0   +   7   =  

A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 9 of the 2016 season.

Class 5A
1 Pomona 8-1
Fri: W 40-7 at (10) Chaparral
2 Mullen 7-2
Fri: W 55-21 vs. ThunderRidge
3 Eaglecrest 9-0
Thurs: W 38-21 at Ralston Valley
4 Grandview 8-1
Fri: W 31-10 at Arapahoe
5 Regis Jesuit 8-1
Fri: W 52-13 vs. Westminster
6 Columbine 7-2
Thurs: W 44-0 at Mountain Range
7 Valor Christian 6-3
Fri: W 49-14 at Poudre
8 Cherry Creek 6-3
Fri: W 44-13 at Prairie View
9 Fairview 7-2
Thurs: W 45-7 at Northglenn
10 Chaparral 6-3
Fri: L 7-40 vs. (1) Pomona
Class 4A
1 Denver South 9-0
Fri: W 49-0 at Standley Lake
2 Chatfield 8-1
Fri: W 36-29 at Dakota Ridge
3 Pine Creek 7-2
Fri: W 41-7 vs. Widefield
4 Ponderosa 8-1
Fri: W 45-0 at Cheyenne Mountain
5 Broomfield 8-2
Fri: W 29-7 at Grand Junction
6 Loveland 8-1
Fri: W 31-6 at Brighton
7 Greeley West 7-2
Sat: W 54-7 vs. Niwot
8 Monarch 6-3
Fri: W 42-14 vs. Fort Collins
9 Pueblo South 7-2
Fri: W 42-7 at Sand Creek
10 Pueblo West 6-3
Fri: W 33-7 at Pueblo Centennial
Class 3A
1 Discovery Canyon 9-0
Thurs: W 49-14 vs. Mitchell
2 Pueblo East 8-1
Thurs: W 27-21 vs. Harrison
3 Silver Creek 9-0
Fri: W 10-3 vs. (7) Longmont
4 Lewis-Palmer 8-1
Fri: W 36-6 vs. Falcon
5 Palisade 8-1
Fri: W 55-7 at Summit
6 Fort Morgan 8-1
Thurs: W 46-14 at Northridge
7 Longmont 6-3
Fri: L 3-10 at (3) Silver Creek
8 Holy Family 7-2
Fri: W 51-6 at Berthoud
9 Rifle 8-1
Fri: W 27-21 vs. Glenwood Springs
10 Conifer 8-1
Fri: W 34-27 vs. Lutheran
Class 2A
1 La Junta 9-0
Fri: W 28-7 at Florence
2 Resurrection Christian 9-0
Fri: W 38-6 vs. Eaton
3 The Classical Academy 8-1
Fri: W 59-34 vs. (10) Manitou Springs
4 Kent Denver 8-1
Fri: W 44-0 at Sheridan
5 Bayfield 7-2
Sat: W 44-0 vs. Alamosa
6 Sterling 6-3
Fri: W 41-7 at Valley
7 Delta 6-3
Fri: W 41-0 at Gunnison
8 D'Evelyn 7-2
Sat: W 42-8 vs. Denver West
9 Weld Central 8-1
Fri: W 17-14 vs. Platte Valley
10 Manitou Springs 6-3
Fri: L 34-59 at (3) The Classical Academy
Class 1A
1 Strasburg 9-0
Fri: W 57-14 vs. Lyons
2 Meeker 9-0
Fri: W 46-21 at Olathe
3 Bennett 8-1
Sat: W 22-12 at (5) Platte Canyon
4 Paonia 8-1
Fri: W 42-8 vs. Grand Valley
5 Platte Canyon 8-1
Sat: L 12-22 vs. (3) Bennett
6 Peyton 9-0
Fri: W 26-14 vs. Colorado Springs Christian
7 Cedaredge 7-2
Fri: W 43-6 at Hotchkiss
8 Burlington 7-2
Fri: W 7-6 vs. (10) Limon
9 Crowley County 7-1
Fri: W 47-26 at Rocky Ford
10 Limon 6-3
Fri: L 6-7 at (8) Burlington
Class 8-man
1 Sedgwick County 8-1
Sat: W 49-0 at (7) Dayspring Christian
2 Sargent 9-0
Sat: W 58-6 at Mancos
3 Akron 7-2
Fri: W 60-0 vs. Caliche
4 Norwood 8-1
Fri: W 1-0 at Dove Creek
5 Merino 7-2
Fri: W 41-13 vs. (10) Haxtun
6 Hoehne 7-2
Fri: W 58-7 vs. Swink
7 Dayspring Christian 6-3
Sat: L 0-49 vs. (1) Sedgwick County
8 Pikes Peak Christian 8-1
Sat: W 1-0 vs. Belleview Christian
9 West Grand 8-1
Sat: W 46-0 at Gilpin County
10 Haxtun 5-4
Fri: L 13-41 at (5) Merino