Tee times for boys golf's 5A, 4A and 3A state championships

Tee times for the first state of the state golf championships.

The tournaments for all classifications run Oct. 5-6. Class 5A is held in Fort Collins, 4A in Longmont and 3A in Vail.

Find a sortable list of state qualifiers, including their regional scores, in our database. The yardage setup for each course is available here.


Tee times: 5A | 4A | 3A

Class 5A

Fort Collins Country Club
Time Hole Player School
8:30 a.m. 1 Evan Kalac ThunderRidge
8:30 a.m. 1 AJ Ott Fort Collins
8:30 a.m. 1 Chadd Vasquez Doherty
8:30 a.m. 10 Freddie Gluck Boulder
8:30 a.m. 10 Ji Jang Cherokee Trail
8:30 a.m. 10 Cam Nagel Rocky Mountain
8:39 a.m. 1 Troy Dangler Fruita
8:39 a.m. 1 Taron Ford Prairie View
8:39 a.m. 1 Marcus Tait Columbine
8:39 a.m. 10 Bryce Hoskins Greeley West
8:39 a.m. 10 Mason Jowsey Grandview
8:39 a.m. 10 Arik Roberts Palmer
8:48 a.m. 1 Josh Caridi Fossil Ridge
8:48 a.m. 1 Brad Scalia Cherokee Trail
8:48 a.m. 1 Shane Tilger Broomfield
8:48 a.m. 10 Paul Cleveland Smoky Hill
8:48 a.m. 10 Alec Poorman Boulder
8:48 a.m. 10 David Roney Douglas County
8:57 a.m. 1 Matt Atkins Fossil Ridge
8:57 a.m. 1 Buck Guthrie Monarch
8:57 a.m. 1 Nick Leibold Heritage
8:57 a.m. 10 Zach Gomez Ralston Valley
8:57 a.m. 10 Hunter Paugh Fort Collins
8:57 a.m. 10 Jared Sitzman Legend
9:06 a.m. 1 Ethan Alexander Monarch
9:06 a.m. 1 Sam Blackwood Heritage
9:06 a.m. 1 Noah Brownell Fossil Ridge
9:06 a.m. 10 Blake Andersen Fruita
9:06 a.m. 10 Kyle Blair Central-GJ
9:06 a.m. 10 Reese Taylor Castle View
9:15 a.m. 1 Danny Gallant Monarch
9:15 a.m. 1 Reese Leiker Heritage
9:15 a.m. 1 Dillon Stewart Fossil Ridge
9:15 a.m. 10 Wyatt Derman Castle View
9:15 a.m. 10 Bobby Eckles Poudre
9:15 a.m. 10 Tyler Mulligan Chaparral
9:24 a.m. 1 Jack Castiglia Lakewood
