Top-10 football schedule and scoreboard for Week 9 games

Longmont Broomfield football

Broomfield, No. 8 in Class 4A, has an important game at No. 3 Fort Collins on Friday night. (Kai Casey/CHSAANow.com)

A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 9.

Go to: 5A | 4A | 3A | 2A | 1A | 8-man | 6-man

Class 5A
1 Grandview 9-0
Fri: W 24-21 vs. (6) Valor Christian
2 Ralston Valley 9-0
Thurs: W 55-14 vs. Mullen
3 Fairview 9-0
Thurs: W 50-49 at Legacy
4 Pomona 7-2
Fri: W 49-42 vs. Chatfield
5 Cherry Creek 6-3
Fri: W 42-27 at Eaglecrest
6 Valor Christian 6-3
Fri: L 24-21 at (1) Grandview
7 Regis Jesuit 8-1
Fri: W 48-0 at Fruita Monument
8 Rocky Mountain 8-1
Fri: W 31-7 vs. Monarch
9 Mountain Vista 8-1
Fri: W 55-37 vs. Highlands Ranch
10 Doherty 8-1
Thurs: W 44-0 vs. Douglas County

Class 4A
1 Pine Creek 9-0
Sat: W 42-10 vs. Rampart
2 Montrose 8-1
Fri: W 46-6 vs. Widefield
3 Fort Collins 9-0
Fri: W 30-21 at (8) Broomfield
4 Denver South 7-2
Fri: W 49-6 vs. Aurora Central
5 Pueblo South 8-1
Fri: W 28-21 at Pueblo West
6 Vista Ridge 7-2
Fri: W 48-26 vs. Sand Creek
7 Greeley West 7-2
Fri: L 23-14 vs. Longmont
8 Broomfield 6-3
Fri: L 30-21 vs. (3) Fort Collins
9 Dakota Ridge 7-2
Thurs: W 52-0 vs. Lincoln
10 Pueblo Centennial 6-3
Fri: L 26-21 vs. Palmer

Class 3A
1 Discovery Canyon 9-0
Fri: W 45-14 vs. Lewis-Palmer
2 Lutheran 9-0
Sat: W 49-8 vs. Weld Central
3 Evergreen 9-0
Fri: W 45-0 at Centaurus
4 Roosevelt 8-1
Fri: W 41-8 at Erie
5 Holy Family 7-2
Fri: W 56-14 at Mead
6 Rifle 8-1
Fri: W 20-13 at Glenwood Springs
7 Pueblo East 6-3
Fri: W 47-0 vs. Pueblo County
8 Fort Morgan 7-2
Fri: W 42-7 vs. Elizabeth
9 Berthoud 7-2
Fri: L 32-20 vs. Northridge
10 Palisade 7-2
Fri: W 26-14 vs. Eagle Valley

Class 2A
1 Brush 9-0
Fri: W 43-29 at (10) Eaton
2 Kent Denver 9-0
Fri: W 54-6 vs. Alameda
3 Strasburg 9-0
Fri: W 55-6 vs. Sheridan
4 Lamar 8-1
Fri: W 34-7 vs. Florence
5 Gunnison 8-1
Fri: W 40-8 at Olathe
6 Platte Valley 6-3
Fri: W 50-26 at Sterling
7 Montezuma-Cortez 7-2
Fri: W 45-12 vs. Alamosa
8 Faith Christian 7-2
Fri: W 41-0 vs. Denver West
9 St. Mary's 7-2
Fri: W 28-18 vs. Manitou Springs
10 Eaton 6-3
Fri: L 43-29 vs. (1) Brush

Class 1A
1 Paonia 9-0
Fri: W 42-21 at Cedaredge
2 Buena Vista 9-0
Fri: W 42-0 at Salida
3 Resurrection Christian 8-1
Sat: W 61-14 at Front Range Christian
4 Meeker 8-1
Fri: W 40-7 at Hotchkiss
5 Platte Canyon 7-1
Fri: W 51-3 at Estes Park
6 Monte Vista 6-3
Fri: L 42-6 vs. (8) Centauri
7 Burlington 7-2
Fri: W 53-20 at Holyoke
8 Centauri 6-3
Fri: W 42-6 at (6) Monte Vista
9 Rye 7-2
Fri: W 41-0 vs. Dolores Huerta
10 Crowley County 7-2
Fri: W 55-7 vs. Calhan

Class 8-man
1 Dayspring Christian 9-0
Fri: W 48-0 at Haxtun
2 Caliche 8-1
Fri: W 37-14 vs. (5) Merino
3 Norwood 9-0
Off this week.
4 Akron 7-2
Fri: W 60-21 at (10) Sedgwick County
5 Merino 6-3
Fri: L 37-14 at (2) Caliche
6 Springfield 7-1
Fri: L 28-12 vs. (7) Granada
7 Granada 8-1
Fri: W 28-12 at (6) Springfield
8 Simla 7-2
Sat: W 66-12 vs. Cripple Creek-Victor
9 Sangre de Cristo 9-0
Sat: W 61-12 vs. Sanford
10 Sedgwick County 5-4
Fri: L 60-21 vs. (4) Akron

Class 6-man
1 Arickaree/Woodlin 9-0
Fri: W 66-0 vs. Miami-Yoder
2 Eads 9-0
Sat: W 80-16 vs. Genoa-Hugo
3 Peetz 8-1
Fri: W 79-32 vs. Stratton/Liberty
4 Fleming 8-1
Fri: W 48-6 vs. Otis
5 Walsh 8-1
Fri: W 83-32 vs. Flagler
6 Hanover 9-0
Sat: W 56-39 vs. Cheyenne Wells
7 Kit Carson 7-2
Sat: W 40-20 vs. (8) Pawnee
8 Pawnee 5-4
Sat: L 40-20 at (7) Kit Carson
9 North Park 6-3
Sat: W 52-13 at (10) Mountain Valley
10 Mountain Valley 7-2
Sat: L 52-13 vs. (9) North Park