2018 state wrestling tournament: Returning state champs, undefeated wrestlers, school qualifiers

Jacob Greenwood Poudre wrestling 2017

(Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

A breakdown of information for the 2018 state wrestling tournament.

Included: Lists of returning state champions and undefeated wrestlers, as well as the number of qualifiers per school — all broken down by classification.

More info:

Class 2A

Returning state champions

Name School Previous Class
Dillon Jaramillo Rocky Ford 2017 113 2A
Wesley Van Matre John Mall 2017 120 2A
Aiden Dabal Norwood 2017 160 2A
Keegan Bean Lyons 2017 182 2A

Undefeated wrestlers

Name School Year Weight Record
Dahlton McGhee Fowler Sr. 195 38-0
Sky Carlson Soroco Sr. 220 35-0

Qualifiers by school:

  • Rocky Ford: 14
  • Wray: 13
  • Cedaredge: 11
  • Fowler: 10
  • Paonia: 10
  • Burlington: 8
  • Hotchkiss: 8
  • John Mall: 8
  • County Line: 7
  • Crowley County: 7
  • Dolores Huerta: 7
  • Peyton: 7
  • Akron: 5
  • Highland: 5
  • Kiowa: 5
  • Meeker: 5
  • Norwood: 5
  • Sedgwick County/Fleming: 5
  • Swink: 5
  • Custer County: 4
  • Del Norte: 4
  • Ellicott: 4
  • Holly: 4
  • Lyons: 4
  • Yuma: 4
  • Center: 3
  • Hanover: 3
  • Hayden: 3
  • Merino: 3
  • Rye: 3
  • Sierra Grande/Centennial: 3
  • Soroco: 3
  • Wiggins: 3
  • Baca County: 2
  • Byers: 2
  • Calhan: 2
  • Cheyenne Wells: 2
  • Dolores: 2
  • Dove Creek: 2
  • Holyoke: 2
  • Ignacio: 2
  • Mancos: 2
  • Sanford: 2
  • Simla: 2
  • Gilpin County: 1
  • Las Animas: 1
  • Limon: 1
  • Mountain Valley: 1
  • Nucla: 1
  • Rangely: 1
  • Sargent: 1
  • Stratton: 1
  • West Grand: 1

Class 3A

Returning state champions

Name School Previous Class
Jacob Duran Fort Lupton 2017 106 3A
Joe Chavez Centauri 2017 120 3A
Josh Flanagan Valley 2017 170 3A

Undefeated wrestlers

Name School Year Weight Record
Anthony Quintana Buena Vista Sr. 132 36-0
Jaziah Whaley Valley So. 152 40-0
Logan Church Delta Sr. 285 31-0

Qualifiers by school:

  • Eaton: 12
  • Lamar: 12
  • Alamosa: 11
  • Moffat County: 11
  • Eagle Valley: 10
  • Pagosa Springs: 10
  • Brush: 8
  • Berthoud: 7
  • Platte Valley: 7
  • Sheridan: 7
  • Sterling: 7
  • Valley: 7
  • Weld Central: 7
  • Buena Vista: 6
  • The Classical Academy: 6
  • Salida: 6
  • Centauri: 5
  • Florence: 5
  • La Junta: 5
  • Delta: 4
  • Elizabeth: 4
  • Fort Lupton: 4
  • Monte Vista: 4
  • Rifle: 4
  • Skyview: 4
  • Steamboat Springs: 4
  • Woodland Park: 4
  • Basalt: 3
  • Bayfield: 3
  • Conifer: 3
  • Holy Family: 3
  • Jefferson: 3
  • Middle Park: 3
  • Mullen: 3
  • Olathe: 3
  • Trinidad: 3
  • Coal Ridge: 2
  • Grand Valley: 2
  • Pueblo Central: 2
  • Bennett: 1
  • Colorado Springs Christian: 1
  • Denver North: 1
  • Estes Park: 1
  • Faith Christian: 1
  • Manitou Springs: 1
  • Montezuma-Cortez: 1
  • Resurrection Christian: 1
  • Strasburg: 1

