Boys soccer standings

Complete boys soccer standings across the state, updated every 20 minutes. Find daily scores here.

Use the menu below to navigate to the league of your choosing.

Go to: 5A | 4A | 3A

Class 5A

5A/4A Centennial
Team League Overall
Mullen 2-5 7-8
Cherry Creek 6-1 10-7
Arapahoe 6-1 13-3
Grandview 6-1 16-3
Eaglecrest 3-4 8-8
Cherokee Trail 3-4 6-9
Smoky Hill 2-5 7-8
Overland 0-7 4-11
5A/4A Continental
Team League Overall
Ponderosa 3-5 5-8
Legend 8-1 10-5
Regis Jesuit 8-1 12-4
Castle View 6-3 11-5
Rock Canyon 5-4 7-6
ThunderRidge 5-5 7-8
Chaparral 4-5 6-8
Mountain Vista 4-5 4-10
Heritage 3-5 4-9
Douglas County 3-7 8-7
Highlands Ranch 1-9 3-12
CS Metro (5A)
Team League Overall
Rampart 6-0 11-5
Pine Creek 5-1 7-7
Liberty 4-2 9-6
Doherty 3-3 5-9
Fountain-Fort Carson 2-4 5-9
Coronado 1-5 5-10
Palmer 0-6 2-13
5A/4A Denver Prep
Team League Overall
Kennedy 6-0 14-2
Denver North 5-3 13-5
George Washington 3-5 5-9
Denver West 2-6 6-9
Thomas Jefferson 2-6 8-8
Denver East 7-1 18-2
Far Northeast Warriors 6-1 13-3
Lincoln 2-6 3-11
Denver South 1-7 4-9
5A/4A EMAC
Team League Overall
Vista PEAK Prep 4-5 8-6
Hinkley 9-0 15-2
Rangeview 8-1 12-4
Aurora Central 8-2 10-6
Gateway 4-3 8-5
Brighton 4-6 5-10
Adams City 3-5 4-9
Prairie View 3-6 6-8
Northglenn 3-6 4-10
Westminster 3-6 4-10
Thornton 0-9 1-12
Front Range
Team League Overall
Boulder 10-1 14-2
Fort Collins 10-1 16-2
Broomfield 9-2 17-2
Legacy 8-3 11-5
Fairview 8-4 12-6
Fossil Ridge 6-5 9-6
Rocky Mountain 6-6 6-10
Greeley West 5-6 7-8
Monarch 5-6 8-7
Mountain Range 2-7 5-8
Horizon 2-10 3-12
Poudre 1-10 3-11
Loveland 0-11 2-13
Jeffco (5A)
Team League Overall
Arvada West 6-1 10-6
Ralston Valley 6-1 8-8
Lakewood 5-1 10-5
Chatfield 3-2 6-7
Bear Creek 2-4 3-11
Columbine 1-4 2-11
Dakota Ridge 1-5 2-12
Pomona 0-6 2-11
5A/4A Pikes Peak
Team League Overall
Air Academy 7-0 20-0
Sand Creek 5-1 14-2
Cheyenne Mountain 5-1 9-5
Lewis-Palmer 4-3 5-11
Discovery Canyon 3-4 8-6
Palmer Ridge 1-6 3-11
Falcon 0-7 3-11
Vista Ridge 2-5 4-11
5A/4A Southwestern
Team League Overall
Durango 6-1 11-3
Montrose 4-2 12-4
Grand Junction 6-1 14-3
Fruita Monument 2-6 7-9
Grand Junction Central 0-8 1-14

