All-state girls swimming and diving teams for the 2017-18 season

Girls swimming generic

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

The 2018 all-state girls swimming teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet.

All individual honors were voted upon by coaches and selected at the state meets.

Class 5A

Swimmer of the year: Zoe Bartel, Fossil Ridge

Diver of the year: Samantha Tamborski, Douglas County

Swim coach of the year: Tim Byers, Douglas County

Dive coach of the year: Jeff Smith, Arapahoe

First Team
Name Year School Event(s)
Kylee Alons Senior Fossil Ridge 200 medley relay, 50 free, 100 free, 400 free relay
Caraline Baker Sophomore Fossil Ridge 200 free relay, 100 breaststroke, 400 free relay
Zoe Bartel Senior Fossil Ridge 200 medley relay, 200 IM, 100 breaststroke, 400 free relay
Franny Cable Junior Arapahoe Diving
Coleen Gillilan Junior Fossil Ridge 200 medley relay, 200 free, 100 butterfly, 200 free relay
Anna Kemper Junior Lewis-Palmer Diving
Madeleine Mason Senior Fossil Ridge 200 free relay
Andrea Niemann Senior Fossil Ridge 200 free relay
Kathryn Shanley Freshman Chatfield 500 free
Bayley Stewart Senior Fossil Ridge 200 medley relay, 100 back, 400 free relay
Samantha Tamborski Senior Douglas County Diving
Second Team
Name Year School Event(s)
Natalie Arky Senior Mountain Vista 200 medley relay, 100 butterfly
Emily Barrier Senior Rocky Mountain 50 free, 200 free relay
Kirsten Belitz Junior Arapahoe Diving
Parker Biley Sophomore Regis Jesuit 400 free relay
Sophia Bradac Sophomore Regis Jesuit 400 free relay
Ally Brown Sophomore Horizon Diving
Holley Dennis Sophomore Mountain Vista 200 medley relay
Alex Engelhardt Junior Rocky Mountain 200 free relay
Amy Fromme Senior Rocky Mountain 200 free relay
Isabel Gregersen Freshman Ralston Valley Diving
Teagan Haberkorn Junior Mountain Vista 200 medley relay
Anne Kenny Senior Regis Jesuit Diving
Annie Osmun Sophomore Mountain Vista 200 medley relay
Meredith Rees Junior Lewis-Palmer 100 back
Delaney Smith Senior Arapahoe 200 IM
Meredith Smithbaker Freshman Rocky Mountain 200 free relay
Jada Surrell-Norwood Sophomore Regis Jesuit 100 free, 400 free relay
Meriel Upton Junior Regis Jesuit 400 free relay
Gretchen Wensue Junior ThunderRidge Diving

Class 4A

Swimmer of the year: Kylie Andrews, Heritage

Diver of the year: Izzy Mroz, Valor Chrisitan

Swim coach of the year: Lori Stenstrom, Valor Christian

Dive coach of the year: Alton Urban, Valor Christian

First Team
Name Year School Event(s)
Kylie Andrews Senior Heritage 200 free, 100 free
Maggie Buckley Freshman Rampart Diving
Edenna Chen Junior Rampart 200 medley relay, 100 breaststroke
Allana Clarke Senior Rampart 200 medley relay
Catriona Clarke Senior Rampart 200 medley relay
Makayla Hoehn Freshman Valor Christian 200 free relay, 400 free relay
Lindsey Immel Freshman Rampart 200 medley relay
Ella Kirschke Senior Valor Christian 200 free relay, 400 free relay
Erin Lang Junior Loveland 500 free
Morgan McCarthy Senior Fort Collins Diving
Izzi Mroz Senior Valor Christian Diving
Audrey Reimer Senior Fort Collins 100 butterfly
Anna Shaw Freshman Heritage 50 free
Ashley Stenstrom Freshman Valor Christian 200 free relay, 400 free relay
Lindsey Stenstrom Junior Valor Christian 200 free relay, 400 free relay
Cat Wright Senior Cheyenne Mountain 200 IM
Second Team
Name Year School Event(s)
Gigi Beattie Senior Valor Christian Diving
Josie Carpenter Junior Greeley West 500 free
Claire Chahbandour Freshman Mullen 200 medley relay
Micaela Clode Junior Mullen 200 medley relay
Lindsey Hammar Junior Denver South Diving
Lainee Jones Senior Pueblo South 200 free
Marissa Kiefer Senior Heritage 200 free relay
Madison Mitchell Sophomore Heritage 200 free relay
Aleksandra Olesiak 0 Air Academy 100 breaststroke
Gabrielle Peltier Junior Rampart Diving
Makenna Sanger Junior Windsor Diving
Abigail Shaw Sophomore Niwot 100 back
Lindsey Sowitch Freshman Mullen 200 medley relay
Julianna Zinis Junior Mullen Diving
Sofia Zinis Junior Mullen 200 medley relay, 50 free

Class 3A

Swimmer of the year: Abbey Selin, D'Evelyn; Anne Younger, Colorado Academy

Diver of the year: Retta Smith, St. Mary's

Swim coach of the year: Lisa Korbitz, La Junta

Dive coach of the year: Cecil Townsend, St. Mary's

First Team
Name Year School Event(s)
Kylie Behn Junior Durango Diving
Amanda Blickensderfer Junior Pueblo County 200 medley relay, 100 butterfly, 200 free relay, 100 breaststoke
Lillianna Brooks Junior St. Mary's Academy 400 free relay
Caitlin Cairns Sophomore St. Mary's 50 free
Isa Faddick Senior St. Mary's Academy 400 free relay
Lindsey Fruhwirth Sophomore St. Mary's Academy 400 free relay
Aly Gallagher Junior Colorado Academy 100 free
Julianna Krinsky Junior Pueblo County 200 free relay
Kandi Liberato Freshman Pueblo County 200 medley relay
Lucille Matheson Sophomore Longmont 200 IM
Anna Maurello Sophomore Pueblo County 200 medley relay, 200 free relay
Alexa Musso Junior Pueblo County 200 medley relay, 200 free relay
Campbell Patteson Sophomore Kent Denver Diving
Abbey Selin Senior D'Evelyn 200 free, 500 free
Sydney Silver Sophomore St. Mary's Academy 100 backstroke, 400 free relay
Retta Smith Senior St. Mary's Diving
Second Team
Name Year School Event(s)
Kenzie Abbott Sophomore Colorado Academy Diving
Rachel Alexander Sophomore Discovery Canyon Diving
Davy Brown Junior Aspen 100 backstroke
Sydney Dolloff-Holt Junior Manitou Springs 200 IM, 100 breaststroke
Ruby Epstein Senior Durango Diving
Mikeldi Lewis Senior Eaton Diving
Elsie Mishmash Sophomore Salida 100 free
Samantha Rhodes Senior Longmont 400 free relay
Emma Svendsen Freshman Longmont 200 medley relay, 400 free relay
Hannah Svendsen Senior Longmont 200 medley relay, 400 free relay
Harriet Townsend Sophomore Fountain Valley Diving
Kaitlyn Yee Freshman Longmont 200 medley relay
Anne Younger Senior Colorado Academy 50 free