Results from the 2018 state skiing championships

LEADVILLE — Complete results from the 2018 state skiing championships are below.

Girls

Team Scores
Rank Team GS Skate SL Classic Total
1 Aspen 169 160.5 158 163 650.5
2 Battle Mountain 129 157 138 157 581
3 Vail Mountain 93 157 127 163 540
4 Steamboat Springs 164 96 153 120 533
5 Summit 125 145.5 105 144.5 520
6 Lake County 137 128 120 133.5 518.5
7 Middle Park 99 140 115 143 497
8 Evergreen 145 106.5 137.5 96 485
9 Nederland 116 111.5 132 111 470.5
10 Colorado Rocky Mountain 102 129 83 130 444
11 Clear Creek 74 93 77 86 330
12 Durango 140 0 141 0 281
13 Platte Canyon 106 0 84.5 0 190.5
14 Eagle Valley 0 0 28 32 60
Nordic Classic
Place Name School Time Points
1 Chelsea Moore Aspen 19:23 60
2 Kate Oldham Colorado Rocky Mountain 19:45 59
3 Noelle Resignolo Summit 20:26 58
4 Grace Johnson* Battle Mountain 20:49 57
5 Emma Blakslee Vail Mountain 20:53 56
6 Molly Blakslee Vail Mountain 20:59 55
7 Emily Jensen Middle Park 21:07 54
8 Lizzy Barsness Aspen 21:12 53
9 Katy Jane Hardenberg Vail Mountain 21:40 52
10 Alexandra Raichart Battle Mountain 21:41 51
11 Jordan Miner Aspen 21:44 50
12 Kaela Fahrney Battle Mountain 21:55 49
13 Ariel Benney Lake County 21:57 48
14 Winter Boese Steamboat Springs 22:10 47
15 Megan Bamford Battle Mountain 22:17  
16 Gabrielle Gully Battle Mountain 22:22  
17 Elizabeth Barker Middle Park 22:26 46
18 Sofia Piliero Battle Mountain 22:39  
19 Opal Koning Summit 22:49 45
20 Eva Mcdonough Aspen 22:51  
21 Molly Lenhard Lake County 22:56 44
22 Raelee Granger Middle Park 23:11 43
23 Hanna Knickrehm Summit 23:17 42
24 Jackie Williams Lake County 23:17 42
25 Sarah Davidson Nederland 23:19 40
26 Elizabeth Constien Battle Mountain 23:27  
27 Maggi Congdon Steamboat Springs 23:51 39
28 Celia Badger Battle Mountain 23:55  
29 Anna Gongaware Battle Mountain 24:01  
30 Kylie Kenny Aspen 24:02  
31 Alexandra Timm Battle Mountain 24:15  
32 Brogan Murray Battle Mountain 24:33  
33 Caroline Benney Lake County 24:48  
34 Frances Farrell Battle Mountain 24:52  
35 Helen Cross Nederland 24:55 38
36 Kendall Clark Aspen 25:09  
37 Maya Mcdonough Aspen 25:19  
38 Greta Hansen Aspen 25:22  
39 Stefanie Wojcik* Aspen 25:36  
40 Addison Smith* Battle Mountain 25:44  
41 Katelyn Cimino Middle Park 25:57  
42 Brianna Clarke Summit 26:00  
43 Jaden Phillips Evergreen 26:12 37
44 Katherine Puc Summit 26:16  
45 Cassidy Meyer Colorado Rocky Mountain 26:29 36
46 Linnea Sherman Colorado Rocky Mountain 26:36 35
47 Claire Bohmer Steamboat Springs 26:37 34
48 Abby Holm Lake County 26:57  
49 Abigail Wineland Summit 27:11  
50 Sadie Schroder Summit 27:14  
51 Elysia Nitsch Nederland 28:33 33
52 Meaghan Forbes Eagle Valley 28:56 32
53 Angellina Inman* Clear Creek 33:32 31
54 Kyrianna Wright* Evergreen 33:54 30
55 Serena Weingardt Evergreen 35:39 29
56 Elsie Gothman* Clear Creek 42:00 28
57 Madi Kish* Clear Creek 42:29 27
Giant Slalom
Place Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 240 Sr Platte Canyon Alex Cregan  1:08.97 (2) 1:06.47 (2) 02:15.4
2 541 Sr Aspen Devan McSwain  1:09.72 (4) 1:06.18 (1) 02:15.9
3 552 Jr Aspen Levyn Thomas  1:08.82 (1) 1:07.29 (5) 02:16.1
4 950 So Durango Madeline Robbins  1:09.44 (3) 1:07.25 (4) 02:16.7
5 704 Fr Evergreen Kylee Ornstein  1:09.84 (5) 1:07.38 (7) 02:17.2
6 444 Sr Summit Gabby Myers  1:10.69 (13) 1:07.12 (3) 02:17.8
7 190   Middle Park Ella Wiser  1:10.24 (10) 1:07.63 (8) 02:17.9
8 952 JR Durango Analise Gates  1:10.74 (15) 1:07.35 (6) 02:18.1
9 551 Jr Aspen Estelle Sweeney  1:10.22 (9) 1:07.89 (12) 02:18.1
10 479 Sr Steamboat Springs Olivia Flake  1:10.19 (8) 1:07.97 (14) 02:18.2
11 163 Fr Lake County Nancy Brown  1:09.96 (6) 1:08.23 (17) 02:18.2
12 164 Fr Lake County Taylor Duel  1:10.56 (11) 1:07.88 (11) 02:18.4
13 547 Jr Aspen Tate Randel  1:10.01 (7) 1:08.48 (18) 02:18.5
14 3 Fr Battle Mountain Christin Lettovska  1:10.68 (12) 1:08.04 (15) 02:18.7
15 548 Fr Aspen Edie Sherlock  1:10.91 (17) 1:07.93 (13) 02:18.8
16 701 Sr Evergreen Brianna Bond  1:11.11 (21) 1:07.75 (9) 02:18.9
