A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 2 of the 2017 season.

Class 5A
1 Valor Christian 3-0
Friday: W 28-22 at Greater Atlanta Christian
2 Pomona 2-0
Friday: W 42-7 at Fountain-Fort Carson
3 Regis Jesuit 1-1
Friday: L 39-40 vs. (9) Mullen
4 Columbine 2-0
Off this week.
5 Eaglecrest 2-0
Friday: W 38-13 vs. ThunderRidge
6 Grandview 2-0
Friday: W 34-0 at Legacy
7 Cherry Creek 1-1
Friday: W 33-27 vs. (10) Doherty
8 Highlands Ranch 2-0
Off this week.
9 Mullen 1-2
Friday: W 40-39 at (3) Regis Jesuit
10 Doherty 1-1
Friday: L 27-33 at (7) Cherry Creek
Class 4A
1 Pine Creek 2-0
Friday: W 10-0 at (3) Windsor
2 Ponderosa 2-0
Friday: W 44-0 at Douglas County
3 Windsor 1-1
Friday: L 0-10 vs. (1) Pine Creek
4 Pueblo South 2-0
Off this week.
5 Chatfield 1-1
Friday: W 57-0 at Palmer
6 Loveland 2-0
Friday: W 48-14 vs. Thompson Valley
7 Broomfield 1-1
Friday: W 28-14 vs. Wheat Ridge
8 Fruita Monument 3-0
Friday: W 30-7 at Grand Junction
9 Rampart 2-1
Friday: L 7-14 at Monarch
10 Pueblo West 2-0
Friday: W 36-14 at (3A 5) Pueblo East
Class 3A
1 Longmont 1-1
Thursday: L 20-34 at Greeley West
2 Holy Family 2-0
Off this week.
3 Mead 2-0
Friday: W 52-13 vs. Vista PEAK Prep
4 Silver Creek 2-0
Thursday: W 45-33 at Mountain View
5 Pueblo East 0-2
Friday: L 14-36 vs. (4A 10) Pueblo West
6 Fort Morgan 2-0
Friday: W 31-8 at Falcon
7 Palmer Ridge 2-0
Friday: W 51-13 vs. Liberty
8 Discovery Canyon 1-1
Friday: W 28-14 vs. Brighton
9 Erie 2-0
Friday: W 41-6 vs. Eagle Valley
10 Durango 3-0
Saturday: W 29-0 vs. Piedra Vista
Class 2A
1 Kent Denver 3-0
Friday: W 52-33 vs. (7) Faith Christian
2 Bayfield 3-0
Friday: W 41-28 at Aztec
3 La Junta 2-0
Friday: W 21-13 vs. (9) Alamosa
4 The Classical Academy 2-0
Friday: W 24-7 vs. (5) Sterling
5 Sterling 2-1
Friday: L 7-24 at (4) The Classical Academy
6 Delta 1-1
Friday: W 40-7 vs. Moffat County
7 Faith Christian 1-1
Friday: L 33-52 at (1) Kent Denver
8 Platte Valley 2-0
Friday: W 41-21 vs. (10) Eaton
9 Alamosa 2-1
Friday: L 13-21 at (3) La Junta
10 Eaton 1-1
Friday: L 21-41 at (8) Platte Valley
Class 1A
1 Strasburg 1-1
Friday: L 14-37 vs. (2) Bennett
2 Bennett 2-0
Friday: W 37-14 at (1) Strasburg
3 Meeker 3-0
Saturday: W 39-6 at Holyoke
4 Peyton 2-1
Friday: L 7-13 vs. Highland
5 Centauri 3-0
Friday: W 36-17 vs. Pagosa Springs
6 Limon 2-0
Friday: W 27-0 vs. (7) Crowley County
7 Crowley County 2-1
Friday: L 0-27 at (6) Limon
8 Monte Vista 2-0
Friday: W 29-14 at Ellicott
9 Paonia 1-1
Friday: W 44-3 at Rye
10 Grand Valley 1-1
Friday: L 0-44 at Basalt
8-man
1 Sedgwick County 2-0
Off this week.
2 Hoehne 2-0
Friday: W 42-26 vs. Springfield
3 Dayspring Christian 2-0
Off this week.
4 Sargent 0-2
Saturday: L 13-38 at Caliche
5 West Grand 2-0
Saturday: W 54-12 at South Park
6 Holly 2-0
Friday: W 42-14 vs. Swink
7 Norwood 1-0
Off this week.
8 Haxtun 2-0
Saturday: W 54-14 at Rocky Mountain Lutheran
9 Akron 1-2
Friday: L 12-22 vs. Fowler
10 Merino 2-0
Off this week.
6-man
1 Cheyenne Wells 2-0
Saturday: W 44-0 vs. Branson/Kim
2 Stratton/Liberty 2-0
Saturday: W 59-6 vs. Elbert
3 Peetz 2-0
Friday: at Creek Valley
4 Kit Carson 2-0
Friday: W 59-0 vs. Cheraw
5 Otis 2-0
Friday: W 53-13 vs. Weldon Valley
6 Arickaree/Woodlin 1-1
Friday: L 32-38 at (8) Fleming
7 North Park 1-1
Off this week.
8 Fleming 1-1
Friday: W 38-32 vs. (6) Arickaree/Woodlin
9 Cotopaxi 2-0
Saturday: W 57-6 at Hanover
10 La Veta 2-0
Friday: W 62-20 vs. Walsh