A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 8 of the 2016 season.

Class 5A
1 Pomona 7-1
Sat: W 48-7 at Mountain Vista
2 Mullen 6-2
Fri: W 37-30 at (8) Fairview
3 Eaglecrest 8-0
Fri: W 35-0 vs. Castle View
4 Grandview 7-1
Fri: W 65-27 vs. (10) Doherty
5 Columbine 6-2
Thurs: W 41-7 vs. Northglenn
6 Regis Jesuit 7-1
Thurs: W 36-0 at Aurora Central
7 Valor Christian 5-3
Fri: W 43-7 vs. Highlands Ranch
8 Fairview 6-2
Fri: L 30-37 vs. (2) Mullen
9 Cherry Creek 5-3
Fri: W 28-0 vs. Horizon
10 Doherty 6-2
Fri: L 27-65 at (4) Grandview
Class 4A
1 Denver South 8-0
Sat: W 50-0 at Wheat Ridge
2 Chatfield 7-1
Sat: W 51-6 at Gateway
3 Pine Creek 6-2
Sat: W 54-0 vs. Air Academy
4 Ponderosa 7-1
Sat: W 62-13 vs. Grand Junction Central
5 Heritage 5-3
Fri: L 14-24 at Dakota Ridge
6 Broomfield 6-2
Fri: W 54-20 vs. Niwot
7 Loveland 7-1
Fri: W 28-0 vs. Grand Junction
8 Mesa Ridge 5-3
Fri: L 17-31 at Pueblo West
9 Greeley West 6-2
Fri: W 21-0 vs. Brighton
10 Monarch 5-3
Thurs: W 37-21 at Mountain View
Class 3A
1 Discovery Canyon 8-0
Fri: W 35-34 at Canon City
2 Silver Creek 8-0
Fri: W 27-7 at Centaurus
3 Pueblo East 7-1
Fri: W 49-0 at Sierra
4 Lewis-Palmer 7-1
Fri: W 57-0 at Mitchell
5 Fort Morgan 7-1
Fri: W 32-6 vs. Thompson Valley
6 Palisade 7-1
Fri: W 48-7 vs. Battle Mountain
7 Longmont 6-2
Fri: W 49-21 vs. Northridge
8 Mead 5-3
Fri: L 35-43 at (9) Holy Family
9 Holy Family 6-2
Fri: W 43-35 vs. (8) Mead
10 Rifle 7-1
Fri: W 27-6 vs. Eagle Valley
Class 2A
1 La Junta 8-0
Fri: W 48-6 at Salida
2 Resurrection Christian 8-0
Thurs: W 62-0 at The Pinnacle
3 The Classical Academy 7-1
Fri: W 42-0 at Lamar
4 Kent Denver 7-1
Fri: W 35-8 vs. Bishop Machebeuf
5 Delta 5-3
Fri: L 7-23 vs. (7) Bayfield
6 Weld Central 7-1
Fri: L 13-27 vs. (9) Sterling
7 Bayfield 6-2
Fri: W 23-7 at (5) Delta
8 Manitou Springs 6-2
Fri: L 21-36 vs. Florence
9 Sterling 5-3
Fri: W 27-13 at (6) Weld Central
10 D'Evelyn 6-2
Fri: W 42-7 at Middle Park
Class 1A
1 Strasburg 8-0
Fri: W 47-6 at Cornerstone Christian
2 Paonia 7-1
Fri: L 7-12 at (3) Meeker
3 Meeker 8-0
Fri: W 12-7 vs. (2) Paonia
4 Platte Canyon 8-0
Sat: W 18-12 vs. Clear Creek
5 Bennett 7-1
Fri: W 42-0 vs. Manual
6 Peyton 8-0
Fri: W 35-8 vs. Buena Vista
7 Burlington 6-2
Fri: W 21-0 at Wiggins
8 Crowley County 6-1
Fri: W 46-0 at Trinidad
9 Cedaredge 6-2
Fri: W 39-0 at Grand Valley
10 Limon 6-2
Fri: W 42-14 vs. Yuma
Class 8-man
1 Sargent 8-0
Thurs: W 57-0 vs. Sanford
2 Sedgwick County 7-1
Fri: W 55-0 vs. Caliche
3 Akron 6-2
Fri: W 48-43 at (8) Haxtun
4 Dayspring Christian 6-2
Sat: L 28-34 vs. (7) Merino
5 Norwood 6-1
Off this week.
6 Hoehne 6-2
Fri: W 73-18 at Simla
7 Merino 6-2
Sat: W 34-28 at (4) Dayspring Christian
8 Haxtun 5-3
Fri: L 43-48 vs. (3) Akron
9 West Grand 7-1
Fri: W 46-22 vs. Soroco
10 Pikes Peak Christian 7-1
Sat: W 29-18 at Justice
Class 6-man
1 Fleming 8-0
Fri: W 62-13 at Prairie
2 Kit Carson 8-0
Fri: W 62-14 at Walsh
3 Stratton/Liberty 7-1
Fri: L 50-61 vs. (7) Hi-Plains
4 Cheyenne Wells 5-3
Fri: L 34-36 vs. (10) Eads
5 Peetz 6-2
Fri: W 58-6 at Weldon Valley
6 Cotopaxi 7-0
Fri: W 47-14 at Sierra Grande
7 Hi-Plains 6-2
Fri: W 61-50 at (3) Stratton/Liberty
8 Genoa-Hugo 6-2
Fri: W 58-6 vs. Elbert
9 La Veta 6-1
Fri: W 7-0 vs. Primero
10 Eads 6-2
Fri: W 36-34 at (4) Cheyenne Wells