17 488 Sr Steamboat Springs Ashley Spiegel  1:10.93 (18) 1:08.49 (19) 02:19.4
18 191   Middle Park Beth Anne Droll  1:10.77 (16) 1:09.10 (25) 02:19.9
19 2 So Battle Mountain Kiana Brausch  1:10.95 (19) 1:09.05 (24) 02:20.0
20 440 So Summit Sam Cheek  1:11.51 (25) 1:08.50 (20) 02:20.0
21 725 So Evergreen Jenna Blatchford  1:11.39 (23) 1:08.64 (22) 02:20.0
22 330   Nederland Delaney Pratt  1:10.72 (14) 1:09.63 (28) 02:20.4
23 554 Jr Aspen Annabelle Ward  1:11.29 (22) 1:09.13 (26) 02:20.4
24 355   Nederland Emily Creek  1:13.04 (35) 1:07.75 (9) 02:20.8
25 291 So Colorado Rocky Mountain Sonja Kainulainen  1:11.89 (27) 1:09.00 (23) 02:20.9
26 528 Jr Aspen India Cardamone  1:12.10 (29) 1:09.70 (29) 02:21.8
27 167 Fr Lake County Cassidy Gillis  1:12.51 (31) 1:09.38 (27) 02:21.9
28 712 So Evergreen Monica Swiderski  1:11.02 (20) 1:11.13 (41) 02:22.2
29 534 Jr Aspen McKenna Kiker  1:11.76 (26) 1:10.44 (34) 02:22.2
30 542 So Aspen Summer McSwain  1:12.37 (30) 1:10.05 (31) 02:22.4
31 703 Jr Evergreen Amanda Norvell  1:12.57 (32) 1:09.96 (30) 02:22.5
32 713 Fr Evergreen Riza Pykkonen  1:12.67 (33) 1:10.07 (32) 02:22.7
33 718 So Evergreen Jamie Morgan  1:11.94 (28) 1:11.12 (39) 02:23.1
34 546 Fr Aspen Annika Nickols  1:13.26 (37) 1:10.32 (33) 02:23.6
35 11 So Battle Mountain Samantha Lindall  1:13.23 (36) 1:10.63 (37) 02:23.9
36 372 Sr Vail Mountain Kristen Anderson  1:12.94 (34) 1:11.35 (43) 02:24.3
37 354   Nederland Mettenheim Gra Von  1:13.60 (38) 1:11.38 (45) 02:25.0
38 746 Fr Evergreen Alyssa Leifer  1:16.98 (65) 1:08.10 (16) 02:25.1
39 487 Sr Steamboat Springs Amy Speer  1:14.75 (46) 1:10.59 (36) 02:25.3
40 5 Jr Battle Mountain Gabrielle Wheeler  1:14.47 (45) 1:10.87 (38) 02:25.3
41 486 So Steamboat Springs AnnMari Hackworthy  1:14.22 (42) 1:11.12 (39) 02:25.3
42 293 So Colorado Rocky Mountain Fiona Ritchie  1:13.88 (41) 1:11.68 (48) 02:25.6
43 550 Sr Aspen Kajsa Sutro  1:14.33 (44) 1:11.37 (44) 02:25.7
44 290 So Colorado Rocky Mountain Tessa Munro  1:15.23 (50) 1:10.52 (35) 02:25.8
45 958 Fr Durango Abbey Shepard  1:13.83 (40) 1:12.41 (51) 02:26.2
46 711 Sr Evergreen Maude Pointet  1:14.23 (43) 1:12.03 (50) 02:26.3
47 533 Fr Aspen Macy Hopkinson  1:15.06 (49) 1:11.58 (46) 02:26.6
48 8 Sr Battle Mountain Hanna Zivelonghi  1:15.48 (52) 1:11.24 (42) 02:26.7
49 377 Sr Vail Mountain Alyssa Hilb  1:13.70 (39) 1:13.13 (53) 02:26.8
50 376 Fr Vail Mountain Emma Ferer  1:15.40 (51) 1:11.92 (49) 02:27.3
51 478 So Steamboat Springs Ella Pietras  1:15.76 (54) 1:11.60 (47) 02:27.4
52 432 Sr Summit Geneva Ascher  1:15.70 (53) 1:12.77 (52) 02:28.5
53 7 Jr Battle Mountain Callie Borg  1:19.99 (78) 1:08.52 (21) 02:28.5
54 482 Fr Steamboat Springs Sophia Gowdy  1:15.96 (55) 1:13.21 (54) 02:29.2
55 526 Fr Aspen Storey Balko  1:16.25 (57) 1:13.67 (56) 02:29.9
56 9 Fr Battle Mountain Addison Maurer  1:16.05 (56) 1:13.97 (58) 02:30.0
57 165 Fr Lake County Mchaeleh Main  1:14.95 (48) 1:15.08 (66) 02:30.0
58 373 Sr Vail Mountain Emma Calarco  1:16.27 (58) 1:14.11 (60) 02:30.4
59 338   Nederland Fries Audrey De  1:16.76 (63) 1:13.63 (55) 02:30.4
60 337   Nederland Sydney Pearce  1:16.74 (62) 1:13.74 (57) 02:30.5
61 352   Nederland Arianna McCue  1:16.58 (60) 1:14.45 (62) 02:31.0
62 555 So Aspen Sophie Wilcox  1:16.68 (61) 1:14.54 (63) 02:31.2
63 168 So Lake County Lilly Redden  1:17.31 (66) 1:14.01 (59) 02:31.3
64 536 Fr Aspen Taylor Laing  1:17.41 (68) 1:14.85 (65) 02:32.3
65 702 So Evergreen Claire Bovard  1:16.53 (59) 1:15.76 (70) 02:32.3
66 723 Jr Evergreen Emma Williams  1:16.76 (63) 1:15.64 (69) 02:32.4
67 529 Jr Aspen Kate Citron  1:18.25 (71) 1:14.41 (61) 02:32.7
68 538 Sr Aspen Maddy Leibinger  1:18.08 (70) 1:14.60 (64) 02:32.7
69 336   Nederland Jacey Dawson  1:17.45 (69) 1:16.42 (73) 02:33.9
70 955 Fr Durango Juiliana Gans  1:19.13 (74) 1:15.99 (71) 02:35.1
71 722 Jr Evergreen Falyn Pykkonen  1:19.92 (77) 1:15.50 (68) 02:35.4
72 728 Sr Evergreen Anna Gottlieb  1:18.52 (72) 1:17.09 (75) 02:35.6
73 335   Nederland Peyton Pearson  1:20.39 (79) 1:15.24 (67) 02:35.6
