All-state boys basketball teams for the 2017-18 season

The 2017-18 all-state boys basketball teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a week-long vote of coaches.

A specific player of the year vote was held in each class, as was a vote for coach of the year.

Class 5A

Rock Canyon Overland boys basketball

(Marcus Gipson/Jmariahimages.com)

Player of the year: Sam Masten, Rock Canyon

Coach of the year: Michael Rogers, Grandview

First Team
Name School Year Pos.
Ronnie DeGray III Chaparral Junior SF/F
Jon'il Fugett George Washington Senior PG/SG
Kaison Hammonds ThunderRidge Senior PG
Daylen Kountz Denver East Senior -
Sam Masten Rock Canyon Senior G
Second Team
Name School Year Pos.
Ben Boone Grandview Senior F
Kenny Foster Smoky Hill Junior -
Mike Polson Mountain Range Senior G
Dayne Prim Grandview Junior F
Tucson Redding Overland Senior PG/G/SG

Honorable mention: Alijah Bates, Doherty, Junior; Dawson Carper, Rampart, Senior; Tyson Cruickshank, ThunderRidge, Senior; Moz Doria, Liberty, Senior; Damian Forrest, Poudre, Junior; Tyson Gilbert, Rock Canyon, Senior; Joe Golden, Doherty, Senior; XaiV'ion Jackson, Eaglecrest, Senior; Kevin Jimenez, Northglenn, Senior; Michkaleke Man-man baker, Gateway, Senior; Elijah Martinez, Regis Jesuit, Senior; Trey Morrill, Fruita Monument, Senior; Ryan Ongala, Rangeview, Senior; D'Auntray Pierce, George Washington, Senior; Avery Rembao, Loveland, Junior; Kobe Sanders, Chaparral, Sophomore; Andre Sepeda, Greeley West, Junior; Daijon Smith, Overland, Senior; Connor Staib, Mountain Vista, Senior; Dimitri Stanley, Cherry Creek, Senior; Brendan Sullivan, Highlands Ranch, Senior; Sam Tiley, Fort Collins, Senior; Joseph Urynowicz, Rocky Mountain, Junior; Kam Vincel, Prairie View, Senior.

Class 4A

Longmont Lewis-Palmer boys basketball

(Jack Eberhard/JacksActionShots.com)

Player of the year: Luke Johnson, Longmont

Coach of the year: Jeff Kloster, Longmont

First Team
Name School Year Pos.
Marcell Barbee Pueblo South Senior F
Luke Johnson Longmont Senior PG
Joel Scott Lewis-Palmer Junior F/G
Nieyem'e Smeyer-williams Pueblo West Senior PG/SG
Adam Thistlewood Golden Senior SG/SF
Second Team
Name School Year Pos.
TJ Davis Widefield Senior PF/W
Charles Dinegar D'Evelyn Senior PF/SF
Trent Dykema Silver Creek Senior PG/SG
Deven Nelson Mesa Ridge Senior P/SG
Matthew Ragsdale Lewis-Palmer Junior SG/PG

Honorable mention: Jared Belcher, The Classical Academy, Senior; Brayden Blick, Skyline, Senior; Jeremy Cody, Pueblo South, Senior; Connor Hawk, Ponderosa, Senior; Devin Huffman, Battle Mountain, Senior; Te'rae Johnson, Vista PEAK Prep, Senior; Jared Kasprzak, Thompson Valley, Senior; Garrett Martin, Standley Lake, Senior; Nico Martin, Pueblo Central, Junior; Noah Martinez, Falcon, Senior; Trey McBride, Fort Morgan, Senior; Turner McDonald, Summit, Senior; Tre Pierre, Widefield, Senior; Jeremy Randle, Valor Christian, Senior; Derrian Reed, Sierra, Senior; Kirk Relford, Windsor, Senior; Chase Rogers, Evergreen, Senior; Hunter Shkapich, Valor Christian, Junior; Mark Studer, Conifer, Senior; Alex Telles, Green Mountain, Senior; Bridger Tenney, Evergreen, Senior; Kade Terrell, Montrose, Senior; Justin Wiersema, Thompson Valley, Senior.