9:24 a.m. 1 Cameron Chapman Mountain Vista
9:24 a.m. 1 Mark Colvin Pine Creek
9:24 a.m. 10 Kailer Rundiks Denver East
9:24 a.m. 10 Adam Schiller Rock Canyon
9:24 a.m. 10 Andrew Stroh Doherty
9:33 a.m. 1 Griffin Barela Lakewood
9:33 a.m. 1 Isaac Petersilie Coronado
9:33 a.m. 1 Chad Smucker Mountain Vista
9:33 a.m. 10 Grey Brewer Cherry Creek
9:33 a.m. 10 Carson Kilner Rock Canyon
9:33 a.m. 10 Ryan Kropp Brighton
9:42 a.m. 1 Wes Moran Coronado
9:42 a.m. 1 Jeremy Mosser Lakewood
9:42 a.m. 1 Chris Raap Mountain Vista
9:42 a.m. 10 JT Snowden Rock Canyon
9:42 a.m. 10 Danny Taggart Grandview
9:42 a.m. 10 Hunter Tuite Cherry Creek
9:51 a.m. 1 Austin Burgess Coronado
9:51 a.m. 1 Austin Hardman Mountain Vista
9:51 a.m. 1 Kevin Liao Lakewood
9:51 a.m. 10 Cade Kilkenny Cherry Creek
9:51 a.m. 10 Jacob Russell Chaparral
9:51 a.m. 10 Ryan Zetwick Rock Canyon
10:00 a.m. 1 Tyler Martinez Arapahoe
10:00 a.m. 1 Bennett Rogers Regis Jesuit
10:00 a.m. 1 Charlie Schneider Highlands Ranch
10:00 a.m. 10 Connor Jones Mountain Range
10:00 a.m. 10 Ryan May Broomfield
10:00 a.m. 10 Anderw Perry Fairview
10:09 a.m. 1 Jackson Crist Highlands Ranch
10:09 a.m. 1 Cal McCoy Regis Jesuit
10:09 a.m. 1 Tom Packer Arapahoe
10:09 a.m. 10 Will Branan Fairview
10:09 a.m. 10 Max Hass Legend
10:09 a.m. 10 Blake Schneiter Grand Junction
10:18 a.m. 1 Austin Duffy Arapahoe
10:18 a.m. 1 Kyle Pearson Highlands Ranch
10:18 a.m. 1 Tyler Zhang Regis Jesuit
10:18 a.m. 10 Brock Dowdy Denver East
10:18 a.m. 10 Eli King Fairview
10:18 a.m. 10 Canon Oklowski Grand Junction
10:27 a.m. 1 Andrew McCormick Regis Jesuit
10:27 a.m. 1 David Packer Arapahoe
10:27 a.m. 1 Ryan Pearson Highlands Ranch
10:27 a.m. 10 Davis Bryant Eaglecrest
10:27 a.m. 10 Trevor Olkowski Grand Junction
10:27 a.m. 10 Daniel Pearson Fairview