74 747 Fr Evergreen Sophie Morgan  1:19.54 (76) 1:16.16 (72) 02:35.7
75 707 Sr Evergreen Rachel Rasmussen  1:19.27 (75) 1:16.81 (74) 02:36.1
76 86 Sr Clear Creek Arete Koepsel  1:18.86 (73) 1:18.14 (76) 02:37.0
77 88 Fr Clear Creek Elsie Gothman  1:22.06 (81) 1:21.33 (78) 02:43.4
78 239 Jr Platte Canyon Roslyn Beckfield  1:23.82 (82) 1:21.23 (77) 02:45.1
79 77 Sr Clear Creek Angellina Inman  1:25.58 (83) 1:24.08 (79) 02:49.7
80 230 Sr Platte Canyon Mackenzie Smith  1:37.63 (84) 1:41.28 (80) 03:18.9
81 53 Sr Clear Creek Rylan Krems  1:56.07 (85) 1:48.74 (81) 03:44.8
82 1 Jr Battle Mountain Sharon Rodney  1:11.42 (24) DNF  
83 717 Sr Evergreen Lauren Ramsey  1:17.34 (67) DNF  
84 729 Sr Evergreen Casey Johnston  1:21.27 (80) DNF  
85 133 Sr Eagle Valley Brynn Mehan  1:14.88 (47)    
86 351   Nederland Cecily Ure  DNF    
87 6 Sr Battle Mountain Elizabeth Criss  DNF    
88 12 Fr Battle Mountain Leah Sandberg  DNF    
89 346   Nederland Lauren Wilson  DNF    
90 734 Jr Evergreen Onika Benson  DNF    
91 539 Sr Aspen Jane Marolt  DNF    
92 130 Jr Eagle Valley Brielle Kromer  DNF    
93 212   Middle Park Mia Rimmer  DNF    
94 134 So Eagle Valley Madaket Mires  DNF    
Nordic Skate
Place Name School Time Points
1 Kate Oldham Colorado Rocky Mountain 16:28 60
2 Tai-Lee Smith Summit 16:46 58.5
2 Chelsea Moore Aspen 16:46 58.5
4 Molly Blakslee Vail Mountain 17:20 57
5 Winter Boese Steamboat Springs 17:44 56
6 Kaela Fahrney Battle Mountain 17:50 55
7 Grace Johnson* Battle Mountain 18:12 54
8 Emily Jensen Middle Park 18:14 53
9 Lizzy Barsness Aspen 18:21 52
10 Katy Jane Hardenbergh Vail Mountain 18:33 51
11 Jordan Miner Aspen 18:41 50
12 Emma Blakslee Vail Mountain 18:42 49
13 Eva Mcdonough Aspen 18:48  
14 Megan Bamford Battle Mountain 18:56 48
15 Alexandra Raichart Battle Mountain 19:05  
16 Ariel Benney Lake County 19:10 47
17 Noelle Resignolo Summit 19:18 46
18 Elizabeth Constien Battle Mountain 19:23  
18 Sarah Davidson Nederland 19:23 45
20 Brogan Murray Battle Mountain 19:25  
21 Elizabeth Barker Middle Park 19:26 44
22 Raelee Granger Middle Park 19:31 43
23 Molly Lenhard Lake County 19:44 42
24 Kylie Kenny Aspen 19:58  
25 Opal Koning Summit 20:02 41
26 Sofia Piliero Battle Mountain 20:09  
27 Alexandra Timm Battle Mountain 20:15  
28 Hanna Knickrehm Summit 20:31  
29 Maggi Congdon Steamboat Springs 20:36 40
30 Caroline Benney Lake County 20:38 39
31 Kiana Brausch* Battle Mountain 20:44  
32 Frances Farrell Battle Mountain 20:51  
33 Gabrielle Gully Battle Mountain 20:54  
34 Katherine Puc Summit 20:56  
35 Kendall Clark Aspen 21:01  
36 MacLean Donovan Summit 21:24  
37 Helen Cross Nederland 21:37 37.5
37 Jaden Phillips Evergreen 21:37 37.5
39 Maggie Barker Middle Park 21:44  
40 Stefanie Wojcik* Aspen 22:09  
41 Cassidy Meyer Colorado Rocky Mountain 22:14 36
41 Celia Badger Battle Mountain 22:14  
43 Abigail Wineland Summit 22:18  
44 Lauryn Jeans Evergreen 23:35 35
45 Sloan Phillips Evergreen 23:54 34
46 Kaitlyn Young Colorado Rocky Mountain 24:19 33
47 Elsie Gothman* Clear Creek 28:14 32
48 Madi Kish* Clear Creek 29:27 31
49 Angellina Inman* Clear Creek 29:28 30
50 Meagan Figgins Nederland 31:52 29
51 Jada Taddeo Summit 1:47:19  
Slalom
Pl Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 355   Nederland Emily Creek  36.29 (1) 35.36 (1) 01:11.65
2 498 Sr Steamboat Springs Amber Eliott  37.24 (2) 35.65 (2) 01:12.89
3 541 Sr Aspen Devan McSwain  37.39 (3) 36.41 (5) 01:13.80
4 950 So Durango Madeline Robbins  37.70 (6) 36.27 (4) 01:13.97
5 479 Sr Steamboat Springs Olivia Flake  37.51 (5) 36.47 (6) 01:13.98
6 704 Fr Evergreen Kylee Ornstein  38.14 (11) 36.13 (3) 01:14.27
7 163 Fr Lake County Nancy Brown  37.50 (4) 37.07 (13) 01:14.57
8 548 Fr Aspen Edie Sherlock  38.02 (8) 36.61 (8) 01:14.63
9 291 So Colorado Rocky Mountain Sonja Kainulainen  38.17 (12) 36.51 (7) 01:14.68
10 952 JR Durango Analise Gates  38.10 (9) 36.68 (10) 01:14.78
11 378 Fr Vail Mountain Bryce Elle Johnson  38.12 (10) 36.79 (11) 01:14.91
12 27 Jr Battle Mountain Trinity Chelain  38.43 (13) 36.64 (9) 01:15.07
