Top-10 girls basketball schedule for the week of Feb. 10

A complete schedule and scoreboard for girls basketball's top-10 teams this week.

Go to: 5A | 4A | 3A | 2A | 1A


Class 5A
1 Regis Jesuit 19-2
Tues: W 67-44 vs. (10) Rock Canyon
Fri: W 54-32 at (8) ThunderRidge
2 Grandview 19-2
Wed: W 51-19 vs. Smoky Hill
Fri: W 70-42 at Overland
3 Lakewood 20-1
Tues: W 53-47 vs. Bear Creek
4 Mountain Vista 18-3
Tues: W 63-54 vs. (7) Castle View
Fri: W 45-43 at Chaparral
5 Fossil Ridge 20-1
Tues: W 59-37 vs. Rocky Mountain
Thurs: W 81-35 vs. Greeley West
6 Cherry Creek 19-2
Mon: W 44-18 vs. Eaglecrest
Wed: W 41-37 at Cherokee Trail
Fri: W 62-29 vs. Smoky Hill
7 Castle View 15-6
Tues: L 54-63 at (4) Mountain Vista
Thurs: L 60-66 at (10) Rock Canyon
8 ThunderRidge 15-6
Tues: W 43-29 vs. Chaparral
Fri: L 32-54 vs. (1) Regis Jesuit
9 Highlands Ranch 17-4
Tues: W 72-31 vs. Littleton
Fri: W 76-52 vs. Legend
10 Rock Canyon 15-5
Tues: L 44-67 at (1) Regis Jesuit
Thurs: W 66-60 vs. (7) Castle View

Class 4A
1 Broomfield 21-0
Tues: W 87-44 vs. Thompson Valley
Thurs: W 72-27 vs. Greeley Central
2 Mesa Ridge 22-0
Tues: W 85-25 vs. Coronado
Fri: W 100-33 at Woodland Park
Sat: W 62-53 at (7) Glenwood Springs
3 Pueblo South 20-1
Tues: W 68-17 vs. Pueblo Central
4 Sand Creek 18-3
Tues: W 45-26 at Discovery Canyon
Thurs: W 56-32 vs. Cheyenne Mountain
Sat: W 50-43 at (8) Pueblo West
5 Valor Christian 18-3
Thurs: W 60-27 at Liberty
6 Elizabeth 18-2
Tues: W 53-46 at Weld Central
Fri: W 41-18 at Skyview
7 Glenwood Springs 19-1
Tues: W 50-36 at Palisade
Fri: W 45-37 vs. Rifle
Sat: L 53-62 vs. (2) Mesa Ridge
8 Pueblo West 16-5
Tues: W 43-37 vs. Pueblo County
Sat: L 43-50 vs. (4) Sand Creek
9 D'Evelyn 16-4
Tues: W 65-39 at Golden
Thurs: W 31-30 at Green Mountain
10 Palmer Ridge 18-3
Tues: W 60-30 at Vista Ridge
Fri: W 43-40 at Air Academy

Class 3A
1 Holy Family 17-1
Fri: W 62-29 vs. Jefferson Academy
2 Pagosa Springs 17-0
Mon: W 41-20 vs. Alamosa
Fri: W 64-34 at Bayfield
Sat: W 41-20 at Alamosa
3 Lamar 19-0
Tues: W 69-21 at Ellicott
Fri: W 53-26 vs. (10) Trinidad
Sat: W 38-30 at St. Mary's
4 Peak to Peak 14-4
Tues: W 62-28 vs. Faith Christian
Thurs: W 66-30 vs. The Pinnacle
5 Sterling 15-3
Tues: W 55-19 vs. University
Wed: W 48-30 vs. (7) Platte Valley
Fri: W 28-25 at Valley
6 Strasburg 15-3
Fri: W 34-27 at University
7 Platte Valley 14-4
Tues: W 42-31 vs. Valley
Wed: L 30-48 at (5) Sterling
Fri: W 41-38 at Brush
8 Grand Valley 14-3
Tues: W 48-40 at Cedaredge
Fri: W 53-48 vs. Coal Ridge
9 Eaton 14-4
Tues: W 61-32 at Highland
Fri: W 84-19 vs. Lyons
10 Trinidad 12-5
Fri: L 26-53 at (3) Lamar

Class 2A
1 Lutheran 15-1
Thurs: W 73-18 at Denver Christian
2 Peyton 16-1
Tues: at The Classical Academy
Wed: W 84-45 at C.S. School
Sat: W 87-49 vs. The Vanguard
3 Yuma 16-1
Mon: W 55-54 at (1A 1) Caliche
Thurs: W 77-39 at Wray
Sat: vs. Weld Central
4 Akron 13-3
Mon: W 57-29 vs. Holyoke
Thurs: L 55-59 vs. (1A 1) Caliche
5 Hoehne 16-1
Tues: W 72-16 at John Mall
Thurs: W 61-32 at Crowley County
6 Meeker 16-2
Fri: W 59-34 at Hotchkiss
Sat: W 59-45 vs. (7) Paonia
7 Paonia 13-4
Fri: W 69-20 vs. Rangely
Sat: L 45-59 at (6) Meeker
8 Liberty Common 16-1
Thurs: W 43-30 vs. (10) Heritage Christian
Sat: W 56-30 vs. Dayspring Christian
9 Sangre de Cristo 13-3
Thurs: W 67-28 vs. La Veta
Sat: at Crested Butte
10 Heritage Christian 16-2
Thurs: L 30-43 at (8) Liberty Common
Sat: W 56-39 vs. (1A 5) Briggsdale

Class 1A
1 Caliche 16-1
Mon: L 54-55 vs. (2A 3) Yuma
Thurs: W 59-55 at (2A 4) Akron
Fri: W 50-31 at Peetz
2 Eads 16-1
Thurs: W 67-48 vs. (9) South Baca
Fri: W 56-31 at (7) Kit Carson
3 Idalia 16-0
Tues: W 52-25 at Bethune
4 Norwood 15-1
Tues: W 43-29 vs. Ridgway
Fri: W 54-29 at Ouray
Sat: vs. Telluride
5 Briggsdale 13-3
Thurs: W 68-48 at Pawnee
Sat: L 39-56 at (2A 10) Heritage Christian
6 Dove Creek 15-3
Tues: W 49-34 vs. Dolores
Fri: L 35-40 vs. Nucla
Sat: W 51-28 vs. Ouray
7 Kit Carson 11-6
Fri: L 31-56 vs. (2) Eads
Sat: W 60-38 vs. Genoa-Hugo
8 Prairie 14-3
Wed: W 47-38 vs. Peetz
Fri: W 38-28 at Merino
Sat: W 56-37 vs. Otis
9 South Baca 13-4
Thurs: L 48-67 at (2) Eads
10 Gilpin County 15-4
Tues: W 30-19 vs. Jim Elliot Christian
Thurs: L 36-37 vs. Shining Mountain