The 2017 all-state boys soccer teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These team were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a vote of coaches.

Class 5A

(Carl Auer/MaxPreps)

Player of the year: Michael Mooney, Broomfield

Coach of the year: Jim Davidson, Broomfield

First Team
Name School Pos. Year
Cameron Broadhurst Broomfield - Senior
Sam Carson Denver East FORW Senior
Michael Mooney Broomfield - Senior
Omar Castruita Boulder FORW Junior
Alec Fronapfel Fort Collins FORW Junior
M Steiner Fairview - Senior
Nick McCabe Boulder MF Senior
Sawyer Giles Broomfield - Senior
Luke Neureiter Denver East D Senior
Eddie St. Martin Grandview GK Senior
Brian Velasquez Far Northeast Warriors STRK/MF/SWEP Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Nico Cappella Denver East D Senior
Jake Chaffetz Grand Junction MF Senior
Sawyer Cirbo Horizon - Senior
Blair Durand Fossil Ridge FORW/MF Senior
Stephen Goth Legacy MF Senior
Chris Grauberger Arapahoe FORW Senior
Jack McReynolds Rampart MF Senior
Kyle Mikan Legacy MF/D Senior
Mathew Rhoads Fort Collins D Senior
Abram Sanchez Grand Junction STRK Senior
Alex Snavely Fort Collins GK Senior

Honorable mention: Alexis Acevedo, Senior, Hinkley; Aaron Biggerstaff, Junior, Rocky Mountain; Cole Blake, Senior, Regis Jesuit; Kelton Boyd, Senior, Greeley West; Kyler Bradshaw, Senior, Grand Junction; Guilherme Caldas, Senior, Prairie View; Alexis Flores, Junior, Rangeview; Quinn Frankovsky, Senior, Boulder; Cameron Gail, Junior, Arapahoe; Colin Giardino, Senior, Regis Jesuit; Jesus Hernandez, Senior, Westminster; Edwin Hernandez, Senior, Coronado; Kyle Hernandez, Senior, Grandview; Parker Josephson, Senior, Fountain-Fort Carson; Jack Mann, Senior, Doherty; Caesar Martinez, Junior, Cherry Creek; Mason Miller, Junior, Ralston Valley; Caleb Norwood, Junior, Liberty; Dillon O'Connor, Senior, Castle View; Alex Ortiz, Sophomore, Far Northeast Warriors; Anthony Priest, Junior, Fort Collins; Jon Schroeder, Senior, Pine Creek; Anandro Sinaga, Senior, Hinkley; Sajji Singh, Junior, Fairview; Langston Smith, Senior, Rangeview; Jonathan Terry, Senior, Castle View; Jacob Wood, Senior, Cherry Creek; Logan Yeager, Junior, Mountain Range; Afeworki Zeru, Senior, Rampart.

Class 4A

(Chris Fehrm/MaxPreps)

Player of the year: Kristian Hooker, Air Academy

Coach of the year: Lee Stanley, Centaurus

First Team
Name School Pos. Year
Thomas Beatty Air Academy GK Junior
Murphy Bohlmann Steamboat Springs GK/FORW Junior
Kristian Hooker Air Academy FORW Senior
Garrett Kramer Sand Creek - Senior
Sergio Lopez Denver North MF Senior
Juan Macias Battle Mountain FORW Senior
Jacob Martino Air Academy MF Senior
Ethan Michel Centaurus MF Senior
Christian Nunez Centaurus STRK Sophomore
Rodrigo Ruiz Centaurus GK Senior
Jake Slater The Classical Academy - Senior
Jonny Stephens The Classical Academy D/MF Senior
Second Team
Name School Pos. Year
Tristan Abarca Denver North D Senior
Prajwol Chaudhary Montrose - Senior
Thaddaeus Dewing Air Academy FORW Sophomore
Eli Fenton Durango - Senior
Austin Gillies Skyline MF/FORW/FORW Senior
Adrian Gutierrez Kennedy - Senior
Jayme Lindsay Standley Lake - Senior
Zach Maguire Littleton MF Senior
Jason Rodriguez Niwot FORW Senior
Weston Short Standley Lake - Senior
Manuel Tapia Niwot FORW Junior