13 190   Middle Park Ella Wiser  37.73 (7) 37.47 (15) 01:15.20
14 552 Jr Aspen Levyn Thomas  38.74 (14) 37.01 (12) 01:15.75
15 444 Sr Summit Gabby Myers  38.84 (15) 37.32 (14) 01:16.16
16 2 So Battle Mountain Kiana Brausch  38.92 (16) 37.95 (17) 01:16.87
17 3 Fr Battle Mountain Christin Lettovska  39.16 (18) 38.11 (18) 01:17.27
18 725 So Evergreen Jenna Blatchford  39.85 (23) 37.84 (16) 01:17.69
19 191   Middle Park Beth Anne Droll  38.93 (17) 38.91 (24) 01:17.84
20 380 Fr Vail Mountain Quinn Kelley  39.54 (19) 38.67 (20) 01:18.21
21 240 Sr Platte Canyon Alex Cregan  39.81 (22) 39.16 (27) 01:18.97
22 711 Sr Evergreen Maude Pointet  39.80 (21) 39.17 (28) 01:18.97
23 488 Sr Steamboat Springs Ashley Spiegel  40.36 (28) 38.67 (20) 01:19.03
24 713 Fr FALSE Riza Pykkonen  40.34 (27) 38.79 (23) 01:19.13
25 330   Nederland Delaney Pratt  40.87 (32) 38.50 (19) 01:19.37
26 703 Jr Evergreen Amanda Norvell  40.56 (29) 38.94 (25) 01:19.50
27 712 So Evergreen Monica Swiderski  40.75 (31) 39.02 (26) 01:19.77
28 372 Sr Vail Mountain Kristen Anderson  39.98 (24) 39.84 (33) 01:19.82
29 338   Nederland Fries Audrey De  40.25 (25) 39.88 (34) 01:20.13
30 478 So Steamboat Springs Ella Pietras  40.28 (26) 40.05 (35) 01:20.33
31 701 Sr Evergreen Brianna Bond  40.71 (30) 39.81 (32) 01:20.52
32 546 Fr Aspen Annika Nickols  41.81 (36) 38.75 (22) 01:20.56
33 542 So Aspen Summer McSwain  41.36 (34) 39.44 (29) 01:20.80
34 11 So Battle Mountain Samantha Lindall  41.31 (33) 40.35 (36) 01:21.66
35 550 Sr Aspen Kajsa Sutro  42.09 (37) 39.64 (30) 01:21.73
36 354   Nederland Mettenheim Gra Von  42.36 (42) 39.68 (31) 01:22.04
37 486 So Steamboat Springs AnnMari Hackworthy  41.77 (35) 40.85 (39) 01:22.62
38 526 Fr Aspen Storey Balko  42.69 (44) 40.36 (37) 01:23.05
39 554 Jr Aspen Annabelle Ward  42.14 (38) 41.34 (43) 01:23.48
40 534 Jr Aspen McKenna Kiker  43.09 (47) 40.75 (38) 01:23.84
41 164 Fr Lake County Taylor Duel  42.97 (46) 41.16 (41) 01:24.13
42 10 Jr Battle Mountain Addison Smith  43.22 (50) 41.15 (40) 01:24.37
43 958 Fr Durango Abbey Shepard  43.31 (52) 41.23 (42) 01:24.54
44 337   Nederland Sydney Pearce  42.22 (39) 42.32 (52) 01:24.54
45 165 Fr Lake County Mchaeleh Main  42.39 (43) 42.21 (50) 01:24.60
46 293 So Colorado Rocky Mountain Fiona Ritchie  42.72 (45) 42.30 (51) 01:25.02
47 746 Fr Evergreen Alyssa Leifer  39.57 (20) 45.63 (67) 01:25.20
48 482 Fr Steamboat Springs Sophia Gowdy  43.19 (49) 42.04 (47) 01:25.23
49 7 Jr Battle Mountain Callie Borg  43.14 (48) 42.12 (48) 01:25.26
50 5 Jr Battle Mountain Gabrielle Wheeler  43.44 (53) 41.86 (44) 01:25.30
51 377 Sr Vail Mountain Alyssa Hilb  43.69 (54) 41.98 (46) 01:25.67
52 335   Nederland Peyton Pearson  43.27 (51) 42.46 (54) 01:25.73
53 723 Jr Evergreen Emma Williams  44.04 (56) 42.37 (53) 01:26.41
54 443 Fr Summit Sophia Henry  42.27 (40) 44.40 (65) 01:26.67
55 722 Jr Evergreen Falyn Pykkonen  43.79 (55) 42.91 (56) 01:26.70
56 352   Nederland Arianna McCue  44.20 (57) 42.73 (55) 01:26.93
57 6 Sr Battle Mountain Elizabeth Criss  44.55 (58) 43.47 (60) 01:28.02
58 432 Sr Summit Geneva Ascher  44.78 (59) 43.45 (59) 01:28.23
59 167 Fr Lake County Cassidy Gillis  45.06 (62) 43.27 (57) 01:28.33
60 17 Jr Battle Mountain Natalie McFarlane  44.92 (60) 43.55 (61) 01:28.47
61 539 Sr Aspen Jane Marolt  45.07 (63) 43.65 (62) 01:28.72
62 134 So Eagle Valley Madaket Mires  45.00 (61) 44.22 (63) 01:29.22
63 717 Sr Evergreen Lauren Ramsey  46.13 (65) 43.43 (58) 01:29.56
64 376 Fr Vail Mountain Emma Ferer  47.90 (71) 41.91 (45) 01:29.81
65 702 So Evergreen Claire Bovard  45.29 (64) 44.89 (66) 01:30.18
66 379 Jr Vail Mountain Maru Payen  46.30 (67) 44.37 (64) 01:30.67
67 8 Sr Battle Mountain Hanna Zivelonghi  46.40 (68) 45.92 (68) 01:32.32
68 951 So Durango Claudia Luthy  46.21 (66) 46.18 (69) 01:32.39
69 336   Nederland Jacey Dawson  47.26 (69) 47.32 (72) 01:34.58
70 729 Sr Evergreen Casey Johnston  48.82 (73) 47.81 (73) 01:36.63
71 86 Sr Clear Creek Arete Koepsel  50.30 (74) 46.52 (71) 01:36.82
72 77 Sr Clear Creek Angellina Inman  52.41 (76) 46.44 (70) 01:38.85
