Top-10 football schedule and scoreboard for Week 6 games

Fairview Monarch football

(Pam Wagner/CHSAANow.com)

A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 6.

Go to: 5A | 4A | 3A | 2A | 1A | 8-man | 6-man

Class 5A
1 Valor Christian 5-1
Fri: W 23-21 vs. Eaglecrest
2 Pomona 5-1
Fri: W 41-14 at Bear Creek
3 Ralston Valley 6-0
Thurs: W 47-14 vs. Lakewood
4 Grandview 6-0
Thurs: W 21-12 at Cherokee Trail
5 Fairview 6-0
Thurs: W 44-28 vs. (9) Rocky Mountain
6 Cherry Creek 4-2
Thurs: W 31-0 at (8) Overland
7 Regis Jesuit 5-1
Fri: W 43-0 vs. Highlands Ranch
8 Overland 4-2
Thurs: L 31-0 vs. (6) Cherry Creek
9 Rocky Mountain 5-1
Thurs: L 44-28 at (5) Fairview
10 Doherty 6-0
Fri: W 34-14 vs. Legend

Class 4A
1 Pine Creek 6-0
Thurs: W 56-14 vs. Air Academy
2 Fort Collins 6-0
Thurs: W 42-17 at Greeley Central
3 Montrose 5-1
Fri: W 31-30 at (9) Vista Ridge
4 Windsor 4-2
Fri: L 14-0 at (8) Greeley West
5 Dakota Ridge 4-2
Thurs: L 28-16 at Ponderosa
6 Denver South 4-2
Thurs: W 54-7 at Standley Lake
7 Pueblo South 5-1
Thurs: W 46-0 vs. Cheyenne Mountain
8 Greeley West 6-0
Fri: W 14-0 vs. (4) Windsor
9 Vista Ridge 4-2
Fri: L 31-30 vs. (3) Montrose
10 Pueblo Centennial 5-1
Sat: W 31-28 at Coronado

Class 3A
1 Discovery Canyon 6-0
Fri: W 56-21 vs. Mitchell
2 Lutheran 6-0
Sat: W 22-16 vs. Fort Morgan
3 Rifle 6-0
Thurs: W 49-0 at Grand Junction Central
4 Holy Family 5-1
Fri: W 43-7 at (8) Berthoud
5 Evergreen 6-0
Thurs: W 55-14 at Thomas Jefferson
6 Delta 4-2
Fri: W 35-7 at Summit
7 Roosevelt 5-1
Fri: W 29-0 vs. Frederick
8 Berthoud 5-1
Fri: L 43-7 vs. (4) Holy Family
9 Pueblo East 4-3
Fri: W 48-6 vs. Pueblo Central
10 Conifer 5-1
Fri: W 38-35 vs. D'Evelyn

Class 2A
1 Brush 6-0
Fri: W 34-28 vs. (4) Platte Valley
2 Kent Denver 6-0
Fri: W 61-12 vs. Denver North
3 Strasburg 6-0
Sat: W 64-0 at KIPP
4 Platte Valley 3-3
Fri: L 34-28 at (1) Brush
5 Florence 5-1
Fri: W 12-0 at Manitou Springs
6 Faith Christian 5-1
Sat: W 48-0 at Bishop Machebeuf
7 Lamar 5-1
Fri: W 20-12 at Trinidad
8 Eaton 5-1
Fri: W 49-0 at University
9 Gunnison 5-1
Fri: W 39-14 at (10) Bayfield
10 Bayfield 3-3
Fri: L 39-14 vs. (9) Gunnison

Class 1A
1 Paonia 6-0
Fri: W 22-16 at (3) Meeker
2 Buena Vista 6-0
Sat: W 41-14 vs. Dolores Huerta
3 Meeker 5-1
Fri: L 22-16 vs. (1) Paonia
4 Resurrection Christian 6-1
Thurs: W 50-0 at Clear Creek
5 Burlington 4-2
Fri: L 14-12 at Wray
6 Monte Vista 4-2
Fri: W 45-8 vs. Ignacio
7 Platte Canyon 5-1
Sat: W 47-12 vs. Cornerstone Christian
8 Limon 5-1
Sat: W 47-13 vs. C.S. Christian
9 Centauri 3-3
Fri: W 46-12 vs. Center
10 Rye 5-1
Fri: W 35-0 vs. Peyton

Class 8-man
1 Dayspring Christian 6-0
Fri: W 32-20 at (2) Akron
2 Akron 5-0
Fri: L 32-20 vs. (1) Dayspring Christian
3 Caliche 5-1
Fri: W 32-6 vs. Haxtun
4 Merino 5-1
Fri: W 30-22 vs. (8) Sedgwick County
5 Norwood 7-0
Fri: W 58-6 vs. Plateau Valley
6 Springfield 6-0
Fri: W 44-16 vs. Las Animas
7 Granada 5-1
Fri: W 52-14 vs. Holly
8 Sedgwick County 5-1
Fri: L 30-22 at (4) Merino
9 Simla 3-3
Fri: L 49-6 at Kiowa
10 Sangre de Cristo 6-0
Thurs: W 36-12 at Sargent

Class 6-man
1 Arickaree/Woodlin 6-0
Fri: W 72-16 at Hi-Plains
2 Eads 6-0
Fri: W 59-18 at (5) Walsh
3 Peetz 5-1
Fri: W 67-18 at Briggsdale
4 Fleming 5-1
Fri: W (forfeit) at Prairie
5 Walsh 5-1
Fri: L 59-18 vs. (2) Eads
6 Kit Carson 6-0
Fri: W 64-26 vs. Manzanola
7 Pawnee 4-2
Fri: W 52-31 at Genoa-Hugo/Karval
8 Stratton/Liberty 3-3
Fri: L 25-20 vs. Cheyenne Wells
9 Hanover 6-0
Sat: W 52-7 vs. South Park
10 Flagler 4-2
Fri: W 60-38 vs. Idalia