Class 4A

Fox Hill Club (Longmont)
Time Hole Player School
9:00 a.m. 1 Braden Bentley Mesa Ridge
9:00 a.m. 1 Matthew Casias Pueblo South
9:00 a.m. 1 Barrett Jones Eagle Valley
9:00 a.m. 10 Bobby Ball The Classical Academy
9:00 a.m. 10 Tyler Severin Roosevelt
9:00 a.m. 10 Logan Wood Delta
9:09 a.m. 1 Chase Federico Pueblo South
9:09 a.m. 1 Cole Krantz Windsor
9:09 a.m. 1 Nick Michas D'Evelyn
9:09 a.m. 10 John Fulton Ponderosa
9:09 a.m. 10 Logan Gorman Mesa Ridge
9:09 a.m. 10 Blake Reiher Delta
9:18 a.m. 1 Agustus Filhom Denver South
9:18 a.m. 1 Sam Levy Woodland Park
9:18 a.m. 1 Glen-Michael Mihavetz Montrose
9:18 a.m. 10 Gabe Goodman Green Mountain
9:18 a.m. 10 Jack Marty Holy Family
9:18 a.m. 10 Andrew Schoemaker Ft. Morgan
9:27 a.m. 1 Jake Butler Niwot
9:27 a.m. 1 Alex Milyard Pueblo County
9:27 a.m. 1 Joshua Schumacher Berthoud
9:27 a.m. 10 Matthew Heesemann Mountain View
9:27 a.m. 10 Sutton Hermann Windsor
9:27 a.m. 10 Caleb Humble Erie
9:36 a.m. 1 Everett Dwyer Cheyenne Mountain
9:36 a.m. 1 Brady Henderson Ft. Morgan
9:36 a.m. 1 Seth Hussong Montrose
9:36 a.m. 10 Skeet Ericson Elizabeth
9:36 a.m. 10 Ford Ladd Niwot
9:36 a.m. 10 Harrison Wagnaar Erie
9:45 a.m. 1 Drew Mettler Mountain View
9:45 a.m. 1 Scott Robb Littleton
9:45 a.m. 1 Ryan Rundles Denver South
9:45 a.m. 10 Adam Eveleth Elizabeth
9:45 a.m. 10 Sha Jefferson Vista Peak
9:45 a.m. 10 Austin Rosendahl Standley Lake
9:54 a.m. 1 Dietrich Berning Silver Creek
9:54 a.m. 1 Blake Kuzava Evergreen
9:54 a.m. 1 Cesar Shinall Falcon
9:54 a.m. 10 Isaiah Amparan Air Academy
9:54 a.m. 10 Tanner Harris The Classical Academy
9:54 a.m. 10 Ryan Welsh Falcon
10:03 a.m. 1 Caleb Dwyer Thompson Valley
10:03 a.m. 1 Tj Shehee Silver Creek
10:03 a.m. 1 Liam Short Evergreen
10:03 a.m. 10 Jake Johnson Golden
10:03 a.m. 10 Michael Phenicie Mullen
10:03 a.m. 10 Austin Shelley Lewis Palmer
10:12 a.m. 1 Nathan Dwyer Thompson Valley
10:12 a.m. 1 Jack Gannon Silver Creek
10:12 a.m. 1 Bridger Tenney Evergreen
10:12 a.m. 10 Mark Champine Mullen
10:12 a.m. 10 Greer Marshall Lewis Palmer
10:12 a.m. 10 Billy O'Brien Golden
10:21 a.m. 1 Darren Edwards Thompson Valley
10:21 a.m. 1 Jackson Solem Silver Creek
10:21 a.m. 1 Lenny Urbas Evergreen
10:21 a.m. 10 Harris Butler Mullen
10:21 a.m. 10 Reice Hendricks Lewis Palmer
10:21 a.m. 10 Parker Skiles Golden
10:30 a.m. 1 Cory Gillespie Durango
10:30 a.m. 1 Conan Janis Canon City
10:30 a.m. 1 Philip Lee Valor Christian
10:30 a.m. 10 Preston Ewing Pueblo West
10:30 a.m. 10 Hayden Fry Discovery Canyon
10:30 a.m. 10 Brock Rodrigues Pueblo County
10:39 a.m. 1 David Leede Valor Christian
10:39 a.m. 1 Jack Starkey Steamboat Springs
10:39 a.m. 1 Eric Walker Durango
10:39 a.m. 10 Pierce Delacretaz Palmer Ridge
10:39 a.m. 10 Owen Pasvogel Discovery Canyon
10:39 a.m. 10 Andy Schleich Pueblo West
10:48 a.m. 1 Tim Amundson Valor Christian
10:48 a.m. 1 Will Firestone Steamboat Springs
10:48 a.m. 1 Cy Spicer Durango
10:48 a.m. 10 Ryan Boitz Pueblo West
10:48 a.m. 10 Josh Howe Palmer Ridge
10:48 a.m. 10 Luke Trujillo Discovery Canyon
10:57 a.m. 1 Cameron Barnhardt Durango
10:57 a.m. 1 Britt Walton Steamboat Springs
10:57 a.m. 1 Coby Welch Valor Christian
10:57 a.m. 10 Grant Bettis Discovery Canyon
10:57 a.m. 10 Michael DeNardo Pueblo West
10:57 a.m. 10 Clay Hurford Palmer Ridge