73 211   Middle Park Mary Mintken  51.29 (75) 47.93 (74) 01:39.22
74 88 Fr Clear Creek Elsie Gothman  52.47 (77) 49.67 (75) 01:42.14
75 538 Sr Aspen Maddy Leibinger  1:00.76 (80) 42.15 (49) 01:42.91
76 239 Jr Platte Canyon Roslyn Beckfield  53.86 (78) 51.52 (76) 01:45.38
77 256 Fr Platte Canyon Jessica Ditlevson  58.98 (79) 55.67 (77) 01:54.65
78 53 Sr Clear Creek Rylan Krems  1:13.20 (81) 1:10.59 (78) 02:23.79
79 351   Nederland Cecily Ure  42.30 (41) DNF  
80 333   Nederland Madelein Dellinger  47.44 (70) DNF  
81 130 Jr Eagle Valley Brielle Kromer  48.74 (72) DNF  
82 4 Sr Battle Mountain Katie Collins  DNF    

Boys

Team Scores
Rank Team GS Skate SL Classic Total
1 Aspen 162 167.5 165 167 661.5
2 Vail Mountain 143 143 140 146 572
3 Battle Mountain 149 144 125.5 145 563.5
4 Middle Park 131 145.5 134 147 557.5
5 Steamboat Springs 139 135 133 142.5 549.5
6 Summit 103 171 103.5 161.5 539
7 Evergreen 163 115 144 100 522
8 Nederland 120 104 160 108 492
9 Eagle Valley 77 106 85 97 365
10 Clear Creek 97 88 68 93 346
11 Lake County 44 122 37 134 337
12 Platte Canyon 123 0 100 0 223
13 Durango 54 0 57 26 137
14 Colorado Rocky Mountain 0 38 0 38 76
Nordic Classic
Place Name School Time Points
1 Cameron Wolfe Vail Mountain 16:48 60
2 Everett Olson Aspen 16:56 59
3 Jacob Barsness Aspen 17:25 58
4 Peter Haynes Summit 17:33 57
5 Wyatt Mortenson Steamboat Springs 18:11 56
6 Quintin Weinberger Summit 18:11 56
7 Alex Holinka Middle Park 18:27 54
8 Ian Hardenbergh Vail Mountain 18:29 53
9 Conner Mccabe Battle Mountain 18:38 52
10 Sebastian Brower Middle Park 18:39 51
11 Noah Wheeless Aspen 18:44 50
12 Samuel Haynes Summit 18:47 49
13 Oliver Trowbridge Summit 18:53  
14 Zachary Smith Summit 18:55  
15 William Hurlbert Summit 18:55  
16 Henry Barth* Aspen 19:04  
17 Nicholas Williams Battle Mountain 19:08 48
18 Taiga Moore Aspen 19:12  
19 Joe Koch Lake County 19:18 47
20 Conner Lenhard Lake County 19:23 46
21 Jason Macaluso Battle Mountain 19:31 45
22 Nicholas Apps Battle Mountain 19:34  
23 Parker Rodeen Battle Mountain 19:48  
24 Alexander Morano Summit 19:49  
25 Gabe Rabenal Steamboat Springs 19:50 44
26 Chase Weynand Steamboat Springs 19:53 43
27 Jameson Tracy Steamboat Springs 19:54  
28 Ari Dennis Battle Mountain 20:05  
29 Guy Granger Middle Park 20:16 42
30 Gray Wasson Summit 20:18  
31 Vinny Troccoli Middle Park 20:20  
32 George Beck Aspen 20:21  
33 Tanner Richard Steamboat Springs 20:21  
34 Davis Krueger Battle Mountain 20:21  
35 Caleb White Summit 20:28  
36 Jp Viola Aspen 20:34  
37 Christopher Rohlf Summit 20:36  
38 Ethan Callarman Middle Park 20:44  
39 Kimo Sullivan Middle Park 20:46  
40 Zayden Tufte Lake County 20:50 41
41 Will Rose Aspen 20:51  
42 Caden Klein Aspen 20:52  
43 Mitch Meissner Steamboat Springs 20:56  
44 Scout Edmondson* Nederland 20:59 40
45 Matai Curzon Steamboat Springs 21:02  
46 Ricky Wojcik* Aspen 21:04  
47 Quinn Wellman Steamboat Springs 21:08  
48 Grahm Tuohy-Gaydos Evergreen 21:21 39
49 Isaiah Callarman Middle Park 21:26  
50 Ethan Pyke Battle Mountain 21:28  
51 Bryn Peterson Colorado Rocky Mountain 21:35 38
52 Erik Novy Aspen 21:36  
53 Nicolas Piliero Battle Mountain 21:37  
54 Andrew Humble Aspen 21:37  
55 Samuel Burke Summit 21:39  
56 Adler Mueller* Nederland 21:41 37
57 Wyatt Moehring Battle Mountain 21:42  
58 Matt Koch Lake County 21:45  
59 Sam Frykholm* Lake County 21:46  
60 Wes Davies* Clear Creek 21:58 36
61 Aidan Duffy Eagle Valley 21:59 35
62 Wylam Mocatta Summit 22:01  
63 Christian Kelly* Aspen 22:05  
64 Eric Berry Middle Park 22:09  
65 Wil Cleveland Middle Park 22:16  
66 Deagan Fahrney Battle Mountain 22:30  
67 Will Dietz Evergreen 22:31 34
68 Theo Marston* Vail Mountain 23:23 33
69 Gordon Yoder Eagle Valley 23:31 32
70 Adam Figgins Nederland 23:53 31
71 Ryan Boeke Eagle Valley 24:10 30
72 Avery Schell* Clear Creek 27:12 29
73 Tieler Yohn* Clear Creek 28:29 28
74 Max Purrington Evergreen 29:15 27
75 Miles Bronson* Durango 30:55 26
Giant Slalom
Place Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 258 Sr Platte Canyon Luke Bailey  1:05.13 (1) 1:03.96 (1) 02:09.1
