All-state skiing teams for the 2017-18 season

The 2017-18 all-state skiing teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. Skiers of the year were selected based upon the number of team points they produced during the meet. Coaches of the year are voted upon by their peers prior at the state meet.

Skimeister is a season-long event conducted by the Colorado High School Ski League which honors the top skier in both disciplines.

Girls

State skiing Devan McSwain Aspen

Devan McSwain. (Ryan Casey/CHSAANow.com)

Alpine skiier of the year: Devan McSwain, Aspen

Nordic skiier of the year: Kate Oldham, Colorado Rocky Mountain

Skimeister: Kiana Brausch, Battle Mountain

Alpine coach of the year: Bill Gooch, Lake County

Nordic coach of the year: Jonathan Mocatta, Summit

First team
Name School Event
Emma Blakslee Vail Mountain Nordic Classic
Molly Blakslee Vail Mountain Nordic Skate
Winter Boese Steamboat Springs Nordic Skate
Kiana Brausch Battle Mountain Skimeister
Emily Creek Nederland Slalom
Alex Cregan Platte Canyon Giant Slalom
Amber Eliott Steamboat Springs Slalom
Olivia Flake Steamboat Springs Slalom
Grace Johnson Battle Mountain Nordic Classic
Devan McSwain Aspen Giant Slalom, Slalom
Chelsea Moore Aspen Nordic Skate, Nordic Classic
Kate Oldham Colorado Rocky Mountain Nordic Skate, Nordic Classic
Kylee Ornstein Evergreen Giant Slalom
Noelle Resignolo Summit Nordic Classic
Madeline Robbins Durango Giant Slalom, Slalom
Tai-Lee Smith Summit Nordic Skate
Levyn Thomas Aspen Giant Slalom
Second team
Name School Event
Lizzy Barsness Aspen Nordic Skate, Nordic Classic
Nancy Brown Lake County Slalom
Kaela Fahrney Battle Mountain Nordic Skate
Analise Gates Durango Giant Slalom, Slalom
Katy Jane Hardenberg Vail Mountain Nordic Classic
Katy Jane Hardenbergh Vail Mountain Nordic Skate
Emily Jensen Middle Park Nordic Skate, Nordic Classic
Sonja Kainulainen Colorado Rocky Mountain Slalom
Gabby Myers Summit Giant Slalom
Alexandra Raichart Battle Mountain Nordic Classic
Edie Sherlock Aspen Slalom
Estelle Sweeney Aspen Giant Slalom
Ella Wiser Middle Park Giant Slalom

Boys

State skiing Nordic Classic Cameron Wolfe Vail Moutain

Cameron Wolfe. (Ryan Casey/CHSAANow.com)

Alpine skiiers of the year: Luke Bailey, Platte Canyon; Michael Resnick, Vail Mountain

Nordic skiier of the year: Cameron Wolfe, Vail Mountain

Skimeister: Henry Barth, Aspen

Alpine coach of the year: Bill Gooch, Lake County

Nordic coach of the year: Jonathan Mocatta, Summit

First team
Name School Event
Luke Bailey Platte Canyon Giant Slalom, Slalom
Jacob Barsness Aspen Nordic Classic
Henry Barth Aspen Skimeister
Reed Beidleman Aspen Slalom
Heath Colon Aspen Giant Slalom
Noah Forman Aspen Slalom
Peter Haynes Summit Nordic Skate, Nordic Classic
Hayden Holtrop Evergreen Giant Slalom
Dominik Lettovsky Battle Mountain Giant Slalom
Wyatt Mortenson Steamboat Springs Nordic Classic
Everett Olson Aspen Nordic Skate, Nordic Classic
Michael Resnick Vail Mountain Giant Slalom
Oliver Trowbridge Summit Nordic Skate
Quintin Weinberger Summit Nordic Skate
Cameron Wolfe Vail Mountain Nordic Skate, Nordic Classic
Cameron Woodland Evergreen Slalom
Second team
Name School Event
Sebastian Brower Middle Park Nordic Classic
Ethan DeMoraes Aspen Giant Slalom
Brenden Droll Middle Park Giant Slalom, Slalom
Charles Ghayur Nederland Slalom
Ian Hardenbergh Vail Mountain Nordic Skate, Nordic Classic
Alex Holinka Middle Park Nordic Skate, Nordic Classic
Talus Lantz Nederland Slalom
Conner Mccabe Battle Mountain Nordic Classic
Chad Mulligan Evergreen Giant Slalom
Kai Scott Steamboat Springs Giant Slalom
Zachary Smith Summit Nordic Skate
Alden Soto Nederland Slalom
Alden Wade Steamboat Springs Slalom
Noah Wheeless Aspen Nordic Skate