Class 4A

Returning state champions

Name School Previous Class
Brendon Garcia Pueblo County 2017 106; 2016 106 4A
Andrew Alirez Greeley Central  2017 126; 2016 120 4A
Josh Nira Greeley Central 2017 113 4A
Dominick Serrano Windsor 2017 120 4A
Isaiah Salazar Windsor 2017 152 3A
Andy Garcia Pueblo East 2017 285 4A
Will VomBaur Windsor 2016 106 4A
Jace Trujillo Pueblo East 2016 113 4A
Garrett Niel Pine Creek 2016 182 5A
Dante Garcia Pueblo County 2016 182 4A
Josiah Nava Pueblo County 2015 106 4A

Undefeated wrestlers

Name School Year Weight Record
Dominick Serrano Windsor So. 126 29-0
Andrew Alirez Greeley Central Jr. 145 22-0
Jacob Williams Silver Creek Sr. 285 38-0

Qualifiers by school:

  • Pueblo West: 12
  • Windsor: 12
  • Pueblo East: 11
  • Pueblo County : 10
  • Canon City: 9
  • Grand Junction Central: 9
  • Cheyenne Mountain: 9
  • Thompson Valley: 9
  • Greeley Central: 8
  • Pueblo South: 8
  • Discovery Canyon: 7
  • Air Academy: 6
  • Mountain View: 6
  • Pine Creek: 6
  • Roosevelt: 6
  • Abraham Lincoln: 5
  • Falcon: 5
  • Fort Morgan: 5
  • Lewis-Palmer: 5
  • Mead: 5
  • Mesa Ridge: 5
  • Mitchell: 5
  • Montrose: 5
  • Skyline: 5
  • Widefield: 5
  • Longmont: 4
  • Loveland: 4
  • Pueblo Centennial: 4
  • Vista Peak: 4
  • Frederick: 3
  • Palisade: 3
  • Thomas Jefferson: 3
  • Valor Christian: 3
  • Evergreen: 2
  • Glenwood Springs: 2
  • Sand Creek: 2
  • Silver Creek: 2
  • Vista Ridge: 2
  • Durango: 1
  • Erie: 1
  • Golden: 1
  • Harrison: 1
  • John F Kennedy: 1
  • Palmer Ridge: 1
  • Sierra: 1
  • Wheat Ridge: 1

Class 5A

Returning state champions

Name School Previous Class
Jacob Greenwood Poudre 2017 138; 2016 132; 2015 126 5A
Malik Heinselman Castle View 2017 106; 2016 106 5A
Theorius Robison Pomona 2017 132; 2016 126 5A
Josiah Rider Grand Junction 2017 145; 2016 152 5A
Gabriel Dinette Lakewood 2017 152; 2016 145 5A
Cohl Schultz Ponderosa 2017 220; 2016 220 5A
Justin Pacheco Pomona 2017 113 5A
Colton Yapoujian Pomona 2017 120 5A
Tate Samuelson Castle View 2017 195 5A
Dayton Marvel Arvada West 2015 106 5A

Undefeated wrestlers

Name School Year Weight Record
Cohlton Schultz Ponderosa Jr. 285 46-0
Josiah Rider Grand Junction Sr. 152 32-0

Qualifiers by school:

  • Brighton: 12
  • Pomona: 11
  • Grandview: 10
  • Legacy: 10
  • Poudre: 10
  • Rocky Mountain: 10
  • Adams City: 9
  • Arvada West: 9
  • Broomfield: 9
  • Grand Junction: 9
  • Doherty: 8
  • Ponderosa: 8
  • Castle View: 7
  • Cherokee Trail: 6
  • Monarch: 6
  • Fossil Ridge: 5
  • Northglenn: 5
  • Douglas County: 4
  • Fruita Monument: 4
  • Overland: 4
  • Prairie View: 4
  • Arapahoe: 3
  • Bear Creek: 3
  • Chaparral: 3
  • Chatfield: 3
  • Cherry Creek: 3
  • Coronado: 3
  • Denver East: 3
  • Eaglecrest: 3
  • Fountain-Fort Carson: 3
  • Lakewood: 3
  • Legend: 3
  • Mountain Vista: 3
  • Rangeview: 3
  • Thornton: 3
  • Fort Collins: 2
  • Horizon: 2
  • Mountain Range: 2
  • ThunderRidge: 2
  • Centaurus: 1
  • Columbine: 1
  • Denver South: 1
  • Greeley West: 1
  • Heritage: 1
  • Highlands Ranch: 1
  • Hinkley: 1
  • Palmer: 1
  • Ralston Valley: 1
  • Rampart: 1
  • Regis Jesuit: 1
  • Rock Canyon: 1
  • Smoky Hill: 1
  • Westminster: 1