2 386 Sr Vail Mountain Michael Resnick  1:05.77 (2) 1:04.25 (2) 02:10.0
3 769 Sr Evergreen Hayden Holtrop  1:06.21 (3) 1:04.76 (3) 02:11.0
4 561 Sr Aspen Heath Colon  1:07.97 (9) 1:04.87 (4) 02:12.8
5 28 Jr Battle Mountain Dominik Lettovsky  1:07.20 (5) 1:05.73 (5) 02:12.9
6 562 Jr Aspen Ethan DeMoraes  1:07.86 (8) 1:05.88 (6) 02:13.7
7 216   Middle Park Brenden Droll  1:07.82 (7) 1:07.04 (9) 02:14.9
8 755 Jr Evergreen Cameron Woodland  1:08.09 (11) 1:07.14 (10) 02:15.2
9 799 Sr Evergreen Chad Mulligan  1:07.50 (6) 1:07.99 (19) 02:15.5
10 506 Fr Steamboat Springs Kai Scott  1:07.99 (10) 1:07.57 (17) 02:15.6
11 559 Jr Aspen Reed Beidleman  1:08.27 (12) 1:07.39 (12) 02:15.7
12 383 Jr Vail Mountain Robert Harnick  1:09.66 (16) 1:06.12 (7) 02:15.8
13 563 Fr Aspen Noah Forman  1:08.60 (13) 1:07.46 (14) 02:16.1
14 560 Fr Aspen Davis Colon  1:08.83 (14) 1:07.52 (15) 02:16.4
15 564 So Aspen Max Godomsky  1:10.80 (21) 1:06.90 (8) 02:17.7
16 572 Fr Aspen Hank Sweeney  1:10.42 (18) 1:07.55 (16) 02:18.0
17 205   Middle Park Mason Moorhusen  1:10.41 (17) 1:07.92 (18) 02:18.3
18 819 Fr Battle Mountain Quinn Peterson  1:10.93 (23) 1:08.12 (20) 02:19.1
19 817 Jr Battle Mountain Dutch Schroeder  1:11.66 (27) 1:07.42 (13) 02:19.1
20 795 So Evergreen Travi Stauffenberg  1:11.96 (30) 1:07.36 (11) 02:19.3
21 509 Fr Steamboat Springs Alden Wade  1:10.77 (20) 1:08.69 (21) 02:19.5
22 171 Sr Lake County Brayhan Reveles  1:09.54 (15) 1:10.00 (35) 02:19.5
23 516 So Steamboat Springs Sam Clyncke  1:10.69 (19) 1:08.93 (24) 02:19.6
24 567 Fr Aspen Christian Kelly  1:11.02 (24) 1:09.46 (28) 02:20.5
25 820 Jr Battle Mountain Jackson Borg  1:11.89 (29) 1:08.74 (22) 02:20.6
26 807 So Battle Mountain Troy Rindone  1:10.82 (22) 1:09.91 (33) 02:20.7
27 566 Jr Aspen Alex Illic  1:12.02 (32) 1:08.85 (23) 02:20.9
28 605   Nederland Adler Mueller  1:11.61 (26) 1:09.35 (27) 02:21.0
29 748 Fr Evergreen Alex Ulrich  1:11.81 (28) 1:09.51 (30) 02:21.3
30 111 Sr Eagle Valley Jakob Schwaiger  1:11.99 (31) 1:09.46 (28) 02:21.4
31 640   Nederland Talus Lantz  1:12.56 (38) 1:09.12 (26) 02:21.7
32 81 Jr Clear Creek Wes Davies  1:11.40 (25) 1:10.36 (40) 02:21.8
33 620   Nederland Alden Soto  1:12.69 (40) 1:09.09 (25) 02:21.8
34 408 Jr Summit Brennan Creen  1:12.35 (35) 1:09.73 (32) 02:22.1
35 100 Sr Eagle Valley Carter Coleman  1:12.10 (33) 1:10.21 (38) 02:22.3
36 816 So Battle Mountain Michael Klinga-Sol  1:12.54 (37) 1:10.26 (39) 02:22.8
37 384 Jr Vail Mountain Theo Marston  1:12.94 (41) 1:10.18 (37) 02:23.1
38 635   Nederland Sean Jordaan  1:13.57 (46) 1:09.59 (31) 02:23.2
39 609   Nederland Jared Smerdell  1:12.31 (34) 1:10.85 (43) 02:23.2
40 600   Nederland Charles Ghayur  1:13.46 (44) 1:10.05 (36) 02:23.5
41 818 Jr Battle Mountain Casey Cope  1:14.24 (53) 1:09.95 (34) 02:24.2
42 617   Nederland Alex Irwin  1:13.09 (43) 1:11.15 (46) 02:24.2
43 427 Sr Summit Deacon Speirling  1:12.68 (39) 1:11.58 (52) 02:24.3
44 30 Sr Battle Mountain Bryce Runckel  1:12.94 (41) 1:11.34 (49) 02:24.3
45 767 Sr Evergreen Bradley Whitton  1:12.46 (36) 1:12.08 (56) 02:24.5
46 557 Jr Aspen Henry Barth  1:13.72 (49) 1:10.91 (44) 02:24.6
47 758 Jr Evergreen Joshua Rosswork  1:13.87 (50) 1:11.22 (47) 02:25.1
48 570 Sr Aspen Cameron Seltzer  1:13.62 (47) 1:11.62 (53) 02:25.2
49 565 Fr Aspen Dyer Hunting  1:13.88 (51) 1:11.55 (51) 02:25.4
50 382 Jr Vail Mountain Shane Cole  1:06.44 (4) 1:19.38 (67) 02:25.8
51 632   Nederland Carson McCue  1:14.51 (54) 1:11.78 (54) 02:26.3
52 241 So Platte Canyon Nick Cregan  1:15.69 (57) 1:10.81 (41) 02:26.5
53 602   Nederland Lucas Irvin  1:14.85 (55) 1:11.81 (55) 02:26.7
54 789 Sr Evergreen Hayden Zopf  1:16.20 (61) 1:11.05 (45) 02:27.2
55 401 Jr Summit Ryan Adis  1:16.05 (60) 1:11.49 (50) 02:27.5
56 388 Fr Vail Mountain Alexander Viola  1:16.93 (62) 1:10.84 (42) 02:27.8
57 773 So Evergreen Clayton Whitton  1:15.12 (56) 1:13.36 (59) 02:28.5
58 614   Nederland Scout Edmondson  1:15.90 (59) 1:12.59 (57) 02:28.5
59 80 So Clear Creek Kellen Eno  1:15.81 (58) 1:13.68 (60) 02:29.5
