A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 9 of the 2017 season.

Class 5A
1 Valor Christian 9-0
Friday: W 42-26 vs. Poudre
2 Eaglecrest 9-0
Thursday: W 17-15 vs. Ralston Valley
3 Pomona 7-2
Thursday: W 34-0 vs. (10) Chaparral
4 Columbine 8-1
Thursday: W 50-0 vs. Mountain Range
5 Regis Jesuit 8-1
Friday: W 42-14 at Westminster
6 Cherry Creek 7-2
Friday: W 49-14 vs. Prairie View
7 Grandview 7-2
Friday: W 28-10 vs. Arapahoe
8 Fairview 8-1
Friday: W 40-0 vs. Northglenn
9 Highlands Ranch 6-3
Friday: L 14-19 at Legend
10 Chaparral 6-3
Thursday: L 0-34 at (3) Pomona
Class 4A
1 Ponderosa 9-0
Saturday: W 61-0 vs. Cheyenne Mountain
2 Pine Creek 8-1
Friday: W 43-0 at Widefield
3 Chatfield 8-1
Friday: W 38-17 vs. Dakota Ridge
4 Fruita Monument 9-0
Friday: W 50-16 vs. George Washington
5 Windsor 8-1
Friday: W 56-55 vs. (10) Skyline
6 Loveland 9-0
Thursday: W 34-12 vs. Brighton
7 Pueblo West 8-1
Friday: W 47-0 vs. Pueblo Centennial
8 Monarch 7-2
Thursday: L 21-24 at Fort Collins
9 Pueblo South 8-1
Friday: W 49-0 vs. Sand Creek
10 Skyline 7-2
Friday: L 55-56 at (5) Windsor
Class 3A
1 Mead 9-0
Friday: W 42-28 at (4) Erie
2 Palmer Ridge 9-0
Friday: W 52-0 vs. Kennedy
3 Roosevelt 7-2
Friday: W 14-0 at Frederick
4 Erie 7-2
Friday: L 28-42 vs. (1) Mead
5 Harrison 8-1
Friday: L 14-46 vs. Pueblo East
6 Evergreen 8-1
Friday: W 26-21 at Green Mountain
7 Canon City 8-1
Friday: W 48-7 vs. Woodland Park
8 Skyview 8-1
Friday: W 49-0 vs. Alameda
9 Longmont 6-3
Friday: W 28-7 vs. Silver Creek
10 Rifle 8-1
Friday: W 17-14 at Glenwood Springs
Class 2A
1 Kent Denver 9-0
Saturday: W 54-13 vs. Sheridan
2 Bayfield 9-0
Friday: W 38-0 at Alamosa
3 Platte Valley 9-0
Friday: W 46-6 vs. Weld Central
4 La Junta 8-1
Friday: W 42-6 vs. Florence
5 The Classical Academy 8-1
Friday: W 56-12 at Manitou Springs
6 Sterling 7-2
Friday: W 48-7 vs. Valley
7 Faith Christian 8-1
Friday: W 41-26 at Middle Park
8 Basalt 8-1
Friday: W 60-6 vs. Roaring Fork
9 Salida 7-2
Friday: W 35-7 vs. Lamar
10 Aspen 8-1
Friday: W 58-18 vs. Moffat County
Class 1A
1 Bennett 9-0
Friday: W 46-0 vs. Platte Canyon
2 Meeker 9-0
Friday: W 52-21 vs. Olathe
3 Centauri 9-0
Friday: W 7-0 vs. John Mall
4 Strasburg 8-1
Friday: W 49-7 at Lyons
5 Limon 7-2
Friday: L 28-29 vs. (8) Burlington
6 Crowley County 8-1
Friday: W 51-14 vs. Trinidad
7 Paonia 7-2
Friday: W 21-2 at Grand Valley
8 Burlington 7-2
Friday: W 29-28 at (5) Limon
9 Peyton 8-1
Friday: W 27-3 at Colorado Springs Christian
10 Clear Creek 8-1
Saturday: W 58-28 at Front Range Christian
8-man
1 Sedgwick County 8-0
Friday: W 42-12 vs. Dayspring Christian Academy
2 West Grand 9-0
Friday: W 52-0 vs. (6) Gilpin County
3 Merino 8-1
Friday: W 39-24 at (9) Haxtun
4 Hoehne 8-1
Friday: W 52-12 at Swink
5 Holly 7-1
Friday: W 49-0 at Las Animas
6 Gilpin County 7-2
Friday: L 0-52 at (2) West Grand
7 Fowler 8-1
Friday: W 52-12 at Kiowa
8 Mancos 7-2
Friday: L 14-54 at (10) Sargent
9 Haxtun 6-3
Friday: L 24-39 vs. (3) Merino
10 Sargent 6-3
Friday: W 54-14 vs. (8) Mancos