Class 3A

Eagle Ranch Golf Club (Eagle)
Time Hole Player School
9:30 a.m. 1 Nick Burri Rangely
9:30 a.m. 1 Jared Caswell Bishop Machebeuf
9:30 a.m. 1 Cole Chalmers Denver Christian
9:30 a.m. 10 Brock Reedy Lamar
9:30 a.m. 10 Ben Silverman Denver Academy
9:30 a.m. 10 Cole Williams Lutheran
9:39 a.m. 1 Shayne Marcely Bishop Machebeuf
9:39 a.m. 1 Jimmy Velten St. Mary's
9:39 a.m. 1 Hunter Wall Salida
9:39 a.m. 10 Drew Hanks Gunnison
9:39 a.m. 10 Carlo Pine Telluride
9:39 a.m. 10 Caleb Stepherns Buena Vista
9:48 a.m. 1 Mike Bingham Moffat County
9:48 a.m. 1 James Lambert Gunnison
9:48 a.m. 1 Duncan Mangel Cornerstone Christian
9:48 a.m. 10 Tanner Bellino Florence
9:48 a.m. 10 Mitchell Fosdick Fowler
9:48 a.m. 10 Zack Richardson Rye
9:57 a.m. 1 Tanner Fulkerson Dawson
9:57 a.m. 1 Trent Jackson Estes Park
9:57 a.m. 1 Riley Schaefer Sterling
9:57 a.m. 10 Ben Barron Vail Mountain
9:57 a.m. 10 Keith Duran Trinidad
9:57 a.m. 10 Cody Schrock La Junta
10:06 a.m. 1 Bradon Baxter Sterling
10:06 a.m. 1 Isaac Calden Estes Park
10:06 a.m. 1 Billy Howenstein Dawson
10:06 a.m. 10 Steven Holden Trinidad
10:06 a.m. 10 Kyle Shaffer Rye
10:06 a.m. 10 Sean Weller Vail Mountain
10:15 a.m. 1 Yale Kim Dawson
10:15 a.m. 1 Brayden Lambrecht Sterling
10:15 a.m. 1 Ivan Richmond Estes Park
10:15 a.m. 10 Dante Duran Trinidad
10:15 a.m. 10 Oliver Pesso Vail Mountain
10:15 a.m. 10 Craig Smith Cheyenne Wells
10:24 a.m. 1 Aaron Hsu Alamosa
10:24 a.m. 1 Karl Neserke Colorado Academy
10:24 a.m. 1 Ethan Tartaglia Peak to Peak
10:24 a.m. 10 Tanner Korn Basalt
10:24 a.m. 10 Austin Noe Cheyenne Wells
10:24 a.m. 10 Owen Severs Pagosa Springs
10:33 a.m. 1 Donny Chavez Alamosa
10:33 a.m. 1 Bryce Okazaki Colorado Academy
10:33 a.m. 1 Ian Thorpe Peak to Peak
10:33 a.m. 10 Duncan Campbell Cedaredge
10:33 a.m. 10 Holden Kleager Basalt
10:33 a.m. 10 Zach Zeien Colorado Springs Christian
10:42 a.m. 1 Nishant Datta Peak to Peak
10:42 a.m. 1 Thomas Messner Colorado Academy
10:42 a.m. 1 Emmett White Alamosa
10:42 a.m. 10 Jacob Hoekert Colorado Springs Christian
10:42 a.m. 10 Linc Kleager Basalt
10:42 a.m. 10 Jacob Lewis Cedaredge
10:51 a.m. 1 Max Messner Colorado Academy
10:51 a.m. 1 Sam Taylor Peak to Peak
10:51 a.m. 1 Hayden Wehe Alamosa
10:51 a.m. 10 Drew Broadhurst Basalt
10:51 a.m. 10 Peter Carlson Cedaredge
10:51 a.m. 10 Bryce Kuyper Colorado Springs Christian
11:00 a.m. 1 Andy Geisick Eaton
11:00 a.m. 1 Jackson Klutznick Kent Denver
11:00 a.m. 1 Micah Ramirez Resurrection Christian
11:00 a.m. 10 Burke Daily Aspen
11:00 a.m. 10 John Jackson Swink
11:00 a.m. 10 Jay Paolucci La Junta
11:09 a.m. 1 Mark Hillary Kent Denver
11:09 a.m. 1 Camden Stocker Resurrection Christian
11:09 a.m. 1 JD Truax Eaton
11:09 a.m. 10 Jack Hughes Aspen
11:09 a.m. 10 Bryar Kirkland Swink
11:09 a.m. 10 Jonathan Roberts Front Range Christian
11:18 a.m. 1 Ethan Alcazar Eaton
11:18 a.m. 1 Warren Turner Resurrection Christian
11:18 a.m. 1 Michael Wang Kent Denver
11:18 a.m. 10 Will Hazen Aspen
11:18 a.m. 10 Collin O'neal Swink
11:18 a.m. 10 Dawson Stewart Front Range Christian
11:27 a.m. 1 Peter Grossenbacher Eaton
11:27 a.m. 1 Oliver Jack Kent Denver
11:27 a.m. 1 Harrison Turner Resurrection Christian
11:27 a.m. 10 Dominic Lanese Aspen
11:27 a.m. 10 Dillon O'neal Swink
11:27 a.m. 10 Joe Yeager Front Range Christian