Boys basketball rankings: Eaglecrest, Doherty lead a host of new teams in the polls

Eaglecrest boys basketball team champions

(Matt Mathewes/MVPSportsPics.com)

A host of new teams joined this week's boys basketball rankings.

Included: Eaglecrest and Doherty in 5A, Widefield in 4A, Byers and Hoehne in 2A, and Creede and Primero in 1A.

With a relatively light schedule this week, these will be the final rankings prior to the winter break.

The rankings, voted upon by coaches and select media members, are the official polls of the Association. During the regular season, they are released each Monday.

Complete rankings are below.

CHSAANow.com Boys Basketball Polls

Voted upon by coaches and media members around the state. These rankings have no bearing on postseason seeding.

First-place votes are in parentheses.

Coaches and media members looking to vote should email rcasey@chsaa.org.

Class 5A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Rock Canyon (12) 9-0 129 1 4-0
2 Smoky Hill (1) 4-2 95 3 1-0
3 Chaparral 6-0 85 6 2-0
4 Denver East 6-0 84 2 0-0
5 ThunderRidge 9-1 75 5 3-0
6 Grandview 4-0 65 7 1-0
7 George Washington 5-2 55 4 1-1
8 Regis Jesuit 6-1 53 8 2-0
9 Eaglecrest 5-3 32 - 2-1
10 Doherty 5-2 8 - 2-1
Others receiving votes:
Cherokee Trail 7, Rampart 7, Liberty 6, Rangeview 6, Highlands Ranch 3, Castle View 2, Overland 2, Mountain Vista 1.
Dropped out
Rangeview (9), Overland (10).
Class 4A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Lewis-Palmer (13) 6-0 130 1 2-0
2 Golden 7-2 107 2 2-1
3 Pueblo South 7-2 103 3 2-1
4 Silver Creek 4-0 80 4 3-0
5 Holy Family 4-2 56 5 1-1
6 Longmont 4-1 40 9 2-0
7 Windsor 5-1 37 7 2-1
8 Widefield 4-1 29 - 2-0
9 Pueblo West 3-2 28 6 1-1
10 Falcon 4-2 25 10 0-1
Others receiving votes:
Ponderosa 17, Thomas Jefferson 13, Valor Christian 11, Roosevelt 10, Mountain View 6, Evergreen 5, Glenwood Springs 3, Mesa Ridge 3, Pueblo East 3, Elizabeth 2, Littleton 2, Air Academy 1, Cheyenne Mountain 1, Mead 1, Sierra 1, Thompson Valley 1.
Dropped out
Valor Christian (8).
Class 3A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Sterling (15) 7-0 150 1 1-0
2 Kent Denver 6-1 95 2 1-1
3 Faith Christian 5-2 89 5 3-0
4 Alamosa 5-1 74 4 0-0
5 Platte Valley 5-1 69 3 1-1
6 Grand Valley 6-0 62 7 2-0
7 DSST-Stapleton 4-3 56 6 1-1
8 La Junta 7-0 23 10 1-0
9 The Vanguard 5-1 21 9 1-1
10 Resurrection Christian 4-3 20 8 1-1
Others receiving votes:
Colorado Academy 19, Colorado Springs Christian 19, Manual 19, Coal Ridge 16, Lutheran 15, Bayfield 12, Brush 12, Arrupe Jesuit 11, Strasburg 11, Roaring Fork 7, Fort Lupton 5, Delta 4, Frontier Academy 4, Jefferson 4, The Pinnacle 3, Pagosa Springs 2, Ridge View Academy 2, DSST-Green Valley Ranch 1.
Dropped out
None.
Class 2A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Sedgwick County (6) 5-0 100 1 2-0
2 Crowley County (3) 7-0 92 2 2-0
3 Yuma (1) 5-2 59 3 1-1
4 Del Norte 6-2 56 4 2-0
5 Ignacio (1) 3-1 42 6 2-1
6 Sanford 3-2 40 5 0-1
7 Simla 5-0 38 9 3-0
8 Meeker 3-1 31 7 0-1
9 Byers 6-1 27 - 3-0
10 Hoehne 6-1 22 - 2-0
Others receiving votes:
Limon 21, Cripple Creek-Victor 20, Plateau Valley 19, Highland 12, Vail Christian 9, Mancos 8, Hotchkiss 3, Fowler 2, Paonia 2, Dawson 1, Twin Peaks 1.
Dropped out
Highland (8), Cripple Creek-Victor (10).
Class 1A
RK TEAM W-L PTS PVS LW
1 Holly (5) 8-0 76 1 3-0
2 Peetz (2) 6-0 66 3 2-0
3 Creede (2) 7-0 57 - 2-0
4 South Baca 3-1 51 7 2-0
5 Longmont Christian 5-1 37 6 2-0
6 Cheyenne Wells 4-1 32 2 1-1
7 Front Range Baptist 5-1 30 8 2-0
8 Kit Carson 4-1 26 5 2-1
9 Heritage Christian 5-1 25 10 2-0
10 Primero 4-1 23 - 1-0
Others receiving votes:
Sierra Grande 21, DeBeque 18, Sangre de Cristo 12, Cotopaxi 8, Cheraw 6, Fleming 6, Rocky Mountain Lutheran 1.
Dropped out
Cotopaxi (4), Sierra Grande (9).