Class 4A

4A/3A Colorado 7
Team League Overall
Fort Lupton 2-5 4-11
Englewood 1-6 2-12
Weld Central 0-7 2-12
Skyview 7-0 10-6
Fort Morgan 6-1 10-4
Alameda 5-2 8-6
Conifer 4-3 6-9
Arvada 3-4 8-7
CS Metro (4A)
Team League Overall
The Classical Academy 8-0 17-2
Mesa Ridge 6-2 11-5
Widefield 5-2 8-6
Mitchell 5-2 8-7
Elizabeth 4-4 6-10
Canon City 3-5 6-9
Sierra 2-6 4-11
Harrison 2-6 4-10
Woodland Park 0-8 2-13
Jeffco (4A)
Team League Overall
Littleton 6-1 15-2
D'Evelyn 5-2 9-7
Standley Lake 4-3 9-7
Golden 4-3 11-5
Evergreen 4-3 6-9
Wheat Ridge 2-5 7-7
Green Mountain 2-5 5-10
Valor Christian 1-6 3-12
Northern
Team League Overall
Centaurus 6-0 16-3
Niwot 5-1 15-2
Silver Creek 4-2 11-4
Northridge 3-3 9-6
Longmont 2-3 3-10
Thompson Valley 2-3 5-9
Greeley Central 2-5 6-9
Mountain View 0-7 5-10
South Central
Team League Overall
Pueblo Centennial 5-0 10-4
Pueblo West 4-1 7-7
Pueblo South 3-2 8-7
Pueblo County 2-3 7-8
Pueblo East 1-4 2-13
Pueblo Central 0-5 0-15
Tri-Valley
Team League Overall
Skyline 7-0 14-2
Windsor 5-2 14-3
Erie 5-2 7-9
Holy Family 5-2 8-8
Berthoud 3-4 7-8
Frederick 2-5 4-11
Roosevelt 1-6 7-8
Mead 0-7 0-15
Western Slope (4A)
Team League Overall
Battle Mountain 11-1 13-4
Steamboat Springs 10-2 12-4
Glenwood Springs 8-4 9-6
Summit 6-6 8-7
Rifle 4-8 5-10
Eagle Valley 3-9 4-11
Palisade 0-12 0-15

Class 3A

5280
Team League Overall
Beth Eden Baptist 1-0 11-3
Confluence
Team League Overall
Eagle Ridge Academy 5-1 13-2
Aurora West College Prep Academy 4-1 11-4
William Smith 4-2 11-5
Denver School of Science & Technology: Green Valley Ranch 4-2 10-6
Lotus School For Excellence 2-4 5-8
Venture Prep 0-5 0-12
Ridge View Academy 0-4 5-9
Frontier
Team League Overall
The Academy 8-1 12-2
The Pinnacle 7-1 10-4
KIPP Denver Collegiate 8-2 11-5
Arrupe Jesuit 7-2 10-5
Denver Science & Tech Stapleton 7-3 11-5
Bruce Randolph 4-6 9-6
Jefferson 4-6 5-8
Sheridan 4-6 4-11
Lake County 2-8 4-11
Middle Park 2-8 5-10
Bennett 0-10 1-13
Intermountain
Team League Overall
Ridgway 11-1 13-3
Bayfield 9-3 12-4
Crested Butte 6-6 7-8
Telluride 5-6 6-7
Alamosa 5-6 7-7
Pagosa Springs 4-7 4-10
Montezuma-Cortez 0-11 0-13
Metro
Team League Overall
Jefferson Academy 7-0 16-1
Colorado Academy 7-1 15-5
Kent Denver 6-1 16-2
Peak to Peak 5-3 9-7
Manual 4-4 6-8
Faith Christian 3-3 5-7
Lutheran 2-5 5-8
Prospect Ridge Academy 2-5 6-8
SkyView Academy 1-7 1-13
Bishop Machebeuf 0-8 3-12
Mile High
Team League Overall
Dawson School 5-0 11-4
Denver Christian 6-1 7-8
Heritage Christian 4-3 6-8
Denver Academy 2-4 3-9
Union Colony Prep 3-6 4-10
Front Range Christian 0-6 0-8
Patriot
Team League Overall
Liberty Common 8-0 20-0
Frontier Academy 6-2 8-8
Valley 4-4 5-10
Sterling 2-6 4-9
Estes Park 0-8 0-14
Tri-Peaks 1
Team League Overall
Lamar 4-1 10-5
Atlas Preparatory School 4-1 12-3
James Irwin 4-2 11-5
St. Mary's 4-2 10-7
Fountain Valley 3-3 6-8
Rye 1-5 6-8
Dolores Huerta Prep 0-6 0-10
Tri-Peaks 2
Team League Overall
Colorado Springs Christian 6-0 16-3
Manitou Springs 5-1 12-3
Salida 4-2 10-7
The Vanguard School 2-4 5-10
Evangelical Christian 2-4 3-11
Colorado Springs School 2-4 5-8
Ellicott 0-6 2-11
Western Slope (3A)
Team League Overall
Coal Ridge 7-1 13-3
Delta 6-1 14-3
Roaring Fork 6-2 14-4
Aspen 4-1 7-5
Vail Mountain 3-4 5-9
Basalt 3-4 5-9
Colorado Rocky Mountain 2-6 3-7
Moffat County 1-7 2-13
Grand Valley 1-7 4-10