Top-10 girls soccer schedule for the week of March 10

A complete schedule and scoreboard for girls soccer's top-10 teams this week.

Go to: 5A | 4A | 3A


Class 5A
1 Mountain Vista 0-0-0
Tues: at (7) Fort Collins
Thurs: vs. Grandview
2 Rock Canyon 1-0-0
Off this week.
3 Fossil Ridge 2-0-1
Mon: W 9-1 at Highlands Ranch
Tues: W 2-0 at (4A 3) Palmer Ridge
4 Legacy 1-0-0
Tues: vs. Heritage
Thurs: vs. (4A 2) Broomfield
Fri: vs. Standley Lake
5 Fairview 1-0-0
Tues: at Adams City
Wed: W 10-0 vs. Overland
6 Cherry Creek 1-0-0
Wed: W 3-2 vs. (3A 1) Colorado Academy
7 Fort Collins 0-0-0
Tues: vs. (1) Mountain Vista
8 Liberty 0-2-0
Wed: L 1-2 vs. Legend
Fri: at TBD (Tournament)
Sat: at TBD (Tournament)
9 Pine Creek 1-0-0
Wed: W 5-0 vs. Denver East
Thurs: at TBD (Tournament)
Fri: at TBD (Tournament)
Sat: at TBD (Tournament)
10 Ralston Valley 2-0
Wed: W 7-0 at Golden
Fri: vs. Rangeview

Class 4A
1 Cheyenne Mountain 2-0-1
Tues: W 1-0 vs. Doherty
Thurs: vs. Doherty
2 Broomfield 1-0-0
Tues: vs. Mountain Range
Thurs: at (5A 4) Legacy
Sat: vs. (9) Lewis-Palmer
3 Palmer Ridge 0-1-0
Tues: L 0-2 vs. (5A 3) Fossil Ridge
Thurs: at (3) Palmer Ridge
4 Valor Christian 1-0-0
Tues: at Discovery Canyon
Thurs: vs. Heritage
Sat: at (8) Centaurus
5 Air Academy 0-1-0
Off this week.
6 Wheat Ridge 1-0-0
Mon: W 2-1 vs. Dakota Ridge
Thurs: at Columbine
Sat: at TBD (Tournament)
7 Mullen 0-0-0
Wed: vs. Bear Creek
Sat: at Castle View
8 Centaurus 2-0-0
Tues: W 6-1 vs. The Academy
Thurs: vs. Silver Creek
Sat: vs. (4) Valor Christian
9 Lewis-Palmer 1-0-1
Wed: T 0-0 at Ponderosa
Thurs: at Canon City
Sat: at (2) Broomfield
10 Green Mountain 0-1-0
Mon: L 1-4 vs. Columbine
Thurs: at Dakota Ridge
Sat: at TBD (Tournament)

Class 3A
1 Colorado Academy 0-1-0
Wed: L 2-3 vs. (5A 6) Cherry Creek
Thurs: at TBD (Tournament)
Fri: at TBD (Tournament)
Sat: at TBD (Tournament)
2 The Classical Academy 0-0-0
Tues: vs. (3) Peak to Peak
3 Peak to Peak 0-0-0
Tues: at (2) The Classical Academy
Thurs: at Niwot
Sat: vs. (7) Frontier Academy
4 Kent Denver 0-0-0
Tues: at (7) Frontier Academy
Fri: at Fruita Monument
Sat: at TBD (Tournament)
5 Holy Family 0-0-0
Tues: at Skyview Academy
6 St. Mary's 0-0-0
Fri: vs. Widefield
7 Frontier Academy 0-0-0
Tues: vs. (4) Kent Denver
Sat: at (3) Peak to Peak
8 Coal Ridge 0-0-0
Mon: vs. Vail Mountain
Thurs: at Moffat County
9 Manitou Springs 1-0-0
Tues: W 10-0 vs. James Irwin
Thurs: at Fountain Valley
Sat: at Mitchell
10 Faith Christian 0-0-0
Tues: vs. Northglenn