145
Patrick Allis Junior Discovery Canyon 120
Drake Engelking Junior Longmont 160
Andy Garcia Sophomore Pueblo East 285
Brendon Garcia Junior Pueblo County 106
Dante Garcia Senior Pueblo County 220
Jason Hanenberg Senior Air Academy 132
Dylan McBride Senior Fort Morgan 195
Mike McFadden Senior Cheyenne Mountain 138
Isaiah Salazar Sophomore Windsor 170
Dominick Serrano Sophomore Windsor 126
Elijah Valdez Senior Mesa Ridge 152
Will VomBaur Junior Windsor 113
Terrance Williams Senior Palisade 182
Second team
Name Year School Weight
Michael True Senior Mesa Ridge 285
Braden Barker Senior Mountain View 195
Jayson Davis Junior Pueblo County 170
Christopher Fasano Junior Pueblo County 152
Zion Freeman Junior Pueblo East 182
Jaxon Garoutte Sophomore Pueblo County 138
Jacob Gonzales Junior Pueblo Centennial 106
Zac Hanenberg Senior Canon City 145
Andrew Lucero Senior Pueblo East 113
Dominic Robles Junior Pueblo East 220
Ryan Roth Junior Pueblo East 126
Aaden Valdez Sophomore Pueblo East 132
Vance VomBaur Freshman Windsor 120
Hunter Williams Senior Thompson Valley 160

Class 3A

(Jeff Tucker/jefferywtucker.zenfolio.com)

Wrestler of the year: Brandon Damian, Valley

Coach of the year: Gary Ramstetter, Alamosa

First team
Name Year School Weight
Austyn Binkly Junior Berthoud 138
Davion Chavez Freshman Alamosa 106
Joe Chavez Junior Alamosa 126
Logan Church Senior Delta 285
Brandon Damian Senior Valley 145
Isaiah Gamez Sophomore La Junta 113
Bart Gruenloh Senior Lamar 220
Quentin Jiner Senior Weld Central 170
Nathan Johns Junior The Classical Academy 182
Jimmy LaConte Senior Weld Central 160
Faustin Lopez Senior Sheridan 195
Wyatt Pfau Junior Brush 152
Anthony Quintana Senior Buena Vista 132
A.J. Serna Junior Grand Valley 120
Second team
Name Year School Weight
Ethan Andrade Junior Lamar 120
Brandon Buhr Senior Centauri 145
Caleb Cox Senior Brush 126
Preston Duran Senior Alamosa 285
Colton Eberhardt Senior Lamar 195
Alberto Felthager Freshman Trinidad 106
Josh Flanagan Senior Valley 182
Hayden Johnson Senior Steamboat Springs 160
Mikinzie Klimper Senior Moffat County 170
Cameron Lucero Freshman Pagosa Springs 132
Reis Martinez Senior Alamosa 152
Ariel Rodriguez Senior Eaton 138
Eli Smith Junior Salida 220
Kolten Strait Freshman Berthoud 113

Class 2A

2018 state wrestling

(Dustin Price/DustinPricePhotography.com)

Wrestler of the year: Diego Reyes, Rocky Ford

Coach of the year: Mike Jurney, Rocky Ford

First team
Name Year School Weight
Keegan Bean Senior Lyons 182
Sky Carlson Senior Soroco 220
Sean Dale Sophomore Cedaredge 126
Greg Garcia Senior Rocky Ford 285
Trey Geyer Freshman Cedaredge 120
Cody Jacobsen Senior Burlington 138
Seth McFall Junior Fowler 106
Dahlton McGhee Senior Fowler 195
Trevor Randel Senior County Line 152
Diego Reyes Senior Rocky Ford 160
Cade Rockwell Sophomore Wray 113
Carlos Romo Senior Rocky Ford 145
Carlos Tarin Junior Wray 170
Wesley VanMatre Sophomore John Mall 132
Second team
Name Year School Weight
Junior Arambula Freshman Wray 126
Brett Benavides Senior Del Norte 132
Clay Campbell Senior Paonia 145
Ken Cox Senior County Line 285
Devin Curtis Senior Hotchkiss 195
Aidan Dabal Senior Norwood 160
William Gabriel Junior Nucla 182
Tannen Kennedy Junior Meeker 138
Logan Lewis Sophomore Highland 113
Jace Logan Junior Soroco 170
Kobryn Mann Senior Sedgwick Co/Fleming 152
Jaden Miller Senior Paonia 220
Jacob Pelloni Senior Meeker 120
Max Salazar Junior Sanford 106