60 232 Sr Platte Canyon Rilee Haberman  1:17.22 (65) 1:13.14 (58) 02:30.4
61 607   Nederland Reece Titus  1:17.13 (64) 1:15.60 (63) 02:32.7
62 636   Nederland Kale Lantz  1:13.53 (45) 1:19.50 (69) 02:33.0
63 381 Fr Vail Mountain Will Brown  1:18.42 (66) 1:15.32 (62) 02:33.7
64 772 Sr Evergreen Charlie Wetzel  1:17.09 (63) 1:17.32 (64) 02:34.4
65 200   Middle Park Jacob Dorn  1:19.68 (67) 1:18.13 (66) 02:37.8
66 413 Sr Summit Carson Fields  1:27.79 (71) 1:11.23 (48) 02:39.0
67 962 FR Durango Miles Bronson  1:22.57 (69) 1:17.56 (65) 02:40.1
68 98 Jr Clear Creek Brandon Pennell  1:28.89 (72) 1:14.41 (61) 02:43.3
69 966 SR Durango Alexander Fleitz  1:25.30 (70) 1:19.39 (68) 02:44.7
70 188   Middle Park Sam Parker  2:46.03 (73) 2:35.79 (70) 05:21.8
71 37 Jr Battle Mountain David Sandberg  1:13.62 (47) DSQ  
72 808 So Battle Mountain Aaron Cook  1:14.02 (52) DSQ  
73 172 So Lake County Sam Frykholm  1:21.18 (68) DSQ  
74 571 So Aspen JP Simpson  DNF    
75 623   Nederland John McDermott  DNF    
Nordic Skate
Place Name School Time Points
1 Cameron Wolfe Vail Mountain 14:16 60
2 Everett Olson Aspen 14:51 59
3 Quintin Weinberger Summit 15:07 58
4 Peter Haynes Summit 15:11 57
5 Oliver Trowbridge Summit 15:15 56
6 Jacob Barsness Aspen 15:16 55
7 Alex Holinka Middle Park 15:22 53.5
7 Noah Wheeless Aspen 15:22 53.5
9 Zachary Smith Summit 15:26  
10 Ian Hardenbergh Vail Mountain 15:36 52
11 Nicholas Apps Battle Mountain 15:46 51
12 Henry Barth* Aspen 15:54  
13 Alexander Morano Summit 16:04  
13 Sebastian Brower Middle Park 16:04 50
15 Parker Rodeen Battle Mountain 16:06 49
16 Tristan Wickland Evergreen 16:08 48
17 Wyatt Mortenson Steamboat Springs 16:13 47
18 Taiga Moore Aspen 16:17  
19 Joe Koch Lake County 16:18 46
20 Gray Wasson Summit 16:24  
21 William Hurlbert Summit 16:29  
22 Chase Weynand Steamboat Springs 16:41 45
23 Nicholas Williams Battle Mountain 16:45 44
24 Jameson Tracy Steamboat Springs 16:47 43
25 Caden Klein Aspen 16:48  
26 Vinny Troccoli Middle Park 16:49 42
27 Conner Mccabe Battle Mountain 16:50  
28 Guy Granger Middle Park 16:57  
29 Caleb White Summit 17:03  
30 Conner Lenhard Lake County 17:06 41
30 Jp Viola Aspen 17:06  
32 Gabe Rabenal Steamboat Springs 17:13  
33 Will Rose Aspen 17:13  
34 Kimo Sullivan Middle Park 17:17  
35 Jack Jones Summit 17:18  
36 Samuel Haynes Summit 17:19  
37 Cole Weathers Eagle Valley 17:21 40
37 George Beck Aspen 17:21  
39 Matai Curzon Steamboat Springs 17:28  
40 Scout Edmondson* Nederland 17:30 39
41 Ari Dennis Battle Mountain 17:31  
41 Jason Macaluso Battle Mountain 17:31  
43 Wyatt Moehring Battle Mountain 17:32  
44 Mitch Meissner Steamboat Springs 17:35  
45 Christopher Rohlf Summit 17:35  
46 Bryn Peterson Colorado Rocky Mountain 17:36 38
47 Quinn Wellman Steamboat Springs 17:38  
48 Christian Kelly* Aspen 17:41  
49 Samuel Burke Summit 17:44  
49 Tanner Richard Steamboat Springs 17:44  
51 Grahm Tuohy-Gaydos Evergreen 17:49 37
52 Ethan Callarman Middle Park 17:51  
53 Wil Cleveland Middle Park 18:02  
54 Adler Mueller* Nederland 18:04 36
55 Owen Daly Battle Mountain 18:06  
56 Nicolas Piliero Battle Mountain 18:07  
57 Wylam Mocatta Summit 18:13  
58 Davis Krueger Battle Mountain 18:19  
58 Zayden Tufte Lake County 18:19 35
60 Eric Berry Middle Park 18:25  
61 Aidan Duffy Eagle Valley 18:39 34
62 Wes Davies* Clear Creek 18:44 33
63 Thomsd Guercio Battle Mountain 18:46  
64 Gordon Yoder Eagle Valley 18:53 32
65 Matt Koch Lake County 18:55  
66 Theo Marston* Vail Mountain 18:59 31
67 Aaron Sanders Middle Park 19:01  
68 David Ross Battle Mountain 19:06  
69 Justin Arndt Evergreen 20:09 30
70 Isaiah Callarman Middle Park 20:19  
71 Michael Resnick* Vail Mountain 20:24  
72 Deagan Fahrney Battle Mountain 20:36  
73 Wesley Nation Nederland 21:01 29
74 Brandon Pennell* Clear Creek 23:28 28
75 Tieler Yohn* Clear Creek 26:35 27
Slalom
Pl Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 386 Sr Vail Mountain Michael Resnick  33.72 (1) 34.61 (1) 01:08.33
2 258 Sr Platte Canyon Luke Bailey  34.98 (2) 35.25 (3) 01:10.23