Class 3A

Sterling Resurrection Christian boys basketball

(Dustin Price/dustinpricephotography.com)

Player of the year: Bodie Hume, Sterling

Coach of the year: Jeff Lehnus, Bayfield

First Team
Name School Year Pos.
Jaedon Bowles Manual Junior W
Tyler Eldred Lutheran Senior -
Jonah Gardner Faith Christian Senior -
Bodie Hume Sterling Senior SF/SG
Ryan Phelps Bayfield Senior C
Second Team
Name School Year Pos.
Ry Adams Alamosa Senior G
Cade Carroll Buena Vista Senior PG/SG
Seth Fuqua The Vanguard School Junior -
Benjamin Hawkins Faith Christian Senior -
Justin Thompson Roaring Fork Senior F

Honorable mention: Nehemiah Baustian, Jefferson, Senior; Bryson Becker, Platte Valley, Junior; Peter Carlson, Cedaredge, Senior; Elijah Chavez, Arrupe Jesuit, Senior; Deante Dennis, Colorado Academy, Junior; James Doyle, Kent Denver, Junior; Jasen Engel, Montezuma-Cortez, Senior; Logan Freed, Delta, Senior; Isaac Gallegos, The Academy, Junior; Jorge Gonzales, Olathe, Senior; Isaiah Griego, Pagosa Springs, Senior; Draven Hackley, St. Mary's, Senior; Keyante Harris, Ridge View Academy, Senior; Justin Henderson, Basalt, Senior; Brandon Herrera, Coal Ridge, Senior; Zach Hidalgo, Frontier Academy, Senior; Noah Hopkins, Colorado Springs Christian, Senior; Kade Hurst, Grand Valley, Senior; Vince Jones, DSST: Stapleton, Senior; Brock Lane, Strasburg, Senior; Jon Nuschy, La Junta, Junior; Keyon Prior, Bayfield, Junior; Angelo Ramirez, Alamosa, Senior; Riley Schaefer, Sterling, Senior; Cole Sienknecht, Manitou Springs, Senior; Max Swanlund, Estes Park, Senior.

Class 2A

(Jeffrey Tucker/MaxPreps)

Player of the year: Bradley Carnes-Clabey, Crowley County

Coach of the year: Dave Sheffield, Yuma

First Team
Name School Year Pos.
Bradley Carnes-Clabey Crowley County Senior -
Austin Davis Byers Senior SF/G
Logan Hughes Meeker Senior -
Victor Mendoza Yuma Junior SF
Carlos Parra Del Norte Senior F/G
Second Team
Name School Year Pos.
Jakob Chrisman Yuma Junior C
Diego Covarrubias Yuma Senior SF
Doak Mantle Meeker Senior -
Hayden McCuen Byers Junior PF
Johnny Valdez Ignacio Senior SG

Honorable mention: Eu Asefaw, Denver Christian, Junior; Tate Bessire, Highland, Sophomore; Hayden Carter, Crowley County, Senior; Layne Christensen, Plateau Valley, Senior; Joel George, Simla, Junior; Jonah Hanson, Burlington, Senior; David Jarvis, Twin Peaks Charter Academy, Senior; Jakob Juul, Fowler, Senior; Ben Kelly, Calhan, Senior; Sebastian Moritz, Vail Christian, Senior; Maguire Peterson, Sanford, Senior; Gavyn Pure, Dawson School, Senior; Sam Rodriguez, Hotchkiss, Senior; Kai Roubideaux, Ignacio, Senior; Noah Sarria, Clear Creek, Senior; Patrick Scoggins, Rangely, Senior; Caden Showalter, Mancos, Sophomore; Zach Sittler, Sanford, Senior; Charles Sparks, Calhan, Senior; Josh Stover, Rocky Ford, Senior.

Class 1A

Peetz Prairie boys basketball

(Dustin Price/dustinpricephotography.com)

Player of the year: Logan Sircy, Peetz

Coach of the year: Sean Fehringer, Peetz

First Team
Name School Year Pos.
Isaac Borchers Creede Senior G/F
Micah Crane South Baca [Campo/Vilas/Pritchett] Senior -
Adam Poole Front Range Baptist Senior SG/PG/SF
Logan Sircy Peetz Senior -
Caid Smith Genoa-Hugo/Karval Senior -
Second Team
Name School Year Pos.
Cameron Archer Denver Waldorf Senior G
Nathan Fairmont Shining Mountain Senior -
Jesse Gomez Holly Senior -
Thomas Manuel South Baca [Campo/Vilas/Pritchett] Senior -
Arthur Rodriguez Sierra Grande Senior PG/PF

Honorable mention: Isaiah Bowsher, Heritage Christian, Senior; Vince Damelio, Primero, Senior; Tre Fehringer, Peetz, Senior; Casper Freedle, Creede, Junior; Cullen Glosson, Otis, Junior; Bryson Long, Peetz, Junior; Nic Martin, North Park, Senior; Jayden McCombs-Farmer, Kit Carson, Sophomore; Ethan Oblander, Weldon Valley, Senior; Brigden Parker, Eads, Freshman; Kevin Ramirez, Arickaree/Woodlin, Junior; Beau Roth, Cheyenne Wells, Senior; Matthew Tanner, Fleming, Senior; Josiah Vasquez, Cheraw, Junior; Kurt Voll, Cotopaxi, Senior; Owen Voll, Cotopaxi, Senior; Brandt Vos, Cornerstone Christian Academy, Junior; Deric Woods, Front Range Baptist, Junior.