Honorable mention: Sean Alex, Sophomore, Montrose; Nasr AliAbid, Senior, Littleton; Eddie Arciniega, Senior, Mitchell; Kyle Boyd, Senior, D'Evelyn; Jesse Bridge, Senior, Sand Creek; David Brughelli, Senior, Green Mountain; Luis Bustos, Senior, Skyline; Mauricio Castillo, Senior, Battle Mountain; Francisco Chavez, Sophomore, Pueblo Centennial; Isaac Chihuahua, Senior, Thomas Jefferson; Steve Cline, Junior, Pueblo West; Matthew Fountaine, Senior, Holy Family; Saul Garcia-Rodriguez, Junior, Arvada; Colton Gomez, Senior, Golden; Horacio Gomez, Senior, Kennedy; Jesus Gonzales, Junior, Niwot; Ryan Gutberlet, Junior, Evergreen; JP Hallmark, Senior, Silver Creek; Waseem Jimenez, Senior, Windsor; Sam Kilimann, Senior, Cheyenne Mountain; Max Lewter, Junior, Valor Christian; Roberto Martinez, Senior, Fort Morgan; Elian Mojica, Senior, Alameda; Jason Oehme, Senior, Steamboat Springs; Alonso Pacheco, Senior, Glenwood Springs; Connor Peskin, Senior, Silver Creek; Pablo Reyes, Senior, Skyview; Tanner Schnurbusch, Senior, Conifer; Matthew Spory, Junior, Cheyenne Mountain; Tanner Starnes, Senior, D'Evelyn; Garrett Troupe, Senior, The Classical Academy; Bryan Vazquez, Junior, Skyview; Nate Webb, Junior, Skyline; Joe Whitney, Senior, Wheat Ridge; Tristan Widic, Senior, Mesa Ridge; Max Wilson, Senior, Durango.

Class 3A

colorado academy fountain valley boys soccer

(Lance Wendt/LanceWendt.com)

Player of the year: Larson Baker, Colorado Academy

Coach of the year: Cyrus Salehi, Liberty Common

First Team
Name School Pos. Year
Aidan Allen Liberty Common D/FORW Senior
AJ Arroyo Jefferson Academy - Senior
Larson Baker Colorado Academy FORW Senior
Eric Bear Colorado Academy D Senior
Tanner MacKay Colorado Springs Christian MF/STRK Senior
Nick Payne Kent Denver FB Senior
Jackson Smink Denver Science & Tech Stapleton MF Senior
Alec Tanaka Colorado Springs Christian D Senior
Brian Wittmer Kent Denver HB Senior
Michael Yeh Liberty Common MF Junior
Ryan Zonnefeld Liberty Common STRK/D Junior
Second Team
Name School Pos. Year
Gabe Calhoun St. Mary's GK Junior
Ian Coen Jefferson Academy - Junior
Najy Faour Liberty Common D Senior
Jesus Granillo KIPP Denver Collegiate MF/STRK/D Senior
Brandon Harper Delta MF Senior
Brendan Lefkowicz Peak to Peak FORW/D Senior
Raul Loya The Pinnacle - Junior
Jose Pantoja Delta FB Junior
Victor Ponce de Leon Arrupe Jesuit FB Senior
Lookens Smith Colorado Springs Christian FORW/MF Junior
Ezequiel Vasquez Coal Ridge - Senior

Honorable mention: Marcus Amaya, Senior, Coal Ridge; Jeff Amidon, Junior, Denver Christian; Demetrio Araiza, Junior, Atlas Preparatory School; Richard Argueta, Sophomore, Basalt; Armando Armas, Freshman, Denver School of Science & Technology: Green Valley Ranch; Bryan Ascencio, Senior, Jefferson; Alex Bonilla, Junior, Valley; Aidan Boyd, Senior, Jefferson Academy; Max Candela, Junior, Roaring Fork; Daniel Cisneros, Senior, Englewood; Joel Daniel, Senior, The Academy; Lewis DeCarolis, Senior, Colorado Springs School; Riki Fujimoto, Freshman, Fountain Valley; Rodrigo Garcia, Senior, KIPP Denver Collegiate; Anderson Gilmore, Senior, The Academy; Luis Guadarrama, Senior, Estes Park; Dom Hartman, Junior, St. Mary's; Christian Juarez, Sophomore, Aurora West College Prep Academy; Hajrudin Karasalihovic, Senior, WIlliam Smith; Bryce Lindquist, Senior, Faith Christian; Gerardo Lucero Castro, Freshman, WIlliam Smith; Theo Marston, Junior, Vail Mountain; Lamario Nisbeth, Sophomore, Atlas Preparatory School; Caleb Richardson, Senior, Salida; Jorge Rojas, Senior, Bruce Randolph; Asher Schoepflin, Sophomore, Manitou Springs; Lukas Senovaitis, Senior, Middle Park; Jack Shams, Senior, Dawson School; Aidan Sloan, Junior, Roaring Fork; Jaime Vazquez, Junior, Lamar.