3 563 Fr Aspen Noah Forman  35.99 (4) 35.54 (5) 01:11.53
4 559 Jr Aspen Reed Beidleman  36.40 (9) 35.58 (6) 01:11.98
5 755 Jr Evergreen Cameron Woodland  36.74 (10) 35.71 (7) 01:12.45
6 640   Nederland Talus Lantz  36.15 (5) 36.58 (10) 01:12.73
7 620   Nederland Alden Soto  36.33 (7) 36.41 (9) 01:12.74
8 216   Middle Park Brenden Droll  36.27 (6) 36.67 (14) 01:12.94
9 509 Fr Steamboat Springs Alden Wade  36.39 (8) 36.59 (12) 01:12.98
10 600   Nederland Charles Ghayur  37.30 (11) 36.59 (12) 01:13.89
11 566 Jr Aspen Alex Illic  37.37 (13) 36.58 (10) 01:13.95
12 383 Jr Vail Mountain Robert Harnick  38.64 (20) 35.35 (4) 01:13.99
13 506 Fr Steamboat Springs Kai Scott  37.36 (12) 37.20 (17) 01:14.56
14 205   Middle Park Mason Moorhusen  38.22 (15) 37.19 (16) 01:15.41
15 562 Jr Aspen Ethan DeMoraes  39.03 (25) 36.72 (15) 01:15.75
16 795 So Evergreen Travi Stauffenberg  38.56 (19) 37.21 (18) 01:15.77
17 111 Sr Eagle Valley Jakob Schwaiger  38.13 (14) 37.77 (19) 01:15.90
18 817 Jr Battle Mountain Dutch Schroeder  38.28 (16) 38.04 (21) 01:16.32
19 820 Jr Battle Mountain Jackson Borg  38.74 (22) 38.15 (22) 01:16.89
20 567 Fr Aspen Christian Kelly  39.14 (27) 37.94 (20) 01:17.08
21 748 Fr Evergreen Alex Ulrich  38.89 (24) 38.44 (23) 01:17.33
22 241 So Platte Canyon Nick Cregan  38.65 (21) 38.78 (25) 01:17.43
23 100 Sr Eagle Valley Carter Coleman  38.51 (18) 39.01 (31) 01:17.52
24 617   Nederland Alex Irwin  39.21 (28) 38.76 (24) 01:17.97
25 636   Nederland Kale Lantz  39.13 (26) 39.06 (32) 01:18.19
26 818 Jr Battle Mountain Casey Cope  39.37 (30) 38.95 (29) 01:18.32
27 427 Sr Summit Deacon Speirling  39.25 (29) 39.07 (33) 01:18.32
28 758 Jr Evergreen Joshua Rosswork  39.75 (33) 38.96 (30) 01:18.71
29 767 Sr Evergreen Bradley Whitton  38.80 (23) 40.06 (37) 01:18.86
30 557 Jr Aspen Henry Barth  40.27 (36) 38.90 (28) 01:19.17
31 171 Sr Lake County Brayhan Reveles  38.34 (17) 41.29 (45) 01:19.63
32 807 So Battle Mountain Troy Rindone  40.94 (40) 38.81 (26) 01:19.75
33 81 Jr Clear Creek Wes Davies  40.35 (37) 39.46 (35) 01:19.81
34 561 Sr Aspen Heath Colon  44.80 (50) 35.23 (2) 01:20.03
35 623   Nederland John McDermott  40.97 (41) 39.29 (34) 01:20.26
36 404 Jr Summit Jeremiah Vaille  39.84 (34) 40.62 (40) 01:20.46
37 568 Jr Aspen Liam Mazzota  41.11 (43) 39.62 (36) 01:20.73
38 202   Middle Park Caleb Riccio  40.67 (39) 40.69 (41) 01:21.36
39 602   Nederland Lucas Irvin  40.98 (42) 40.51 (39) 01:21.49
40 516 So Steamboat Springs Sam Clyncke  41.83 (46) 40.36 (38) 01:22.19
41 808 So Battle Mountain Aaron Cook  41.25 (44) 41.08 (44) 01:22.33
42 55 Jr Clear Creek Avery Schell  41.44 (45) 41.41 (46) 01:22.85
43 381 Fr Vail Mountain Will Brown  42.10 (47) 41.41 (46) 01:23.51
44 629   Nederland Quinn Olsson  42.67 (48) 42.54 (48) 01:25.21
45 635   Nederland Sean Jordaan  47.31 (52) 38.81 (26) 01:26.12
46 402 Sr Summit Ian Liebendorfer  46.00 (51) 40.85 (42) 01:26.85
47 401 Jr Summit Ryan Adis  49.39 (54) 41.03 (43) 01:30.42
48 382 Jr Vail Mountain Shane Cole  55.20 (56) 36.16 (8) 01:31.36
49 819 Fr Battle Mountain Quinn Peterson  40.36 (38) 52.55 (51) 01:32.91
50 966 SR Durango Alexander Fleitz  48.47 (53) 46.72 (49) 01:35.19
51 631   Nederland Parker Newby  42.96 (49) 53.34 (52) 01:36.30
52 962 FR Durango Miles Bronson  51.72 (55) 48.90 (50) 01:40.62
53 188   Middle Park Sam Parker  1:49.72 (57) 1:48.79 (53) 03:38.51
54 28 Jr Battle Mountain Dominik Lettovsky  35.81 (3) DNF  
55 39 Jr Battle Mountain Brycen Jones  39.55 (31) DNF  
56 789 Sr Evergreen Hayden Zopf  39.58 (32) DNF  
57 609   Nederland Jared Smerdell  39.99 (35) DNF  
58 799 Sr Evergreen Chad Mulligan  DNF    
59 573 Jr Aspen Trey Thorpe  DNF    
60 769 Sr Evergreen Hayden Holtrop  DNF    
61 98 Jr Clear Creek Brandon Pennell  DNF    
62 384 Jr Vail Mountain Theo Marston  DNF    
63 564 So Aspen Max Godomsky  DNF    
64 572 Fr Aspen Hank Sweeney  DNF    
65 245 Jr Platte Canyon Jacob Stauffer  DNF    
66 607   Nederland Reece Titus  DSQ    
67 41 Jr Battle Mountain Cole Plavec  DSQ    
68 773 So Evergreen Clayton Whitton  DSQ